Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kratki Maja 12 kW stále zapáchá

Autor: Roman Zdařil
Datum: 15.12.2016 20:54
uživatel: 124117

Dobrý den,

rád bych poprosil o radu zkušené přispěvatele, kteří znají krbové vložky Kratki. Před 3 lety nám do rodinného domu instalovali Kratki Maja 12 kW s levým prosklením. Nemáme na to napojený žádný ohřev vody, ani to není hlavní topná jednotka, topíme spíše rekreačně pro radost. Výkon má solidní, okna se nikterak zásadně nešpiní, topíme kvalitním, vyschlým bukem. Do teď idilka a teď ten zmiňovaný a dost zásadní problém: Po zatopení ve vložce vznikne v místnosti, tedy v celém domě velmi nepříjemný zápach (Cca. do 1/2 až 1 hodiny). Ale není to zápach kouře, ani spáleného dříví, je to zápach štiplavý spíše jakoby se pálily plasty, takový chemický, z kterého po chvíli rozbolí hlava. V domě jsme první dva roky bydleli jen o víkendech z pracovních důvodů, proto jsme moc netopili. Ze začátku nám bylo řečeno, že se ta vložka musí řádně vypálit, proto je údajně zápach normální. Ale již třetí sezónu v krbu topím (letos poměrně intenzivně) a zápach nepolevil! Zkoušel jsem vše možné, plášť byl postaven z liaporových desek, nevěděli jsme, zda třeba nezapáchají ony, vyřízl jsem do nich otvor, abych prohlédl vnitřek a podíval se i za vložku, zda tam třeba z instalace nezůstal obalový materiál, ale nic. Nakonec mi nezbylo nic jiného, než plášť celý sundat i celé zateplení, abych vyzkoušel vložku bez pláště a bohužel zapáchá stále, tedy jsem vyloučil všechny příčiny a skutečně se jedná o zápach z vložky. Nerozumím, co na vložce z obyčejné litiny může smrdět... Máte eventuelně někdo, v oboru znalý, nějaké vysvětlení, případně podobnou zkušenost?
Obávám se, že vložka bude muset být nahrazena jinou a polského výrobce bych skutečně nikomu nedoporučil.

Jsem lajk v oboru, tedy se předem omlouvám za nepřesné vyjadřování, ocením jakoukoliv radu.

Předem díky.

Roman

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Juraj Bednar26.12.2018 16:19
Ivan Vicen16.01.2018 10:29
Petr Malík03.01.2017 19:44
Roman Zdařil03.01.2017 19:31
Petr Malík26.12.2016 17:19
Roman Zdařil26.12.2016 16:33
Roman Zdařil26.12.2016 16:28
Petr Malík17.12.2016 08:55
Ondra Brichta17.12.2016 01:27

Datum: 26.12.2018 16:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129295
reakce na ...
Dobry den,

Ako sa Vam podarilo popisovany problem vyriesit?
Mam vlozku Kratki a mam presne ten isty problem. Po zakureni do hodiny ide z prieduchu silny chemicky zapach. Nie je vsaknl uplne totozny s tym ako ked sa vypaluje vlozka. Ked je cely "system" zohriaty tak zapach zmizne a z prieduchu ide len teply vzduch tak, ako ma.

Dakujem

Autor: Ivan Vicen
Datum: 16.01.2018 10:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123388
reakce na ...
Dobrý den pane Zdařile.
Jak jste, prosím, dopadl s krbem KRATKI? Ztratil se zápach? Reklamoval jste? Uvažuji o koupi vložky tohoto výrobce. Děkuji mockrát

Autor: Petr Malík
Datum: 17.12.2016 08:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Zdravím

Dle toho co píšete usuzuji že za zápachem bude stát barva, výrobci totiž nezřídka "zkouší" různé barvy byť téhož odstínu tudíž zákazník na první pohled nic nepozná. Nasvědčují tomu některé příklady z praxe kdy kamna od jistého výrobce nepředstavovala problém zatímco po zakoupení "novějšího" modelu od téže dané firmy problém s trvalým zápachem nastal. Například jestli se nepletu fi. abx použila na jistou řadu kamen nástřik který "nešlo vypálit", zákazníci reklamovali firma uznala a přiznala že na dané řady kamen užila "jinou barvu". Podobně jsem zaregistroval např. i u mých "petrušek" od thormy, ty starší se vypálily a bez problému, novější bývají sem tam byť "mírně" cítit není to ale tak intenzivní že bych to musel řešit, nicméně evidentně také výrobce thorma "užil jiný nástřik" litinových částí.
Otázkou je co ke změnám nástřiků výrobce vede, buďto je to čistě ekonomické hledisko, nebo je to "inovativní" hledisko (snaha užít barvu s vyšší tepelnou odolností jež se ale na kamnech vzhledem k teplotám nemá šanci kvalitně vypálit, nebo je naopak termolabilní i při nižších teplotách tzn. barva s nižší tepelnou odolností )
Původem zápachu může být rovněž i barva kouřovodu (je-li lakovaný) podobně jako u kamen.
Pokud by problémy přetrvávaly pak je i řešením původní nátěr vložky důkladně odstranit a opatřit nátěrem novým. (odstraňovač nátěrů +případně ještě kartáč flexa litinové části)

Datum: 26.12.2016 16:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Malíku,

děkuji za Váš názor. Bohužel z něj vyplývá, že problém je neřešitelný, tedy vložku nechat vyměnit.

Hezký večer

Roman

Datum: 26.12.2016 17:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Zdařile
Teď je otázka, jak se k tomu výrobce postaví, jak jsem ale psal, oni většinou moc dobře vědí pokud ve výrobě "něco inovují" "zkouší" jaké to může mít dopady, jsou-li solidní měli by to řešit ke spokojenosti zákazníka........

Datum: 03.01.2017 19:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Malíku,

moc šancí tomu nedávám, již jsem mluvil se zkušeným krbařem, který má s výrobcem Kratki zkušenost a nedává mi moc šancí. Ale přesto zkusím výrobce oslovit, beru to jako poslední krok před likvidací vložky.

Úspěšný nový rok

RZ

Datum: 03.01.2017 19:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hezký večer pane Zdařile

Žel i takové věci se stávají, je mi líto, oslovením výrobce nic neriskujete, tak to ještě zkuste pro klid duše...

Autor: Ondra Brichta
Datum: 17.12.2016 01:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
Nezměnilo se kromě intenzivnějšího topení už nic jiného? Ta barva je nastříkaná všude na plášti vložky, takže pokud se z nějakého důvodu zvýšila teplota v obestavbě (zavřený průduch, dokončená obestavba apod.), může se třeba ještě vypalovat barva na nožičkách. Mohla se hnout část vyzdívky topeniště a větší teplota se tak lokálně dostala do místa, kde byla předtím nižší... Dal bych tomu ještě šanci a vložku párkrát mírně přetopil drobným dřevem

Datum: 26.12.2016 16:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Brichto,

děkuji za příspěvek. Barva je nastříkaná všude rovnoměrně, k žádným změnám nedošlo. Krb jsem mírně přetopil vícekrát, aby došlo k řádnému vypálení, bohužel však marně. Věřím, že se skutečně jednalo o vadnou sérii krbu.

Zdravím

Roman

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.