Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Havárie vody - plíseň ve stěnách

Autor: Kateřina Koudelková
Datum: 26.01.2017 07:50
uživatel: 124498


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Prosím o radu. Máme dřevostavbu 3 roky. Difuzně uzavřená konstrukce, klasika zvenku polystyren OSB trámková konstrukce vata, parozábrana, předstěna, osb nakonec sádrokarton. Vnitřní stěny trámková konstrukce s vatou, z obou stran osb, na tom sádrokarton. Podlaha je - dlažba, pod ní anhydrid el.podlahové topení, folie, polystyren. Zjistili jsme že nám praskl odpad z pračky v podlaze a voda se rozlévala po základech pod polystyrenem. 3 roky žádná vlhkost, rosení oken, nic co by ukazovalo že se něco děje. Přišli jsme na to náhodou při předělávce sprchového koutu v technické místnosti. JE TO HRŮZA. Nosná konstrukce v místě kde voda vytékala je do 30 cm prohnilá (to už víme že část musíme vyměnit, na dřevě a hlavně OSB deskách plíseň. Technickou jsme už částečně odkopali ale po udělání sond v dalších stěnách už víme že je to ve 3/4 domu. Dům je pojištěn, už to řešíme, oslovili jsme firmu co vysušuje stavby, ale co dělat teď. Co s těma plesnivýma osb?, všechny stěny odřezat? Prosím setkal se s tím někdo? Je nějaké řešení?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Kateřina Koudelková17.12.2018 10:41
František Lorenz11.12.2018 19:16
Pavel Simek19.03.2017 09:45
Pavel Koudelka09.03.2017 14:18
Kateřina Koudelková06.03.2017 13:54
Petr Bohuslávek03.03.2017 11:14
Kateřina Koudelková26.01.2017 08:27
Petr Švec26.01.2017 08:19

Příspěvky
Autor: František Lorenz
Datum: 11.12.2018 19:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129201
reakce na ...
Dobry den, rad bych se zeptal, jak jste to nakonec vyresili. Zrovna celim stejnemu problemu. Mam drevostavbu asi 10 let, po majiteli, ktery Zde bydlel cca 3 roky. Pri vymene zavesneho zachoda se odhalila plisen pod obklade, sadrokartonem na folii a na spodnich castech drevotriskovych desek a mirne napadena drevena konstrukce. Viz foto. Vse jsem odkryl a nyni vysusuji a resim s pojistovnou. Jakakoli rada moc pomuze. Diky

Autor: Kateřina Koudelková
Datum: 17.12.2018 10:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124498
reakce na ...
Jak už zde bylo řečeno - mykolog, odborná firma, výměna dřeva, OSB i vaty téměř v celém domě zvenku i zevnitř do výšky 60 cm, nově udělaná parozábrana, blower testy, nástřik a tlaková impregnace veškerého dřeva které zůstalo nebo bylo znovu do konstrukce dodáno a navíc jsme v celém domě instalovali systém hlídání vlhkosti Moisture Guard - do otevřených stěn jsme namontovali čidla a vše průběžně kontrolujeme - vidíme co se děje v konstrukcích, jaká je vlhkost dřeva, okolí atd. Celková rekonstrukce včetně vysušování trvala 1/2 roku, stálo nás to přes 600 tis.+ ten systém cca 40 tis. U nás se jednalo opravdu o únik z prasklého odpadu (desítky litrů týdně po dobu 3 let). Pošlete fotky a napište mi na mejl poradím a pomůžu co budu moct a napište odkud jste. Nejdůležitější je najít ovšem příčinu - únik vody, rosení, nefunkční parozábrana???

Autor: Pavel Simek
Datum: 19.03.2017 09:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100748
reakce na ...
Plíseň v konstrukci nepotěší ať máte dif. otevřenou nebo uzavřenou konstrukci. Únik vody tohoto rázu by nadělal v obou konstrukcích stejnou paseku. DB test v tuto chvíli nic neukáže, špatný spoj ve folii někde v prostoru se Vám ukáže únikem vzduchu el. zásuvkou o 3m vedle.

Ale postup k nápravě:
a) vzorek poslat na rozbor mykologovi (jak KVH, tak vykroužit kousek OSBčka)
b) musíte odstranit dřevo od posledních znaků poškození dřeva v okruhu 30 cm. Svislé KVHčko vyříznotu motorovkou, příložkou osadit nové. Vodorovné KVHčko vypreparovat také, nahradit novým. OSBčko může být problém, máte na něj nalepenou fasádu a navíc i přikotvenou.
c) nezapomeňte - necháte-li v konstrukci takto poškozené dřevo nebo alespoň nějaké fragmenty, zpětnou aplikací parotěsu, sádrokartonu se ve stěně může houba rozjet znova. Z tohoto důvodu KVH nejlépe tlakově impregnované.

Dřevostavbám zdar.

Pavel Šimek

Autor: Pavel Koudelka
Datum: 09.03.2017 14:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124852
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě bych doplnil, že na základovou desku, byl nataven modifikovaný asfaltový pás. Který byl z venku vytažen do výše asi 300 mm nad základovou desku. Tím je vlastně utvořena jakási vana. viz nákres

Autor: Petr Bohuslávek
Datum: 03.03.2017 11:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101354
reakce na ...
Dobrý den
Dřevo hnije, když má dost vody. Tady si myslím, že to nebylo jen pračkou, když máte plíseň ve většině domu. Podle mě je pravděpodobné, že byla vada v té difuzně uzavřené konstrukci. Tyto konstrukce jsou z tohoto hlediska rizikové.
Pokud už se tam houba objeví, neexistuje na dřevo žádné spásné řešení. Musí se vyměnit a zajistit mu prostředí, kde nedochází ke vzniku a růstu plísní a hub...což v tomto typu stavby lze velice obtížně.
Z toho vyplývá ještě doporučení, nechte si blowerdoorem nebo anemometrem zjistit, jestli nemáte někde netěsnosti v parozábraně různě po domě. Po 3 letech se mohla klidně někde rozlepit, případně mohla mít od začátku vadu.
Každopádně se ale obraťte na odborné pracoviště, není to legrace, jak sama odhadujete.
O problematice píšeme v článku https://stavba.tzb-info.cz/drevostavby/8199-biologicke-procesy-ve-dreve-uzavrenem-v-obvodovych-i-vnitrnich-konstrukcich-staveb
Ten se týká prioritně dřevu ve střechách, nicméně závěry uvedené v druhé polovině článku a navrhovaná opatření platí shodně i pro dřevostavby jako takové.
Petr Bohuslávek, redakce

Autor: Kateřina Koudelková
Datum: 06.03.2017 13:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124498
reakce na ...
Děkuji za reakci a rady. Vše jsem prostudovala. Foto je z vnitřní stěny, tudíž opravdu tu škodu nadělala voda která vytékala z prasklé odpadní trubky, která je na základové desce pod podlahovým polystyrenem a šířila se dutinami kolem rozvodů vody a elektřiny v podlaze. Vody bylo asi hodně, jedno praní je min. 40 l vody, kdyby vytekla jen půlka při každém praní tak za tu dobu jsme měli pod nohama asi brouzdaliště. Oslovili jsme odbornou firmu na vysoušení podlah a vysoušíme podlahy, odkryli jsme vnitřní stěny a odstranili mokrou vatu, oslovili jsme firmu která dělá tlakovou ochranu dřeva a bude provádět i výměnu poškozených trámků. Bohužel to co stálo na základech sálo vlhkost. Řekla bych že nejhůře tu vodu snášeli ty osb desky. Kontrolujeme nyní vnější stěny a po odkrytí parozábrany je dřevo jen vlhké, vnitřní osb jsou úplně suché (byli 2 cm nad zemí), vata za parozábranou jen mírně navlhlá, ale venkovní osb do 15 cm pokryté plísní a nasáklé jako houba (deska tahala vodu pravděpodobně od země, kolem stěn vedly rozvody elektřiny). Parozábrana nebyla porušená a kde nebyla voda je vše krásně čisté a suché. Nyní máme obnažené venkovní stěny a rozřezanou parozábranu, kvůli vysušování je to velký problém když to bude takto obnažené až do léta? To už asi žádný blowerdoor nebo anemometr neuděláme :( A ráda bych nějakou firmu oslovila, ale vůbec nevím kam se obrátit. Můžete mi poradit? zatím mně všude kde jsem žádala o radu odmítli. Jsem z Moravskosl.kraje. Děkuji

Autor: Petr Švec
Datum: 26.01.2017 08:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119517
reakce na ...
Být Vámi, tak si hlavně pozvu mykologa, jelikož to na první fotce vypadá na houbu. (kostkovité rozpadání dřeva) a pokud by to byla dřevomorka, bylo by potřeba s tím naložit velmi odborně.

Autor: Kateřina Koudelková
Datum: 26.01.2017 08:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124498
reakce na ...
ty bílé fleky jsou piliny. To dřevo ztrouchnivělo neustálým nasákáváním a vysycháním. Koukala jsem na net jak dřevomorka vypadá, žádné vlákna ani podhoubí nevidím, ty trámky jsou už suché, jede nám několik dnů profi odvlhčovač. Houba nebo plíseň je to černé - vypadá to jak natřené asfaltem. Samozřejmě si tu mykologii uděláme. Jen mám hrůzu, že v tom bydlíme a dýcháme to. A všechno strašně trvá. Ještě se nám neozval ani likvidátor z pojišťovny.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama