Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo a teplou vodu

Autor článku: Ing. Jan Blažíček, redakce
Plné znění článku: Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo a teplou vodu
Anotace článku: Trvalo to až neskutečně dlouho, ale konečně máme aktualizovaný předpis, na který netrpělivě čekali všichni vlastníci bytových domů. Doposud platná vyhláška č. 372/2001 Sb. se od ledna 2016 stává minulostí, nově se bude teplo pro jednotlivé jednotky rozpočítávat podle vyhlášky č. 269/2015 Sb.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 66   starší >>
Předmět: Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Autor: Markéta Studničková
Datum: 08.03.2016 16:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119938
reakce na ...
Pane Čeřovský, v zásadě s vámi souhlasím. Problém je v tom, že já skutečně nemám žádný komfort a přesto platím obrovské peníze. Kdo to nezažil, ten neuvěří .... Ale lidé, kteří skutečně rozumí tomu, jak funguje otopná soustava a kteří se tím léta zabývají, ti vědí, že to možné je.
Přitom často ani nebydlí v paneláku, ale třeba v rodinném domku.
Zatímco můj spolubydlící z vnitřního bytu v nižším patře mi nevěří. Pochopitelně, kdo neví nic o fungování otopné soustavy, nemůže pochopit, jak můžu protopit 3x víc za stejně velký byt.
Ono to moc krásně zní: Ať si každý zaplatí, co protopí. Jenže to teplo, které projde skrz mé radiátory, a které je mi indikováno, u mne nezůstává, bohužel. V tom je ten zásadní problém.
Lidé v nižších patrech mají silné stoupačky, které hřejí, lidé ve vyšších patrech mají tenké stoupačky, které v mém případě nehřejí - další nespravedlnost. Ve které složce jsou zahrnuty tepelné zisky z vnitřních rozvodů? Někdo tvrdí, že v základní - jak tedy pak může být pro každého stejná?
Předpokládala bych, že když je novelizována vyhláška o rozúčtování topných nákladů, budou na novelizaci pracovat odborníci, kteří ví něco o fungování otopných soustav v panelových domech z minulého století.
Co je mně, jako majitelce bytu ve znevýhodněné poloze, platné, že ti, kteří se nechávají vytápět od sousedů, už nebudou platit o 40% míň, ale jen o 20% míň, když ti, co je vytápí budou platit 200% oproti dosavadním 140%?

Předmět: Re: Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Autor: Lukáš Čeřovský
Datum: 08.03.2016 23:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119363
reakce na ...
Bohužel to je jedna z mnoha nevýhod paneláku. Lidé získali nekvalitní byty, rádi že vůbec bydlí. Dokud byla energie levná, nikdo to neřešil. Správné řešení by bylo dům revitalizovat - zateplit. Pak by se Vaše nevýhoda snížila. Jenže o tom těžko budete přesvědčovat majitele vnitřních bytů, které Vaše problémy netrápí. Samozřejmě předpokládám, že nemáte pootevřená okna "na větračku", tím by se leccos vysvětlilo. Pokud jsou okna stará a rozeschlá, větrají i když nechcete, pak by se vyplatila jejich výměna.

Předmět: Re (2): Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 09.03.2016 00:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Čeřovský, děkuji za reakci. Okna mám nová - plastová a větračkou nevětrám už mnoho let.Opravdu se snažím teplem šetřit. Právě, že už nevím, co bych měla udělat, aby se mé náklady snížily .... Když jsme byt kupovali, tak ještě žádné indikátory na radiátorech nebyly a rozúčtovalo se podle plochy.

Předmět: Re (3): Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Autor: celie cyrung
Datum: 11.03.2016 19:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116533
reakce na ...
Paní Studničková, poptejte se , jakou máte otopovou křivku.Bývají nastavené podle potřeb vnitřních bytů.Tak se stane, že zatímco Vy musíte topit celý den, aby tam bylo snesitelně a topení pomalu na délku paže ani necítíte, ti pod Vámi si mohou zatopit kdy chtějí. To Vy nemůžete, protože byste to do rána nevyhřála. Pokud by v ÚT byla voda horká pořádně, stačilo by i zatopit naplno pouze , kdy to potřebujete a na 100 % nejen, že vytopíte , ale nebudete tolik ani doplácet. Byt bude vysušený .
Je sice hezké říkat, že dům je společná jednotka a musí být vytápění rovnoměrné, ale stejně si každý stáhne topení jak chce.Strašné je, že člověk platí víc a víc, ale to teplo není kvalitní!

Předmět: Re (3): Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 11.03.2016 20:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Domnívám se, že by se Vám vyplatil nějaký energetický audit, aby odhalil, co je špatně a co změnit. Některé firmy to nabízejí v rámci vypracování průkazu energetické náročnosti. Například v 60 metrovém bytě z plných cihel s plynovým vytápěním se protopí ročně 14 tisíc. Přitom mají špatně těsnící paneláková okna a ze 60% obálky bytu za sousedy venkovní vzduch.

Teplo půjde od Vás k sousedovi, pokud bude mít v bytě nižší teplotu než máte Vy. Pořád je to lepší, než aby šlo celé ven. Kdybyste měla místo bytu domek, šlo by veškeré teplo ven a všechno byste si musela zaplatit. Takhle máte aspoň tu základní složku, na kterou se skládají všichni a zčásti sousedy, kteří Vás izolují lépe než obvodová zeď.

Předmět: Re (4): Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 12.03.2016 13:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Čeřovský, můj byt sousedí s vedlejším bytem pouze jednou místností, jednou stěnou a tu ještě zčásti pokrývá balkón sousedního bytu. Takže s vytápěným prostorem horizontálně sousedím pouze 3 m. Ostatní obvodové stěny mého bytu jsou venkovní nebo sousedí s nevytápěným schodištěm. O prostupech tepla ze sousedních bytů do mého bytu se tedy dá mluvit pouze v souvislosti s bytem nade mnou a s bytem pode mnou. Tyto byty mají stejné parametry jako byt můj, pouze se liší ve výšce podlaží. Byt nad mým je byt podstřešní a je na tom ještě hůř než byt můj. I byt pod mým má problémy s vytápěním. Pokud jsme vytápěli na projektem stanovené teploty, byly nám účtovány horentní sumy. Mně například za rok 2013 naúčtovali 37,5 tisíce za byt vytápěný na běžné teploty (21°, 22°).Přes noc byl vytápěn samozřejmě méně (18°, 19°), takže průměrně určitě nebyla překročena teplota 21°! Přitom vyhl. 194 v rohových místnostech nařizuje teplotu 21,5°C přes den.
Byty ve vnitřní části domu platily 3x - 4x méně, některé dokonce 5x méně za m2! V té době jsem uspěla s reklamací, protože vyhl. 372 takové rozdíly nepřipouštěla. Ale bylo to v podstatě účtování podle nové vyhlášky....... !

Datum: 10.03.2016 12:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tohle se netýká jen paneláků, tyto byty jsou leckdy kvalitnější, než baráky 20., 30. let a těch je hromada!
Parlament ušil vyhlášku, která není podložená pořádnými výpočty a názory odborníků,v praxi odsoudil baráky k hnití a stejně zvedne cenu plynu, tak co!

Předmět: Re: Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 09.03.2016 00:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já Vás naprosto chápu, oni Vám řeknou že máte odpočty na polohu bytu, ale za to si teplo nekoupíte.Stoupačky v posledním patře nemáte žádné, ty končí ve Vašem radiátoru.
Zjistěte si otopovou křivku a jestli nemáte noční útlum.Dle mě je nízká teplota vody v ÚT a navíc noční útlum vražednou kombinací , protože tyto byty se v podstatě nikdy nedotápějí, ale snahou vytopit je se protopí za den víc, než kdyby v ÚT byla voda pořádně horká ( tedy navýšena otopová křivka) , která by aspoň byt vysušila a v nejhorším by se přežilo v 1 pokoji.Jinak se prostě mrhá celý den vytápěním na plné pecky, kdy jinde to vyjde na č. 3 ventilu, ale u nás např. teplotu 3 vydává topení u č. 5.Takže mizerné teplo a nehřeje.
Parlamentu, který si nedokáže poradit od odborníků a zadělal nám na ukrutný problém je neschopný .Většina bytů je chráněna, tedy si navíc chytře tito odsouhlasí nízkou teplotu pro vyúčtování, protože do těch 16 st. + 4 st. se vejdou svými stoupačkami, ani nemusí zatápět.Takže těm nechráněným věnoval náš Parlament na to, aby si vytopili možnost až 200 %. Člověk by brečel smíchy, příští rok rupnou za teplo lidem úspory .Tímhle způsobem se v Česku hospodaří.

Autor: Ondrej Fiser
Datum: 09.03.2016 11:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118610
reakce na ...
Proč myslíte, že jsou byty v přízemí a pod střechou levnější?

Předmět: Re (3): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 10:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ty lidi za to nemůžou a taky nemůžou být celoživotně za to trestaní.Vnitřní prostředí musí být pro všechny rovné.,., tedyi ti dole a nahoře nesmí být diskriminovaní.Byty, které byly v privatizacích levnější , tak to je téma některými neustáole omílané, jenže to vlastníci už dávno rozdíl náklady na takové bydlení doplatili a nyní přeplácí a nic za to nemají.

Předmět: Re (4): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 11:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Souhlasím, že vnitřní prostředí by mělo plnit české normy, tedy být pro všechny +- stejné.

Krajní byty jsou fyzikálními zákony odsouzeny k větší spotřebě energie na vytápění. V domech s ústředním topením jim zákon sociálně ulehčuje koeficienty, platbami z plochy apod.

Takže pokud to někomu vadí, nechť takový byt nekupuje nebo prodá. Majitel prostě musí počítat s vyššími náklady na vytápění a taktéž že za určitou dobu tyto náklady předčí rozdíl ceny nemovitosti.

Předmět: Re (5): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 12:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nesmysl!
Takhle se to nedá brát!

Předmět: Re (6): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 12:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A jak by se to mělo brát? Sociálním smírem vzít náklady domu na topení, podělit je plochou bytů a každému tak naúčtovat dle plochy?

Víte, jak se rozúčtovává teplo v domech, kde má každý svůj kotel? NIJAK. Nikdo lidem v krajních bytech nic nekompenzuje! Při použití ústředního vytápění je složité stanovit, kolik tepla která bytová jednotka ze systému odebrala a tak se to řeší dle vyhlášky, indikátorů atd. Co nechápu, proč zrovna v tomto případě se krajním bytům počítají koeficienty? Proč?

Předmět: Re (7): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Autor: Miroslav Strnad
Datum: 10.03.2016 13:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117453
reakce na ...
Počítá se to proto, že je je to logické, bylo mnohokráte vysvětlováno a těchto bytů s ÚT je naprostá většina. U nás, na zhruba 100 000 obyvatel připadá cca 60 000 na paneláky, větší část zbytku na domky a jen mizivé procento na staré zděné bytové domy s více nájemníky, jichž se netýká rozpočítávání. tedy se naprosté většiny rozdělování týká!!

Předmět: Re (8): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 13:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
proč by se starých zděných domů, bývalých činžáků netýkalo rozpočítávání?Vždyt polovina z nich má ÚT, ne všude bylo topení na uhlí a kamna v bytě!

Předmět: Re (9): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 13:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pochopitelně, pokud mají společné topení, tak se jich to týká

Předmět: Re (8): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 13:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Cituji (https://stavba.tzb-info.cz/regenerace-domu/6323-statisticky-prehled-panelovych-domu-v-krajich-cr ):

"Počet panelových bytových domů v ČR dosahuje téměř 200 tisíc. Počty bytů v těchto domech činí 1,2 milionu, což tvoří zhruba 55 % všech bytů v bytových domech a cc 30 % bytů celého bytového fondu ČR."

Tedy 70% bytů v čr nejsou paneláky, kde je ústřední topení. Dejme tomu, že až 50% bytů v ČR může mít ústřední topení.

Vidím nějakou logiku či snahu v části platby stanovené dle plochy bytu. Ale co je logického na zlevnění tepla krajním bytům pomocí koeficientů polohy?

Předmět: Re (9): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 13:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nikdo jim teplo nezlevňuje, ale část tepla, jež předají dále a další jež ušetří se rozpočítá, pokud bychom vzali doslova vaši verzi a byty pak zůstaly prázdné, kdo bude za ně platit??????????

Předmět: Re (10): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 13:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No dle norem a zákonů je vlastník povinen vytápět byt na minimálně 18°C (vynechme vymahatelnost atd.). Ale protože tyto byty mají mít TRV a ten má udržovat projektovou teplotu, měla by být teplota v "prázdném" bytě být pro ložnice 18, pro obýváky 20-22. A spotřebované teplo tedy zaplatí vlastník tohoto prázdného bytu.

Chápu správně, že koeficientem místnosti se přenásobí indikovaná hodnota? Pak tedy tento koeficient zlevňuje teplo těmto bytům.

Předmět: Re (11): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 13:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ale co když tedy vlastník nebude, protože všichni budou chtít jen byty uvnitř domu?????????????

Předmět: Re (12): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 14:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ale no tak, každá nemovitost má vlastníka.

Předmět: Re (13): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 14:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
když ji nikdo nebude chtít a nebo nekoupí absurdně kvůli topení tak co, bude majitel svatý Petr??
Nadále příspěvek RE 7!!!

Předmět: Re (14): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 14:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prvním majitelem je stavebník a pak kupec. Když to nikdo nebude chtít koupit, klesne cena těchto bytů na trhu natolik, že si kupce i s vyššími náklady na provoz najde.

Mě vadí ona korekce polohy bytu. To mi nepřijde logické, proč by měli lidé na jižní straně platit více za teplo než-li Ti na severní (krajní, vnitřní). Abychom to ukončili, mám za to, že teplo je zboží, nikoliv služba ;)

Předmět: Re (15): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 11.03.2016 18:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane, teplo je služba, nikoliv zboží.
Já když ve dvou rohových místnostech svého bytu vypnu radiátory, mám v severozápadní ložnici věřte-nevěřte při venkovní teplotě 4° nad nulou 15,5°C docela brzy. A to máme prý vyregulovanou otopnou soustavu.....
Když to samé udělá soused pode mnou a já budu chtít mít v bytě teplo, zaplatím i za něj. A kdo zkontroluje, kolik má kdo doma stupňů, kdo topí či netopí?
Když navíc někdo hlásá taková hezky znějící hesla, že každý si má zaplatit, co protopí?
Takže-ano, to teplo přijde přes moje radiátory, já ho zaplatím, ale nespotřebuji, protože jeho podstatná část odejde do chladnějšího bytu.
Kdo ho vlastně protopil??????

Předmět: Re (16): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 11.03.2016 18:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Podle aktuální legislativy máme v domech s ústředním topením teplo částečně jako zboží (rozúčtování dle náměrů) a částečně jako službu (rozúčtování dle plochy). Ačkoliv dům jej nakupuje jako zboží (stejně jako vodu).

Máte v domě instalovány Termo Regulační Ventily? Ty by měli zajistit, že i při "uzavření" topení udrží projektové teploty v místnostech. U nás v domě to takto máme a nestane se tak, že by někdo mohl vypnout topení. V ložnicích na S a SV straně mám příjemných 18°C a 19°C.

Předmět: Re (10): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 14:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nezůstanou prázdné, baráky se osekají o ty krajní, takže zůstanou jen ty vnitřní , kde bydlí pan Fišer a stane se krajním a začne tady čóro, jak to přijde, že platí jak mourovatý

Předmět: Re (11): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 15:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na tuhle stupidní reakci jsem přesně čekal :D Jak si můžete být tak sebejistý, že bydlím ve vnitřním bytě?

Tímto jste se jako diskutér deklasoval do role internetového trola.

Předmět: Re (12): pro Fišer
Datum: 11.03.2016 00:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane, s tím provokativními a nic neřešícími a nic nenabízejícími a nic pořádně se netázajícími komenty a jen a jen pouze rejpavými řečmi proti krajním bytům se řešení nabídlo samo. Prostě je osekejte a lidi vyžeňte do stanů ( a sám si svůj už připravte). Se slovem stupidní zacházejte doma, ne tady!

Předmět: Re (7): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 10.03.2016 13:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Fišero, už mě to nebaví, nastudujte si to.

Předmět: Re (4): pro p. Fišera Nová pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo
Datum: 11.03.2016 20:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Promiňte, ale pokud ti lidi nemůžou za to, kde bydlí, kdo za to tedy může?

zobrazuji 1 - 30 z 66   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama