Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kvalita pelet

Autor: Katka Šípková
Datum: 14.02.2017 12:39
uživatel: 124671

Dobrý den,

před touto zimou jsme s partnerem pořídili kotel na pelety Smart Fire. A k tomu pelety Spora Enso. Pelety jsou certifikované, ale bohužel s nima začínáme mít velký problém. Spékají se, několikrát jsme již museli kotel čistit, protože byla zadehtovaný a máme problém vytopit kotel na požadovanou teplotu.

Chci se zeptat, máte někdo podobné zkušenosti s touto značkou pelet? popřípadě, jaké pelety používáte a jak jste spokojení? Nejlépe středočeský kraj.

Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Radek Rímský29.09.2018 18:23
Josef Hodboď19.07.2018 17:40
Josef Musil21.02.2018 19:31
Pavel Procházka21.02.2018 17:47
Josef Musil24.07.2017 15:09
Daniel Lamenko19.07.2017 10:26
pan Picek26.02.2017 17:25

Datum: 29.09.2018 18:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128548
reakce na ...
Natrefil jsem na dotaz - a nevěřícně zírám na tu diskusi - něco jako "o voze a o koze" ...
Problém, který paní Šípková popisuje rozhodně nepramení z kvality/nekvality paliva. Troufám si tvrdit, že jde o KVALITU SPALOVÁNÍ paliva, i špatné palivo, pokud obsahuje hořlavou složku lze spalit, ale je pro to poteřba vytvořit podmínky

Příčin může být víc:
- špatně dimenzovaná spalinová cesta - spaliny zůstávají v kotli, nelze dosáhnout výkonu, navíc velké mnoižství spalin kondenzuje - dehet
- špatně nastavený kotel a jeho parametry spalování - výkon/množství paliva/ množství vzduchu
- nedostatek vzduchu pro spalování - utěsněná kotelna

Ale snad už to má paní Šípková ve zdraví za sebou a nebude šířit informace, že "pelety jsou špatné" ... a ještě drahé

Stora Enso by měly být jedny z nejkvalitnějších ...

O mých zkušenostech s peletami jsem psal v jiném příspěvku do diskuse, osobně nepoužívám ty nejkvalitnější, jsem nadmíru spokojen i s "obyčejnou" jakostí, bez A1 ...

Autor: Josef Hodboď
Datum: 19.07.2018 17:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,
částečnou odpovědí na rozdílnou výhřevnost pelet může být dodržení správné technologie výroby. Závada nemusí být v použití méně kvalitní dřevní suroviny. Ale v tom, že výrobce pospíchá a proto v procesu sušení suroviny zvolí zvýšenou teplotu. Surovina mu dříve vyschne, ale společně s vodu se může odpařit i část tzv. prchavých hořlavin. Dřevo se při spalování totiž nejprve mení na plyny a ty pak hoří. Pokud je dřevní hmota sušena při vyšších teplotách, část hořlavých plynů unikne nevyužita. Na pohled to na peletách nepoznáte. Jsou pěkně pevné, svítí bílým dřevem, ale výhřevnost může být menší. Bohužel. U nepoctivých i přes certifikát.

Autor: Pavel Procházka
Datum: 21.02.2018 17:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127279
reakce na ...
Dobrý den,mě překvapily rozdíly ve výhřevnosti certifikovaných pelet.Protože topím peletami první sezonu,tak jsem neodhadl množství a musel jsem dokoupit.
Vzal jsem na vyzkoušení certifikované polské.Na kotli o 5-10 stupňů víc,na spalinách víc.Po přenastavení hořáku výborně hoří,nespékají se a topím s menší spotřebou.Jsou o dost výhřevnější než původní od českého velkého dodavatele.Kde tedy vznikne takový rozdíl ,když oboje jsou smrkové a cert. EN plus A1?

Autor: Josef Musil
Datum: 21.02.2018 19:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Bohužel je to fakt. I zde je vidět, že "papír" snese ledacos.

Autor: Josef Musil
Datum: 24.07.2017 15:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Pokud jste vyzkoušel řadu pelet a výsledek je stále stejný, tak je určitě problém s kotlem resp. s jeho zapojením. Na zpátečce musí být trojcestný ventil na hlídání teploty zpátečky. Pak je nutné mít i regulátor tahu komína, čímž většina výrobců podmiňuje záruku na kotel. Kotel na pelety nesmí dehtovat. Pokud je dodržena teplota zpátečky, tak kotel nemůže dehtovat. Jinak se pelety určitě vyplatí už jen kvůli čistotě provozu, to vůči uhlí, a ceně provozu vůči plynu.

Autor: Daniel Lamenko
Datum: 19.07.2017 10:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125641
reakce na ...
vyplatí se to teda ty pelety?

Autor: pan Picek
Datum: 26.02.2017 17:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115750
reakce na ...
Dobrý den, už jsem vyzkouśel certifikované i bez certifikace, vždy však dřevní pelety bez kůry(CDP,Biomac, K3 pelety, Solitera). Stora Enso by měly být také kvalitní pelety. Nemáte spíš problém s kotlem nebo tahem komína, ochrana zpátečky? Kotel v žádném případě nesmí dehtovat. To asi nebude peletkami. Pokud jsou horší pelety, tak se spékají, ale nedehtují v kotli.
Picek

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.