Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vytápění novým kondenzačním kotlem

Autor: Lenka Rybaříková
Datum: 10.01.2017 09:14
uživatel: 124350


Dobrý den, bydlíme 12.let v rekonstuovaném domku, je zateplen z přední části, jinak stojí mezi domy, v podlaze nataženy jen trubky v místech kde je dlažba, ale nejedná se o klasické podlahové vytápění. Do loňského roku jsme vytápěli klasickým plyn. kotlem, pokud jsme byli v práci a v noci nastavena teplota na rego na 18-19 st., jinak 21st. Dostatečné topení, žádná vlhkost v domě, nikdy ani známka plísně. v září 2016 jsme vyměnili tento kotel za kondenzační /bylo nám řečeno že klasické se již nevyrábí/ nyní topíme celodenně, topení nastaveno na 21st, na kotli nastavena teplota 45st. Jakmile poklesnou teploty na -5st, okamžitě se rosí všechny okna, po rámech oken stéká voda, nad okny se objevila plíseň, okna pod kterými nejsou radiátory jsou zaroseny od vrchu dolů a voda nejde ani sestřít, okamžitě po setření se rosí znovu, po oknech pak celý den stéká voda.
Zkoušely jsme nastavit kotel na maximum 75st. i za cenu, že přijdeme o smysl kondenzace, ale nic nepomáhá. Jak by se prosím dalo tomuto zabránit, bojím se že za chvílí budeme mít dům samou plíseň. Větrám otevřením oken dokořán na 5 minut. Měli jsme půjčený odvlhčovač, ale ten za celý den ukázal cca 1cm vody, takže si myslím, že vlhkost v domě není /nikdy nebyla/. Kondenzační kotel jsme nechtěli, ale bylo nám řečeno, že klasický se již nevyrábí, plynař tedy namontoval, spustil a o to jestli je stávající topná sestava vhodná pro kondenzační kotel se nezajímal, asi se to tak dělá, ale já už nevím kam se obrátit aby bylo vše v domě tak jako dřív.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lenka Rybaříková10.01.2017 10:11
Laďa Jaskva10.01.2017 09:36
Lubomir Švarc10.01.2017 09:24

Příspěvky
Autor: Lenka Rybaříková
Datum: 10.01.2017 10:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124350
reakce na ...
Děkuji za bleskovou odpověď . Jen prosím ještě se zeptám, byli jsme zvyklí, že starý kotel běžel na teploty jaké jsem Vám uvedla, pokud dům vytopil např. na 21st, dům tuto teplotu poměrně dlouho udržel a kotel tedy nespínal příliš často. Vím, že kondenzační kotel pracuje na využití spalin, ale pokud pojede 24 hodin a nastavím teplotu v domě 23st myslíte,že pak nebudeme doplácet nehorázné částky za plyn, v těchto mrazivých dnech jsme zkoušeli právě kvůli rosení oken teplotu na 24 st. zvýšit, ale tím, že se nám zdálo, že je pro nás teplota 21 úplně dostačující a po dobu topení cca 6 hodin se teplota stále nemohla dostat nad 21 st. tak jsme teplotu vrátili na 21 st. Myslíte prosím,že je běžné, že kondenzační kotel vytápí na nastavenou teplotu tak dlouho, byli jsme zvyklý, při starém kotli při přidání i 4 st. rego tutu teplotu ukazovalo, po vytápění necelé hodiny.
Omlouvám se za mé dotazy, ale vidím,že to není jen výměna kotle, ale úplně jiný styl topení o kterém nás nikdo neinformoval a je potřeba se s ním seznámit. Moc Vám děkuji.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 10.01.2017 09:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Vlhkost je potřeba změřit pachobyčejným vlhkoměrem ( železářství, OBI a pod ). Nelze ji střílet od pasu.
Když voda kondenzuje na skle, tak to znamená, že je tam nízká teplota vnitřní tabulky ( pod teplotou rodného bodu ). To samé platí i o stěně, kde kondenzuje vodní pára. Není ani tak důležitá teplota topné vody, jako teplota v interiéru. Váš problém by neměl být způsoben výměnou atmosférického kotle za kotel kondenzační. Nicméně, pokud starý kotel nasával spalovací vzduch z interiéru, tak tím současně odváděl vodní páru z interiéru a tím se vlastně byt vysušoval. Zatím bych doporučil topit nepřetržitě a na vyšší teplotu ( cca 23 °C ). Vy musíte zvýšit povrchové teploty stěn a také oken. Letošní průběh zimy je diametrálně odlišný od průběhů minulých zim a tak vlivem velmi nízkých venkovních teplot dochází k promrzání konstrukcí a z toho logicky vyplývá zvýšená kondenzace, proti rokům předešlým.
S pozdravem Laďa

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 10.01.2017 09:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Doporučil bych se obrátit na

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.