Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

infratopení- princip

Autor: Emanuel Volf
Datum: 08.02.2017 15:13
uživatel: 103411


musím reagovat na příspěvek , že infratopením jsme ohříváni zevnitř vlnami- totální nesmysl i částečná pravda. podívejme se na to reálným fysikálním pohledem: energie ze slunce k nám nechodí v poštovních pytlích- ale je to elektromagnetické vlnění, které letí mrazivým vesmírem a když toto elektromagnetické vlnění- doletí na Zeměkouli tak jeho viditelná část nás zásobuje světlem a neviditelná část se při dopadu změní v teplo a to tak, že molekuly, na které dopadne se rozkmitají ohřejí se , když kmitají víc cítíme víc teplo a když kmitají méně jsou studenější. tak i tak se tímto způsobem ohřeje voda, země, lesy, prostě všude, kam toto elektromagnetické vlnění dopadne nebo se odrazí, ohřeje povrch. postupně z povrchu se teplo šíří dovnitř hmoty, vody a pod. Takže nikdo nemusí mít strach, že by stejné a to zdůrazňuji stejné tepelné vlnění z infrapanelů někoho ohrožovalo. Pan Homola a nebo ten profesor musí tuto zákonitost fyziky uznat protože to tak je. To že když používáte infrapanely k topení tak Vám stačí nižší teplota je proto, protože máte natopené vyhřáté zdi a na Vás jakoby ta zima ze zdí nesálá- u nás jsme říkali lidově nečiší to ze zdi.
Nikoho nepřesvědčuji, jen proto, protože to vyrábíme, ale proto , že máme stovky spokojených zákazníků, kteří by to již za nic nevyměnili. Jistě pokud budete mít stěny domu z prkenné ohrady, tak budete vytápět ulici ale to platí pro každé topení.
Pokud píšete, že voda se nejvíc sálavým vlněním ohřívá, tak to jste myslel vodu v mikrovlnce, ale to je jiné vlnění- resp. kmitočet.


Dobrý den, děkuji i já za Vaše zkušenosti s infrapanely. Pro mě poněkud zneklidňující je fakt, že mnou oslovení znalci, dokonce i jeden profesor se ztotožňují s panem Homolou a dalšími mírnými kritiky tohoto systému. Samozřejmě na rozdíl od propagátorů tohoto systému a těch, kteří jej doma a jindežívají.Mí konzultanti se mě poměrně lapidárně zeptali, chceš být zevnitř ohříván vlnami? Nejrychleji se ohřívají tělesa obsahující vodu, tedy
člověk je dokonalý objekt ohřevu. Proto se toto topení používá spíše v
průmyslových halách, skladech, kde není člověk záření vystaven delší dobu. Kdyby to bylo topení převratné a bezproblémové, jistě by se využívalo daleko více, než dosud. Uvidíme po  letech, jak se lidé vystaveni tomuto záření budou cítit.
Třeba to bude OK, ale třeba ne...a kdo se chce tohoto experimentu zúčastnit, udělá to. Kolem je cca 19 stupňů, ale mně je teplo, možná je poměr pocitů a okolní teploty jiný, ale nějak tak to je. Máte ale pravdu, když je chladno a my na sluníčku, je nám také tepleji, než by nám mělo být, když je
kolem, nebo ve stínu, zima..... Jen se stále ptám, když to je fajn, je nám teplo, proč se to nerozšířilo. Proč já stále topím, na absolutním venkově, v domě zhruba zatepleným jako Vy, přímotopy a 12 kW krbem Bonart a Gonay... Také
mě infra topení láká...ale

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola08.02.2017 18:51
Emanuel Volf08.02.2017 18:00
Jozef Homola08.02.2017 15:25

Příspěvky
Autor: Emanuel Volf
Datum: 08.02.2017 18:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103411
reakce na ...
Zdravím pane Homola, zda má tepelné sálání vlnovou délku 2,5 mikronu a z kamen nebo infrapanelu 10 mikronů o to bych se nepřel, pro náš účel je to v podstatě jedno, hlavně že to hřeje ať jsou to černá kamna nebo infrapanel. To, že viditelná část světla zapálí dřevo,když soustředíte paprsky čočkou asi víme všichni, takže souhlas , že i ta světelná viditelná část elektromagnetickéjho vlnění ze slunce hřeje je nezpochybnitelné, ale také jsem netvrdil, že nehřeje, ale ne tolik jako ta zbývající neviditelné spektrum.
To jak konkurence píše že panely sálají až 97 % to bude spíše nadsázka, já bych to viděl tak na 80% sáláním, zbytek konvekčně. Podstatné je ,že když chcete co nejvíc využít sálavou složku, musí být panel na stropě, vodorovně pokud možno. Pokud jej dáte svisle , tak je to drahý přímotop.
Zdraví Volf- výrobce infrapanelů panelů z Klatov

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.02.2017 18:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Já bych to "viděl" na 55 až 60% a nic více. Když někdo tvrdí více ať doloží protokol o měření.
Poznámka:
Je možné i více třeba 70% ale to už by musela být jiná povrchová teplota, zadní stěna izolovaná a hodně reflexivní směrem k topnému prvku..

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.02.2017 15:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Vážený pane máte smůlu, o infrazáření něco vím a můžu vám sdělit, že i viditelná část hřeje (má vyšší spektrální výkon) a to tak, že zapálí po fokusaci běžně hořlavé předměty. Co se týká vlnových délek, tak slunce končí u 2,5 mikronu a běžná topná tělesa vyzařují u 10-ti mikronů. Proč jsou černá tělesa ohřáté sluncem až na 90°C, když infra záření svou vlnovou délkou na barevný podklad nereaguje (je mu to v podstatě jedno). Proč se všechny zásobníky paliv (v tropech ve světě) natírají termoshieldem?
topinfra.cz
Zde taková běžná, že povrch teplý 110°C dává konvekcí jenom 3%.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama