Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zateplení šikmé střechy pomocí EPS

Autor: Jan Pícha
Datum: 05.01.2017 00:37
uživatel: 124270

Fotogalerie:

Dobrý den, mám dotaz ohledně zateplení střechy pomocí EPS. Jedná se o novostavbu s valbovou střechou o sklonu 25 st.

Skladba od shora je zatím taková:
- betonová taška bramac (barva šedá)
- latě + kontralatě
- folie
- prkna
- krovy (výška 18cm)
- plánované zateplení EPS mezi krokve a pod krokve
- plánované potlučení palubkami

Proč nechci vatu?
Vadí mi, že postupem času sesedá - ztrácí tloušťku a můžou i vznikat mezery mezi jednotlivými díly. Tím se snižuje efektivita celého zateplení. Kdybych zateploval zvrchu rovný nepochozí strop, tak tam můžu kdykoliv rozvinout další role vaty a je to doplněné. Takhle by bylo doplnění velmi náročně a zkrátka to chci mít "jednou pro vždy".

Proč mě napadlo zateplení pomocí EPS?
- nesesedá
- je tvarově stálý
- bude se mnohem lépe montovat

Z čeho mám při použití EPS strach?
- oproti vatě je hořlavější
- je to opravdu tak kritické?
- je EPS dle předpisů a směrnic vhodná na toto použití?
- ...aby pak případně pojišťovna neřekla, že byl použit nevhodný materiál a nebude plnit!
- oproti vatě tolik netlumí zvuk
- o kolik to je?
- lze kombinovat EPS + malá vrstva (řekněme 5 cm) vaty, právě kvůli hluku (a má vůbec 5cm vaty smysl?)
- jaké asi budou teploty pod prkenným potlučením - nebude to EPS vadit? dočetl jsem se, že max. 70 st. - pak, že se může deformovat. Je třeba se toho v tomto případě obávat?
- krovy budou ještě trochu schnout a asi se budou ještě nepatrně kroutit - když bude teď EPS mezi krovy natěsno, tak nebude při případném kroucení EPS praskat nebo se nějak zásadně deformovat?

Jak to mám v plánu udělat?
- krovy jsou na výšku 18cm, tak aby vznikla mezi prkny a mezikrokvovým-EPS vzduchová mezera (2cm), tak tam dát 16cm EPS
- pod krokve dát druhou souvislou vrstvu EPS 20cm
- celková síla EPS bude tedy 36cm (resp. v místě krokví 20cm)

Další detail je - pokud je celý ten nápad s EPS smysluplný, tak jaký použít EPS? Z/F/S? 70/100/150? Obyč./grafit?

NEBO by bylo lepší dát mezi krokve 16cm vaty a pod krokve oněch 20cm EPS? Jak je to s kontaktem vaty a EPS - není v tom nějaký problém?

V případě použití mezi a podkrokvového EPS - je třeba dávat ještě pod to folii?
V případě použití mezi krokve vaty a pod krokve EPS - je třeba dávat folii? Případně kam?

Děkuji za názory!!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 42 z 42
Datum: 01.02.2017 19:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Po zvážení všech variant jsem se rozhodl pro 16cm vaty mezi krokve (výška krokve 18cm) a pod to 20cm EPS. Parotěsku dám - už ji mám delší dobu koupenou.

Jen EPS nechci dávat kvůli obavám z nedostatečné zvukové izolace.

Kombinací EPS a vaty tedy získám zvukovou izolaci, případné sesedání se týká jen těch 16-ti cm vaty (EPS se doufám nehne) a díky vatě mezi krokvemi nemusím řešit, že pokud by ještě časem došlo k nějaké deformaci krovu (vysycháním), tak se nic neděje...

Autor: Pavel Suchánek
Datum: 01.02.2017 20:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124154
reakce na ...
Dobrý den,
taky dobré řešení.Jen pozor na EPS,místní výrobce mi sdělil že je třeba aby byl EPS cca měsíc uskladněn a teprve poté namontován.Prý se během toho měsíce ještě formuje (zmenší se o cca 0,5cm ).
Přeji štastný výběr a stavba ať probíhá bez problémů.

Autor: Roman Novák
Datum: 01.02.2017 21:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Dobrý den,

s tím polystyrenem jako parobrzdou při aplikaci na strop bych byl opatrný. To že funguje jako parobrzda ještě neznamená, že se ho podaří dostatečně utěsnit a spíše nepodaří. Skladoval jsem ty polystyrenové desky na stavbě 3/4 roku vypěnil mezery pro eliminaci TM, ale pro zajištění těsnosti jsem použil parozábranu. Případná netěsnosti způsobí v chladnějším počasí kondenzaci bez ohledu na to zda budete provozovat rekuperaci či ne.

Datum: 01.02.2017 22:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže předpokládám že po instalaci parotěsné folie problém kondenzace úplně vyloučím?
Děkuji
Suuchánek

Autor: Roman Novák
Datum: 01.02.2017 22:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Při instalace parozábrany máte těsnost (detaily těsnění) mnohem lépe pod kontrolou. Můžete použít různé systémové prvky a dle mne netěsnosti prakticky vyloučit i z dlouhodobějšího hlediska.

Datum: 01.02.2017 22:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Musím s Vámi samozřejmě souhlasit.Z hlediska možného rizika použiji par. folii a také vzhledem k pořizovací ceně která je zanedbatelná.
S pozdravem
Suchánek

Autor: Pavla Fiřtová
Datum: 06.03.2020 19:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132081
reakce na ...
Dobrý den,
v současnosti řešíme zateplení krovu podobným způsobem jako je v diskuzi, tedy EPS pod krokve, jak jste nakonec řešili celkovou skladbu s EPS a parotěsnou vrstvou?
Děkuji Vám.

Datum: 06.03.2020 20:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, nakonec jsem to udělal ještě jinak - zkrátka jsem dal pouze vatu, Takze v podstatě to co je na obrázku, ale vše vata.

Datum: 01.02.2017 22:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Do toho druhého jsem uz parozábranu zakreslil... Takže ...vata -> EPS -> parozábrana...

Autor: Tomáš ILLEK
Datum: 02.02.2017 09:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113055
reakce na ...
Dobry den,
uz jste vyresil, jak to tam budete kotvit? Docela by me to ze zvedavosti zajimalo...
Dekuji

Datum: 02.02.2017 21:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jelikož nebudu dávat SDK, ale palubky, tak udělám asi rovnou rošt svisle ze střešních latí (4x6 nebo 5x6) a latě budou kopírovat krovy (tedy bude ...krov -> EPS -> lať...). Příjde mi zbytečné dávat nejdřív vodorovné profily na SDK a na ně kontra (svisle) latě... Co myslíte?Úplně detailně jsem to zatím nerozmýšlel, ale zřejmě dám na krovy ty přímé závěsy a na ně rovnou latě...

Autor: jiří haberle
Datum: 18.02.2018 18:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124948
reakce na ...
to tu ten eps a vatu budete kupovat na dotaci ne? :)

<< novější   zobrazuji 31 - 42 z 42
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama