Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Průvzdušnost OSB desek v závislosti na typu a tloušťce desky

Autor článku: Ing. Matěj Hodoušek, doc. Ing. Martin Böhm, Ph.D., Ing. Jitka Beránková, Ph.D., Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha s.p., Ing. Jaromír Srba, Katedra dřevěných výrobků a konstrukcí, Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita v Praze
Plné znění článku: Průvzdušnost OSB desek v závislosti na typu a tloušťce desky
Anotace článku: Uvedený text referuje o výsledcích zkoušky průvzdušnosti OSB desek. Byly zkoušeny dva typy a dvě tloušťky materiálu OSB ve vzduchotěsné komoře podle ČSN EN 12114. Výsledky ukázaly, že s rostoucím tlakovým rozdílem se lineárně zvyšuje průvzdušnost. Na hodnoty průvzdušnosti má prokazatelný vliv jak typ, tak i tloušťka materiálu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Penetrace pomůže?Jiří Svoboda29.01.2016 12:48
Re: Penetrace pomůže? Matěj Hodoušek29.01.2016 12:27
Penetrace pomůže? Jiří Svoboda25.01.2016 14:58

Příspěvky
Předmět: Penetrace pomůže?
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 25.01.2016 14:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
Dobrý den

Snížila by se průvzdušnost, kdyby byla OSB deska z jedné strany napenetrována tředa sokratem?

Jiří Svobodfa

Předmět: Re: Penetrace pomůže?
Autor: Matěj Hodoušek
Datum: 29.01.2016 12:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121781
reakce na ...
Dobrý den,
průvzdušnost OSB desek se běžně snižuje latexovými nátěry, potažením papírem či jinými fóliemi. Penetrační nátěr, který uvádíte, by měl vytvořit na povrchu film a tím ho teoreticky uzavřít. Je ovšem otázka, jak se nátěr bude chovat v přítomnosti lepidla obsaženého v OSB co se týče adheze a struktury desky a jak dalece proběhne penetrace. To je potřeba vyzkoušet.

Předmět: Re (2): Penetrace pomůže?
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 29.01.2016 12:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
Dobrý den

Strašně moc bych ocenil, kdybyste to mohli vyzkoušet a zveřejnit na tomto portálu. Zabývám se výstavbou nízkonákladových pasivních domů. Uvažuji přimontovat z interiéru na dřevěnou nosnou konstrukci OSB P+D síly 12 mm a na to dát kontaktně sádrokarton. Výborné by bylo co nejvíce snížit průvzdušnost OSB - nejlépe tak aspoň 3x - nějakým nátěrem či penetrací, které by pořád ještě zaručily dobrou přilnavost PUR pěny použité k lepšímu svázání OSB desky se sádrokartonem než pouze samotnými vruty.

Toto by mohl být vůbec nejlevnější a nejméně pracný způsob vnitřního opláštění dřevostaveb se slušnými mechanickými vlastnostmi a hladkým povrchem.

Opakuji, byl bych strašně rád, kdybyste vyzkoušeli různé nátěry umožňující další lepení PUR pěnou a posunuli tak koncept nízkonákladového pasivního stavitelství viz www.artelier.cz/prirucka_pf.pdf o kus dále.

Na případnou spolupráci se těší a zdraví

Jiří Svoboda

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.