Zkušenosti s TČ vzduch - voda, IVT AIR X 90.

Reklama
LT Lubomír Terš @lubomir.ters před 6 roky01.03.2017 16:47:00
Zkušenosti s TČ vzduch - voda, IVT AIR X 90.

V červnu roku 2016 nám společnost IVT Náchod s.r.o., nainstalovala teplené čerpadlo vzduch – voda v této sestavě:
- Venkovní jednotka – IVT AIR X 90
- Vnitřní jednotka IVT AirBox E 50 – 90
- Zásobník teplé vody Dražice DZD OKC 250 NTR/HP.
Nejdříve dorazil bojler, který jsme instalovali na půdu.
Po nějaké době dorazilo vlastní TČ. Padl na to první den dovolené. Druhý den dovolené probíhal tak, že firma dorazila v poledních hodinách, posadila venkovní jednotku na betonový základ, položila plastové hadice a odjela.
Další den montáže jsem již litoval dovolenou ale i výběr firmy a tak firma dodělala vše sama a já byl v práci.
Po zapojení nás překvapil poněkud větší hluk venkovní jednotky – nebo spíš rezonance při vytápění bojleru. Na to jak je TČ propagované, že má tichý provoz, vydává dost velký hluk, oproti TČ NIBE, které si nechal zabudovat soused. U jeho čerpadla je slyšet pouze proudící vzduch přes ventilátor a při nízkých teplotách slabě vrčení kompresoru.
Do konce léta bylo vše OK. Problémy nastaly nástupem chladnějšího počasí. Rezonance byla taková, že dcera, která má pokoj v podkroví, musí mít na spaní v uších špunty (ne nedělám si legraci). Firma na poruše již byla, ale je to pořád stejné. Máme štěstí, že mezi naším domem a sousedem jsou garáže, jinak by bylo asi zle se sousedem kvůli hluku. Při mrazech zvuk čerpadla připomíná příklepovou vrtačku a když se otáčky sníží, tak zase rezonují kryty uvnitř. Hlavní porucha je ale jiná. Když má TČ topit do bojleru, tak se 3-cestný ventil přepne, kompresor sníží výkon a studenější voda teče to bojleru a tím ho vlastně ochlazuje. Toto trvá cca 15-20 minut. Potom 3-cestný ventil přepne na ohřev radiátorů a výkon kompresoru se zvýší. To trvá též cca 15-20 minut. Do toho se někdy zapíná dotop i když je venkovní teplota nad nulou – např. +4˚C. Když byla nastavena vypínací jednotka +63˚C, tak toto cyklování trvalo pět (5) hodin a to byl bojler vytopen pouze na 53,9˚C. Nastavil jsem mu tedy vypínací teplotu na 54˚C. To znamená, že při tomto cyklování bylo chladno doma, protože při takto dlouhém ohřevu/cyklování, pořád chladly radiátory.
- Po reklamaci firma vyměnila frekvenční měnič,
- po další reklamaci vyměnila celou regulaci,
- po další reklamaci přepojila oběhové čerpadlo které bylo na větvi do bojleru, a tak ho přepojila na větev do radiátorů,
- po další reklamaci - před tímto oběhovým čerpadlem vytvořila hydraulický zkrat na zpátečku.
- Po další stížnosti mi byl napsáno: Dobrý den pane,
Přišla mi odpověď ze Švédska. Popsaný projev tepelného čerpadla je v pořádku. Tepelné čerpadlo obsahuje celou řadu optimalizačních funkcí, které mají za cíl optimalizovat COP tepelného čerpadla a snižovat počet startů kompresoru. Tepelné čerpadlo tak reguluje výkon kompresoru a ohřev TV dle vyhodnocení momentálních podmínek.
Cílem není ohřát TV co nejrychleji, ale s co nejmenší spotřebou elektřiny.
Hezký den.

Podotýkám, že máme nastavený ohřev teplé vody jako přednostní před topením.
A tak máme ochlazovač bojleru, který špatně vytopí dům s hlučností příklepové vrtačky která vrtá do betonu, a to vše za pouhých čtvrt mega od fy IVT.
Nyní se TČ naučilo opět nový kousek:aby optimalizovalo funkci a COP. Již přestalo cyklovat a po přepnutí 3-cestného ventilu ohřeje bojler na 47˚C nebo někdy na max. 48˚C a to je vše. Prostě jednou za den dohřeje vodu v bojleru na 47˚C.
Jakou máte zkušenost s TČ IVT AIR X, vy?

Zde jsou odkazy na vrčení čerpadla:
https://www.youtube.com/watch?v=FJo27B64…
https://www.youtube.com/watch?v=OBoWyTXq…
https://www.youtube.com/watch?v=-UkFxu5d…

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

43 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.