Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

CPV -z venku nebo ze sklepa

Autor: filip vrzal
Datum: 21.01.2017 15:55
uživatel: 120834

dobry den, na jaře začnu stavět NED-primarní zdroj vytapění bude teplovodni hoxter haka 63/51 wa.
dum bude castecne podsklepeny a tudiz existuje moznost privodu vzduchu pro krbovou vlozku ze sklepa a zde je moje dilema.
sklep ma objem cca 22m3 a sousedi jeste s mistnosti na naradi cca 30m3--oboje samozrejme nevytapene.delka privodu vzduchu ze sklepa by byla cca 8m, pokud bych sel ven pres obvodovou zed pak asi 5 m.
uvaha je , ze lehce predehraty vzduch ze sklepa by pomohl k efektivnejsimu spalovani v teplovodni vlozce, ktera uz je z principu svoji funkce ochlazovana vodou ve vymeniku.
bude mit toto prakticky dopad nebo je to jedno?
je objem mistnosti na ucinne predehrati vzduchu nedostatecny?
hrouz,i ze sklep vymenou vzduchu vymrzne?
vlozka pozaduje privod vzduchu o prumeru 125mm--pomuze necemu kdyz zvolim CPV o prumeru 150mm?
v planuje i el. regulace hořeni-Timpex.

dekuji za reakce, s pozdravem fv

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš Brzák08.11.2017 13:49
Ondra Brichta22.01.2017 13:43
filip vrzal21.01.2017 20:38
Václav Fígl21.01.2017 17:40
Ondra Brichta21.01.2017 17:23
Petr Malík21.01.2017 16:35
Václav Fígl21.01.2017 16:31

Datum: 08.11.2017 13:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118506
reakce na ...
Dobrý den,

vím, že úplně nereaguji na Váš dotaz, ale měl bych dotaz na Vás, jestli jste s výše jmenovanou teplovodní krbovou vložkou spokojený? Popřípadě, co Vám na ní vadí. Jak vypadá sklo po topení? Špiní se? Jestli je výkon dostatečný? atd :-)

Uvažuji o koupi stejné teplovodní krbové vložky, ale nikde jsem se nedočetl o zkušenostech skutečných uživatelů.

Byl bych Vám moc vděčný za jakékoliv poznatky.
Předem děkuji
Tomáš Brzák

Autor: Ondra Brichta
Datum: 21.01.2017 17:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
Rozdíl mezi venkovním a "oraženým" vzduchem ze sklepa může být v zimě 30°C ...v topeništi bude ideálně kolem 600°C a více, dle mého názoru ten rozdíl nepoznáte. Mnohem větší rozdíl bude, pokud tam dáte poleno rok staré z venkovní hráně a poleno 3 roky uležené ze sklepa.

Problémové je spíše konstrukční řešení, tedy otázka napojení a odizolování trubky, pokud se z venku přivádí studený vzduch. Řešení, které bývá méně náchylné na chyby v provedení, je v případě přívodu ze sklepa.

Pak tady máme ještě otázku případných blow testů, tesnosti přívodů, vložky...

Zvolil bych tedy to, co bude konstrukčně jednodušší.
Pokud budete přivádět vzduch ze sklepa, je nutné mít do sklepa udělaný z venku také nějaký průduch. Moderní domy jsou dobře zatěsněné (pokud je to dobře provedené) a hoření spotřebudje nějaký ten vzduch.

Ve vašem případě, pokud přiložíte dle návodu 4-6kg dřeva, tak za hodinu spotřebujete kolem 20m3 (opravuji, původních 20 je bez započtení přebytku vzduchu a je to hodnota pouze spalovacího vzduchu, reálná hodnota bude cca 3x větší, tedy 60m3) vzduchu jen na hoření.

Autor: filip vrzal
Datum: 21.01.2017 20:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120834
reakce na ...
diky za reakci.

vzduchotesny sklep tak jako tak nebude, to by byl casem plesnivy--bude tam okno-otvor na vetrani minimalne o prurezu potrubi pro CPV a i moznost vetrani pres dvere do vedlejsi mistnosti na naradi.

vim o x lidech co maji novostavbu bez sklepa a CPV jim funguje zvenku--v jednom pripade byl problem s vlhhnutim v obvodovem zdivu kolem CPV, kde bylo koleno tak, aby bylo vyusteni CPV nad urovni terenu.toto by asi mohl byt potenc. problem i v mem pripade.

nazor na variantu: pokud by CPV ze sklepa z nejakeho duvodu nefungoval, tak bych sklep premostil vedenim potrubi CPV pod stropem sklepa a vedl je pres obvodovou zed sklepa, kde uz by to vychazelo nad terenem. vedeni by bylo cca 11m, coz by ale pri pouziti prumeru CPV 150 nemelo predstavovat problem??

Autor: Ondra Brichta
Datum: 22.01.2017 13:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
vlhnutí kolem externího CPV, to je to, co může být důsledek nesprávného postupu při realizaci.

11m přívodního vzduchu, pokud tam nebudete mít deset 90° kolen, tak bude bez problémů, alespoň podle normovaných tabulek, které teď mám před sebou. Pokud tam někam zaleze myš, tak to už bude horší, nicméně když je od výrobce doporučeno 125mm a dáte 150, je to dostatečná rezerva.

Pokud ale budete mít větraný sklep, asi bych tu 100% zálohu neřešil, je to práce navíc..jestli ale máte chuť, budete mít jistotu. Ještě jsem poopravil předchozí reakci, uvedl jsem špatně objem vzduchu, těch 20m3 je čistý spalovací, reálně to je cca 3x více.

Autor: Petr Malík
Datum: 21.01.2017 16:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Zdravím
Dle mně je úvaha správná ze sklepa bude přívod lepší než z venku, neboť teplota tam bude vždy vyšší než venku a nebude tam ta přímá "studená radiace" jako venku. Předpokladem dle mne je aby ten sklep nebyl úplně "vzduchotěsný" tzn. v součtu netěsností by to mohlo stačit přisávat. I při ochlazování sklepa tam bude teplota vždy vyšší než venku. Delším vedením se dle mně také vzduch malinko "přihřeje".

Autor: Václav Fígl
Datum: 21.01.2017 17:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122323
reakce na ...
Je nějaký důvod, proč vychlazovat sklep?

Autor: Václav Fígl
Datum: 21.01.2017 16:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122323
reakce na ...
Raději z venku a lépe 150, obojí je jistota a bezproblémové.Mám to obdobně a super.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.