Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Tepelné ztáty objektu

Autor: Vlaďka Fousková
Datum: 02.02.2017 15:17
uživatel: 124557

Dobrý den, máme zpracovanou PENB a nikde jsem nevyčetla TZ, které potřebuji k dimenzování vytápění domu. Můžete mi prosím poradit, kde to hledat.

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Vlaďka Fousková09.02.2017 12:31
Jiří Kubíček08.02.2017 00:26
Jiří Kubíček03.02.2017 18:24
Vlaďka Fousková03.02.2017 14:32
Jiří Kubíček03.02.2017 13:13
Vlaďka Fousková03.02.2017 06:58
Jiří Kubíček02.02.2017 21:56
Vlaďka Fousková02.02.2017 18:31
Jiří Kubíček02.02.2017 16:32

Datum: 02.02.2017 16:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, potřebuj tyto údaje:
1) čistou vnitřní vytápěnou plochu a světlou výšku (kdybyste měla náhodou už prostřednictvím nějakého výpočtu vypočítaný vnitřní objem vzduchu, tak stačí tento údaj)
2) zda je v domě rekuperace
3) kde dům stojí
4) z protokolu PENB z tabulky s konstrukcemi, jejich plochami a izolačními vlastnostmi, celkové měrné TZ prostupem v jednotkách W/K - je to uvedeno v pravém dolním rohu té tabulky
5) jestli nemáte celý PENB, pak by mi teoreticky místo toho údaje o celkových měrných TZ prostupem stačila plocha obálky budovy a průměrný součinitel Uem
Kdyby měl náhodou dům více vytápěných zón na různé teploty, pak bych raději potřeboval celý PENB vidět a projít si ho, ale ty první dva údaje mi stejně napište. Jinak TZ domu přímo v PENB nikde uvedeny nejsou, musí se dopočítat.

Datum: 02.02.2017 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předně děkuji za odezvu. Budu se snažit Vám napsat všechny dostupné informace. RD obdélníkový 9x11m se sedlovou střechou. Obytné pouze přízemí, nahoře nevytápěná půda. Místo stavby Miřetice u Hlinska. Objem budovy 408,2 m3, celková plocha obálky 401,8 m2, objemový faktor tvaru budovy A/V 0,98, celková energeticky vztažná plocha budovy 103,9m2, výška stropů 2,7 m, dům bez rekuperace, měrná ztráta prostupem tepla 97,29 W/K obytné přízemí a 789,12 W/K v nevytápěné půdě. To jsou asi všechny dostupné informace, které mě napadají. Pokud budete potřebovat něco doplnit, tak se ozvěte. Děkuji předem. Vlaďka

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.02.2017 21:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, potřeboval jsem ještě čistou vnitřní vytápěnou plochu, ale podle toho, co píšete, tak to bude kolem 80m2. Vy už byste měli spadat do střední klimatické oblasti s venkovní výpočtovou teplotou -15°C. Když budu brát vnitřní teplotu 21°C, pak vám TZ prostupem vycházejí cca 3,5 kW (za předpokladu, že máte měrné TZ prostupem dobře spočítané, u velikosti vašeho domu by se dalo dostat i níže, ale průměrný Uem 0,24 W/m2K, který vám vychází, je možný). TZ větráním vám při průměrné intenzitě větrání pro celý dům 0,3 1/h vycházejí cca 0,8 kW, celkové TZ bych tedy viděl na cca 4,3 kW. Ten dům je teprve ve fázi projektu, nebo už je něco postavené ? Čím chcete topit ?

Datum: 03.02.2017 06:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobré ráno, děkuji za odpověď. Čistá podlahová plocha je 83,23 m2. Stavba domu je ve fázi základové desky. Až počasí dovolí, tak se bude pokračovat (YTONG 30 cm + 15 cm zateplení). Uvažované vytápění je topnými kabely a krbovými kamny bez výměníku. Již teď vím, že v podlaze bude místo 12 cm polystyrénu, min. 15 cm. Pokud budete mít nějaké nápady, ráda je uvítám.

Děkuji předem a přeji hezký den.

Datum: 03.02.2017 13:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, mně jen přijde zvláštní, že máte při vaší velikosti domu měrné TZ prostupem 97,3 W/K. Nevím, jaká máte okna a jaká je jejich celková plocha a kolik izolace máte ve stropě (počítám trojskla a ve stropě kolem 30 cm izolace), ale mně předběžně vychází, že byste měli mít měrné TZ prostupem kolem 70 W/K a celkové TZ kolem 3,3 kW, což by bylo i odpovídající té velikosti domu, a to by to bylo jen "normálně" zatepleno. Nevím, kde se bere ta 1 kW navíc, musel bych vidět celou tu tabulku s konstrukcemi v PENB. Při takových TZ určitě není problém vytápět dům jen elektřinou, případně si občas zatopit v obyčejném krbu, takže s návrhem vytápění i souhlasím, doplnit se to dá případně ještě nějakou obyčejnou klimoškou, která by v létě chladila a v zimě vypomáhala levně s vytápěním. Na ohřev TUV stačí obyčejný el. bojler, při předpokládané zvýšené spotřebě se dá použít bojler s vestavěným TČ.

Datum: 03.02.2017 14:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, uvažujete správně. Okna budou trojskla, zateplení stropu v projektu 30 cm. Mám ještě jeden "hloupý" dotaz. Jak moc by ovlivnilo TZ domu, kdyby se nezateplil strop v přízemí, ale místo toho střecha těmi 30 cm a strop pouze 5 cm nad panely a 2 cm pod panely, čímž by se snížila výška místností. Pokud se mi zadaří, pošlu Vám PENB, ale mám ho v PDF. Můžu Vám ho zaslat na mail?

Datum: 03.02.2017 18:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nějak nemohu pochopit váš dotaz, půdu máte jak vysokou ? Tím snížením výšky myslíte přízemí nebo půdu ? Když přeci uberete izolaci ve stropě (záleží na tom, z jaké stany tu izolaci máte), tak se vám naopak zvýší světlá výšky místností v přízemí, když ji uberete zespoda té konstrukce, nebo zůstane stejná výška na půdě, když izolaci dáte místo na podlahu do střechy. Nebo tam prakticky žádná půda není, ale jen nějaký nízký podstřešní prostor a myslíte přesunutí izolace ze spodní strany stropu na vrchní stranu stropu, čímž by se ale světlá výška zvýšila ? Jestli ale máte panelový strop a né dřevěný, pak je vždy lepší dávat izolaci z horní strany. Prostě se mi ten váš dotaz trochu protiřečí a nevím, jak to přesně myslíte.

Možná to ale myslíte tak, že nyní je veškerá izolace plánovaná na půdě nad panely a vy ji místo toho chcete přesunout do střešního pláště na půdě a dát 2 cm izolace pod panely a 5 cm nad panely, čímž by se vám výška v přízemí o 2 cm snížila. To bych ale vůbec nedoporučoval, jednak to není ideální z hlediska difúze dávat 2 cm pod panel a 5 cm nad panel, a dále si tím zvýšíte TZ domu, protože se vám prakticky díky tomu podstatně hůře zateplenému stropu zvýší vytápěný prostor až ke střeše. Z hlavy vám to nepovím, o kolik by se zvýšily TZ domu, musel bych udělat výpočet a stejně k tomu nemám všechny informace. Vy ale chcete dům vytápět elektřinou, tak se spíše snažte, abyste měla TZ co nejmenší. Jinak po těch doplnění informací o domě mi vůbec není jasné, kde se vzala ta 1 kW navíc na TZ prostupem, musel bych vidět ten PENB, podle mne máte TZ domu ale menší, tedy celkové kolem 3,3 - 3,5 kW (záleží taky na celkové ploše oken).

Datum: 08.02.2017 00:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, díval jsem se na ten PENB a nejsou mi jasné některé věci:
- podle ploch a druhu započítaných ochlazovaných konstrukcí bude pravděpodobně v domě vytápěné schodiště až na půdu, takže bude vidět ze schodiště i část střechy, to je věc, se kterou jsem původně nepočítal a trošku navyšuje TZ domu
- mně vychází plocha ochlazovaného obvodového zdiva asi 113 m2, vy máte započítáno 147,7 m2 a vůbec nevím, kde se ty metry navíc berou, podle mne tam bude chyba, ale musel bych ještě vidět nějaké plány, řezy a pohledy domu
- okna máte započítána jen s izolačním dvojsklem
Když to shrnu, mně předběžným výpočtem vyšly měrné TZ 70 W/K, vy máte v PENB u vytápěné zóny 97,3 W/K, pak je tam ještě tabulka s nevytápěnou zónou - půdou, ale to vůbec nechápu, proč to tam je, podle mne to v tom PENB být nemusí. Když to tedy bude s tím schodištěm na půdu, uberu to obvodové zdivo na 113m2, zadám tam trojskla a do podlahy 15 cm EPS, pak měrné TZ vycházejí přibližně: 83,5 W/K a TZ prostupem tedy 3 kW, TZ větráním vycházejí cca 1 kW, celkem tedy 4 kW

Datum: 09.02.2017 12:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za Váš čas a ochotu se zaobírat naší stavbou. Je pravdou, že schodiště je otevřené až na půdu. Z toho všeho mi vychází asi tolik. Do podlahy zvýšit EPS na min. 15 cm, trojskla v oknecg, strop zateplit na půdě a pokud zbude, tak zateplit i střechu. Dále zauvažovat o řešení s uzavřením schodiště (pojízdný poklop či něco podobného).
Vaše názory a informace byly pro mě velice užitečné a potvrdili nám náš záměr vytápět RD kabely. Ještě jednou děkuji a přejí hezký den.
Vlaďka Fousková

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama