Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

zrušil jsem radiátory a přešel na infra...proč?

Autor: Miroslav Hloušek
Datum: 10.02.2017 14:41
uživatel: 124630

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Dobrý den,
rád bych případným lidem, kteří se zajímají, o to, jakým způsobem ekologiky a ekonomicky vytápět dům, popsal mé zkušenosti, kdy jsem konečně nainstaloval INFRAČERVENÉ topné obrazy (dole rozepíši pouze zkušenosti s topnými obrazy) jako hlavní zdroj vytápění a postupně jsem tak nahradil krbová kamna s výměníkem - topil jsem briketami - ročně cca za 11 tis. Již na začátek konstatuji, že na svém domku mám snad všechny možné ekologické technologie (někdo s tím začít musí, že?) (jukněte na fotky, že nekecám:)
- horkovzdušné solární panely
- 2x FVE ostrovní elektrárna - 2x1,2kW s akumulací do akku - přebytky jdou do auta, a když je auta nabité , přebytky do akumulační nádrže pro bazén, která je zakopaná v zemi (3m3)

- infračervené topné obrazy
- vakuové solární trubice pro ohřev TUV - cca 50ks
- akumulace do beztlaké nádrže 500L (měl jsem 2x nerez, po dvou letech odešly !!- nikdy více)
- vakuové solární trubice pro ohřev celoročního bazénu (cca 180ks) se zmiňovanou akumulací do 3m3 nádrže
- rekuparece vzduchu
- malá větrná turbína 0,6kW
- pro bazén malé tepelné čerpadlo vzduch/voda - 7kW

Nyní ale k pohnutkám, které mě vedle k rozhodnutí změnit zdroj tepla.
Slyšel jsem o té technologii určitě tak před 8 lety, vůbec jsem na to ale nebral zřetel a vlastně neřešil. Takže při totální rekonstrukci domku jsem pořídil krbovky se 14kW výměníkem. Jak jsem začal "zelenat" a snažil se děti vychovávat k odpovědnosti za naši matičku, tak shodou okolností jsem u kamaráda skutečně viděl infraobraz. Ten mi to tak vychválil a ono to hlavně pěkně topilo, že jsem vážně začal o tom uvažovat, neboť levnou sazbu na el. jsme již měli a navíc v r. 2016 jsem postavil obě FVE (obě offgrid).
Prostě a jednoduše jsem zašel v r. 2016 do Holešovic na výstavu, kde bylo několik výrobců a dodavatelů této technologie, ale musím konstatovat, že ve funkčnosti byl obrovský rozdíl - jinými slovy tam byla nějaká firma /už opravdu nevím jaká/, která měla jenom skleněné panely a hned vedle byla firma, která to sama vyrábí a bylo zajímavé, že při stejném příkonu ty jejich hrubé obrazy topily pocitově o poctivých 50% více.
Druhým krokem bylo, že jsem se v létě za nimi rozjel do Semil, kde mají galerii, spočitali mi doporučené výkony pro jednotlivé místnosti a dohodnuli jsme se (pro zájemce pošlu klidně detaily výpočtu a náklady). No a za asi tři týdny jsem montoval obrazy.
Nyní mám za sebou druhou topnou sezonu a musím konstatovat, že jsem měl na sebe vztek, že jsem dělal před X lety rozvody z mědi a instaloval krbovky...
nyní subjektivní pocity a zkušenosti:
1) máme doma krásné obrazy, které topí jako slunce
2) teplo je v podstatě stejné jako od krbovek - nebudu rozepisovat princip infra - je toho plný net
3/ v hlavní místnosti - obývák-kuchyň - mám nainstalované tři obrazy -720W a 2x360W. Termostaty mi ovládají dva z nich (720 a 360) kdy pouze tuším 4x za celou zimu jsme ručně zapnuli třetí obraz (venku jsme měli -26). V koupelně mám bílé panely s uzeměním, v dětských pokojích fotoobrazy.
4) na komíně v chodbě je topný obraz 540W, který mi hlídá teplotu na chodbě /uprostřed v přízemí a v 1NP/

6) co je super, že ráno nemáme v baráku zimu, nemusím tahat brikety -odpadla mi poviná revize krbovek - neřeším komín a samozřejmě rozvody OV, radiátory jsem vyškubnul a nyní jsou v garáži...

7) doposud jsem spotřeboval cca 6MW na levnou sazbu, což činí něco přes 8000,-Kča to je SUPER, SUPER SUPER, ještě to ale malinko vyjede..
8)díky obrazům jsem si pořídil i HOMEKIT /kontrola domácnosti na dálku/

Závěr:
1) nyní vidím, že, jako asi většina nás skeptických čechů, jsem nechal za sebe mluvit předsudky ohledně vytápění elektrikou (naši měli přímotopy, které se instalovali po revoluci, pak se vyhazovaly) a automaticky se domníval, že je to nesmysl

2) firma mi dala 5 let záruku, životnost uvádějí 20 let - no uvidíme, na trhu jsou od 2004...stálo to necelých 50 tis- absolutně nelevnější investice do topení bez víceinvestic /ať mi někdo začne vysvětlovat, jak je skvělé tepelné čerpadlo - totální hovadina z ekonomického i funkčního hlediska - milion součástek, vysoká pravděbodnost, že se to rozbije - a rozbíjí se to !!!! vysoké náklady na pořízení

3) co je jednoduché, bývá i nejlepší - a ty infrapanely jsou bez jakýchkoliv součástek a nemá se tam co rozbít - nic nesmrdí, necvaká (bacha na obrazy s hliníkovými ráměčky)

4) neřeším revize, že něco netopí, studené radiátory apod. úniky tlaku..
5) ako bonbónek jsem si nechal od nich vyrobit obrazy 2x360W s motivem oblohy, které máme na stropě u bazénu /tam mám jinak 0,9kW el, kabely v podlaze/ špičkový komfort přikoupání a následném "slunění se" na lehátku
7) přátelé - v elektricke je prostě budoucnost - ta firma ze Semil (jméno nenapíši, pošlete mi email nebo vygooglujte) má dneska v nabídce i ifnrapanely na 24V, což je naprostá paráda (píchnete napřímo na FV panel)

Můj spekulativní subjektivní závěr:
- elektrika má budoucnost - proč?
- velice levná na výrobu (sám jsem si postavil FVE a za dva roky to mám zpět)
- VELMI BEZPEČNÁ - v porovnání s jinými zdroji tepla, zejména pak s plynem (fuj tajbl, před dvěma lety jsme málem skončili na oběžné dráze - kvůli plyn. sporáku - dnes již máme indukci - kde nezkusí - neuvěří)

Moje vyhlídky:
na to, abych vše napájel z FVE ještě nemám dostatečnou kapacitu FVE, ale udělalo mi to asi 1MV výkonu (mám hybridní měnič), letos upgraduju panely, tak uvidíme

POKUD BY VÁS ZAJÍMALA JAKÁKOLIV TECHNOLIGIE, KTEROU JSEM VYJMENOVAL NAHOŘE, OZVĚTE SE - VŠE MÁM OSOBNĚ VYZKOUŠENÉ...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 71   starší >>
Datum: 01.02.2019 15:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123907
reakce na ...
Velmi podnětný příspěvek..Funguje vše jak má? Myslím Infra-panely..

Autor: Jan Jitřín
Datum: 21.08.2018 09:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128181
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Taky bych se me malý domek, jeli jsme na plyn a museli jsme loni řešit nový komín a kotel. Řádově ty vyšlo na cca 100 tis. Kč a to nikdo mi nezaručí, že na kotel, který si koupím letos, bude norma platit i za 4 roky. A dávat 70 tis za nový kondenzační kotel mi přijde nesmysl. U známých jsme viděli infratopení, jsou ta známí, že, tak jsme do toho šli. Investice ca 60 tis. nákladově za loňský rok jsme pod plynem a neřeším ten vopruz kolem. co s plynem je...takže za mě zatím jednička (v reakci na popis pana Hlouška konstatuji, že máme pravděpodobně panely od stejné firmy z těch Semil)......uvidíme za 10 let.

Pane Hloušku, prosím můžete mi poslat odkaz na ty beztlakové nádrže?

Děkuji.

Autor: Roman Novák
Datum: 21.08.2018 10:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Bylo by dobré uvést spotřeby plynu a lektřiny před a po instalaci panelů. Pro přesnější srovnání nákladů. Popřípadě upřesnit zda provozujete nějaký doplňkový zdroj přitápění.

Děkuji

Autor: Pavel Szlaur
Datum: 16.02.2018 20:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127232
reakce na ...
Dobrý den¨
začíná se mi zamlouvat vytápění topnými foliemi. Rád bych znal váš názor. Děkuji za odpověď

Autor: Josef Hodboď
Datum: 25.08.2018 12:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,
vytápění elektrickými topnými fóliemi, podobně jako infra "topné obrazy" má charakter sálavého vytápění. Tedy především sálavého, protože i u těchto způsobů je možná i 20 % tepla předáváno přes proudění vzduchu. Základem je potřebný tok tepla, který vychází z tepelné ztráty místnosti a plochy, ze které bude teplo předáváno. Fólie může dát do podlahy, mimo její části trvale zastavěné nábytkem bez nožiček. Pokud jsou nožičky, pak se i tato plocha dá částečně využít. Nebo do stěn, či stropu. Takže je k dispozice poměrně velká plocha a sálavý tok tepla pak může mít i poměrně malou intenzitu sálání. Pokud se plocha zmenšuje, úměrně tomu musí vzrůst intenzita sálaní. Proto bylo po poměrně dlouhou dobu stropní sálavé vytápění v rodinných domech bez praktického využití. Neboť intenzita například osálání hlavy stojícího člověka byla velmi nepříjemná, hygienicky nepřípustná. S poklesem tepelné ztráty rodinných domů, lepšími stavbními konstrukcemi, poklesla i potřebná intenzita sálání tak, že může být příjatelné i sálavé vytápění nikoliv například z celého stropu, ale jen jeho části, z panelů. A stejně tak to platí pro podlahu, stěny. Základním kritériem je tedy tepelná ztráta místností, ze které vyjde vztah mezi velikostí sálavé plochy a intenzitou sálání a intezita nesmí přesáhnout hygienický limit. Souvisejícím problémem může být povrchová teplota sálající plochy. Například u podlahy se nemá překročit 29 st. C v místnostech s dlouhým pobytem. U stěn, stropu to může být jiné, ale i zde jsou především hygienické limity.
Takže elektrické fólie. Když vám vše výpočtem vyjde, tak jde o kvalitní vytápění. Elektřina se jednoduše reguluje, nezamrzá. Co se týká ceny, tak vždy bude v nějaké korelaci s plynem, občas výše, občas níže. Samozřejmě mimo krizí.
Pokud do budoucna zvážíte pořízení fotovolatické elektrárny, tak když se zlevní bateriová úložiště, tak je šance část spotřeby pokrýt. S vracením elektřiny do sítě dnes prakticky nic nevyděláte.
Konzultujte svůj problém s výrobci fólií. Někteří provádí kvalitní podporu zájemcům a mohou vám navrhnout i přesné technické řešení.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 25.08.2018 12:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Chlapci,pojďme se nějak domluvit.

P. Hodboď -elektřina lze jednoduše regulovat
P.Homola -elektřina nelze jednoduše regulovat

P. Hodboď elektřina a plyn.

1kwh plyn 1,40
1kwh EE 2,10

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.08.2018 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pokud něco topí plným výkonem, tak nelze hovořit o plnohodnotné regulaci.

EDIT
Viz jeden obrázek, kde se tvrdí, že dům má ztrátu 8,5 kW ale instalovaný výkon 15 kW. To je potom komfort jaký?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 25.08.2018 13:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Elektřina se samozřejmě reguluje snadno. Mě osobně vytáčí nesmyslné a klamavé reklamy v případě topných folií. Poptával jsem cenu realizace podlahovky pomocí folie a topných kabelů. Rozdíl v neprospěch folií je závratný. Přitom z hlediska účinnosti, regulace, možnosti použití FVE je to úplně stejné. Navíc folie nemají stínění, takže i EMC bude horší.

Datum: 25.08.2018 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Ono to s tím sálaním není tak "žhavé" a procento sálání je dalek skutečnosti. Firmy ve snaze prodat se uchylují ke klamavé reklamě. Stačí porovnat originál reklamy výrobce a to co se u nás upraví.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 25.08.2018 13:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
TZ 8,5kw a spotřeba 8,9Mwh.
Nechápu,proč nejsou v programu "kotlíkovka"

Autor: metball iGIN
Datum: 25.08.2018 17:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave Vážený PT JH,
to je Marný, MaRný a pro změnu i mar-Ný(mand).

Ano, znám pár firem, které umí nainstalovat za rozumné peníze radiační elektro-panely.
Před instalací ovšem naprojektují významné úpravy v interiéru a především ve "zdech, oknech, dveřích" = prostupech a plochách, které mají různé reflexní vlastnosti.
Dóóst se to prodraží, ale je to velmi solidně funkční.

A pak je po světě drtivá většina BuranKETinženýrů,
kteří valí tuny "populistických kidů" každý den a stále dokola.

Ve Vaší citaci se mi líbí,
jak se v nich
Burani chytli obecné popularity
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
§§§§§§§ ANIONTů. §§§§§§§
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
Příznačné
(a smutné)
na takovýchto
PíErKvadrát Storkách je,
že takovéto SUCHÉ SENO
žere Ovis Vulgáris
i s TĚMI KROVÁKY,
které jí tam "znalí odborníci"
sypou po hrstech :-)

SFO

PS:
JEŠTĚ BuranKetIngové
ZAPOMĚLI DODAT, jak zásadní je vliv radiačního topení na RH% ...

PPS:
... "nevystřihli" nám tu srovnání se Slunečním zářením...

PPPS:
... a že se v porovnání s JeJICH řešením
"každý kachláče mužó jit zahrabat!"

iGoNY

DOUŠKA?
!KAŽDÝ!
Živý tvor
MUSÍ BÝT CHLAZEN.
Přiměřeně chlazen.
Proto se v HICech
(uf, skončily,
zase se dá lítat na nižších teplotách v balonu, s víc spoluletci,...) vyslékneme, zpotíme, chytneme angínu jak prase,...
a v klendře
se oblékneme, zatopíme si, vyběhneme ven z pastóšky
a pro změnu
chytíme angínu
jak sviňa ;-)

Tedy regulace střídou?
Proč ne.
Jen bacha na ty angíny.
Stačí jen přiměřená AKUMULACE (kapacita),
UMĚNÍ SE správně a včas obléci
(nastavit korektní odpor unikajícímu metabolickému teplu) ...
a angíny se mohou jít zahrabat.
ALE TAKOVÁ přehřátá GLOCKA (štrycla, lebezňa,...),
obzvláště "nenažhraného BuranKetIngA", to je panečku něco.

Datum: 25.08.2018 18:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zde ještě něco co by se v klamavé reklamě dalo nazvat "SKOKAN ROKU".

Autor: metball iGIN
Datum: 25.08.2018 20:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
:-)
další "roztomilá drobnička"?

Když už si jeden následnický stát nechal odejmout
neKONVEKČNÍ Zbraně
výměnou
za ProLhaný Příslib územní celistvosti ...

tak proč by se Radi-Ač-Ktivita nemohla šířit konvenčně?
No neéééé?

SFO

PS:
A teď mne předhoďte soudním znalcům ...

PPS:
Naši Babička říkávali...

PPPS:
... a následně vraždí,
byť oNaNen (ne)Tvor v životě nedržel v ruce žádný předmět,
který by se s vraždou
dal vůbec spojovat.

iGoNY

Douška?
Taková předpověď počasí.
Po celé ZemNéKouli existují miliony site a všechny svorně tvrdí, že předpovídají tak dobře, jako žádný jiný (KOnkurent?).
Dokáží to bez uzardění TVRDIT,
aniž by měli HW a personál,
schopný namodelovat byť jen
(20x20x2)km x 18h
"počága v okolí".
Naštěstí po světě existují i site,
kde mají nejen výkonné počítače,
použitelné modely, lidi a nakonec i rozumnou prezentaci výsledků,
a podle kterých se i dva dny dopředu mohu rozhodnout, co půjde letět... aniž bych sebe a spoluletce vystavoval nebezpečí "hnusného letu". Natož k procesu "Smrti z Vyděšení".

Ergo ti, co v prognózách počasí lžou,
ti také 99.9% populace okrádají o čas, peníze z jejich daní
a následně dokonce i o iluze,
& ByTheWay
sem tam
i někoho zavraždí.
Neboť jejich konání
je úmyslné
a kauzálně vede
k Inhumaci lecjaké Ovis Vulgaris ...

Autor: Jana Valachová
Datum: 30.01.2018 14:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127089
reakce na ...
Dobrý den, řeším vytápění bytu 2+1 a panely jsou jedna z možností, ovšem od firmy ES-systems moc drahé. Kdo je ten výrobce? Už jsem slyšela, že infra zahřívá předměty a lidi, ale vzduch je studený. Zajímá mě vaše zkušenost. Díky.

Autor: Ivo Sádecký
Datum: 25.01.2018 13:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117627
reakce na ...
Dobrý den pane Hloušku,
rád bych s Vámi probral vytápění, děkuji

Autor: vera stecherova
Datum: 28.02.2017 22:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124789
reakce na ...
prosím o váš mail - kontakt, váš článek o zkušenosti s infra topením nás zaujal - stavíme nový dům a uvažujeme o ínfra topení - sálavé folie na strop...
díky
Stecherová

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 14.02.2017 17:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Topení elektrikou z FV je blbost, protože v době, kdy potřebujete nejvyšší výkon, tak máte prd. Mám na střeše 4,9 kWp a výroba je následující:
leden 147 kWh
únor 235 kWh
březen 434 kWh
duben 572 kWh
květen 584 kWh
červen 565 kWh
červenec 559 kWh
srpen 548 kWh
září 437 kWh
říjen 299 kWh
listopad 174 kWh
prosinec 133 kWh

Předpokládám, že výkon Vaší FV bude mít stejnou křivku výkonu - prostě v zimě vyrobíte prd.
S pozdravem Laďa

Autor: Makadam Adam
Datum: 14.02.2017 17:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122379
reakce na ...
Prebytky možno v lete umiestniť do siete, a v zime si ich odtiaľ vziať.

Datum: 14.02.2017 17:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Elektřina není jídlo, které se dá do mražáku.

Datum: 14.02.2017 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takové uvažování vede tak akorát průšvihu, který u nás už nastal. Ještě dobrých 15 let tu do rozvodné sítě nikoho nepřipojí.

Takto to fungovat nemůže.

1. Rozvodná síť není žádný kondenzátor.
2. Aby byla stabilní tak se alespoň velké zdroje musí centrálně regulovat jinak se rozpadne. Ostatně v Německu museli začít regulovat i ty menší a ani to není zadarmo.

Autor: Makadam Adam
Datum: 14.02.2017 19:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122379
reakce na ...
Už sa nedajú pripojiť do rozvodnej siete ČR ďalšie domáce strechové FV elektrárne? Veľká elektráreň (jadrová, uhoľná) môže zvýšiť výkon v zime, a bežne sa to robí.

Datum: 14.02.2017 19:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Problém je, že vůbec nevíte o čem mluvíte. Regulovat takto parní turbínu uhelné elektrárny je nesmysl a významně zhoršuje její účinnost což stojí další hromadu peněz.
Rychle dokážou reagovat vodní elektrárny. Na to ale nemáme dostatečné výkony.
Regulovat jadernou elektrárnu je úplný nesmysl. Pro jaderné elektrárny se staví vodní přečerpávací, tak aby se dalo něco vůbec regulovat.

Autor: jena NOVA
Datum: 14.02.2017 19:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124596
reakce na ...
No, Německo vynaložilo na redispečinky:
rok 2014 - cca 140 mil. €
rok 2015 - cca 400 mil €
rok 2016 - odhad cca 1 mld €

Vše spolu souvisí, do přenosové/ distribuční sítě se nehodí obzvláště FVE. Narozdíl od tradičních zdrojů - parogenerátor - turbína nemají točivou zálohu(hmotu) a při sebemenším překročení parametrů přifázovaní se odpojují. A nikde v síti nejsou kondenzátory, baterie které jsou schopny vykrýt spotřebu pokud není výroba, pokud nepočítám přečerpávačky. Veškeré OZE je jen boj o peníze, nic jiného, s ekologií to nemá nic společného! Pokud se někdo chce chovat ekologicky, tak ať chodí pěšky, žije v zemljance, chodí obložen fíkovými listy. Argument, že v létě dodávám do DS, v zimě odebírám je značně lichý a jen umocňuje naprostou neznalost celé PS/DS. El. energie na nás nikde přes léto čekat nebude. Nedokážu si představit např. Německo, které má instalováno cca 38 GW - cca 30 temelínských bloků bude svoji energii přes den někde uskladňovat, v noci spotřebovávat, nehledě na to, že týden bude zataženo a ejhle jsme bez EE.
Ať žije Energiewende :-(

Autor: František Rezek
Datum: 14.02.2017 19:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Zajímavé čtení:
http://technet.idnes.cz/vitr-nefoukal-nemci-pritopili-co-nam-zima-rika-o-energeticke-revoluci-12h-/tec_technika.aspx?c=A170202_140455_tec_technika_mla

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 14.02.2017 17:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Když pane Hloušku porovnám vaši výrobu el. energie z panelů 2x1,2kW s FVE pane Kubiše - http://www.roznovan.cz/~kubis/parametry.php tak té el. energie moc nevyrobíte.
Troufám si tvrdit, že min. 9 měsíců v roce využíváte el. energii od Čezu.
ps: chtěl bych vidět ekonomickou kalkulaci a návratnost celého vašeho el-systemu

Autor: Miroslav Hloušek
Datum: 17.02.2017 14:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124630
reakce na ...
Buďte zdráv, děkuji za přípsěvek a konstatuji že je to tak, vyrobím fakt minimum (jak jsem psal, stačí mi to po dobu 8-9 měsíců na provoz rekuperace, 2x mrazák, lednice a světla) DS, samozřejmě využívám denně, protože jezdím na elektriku. Ani si nemyslím, že bych se stal kdy nezávislým. Ohledně ekonomiky, je to jednoduché, pořizovačku jsem v článku nahoře. Letos bych měl výrazně vyrábět a spotřebovávat , protože jsem pořídil pořádný hybridní měnič, což považuji za alfu omegu (samozřejmě ruku v ruce s instalovaným výkoenm). Návratnost mě v podstatě ani nezajímá, protože žádnou z mých "eko" věcí neistaluji kvůli penězům. Někdo si kupuje nové auto, někdo to nacpe to těchto technologií. A jelikož jsem si vše kromě el. auta stavěl sám, tak se domnvíám, že návratnost je v řádech jednotek let.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 14.02.2017 16:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
K zakládajícímu příspěvku?
Proč jste si pořizoval nerezové nádrže?
Beztlaká nádrž je dle mého nesmysl plný výměníků kde každý má svojí ztrátu.
Když už jste si pořídil čerpadlo 7kW pro bazén tak proč jste si rovnou nepořídil trošku silnější které by utáhlo bazén i s domem?

Datum: 14.02.2017 17:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Já jsem si taktéž pořídil bazénové čerpadlo. Jednak bylo za hubičku a na vytápění se použít nedá ani náhodou. Pracuje do +15 °C, pak je k ničemu.
S pozdravem Laďa

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 14.02.2017 20:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Dobře vím jak fungujou bazénovky. Otázka proč si nepořídil silnější TČ není myšlena koupit silnější bazénovku.

Datum: 15.02.2017 09:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Znalosti nezpochybňuji. Ale o trochu silnější TČ, které vytopí i dům stojí asi tak 4 x více, než ta bazénovka.
S pozdravem Laďa

zobrazuji 1 - 30 z 71   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.