Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

reálná hodnota SCOP, Daikin

Autor: Jan Kovář
Datum: 03.02.2017 20:58
uživatel: 124566

Dobrý den,
bydlíme letos první rok v novostavbě a celou zimu řešíme s dodavatelskou firmou problémy s TČ. Rád bych vám přiblížil svůj problém a požádal vás o nezaujatý názor třetí strany.

Domek má dvě plnohodnotná patra, výšky stropů 2,5-2,7m, podlahová plocha 143m2. Složení stěn je Porotherm 365 + 17cm polystyrenu. Okna trojsklo. Z projektu vypočítané TZ byly 8,3kW ale nemám výpočet, pouze číslo v technické zprávě. Mám energetický štítek, včera jsem z čísel na něm zkusil dojít k 8,3 ale nevím jak.

Máme podlahové vytápení v obou patrech. Trubky by mely mít 12mm vnitřní průměr a rozestupy 15cm, celkem prý zde je 700-800m trubek. Poslední větu berte mírně s rezervou, nemám ji ověřenou, ale měl jsem pocit že topenář, který mi to sděloval mluvil pravdu.

TČ Daikin Altherma split s venkovní jednotkou 8kW a vnitřním elektrokotlem 3kW.

Jsme zvyklí topit na 20-21C, tak jsme to celou zimu moc neřešili, ve dvou pokojich nahore (celkem 30m2) netopili (bylo tam tak 10C), v loznici na 18C. Koupelny nastaveny na 25C, ale nikdy se nevytopily vice nez 22C. TČ nastaveno podle teploty otopne vody a ekvitermni krivky. Kolem nuly teklo do podlahy cca 33st. Pod -10C teklo do poldahy 40C, to byl strop. Tepl. spad 5C.

TC zvladne ukazovat spotrebovanou a vyrobenou energii. Mam data za poslednich 6 mesicu, mel jsem za to, ze kdyz je dam do pomeru, dostanu SCOP, je to tak? Muj pomer vychazi 1,85 a to mi prijde sakra malo. Cekal jsem hodnotu alespoň pod 3. Hodnota od vyrobce je 3,53 pro Ta ST/MT 7°C/6°C - LWC 35°C (DT = 5°C). Celkem invertor spalil cca 3400kW a vyrobil cca 6300kW.

Prijde vam to normalni? Mame doma docela chladno, nahore skoro netopime a spotreba mi prijde docela velka.

Predem diky za komentare.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 90   starší >>
Datum: 14.02.2017 23:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
Dobrý den ,
Podívejte se , pokud tč pracuje správně nepadá do nějakých poruch a protopíte za 6 měsíců 6800 kč včetně TUV. Pak bych to být Vámi příliš neřešil. Pokud si ovšem myslíte že je TČ špatné , má nějakou vadu, pak to můžete reklamovat. A to , že topíte v polovině domu Vám COP ještě dále snižuje, protože topíte na vyšší teploty a tím jak méně protopíte máte velký podíl TUV. Jen pro Vaší představu já mám země /voda a 15kW ztráty a více než 2x větší dům než máte Vy. mám v současné době za stejné období spotřebu na TUV + topení asi 7,8MWh. Což je vcelku v poměru s tím, co máte Vy když k tomu připočtu že máte vzduch/voda a topíte jen do části domu. Chápu, že pro člověka ,který nemá osobní zkušenost kolik má protopit to může klamat , ale patrně to TČ má špatně udělaný výpočet dodané energie do domu nic více možná nepřesné teplotní čidlo na trubce nevím. Já spotřebuji ročně 35-40MWh tepelné energie. Rozhodně nečekejte že Vám stačí 7 nebo 8MWh i s teplou vodou tam budete okolo 15 , takže roční spotřeba i přes 5MWh je vcelku normální. Problém bych viděl , kdybyste měl 8 nebo něco takového. Jinak v domě ze ztrátami 4kW a vzduch /voda do podlahy + TUV vychází roční spotřeba el. energie okolo 4MWh. Topný faktor je malý, protože TUV má větší podíl na celkové spotřebě tepla.

Autor: Pavel Krátký
Datum: 05.02.2017 21:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122206
reakce na ...
co se týká COP mě napadá ještě jedna věc....naše čerpadlo Vaillant vzduch-voda zobrazuje energetický zisk a počítá od spuštění čerpadla (cca 3 měsíce), jedná se o hodnotu, která je čistý zisk co se týká energie ze vzduchu bez příkonu kompresoru....

v praxi příklad:

energetický zisk za měsíc : 4000kw
příkon dle elektroměru za měsíc: 1650kw

tzn. COP vypočítám 4000+1650 = 5650 / 1650 =3,4

nám čerpadlo ukazuje hodnotu COP, která je tam přímo zobrazena za 3 měsíce 3,3 na topení

jinak na displeji čerpadla, které je 11 kw nám to ukazuje aktuální chladící výkon např. 7,5 potom je příkon 2,7 a taky musím tohle sečíst a podělit příkonem a dostanu celkový výkon. podle tabulek to sedí při určité venkovní teplotě to má mít ten určitý výkon, ale musím sečíst chladící výkon a příkon, pak dostanu výkon celkový.

napadlo mě zda to tak nemá vaše čerpadlo taky....tzn. COP by nebyl 1,85, ale 2,85 což je reálné....hodnota 1,85 se mi zdá velice málo.

my máme 3,3 COP i s odmražováním což je v celkové spotřebě a výpočtu COP samotného čerpadla zahrnuto. výměník nám odmražuje dle potřeby venkovní topná tyč.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 05.02.2017 21:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Mně ty Vaše počty nějak nesedí.
Kde a podle čeho je snímaný ten energetický zisk?
Je možné foto?
Jaké konkrétní TČ máte?

Autor: Stanislav Kudela
Datum: 06.02.2017 12:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102941
reakce na ...

Dobrý den pane Krátký.Docela by mě zajímalo, jaký jse měl zisk a příkon
Vašeho TČ za měsíc leden 2017.Typoval bych COP 2-2,3.

Datum: 07.02.2017 20:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

já si teda nejsem jist tím sčítaním. Přeci jen COP by měl být podíl (tepelného výkonu čerpadla) / (příkonu kompresoru+nějakou regulaci)

Pokud ty hodnoty co uvádíte jsou vaše, tak tím by vám vyšlo nějakých 2,42. Podle toho co tvrdili ostatní diskutující byto za leden klidně mohlo být reálné podle těch teplot co byly a když k tomu navíc třeba ohříváte častěji TUV - to je ale jen moje domněnka.

Autor: Stanislav Kudela
Datum: 08.02.2017 08:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102941
reakce na ...
Dobrý den pane Kovář.Už nějak reagoval Daikin na účinnost vašeho TČ?

Datum: 15.02.2017 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Kudela, neřešíme to přímo s Daikinem ale s firmou od které máme dům na klíč.

Každopádně jsme měli konečně úspěch. Před týdnem nám namontovali novou venkovní jednotku - stejnou jako původní. Najednou se poměr energií začal pohybovat mezi 2 a 3 a v logu už se původní varování neobjevuje. A co víc, přijde mi že celková výkonost systému je vyšší. Když jsem před dvěma týdny, ještě se starou jednotkou, dělal test, nastavil jsem otopnou vodu na 38 a otevřel manualne vsechny termostaty. Za nejakych tech +- 60hodin se mi vracejici se voda dostala z 27,5 na cca 31-32 a slo to obecne hrozne pomalu. O vikendu jsem toto zopakoval s prakticky stejnymi vstupnimi podminkami. Za 24hodin mi z podlahy nazpatek teklo 35stupnu a musel jsem experiment prerusit, protoze dole v obyvaku zacinalo byt hrozne vedro (25C)

Datum: 09.02.2017 17:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
tak zkusím nějakým způsobem nastínit jak to máme co se týká počítání a spotřeby energie u našeho čerpadla vzduch-voda Vaillant Flexotherm VWF 118/4 Fix speed + venkovní jednotka Arocollect.

výkonově dle výrobce je čerpadlo při A2/W35 10,2kw, příkon 2,6, topný faktor 3,9

Vnitřní (je zde kompresor, pomocný elektrokotel 9kw, nerez. zásobník na TUV 175l, expanzní ventily, výparník, kondenzátor, elektronika) a venkovní jednotka ( tj.výměník, vrtule, elektrokotel na odtávání 6kw, měděné trubky procházející výměníkem) je propojena nemrznoucí směsí a odtávání se děje pomocí venkovního vestavěné topné tyče 6kw tzn. neodtává reverzací.

COP co ukazuje čerpadlo zahrnuje odtávání, oběhovky, spotřeba kompresoru, spotřeba venkovní vrtule.

máme elektroměr pouze pro čerpadlo, které měří jak vysoký tak nízký tarif (D57d), kde se samozřejmě nedá odlišit samotná spotřeba na topení a na ohřev TUV.

ještě co se odtávání týče....nejvíce čerpadlo odtává při vlhkém vzduchu, kdy je teplota kolem 0 stupňů +-5

při teplotách, které byly v lednu tohoto roku, mrazivé dny i noci čerpadlo odtávalo minimálně a při opravdu velkých mrazech -15 neodtávalo vůbec - "suchý" vzduch.

topení 80% podlahovka, 20% radiátory, řadový dům, okna dvojskla, nezateplen

zásobník TUV se ohřívá na 50 stupňů

Leden:

spotřeba dle elektroměru topení + TUV:

nízký tarif: 441kw
vysoký tarif: 1635kw
celkem: 2076kw
průměrna denní spořeba za den vychází na 67kw

energetický zisk co ukazuje čerpadlo:

topení: 3720 kwh
TUV: 256kwh
celkem:3976 kwh
přídavné elektrické topení spotřebovalo 85kw

topný faktor na topení dle ukazatele: 3
topný faktor na ohřev TUV dle ukazatele: 2,4

tohle čerpadlo počítá energetický zisk, tzn. jenom tu přidanou hodnotu, kterou získám ze vzduchu, tzn. nebere to jako celkový výkon čerpadla.

pokud chci spočítat topný faktor musím i včetně TUV (neznám dle elektroměru spotřebu jen na TUV)

energetický zisk 3976 + příkon celkem 2076 = 6052

6052 : 2076 = 2.91 (výsledný topný faktor pro topení i ohřev TUV za měsíc Leden), správně bych měl ještě jinak spočítat spotřebu samotného elektrokotle, který několikrát sepnul a měl spotřebu 85kw za celý měsíc)

jinak co se celkových dat za cca 90 dní (od 8. listopadu) provozu od spuštění týče:

celkový energetický zisk:

Topení - 10096 kWh
TUV - 746kWh

celkový topný faktor komplet s odmražováním, oběhovky, atd.

Topení - 3,3
TUV - 2,5

statistiky:
za tu dobu kompresor naběhal 1550 hodin
počet spuštění kompresoru 1230
průměrný provoz čerpadla denně je 17 hodin
odtávání pomocí topné tyče (odmrazovače):59 hodin
počet startů odmrazovače: 395
spotřeba elektriky na odtávání 354kw
cena jen odtávání při 2,3 korunách za kwh: 814,-

celková spotřeba od spuštění dle elektroměru:

nízký tarif - 3730kw
vysoký tarif - 942kw
celkem - 4672 kw
průměrná spotřeba za den - 52kw

orientační cena samotné elektřiny (bez stálých měsíčních plateb, jistič, stálá platba při sazbě D57d a výhodnému tarifu Variant 24 duben od EON s dvouletou smlovou:

nízký tarif 3730 x 2,175 = 8112,-
vysoký tarif 942 x 2,6 = 2449,-

celkem 10 561,- za 90 dní běhu čerpadla, topení + TUV jako jediného zdroje

závěr:

nelze to brát ještě jako uzavřenou topnou sezonu, jelikož ta trvá od toho října zhruba do dubna...v teplejších dnech je spotřeba výrazně menší oproti mrazivým dnům....při teplotách kolem 7-10 st.C je to cca 25kw denně.

dřív se v tomhle domě spálilo uhlí za 19 tis s tím, že taková extrémní zima dlouho nebyla, takže že by to v této topné sezoně byla vyšší částka za uhlí klidně i o 5 a více tis. nehledě na komfort, kdy dřív se topilo kotlem na uhlí do akumulační nádrže s přestávkami a nebyl takový tepelný komfort v domě tzn. stálá teplota kolem 23 st.C

při lednových mrazech jelo čerpadlo skoro 24 hodin denně, tudíž na hranici výkonu a pokrytí potřeby domu vzhledem k tepelným ztrátám, trochu tepelné ztráty a potřebu tepla vyrovnávalo slunečné počasí, prohřívající interiér okny jižní fasády.

plánuje se ještě částečné zateplení s tím, že by se doba provozu čerpadla i spotřeba snížila.

závěr 2 ve zkratkách:

čerpadlo jako takové dosahuje pro mě skvělých topných faktorů na systém vzduch-voda i při hodně mínusových teplotách

odtávání(odmražování výměníku) je pomocí elektrokotle u venkovní jednotky, neprobíhá reverzace (do jakési míry "zatěžování kompresoru"), nebere vodu ze systému, není potřeba v topném okruhu nemrznoucí směs nebo jiné jištění při výpadku elektriky oproti kompakt jednotkám.

hlavní části čerpadla jsou vevnitř, nejsou vystaveny povětrnostním a teplotním vlivům

10 let záruka na kompresor, 5 let na celé čerpadlo, výborná instalační firma..vše bez problémů

podle mě opravdu kvalitní zpracování, viděl jsem rozdělanou při montáži jak venkovní tak vnitřní jednotku, tichý provoz, venku jenom vrtule, velký venkovní výměník

cena srovnatelná či nižší oproti ostatním prodejcům a značkám TČ, které mají QLabel (nabídek jsem měl několik)

zde je popis, obrázky a video našeho tepelného čerpadla.

https://www.vaillant.cz/pro-zakazniky/produkty/tepelne-cerpadlo-flexocompact-exclusive-20801.cs_cz.html#!

Datum: 09.02.2017 18:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
píšete
tohle čerpadlo počítá energetický zisk, tzn. jenom tu přidanou hodnotu, kterou získám ze vzduchu,
ale na displeji je údaj o topení, tak tomu nerozumím

Datum: 09.02.2017 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10
na dispeji v "adresáři" zobrazení zisku jsou údaje o zisku a topném faktoru vždy celkově a to buď za topení nebo ohřev TUV a potom taky za aktuální měsíc.

prostě pokud sečtu energetický zisk s příkonem a vydělím příkonem, tak mě vyjde topný faktor, který to zobrazuje.

dle těchto údajů, vypočtu, hodnoty elektroměru topný faktor vychází takový jaký to čerpadlo ukazuje.

skočil jsem k čerpadlu a nafotil aktuální stav...vysvětlím...

venku je teplota -1, čerpadlo má mít dle výrobce výkon cca 9,5-10kw při této teplotě venkovního vzduchu.

mě ukazuje:

chladící výkon: 7,2
elektrický příkon: 2,8

musím tyto položky sečíst, abych dostal celkový výkon a ten je 10 kw

aktuální topný faktor dostanu, když 10 vydělím příkonem tzn. 2,8 a to se rovná 3,57.... to je aktuální topný faktor bez odmražování, které se děje podle toho jak čerpadlo potřebuje a řídí si samo.

takto to mám potvrzené, že se to počítá od technika firmy Vaillant.

mají to prostě tak trochu jinak položené to počítání a hodnoty, které to ukazuje, ale souhlasí to dle údajů výrobce dle tabulky pro výkon, příkon a topný faktor za různých teplot a při vytápění na různé teploty (topení cca 35 stupňů dle topné křivky - někdy 30 st. někdy 40st dle potřeby, venkovní teploty a tep. ztrát), TUV 50 stupňů)

Datum: 09.02.2017 19:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vy píšete -1 A NA DISPLEJI -7
mÁTE V TOM TROCHU GULÁŠ

Datum: 09.02.2017 19:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
podle venkovního teploměru je u nás teplota venku -1 stupeň Celsia tzn. teploměr, který máte třeba v autě...tak když se na něj podíváte bude vám ukazovat aktuální teplotu venku.

okruh okolí vstupní teplota "ke kompresoru" ukazuje -7 a výstupní -11 tzn. čerpadlo si z toho vezme rozdíl 4 stupně Celsia.

na tom principu přeci čerpadlo funguje....nemrznoucí směs se točí mezi vnitřním a venkovním výměníkem a je jasné, že teplota, která jde do vnitřní jednotky bude nížší než je venkovní teplota vzduchu, protože neustálou cirkulací je teplota na venkovním výměníku daleko nižší než teplota vzduchu venkovního prostředí.

Hodnoty pro výkon a topný faktor čerpadel vzduch-voda u všech výrobců se udávají při teplotě venkovního vzduchu a ne při teplotě vnitřního chladícího okruhu čerpadla.

např. A2/W35...znamená venku je teplota 2 st. a čerpadlo topí na 35st.

Hodnoty čerpadel země-voda se udávají pro teplotu vstupu ze země tzn. např. B0W35 tj. teplota Brine (solanka) 0st. a čerpadlo topí na 35st....to samé platí u čerpadel voda-voda, kde je to např. W10W35...tj. voda vstup 10st., topí na 35st.

Datum: 09.02.2017 19:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PANE kRÁTKÝ NEZLOBTE SE, OPRAVDU SE NEDOMLUVÍME.,
-1 NENÍ -7 A Z TOHO PAK PLYNE VŠE OSTATNÍ. bUĎTO TO NEUMÍTE POPSAT, NEBO SI TO ŠPAZTNĚ VYSVĚTLUJETE.

Datum: 09.02.2017 19:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jj taky to tak vidím, že je to s vámi těžké na pochopení a že tomu asi nerozumíte...já se vám to snažím vysvětlit v max. možné míře.

-1 je teplota vzduchu tady u nás všude kolem, před barákem, za barákem

-7 na ukazateli čerpadla je vstup ke kompresoru

jestli máte nějaké čerpadlo, tak si před něj stoupněte a uvidíte, že fouká studený vzduch, studenější než je všude kolem a není to jen průvanem, je to tím, že kompresor do venkovního výměníku vrací studenou kapalinu, protože si z toho prostě tu energii na topení musí někde vzít.

chápete princip čerpadla, máte nějaké čerpadlo, co vám není jasné?

Autor: bob svaton
Datum: 09.02.2017 19:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
vam jde ke kompresoru vzduch -7 kdyz ho mate vevnitr?

Datum: 09.02.2017 19:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ke kompresoru myslím primárním okruhem s nemrznoucí směsí z venkovního výměníku

Datum: 09.02.2017 19:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vÁŽENÝ PANE ASI JAKO CHLADICÍ TECHNIK VÍM O ČEM MLUVÍM.
pŘIZNÁM , ŽE PAK NEROZUMÍM VAŠEMU POPISU.
To co popisujete neodpovídá displeji.
Live Monitor
Okruh okolí
vstupní teplota -7°C

Datum: 09.02.2017 19:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak mě vysvětlete jak funguje chladící okruh tepelného čerpadla vzduch-voda, prostě princip, teploty, atd.

opakuji teplota venko je nyní -1 to jsem uvedl jako teplotu při které tohle čerpadlo má mít určitý výkon a topný faktor....

teplota vstupu -7 je z live monitoru a je to primární okruh tepelného čerpadla tzn. teplota okruhu mezi venkovní a vnitřní jednotkou resp. mezi venkovním výměníkem a kompresorem laicky řečeno, když nepočítám elektr. expanzní ventily, výparník, kondenzátor.

Datum: 09.02.2017 19:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak vy máte vzduch-voda - tak co tam dělá další výměník který "žere" výkon? Tomu tedxy absolutně nerozumím. Máte k tomu nějaké schéma?

Autor: bob svaton
Datum: 09.02.2017 20:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
koukam na to https://www.vaillant.cz/downloads/prospekty/prospekt-flexotherm-flexocompact-v07062016-755495.pdf
to je stroj

Datum: 09.02.2017 20:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to je jasné tam ohřívá vzduchem výměník s nemrzkou, čímž si snižuje výkon a zhoršuje topný faktor. Vsadil bych boty, že ty hodnoty uváděné jsou hodnoty na vzduchu,
tedy ne na kompresoru a pak ty výkony a COP jsou v pytli.

Datum: 09.02.2017 20:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
joo pane Šalý jasně, je to uplně na houby, asi to vyhodím, jsem blázen, že jsme to kupovali.....

.....akorát nevím vám...ty hodnoty spotřeby na elektroměru, ty uváděné topné faktory, to COP co to zobrazuje, ty peníze za které to topí i v největších mrazech....

....asi to je fikce a nebo to všechno špatně měří...zajímavé, že hlavní elektroměr ukazuje přesně takovou spotřebu + nějakou spotřebu na domácnost....

....no asi je to všechno pokazené. :)

ukažte mi čerpadlo co topilo na 35 - 39 st. v lednových mrazech s takovým topným faktorem?

a já tipuju a vsadím barevnou televizi, že nikdo se na tyto hodnoty nedostane...možná Nibe 2120...

Datum: 09.02.2017 20:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jen píšu, že je tam výměník který ty hezké hodnoty snižuje, Nepíšu, že to je špatný stroj. A dle mého COP udávaný na displeji je skutečný, ten Váš přepočet je zřejmě chyby.

Vážený pane psal jste
celou zimu řešíme s dodavatelskou firmou problémy s TČ. Rád bych vám přiblížil svůj problém a požádal vás o nezaujatý názor třetí strany.

Tak jsem se snažil Vám vyhovět. Bohužel na můj první dotaz o jaký stroj se jedná jste neodpověděl. Mohli jsme ušetřit spoustu času. Takže doufám, že už víte co jste chtěl s firmou vyřešit

Datum: 09.02.2017 22:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Saly vy jste si spletl jmena..to psal pan Jan Kovar jako zakladajici clovek tohoto vlakna...ja se jen snazil v dobre vire napsat jak to nase cerpadlo pocita zisky a energeticky faktor....ted uz vim,ze to asi nebude asi jeho pripad,protoze mam konstrukcne oba dva jine typy cerpadla vzduch-voda.

Takze musite se divat na jmeno kdo ktery prispevek pise a kdo co pise. Jinak moje vypocty jsou spravne..muzou byt s minimalni odchylkou...sedi to dle spotreby zisku a topneho faktoru na cerpadle a dalsich udaju.

Datum: 09.02.2017 23:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano máte pravdu, spletl jsem si jména.
Ale k tomu výpočtu musíte počítat se ztrátami.
Pokud uváděný COP platí jen pro výparník, tak topný výkon je menší než-li chladicí + příkon. Z příkonu počítat cca 80%.

Datum: 09.02.2017 23:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Topny faktor pri mem pocitani pri aktualnim provozu muze mit odchylku,to neni nemozne...v prikonu je zahrnuto cca 200w ta spotrebu venkovni vrtule a par w na obehovky...i tak to nehraje vyraznou roli a rozhodujici je,ze cerpadlo zobrazuje cituji: celkovy pracovni faktor 3,3 za 90 dni a 3 za mesic leden,coz je velmi slusne....celkovy pracovni znamena s veskerou pridavnou spotrebou

Na konci topne sezony brezen/duben pokud se nevrati mrazy co byli predpokladam celkovy pracovni topny faktor asi 3,5....kdyby byla zima jako loni muze to byt 3,8 az 4... muj odhad

Datum: 09.02.2017 23:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pochopte, že píšu o Vašem výpočtu. Přičítáte příkon. proto píšu, že pro topný faktor můžete přičíst jen asi 80% příkonu. Tím končím.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 10.02.2017 06:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Určitě zajímavé řešení,akorát jednoduchá otázka:"Proč to nevyrábí ve velkém i konkurence?"

Datum: 10.02.2017 07:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak proc to nevyrabi konkurence to opravdu netusim...neptal jsem se..maji nejspis svoje zabehle systemy...ktere jim funguji...daji penize do reklam a propagace viz. napr. abeceda cerpadel a potom to lidi kupuji..za vyssi cenu..na papir napisou skvele hodnoty a je,ktere se v realu muzou lisit..ale rad bych kdyby nekdo napsal to co ja u sveho cerpadla jakekoliv znacky dle skutecnosti.

tj. jako cerpadlo vzduch-voda,ktere je umistneno vevnitr kdy do domu vstupuje a vystupuje velkymi pruduchy vzduch..taky to moc firem nedela,nezdokonaluje a nebo vyrabi jen okrajove....

To je jako na trhu zatim chybi vyroba aktivnich rekuperaci...delaji to mozna 2-3 firmy a jedna z nich poradne (Nilan VPL 15), pritom jednoduchy princip na bazi tepelneho cerpadla,kdy takove vytapeni a zaroven vetrani je dostacujici pro pasivni domy....ale ta doba s vystavbou v budoucnosti uz jen z velke casti pasivnich domu prijde,kdy to bude vyrabet i konkurence,aby sli s dobou.

Kazde reseni si zada vyvoj,testovani,zkouseni,vychytavani...

Vaillant v minulem roce v Nemeckem zavode nestihal vyrobu a pokryti poptavky pro evropsky trh cerpadel rady Flexotherm..jaky byl podil vzduch-voda teto konstrukce a kolik zeme-voda nevim.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 10.02.2017 08:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Ještě takový poznatek,že nemají údaj při -7st.

zobrazuji 1 - 30 z 90   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama