Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výpočet TZ

Autor: Jan Drábek
Datum: 01.03.2017 21:04
uživatel: 114501

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dotaz je směřován asi pro pana Kubíčka. Už jednou mě počítal TZ bytu kde bydlím.

Firma kde pracuji se bude stěhovat do nového prostředí a nyní je ve fázi rekonstrukce a teď přišel čas na řešení vytápění. Zdejší topenář naprojektoval 50kW kondenzační kotel, což se mě zdá strašně moc. Kotel krom topení, řeší i ohřev TUV. Chtěl bych poprosit o výpočet TZ budovy. Budova je přízemní s plochou střechou a je postavena v roce 1970, obvodové zdivo je cihlové, řekl bych, že nějaké duté cihly z období stavby - bez zateplení. Střecha - betonové panely. Podlaha beton s dlažbou. Okna jsou nová plastová s dvojsklem. Dům leží v centru Liberce. Je vypracován PENB a v tom není zahrnuto zateplení SDK podhledu 20cm vatou po celé ploše.

Podlahová plocha je 500m2
Plocha oken a výloh je 63m2
Plocha obvod. zdí je 400m2

Jak jsem psal již výše, v PENB není kalkulováno se zateplenými SDK podhledy 20cm vatou po celé podlahové ploše.

Přikládám několik foto z PENB.

Předem děkuji za výpočet.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 02.03.2017 00:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, těch cca 500m2 je energeticky vztažná plocha, to znamená plocha i se všemi konstrukcemi vytápěné zóny. Jenže já potřebuji vědět přibližnou čistou vnitřní vytápěnou plochu a světlou výšku. Ta vnitřní plocha i určí plochu těch zateplených podhledů. Dále jsem se díval do té tabulky s ochlazovanými konstrukcemi a nejsou mi jasné nějaké věci:
1) Proč je u všech dveří mezi vytápěnou a nevytápěnou zónou nebo exteriérem počítáno s činitelem teplotní redukce 0,57 ? Ty dveře vedou přímo ven nebo do nějakých další prostor, třeba i částečně vytápěných ?
2) Píšete, že střecha je betonová a bez zateplení. Znáte přesné složení té střešní konstrukce ? V tabulce se součinitel prostupu tepla u střechy pohybuje od 0,64 do 0,69 W/m2K, což by pro čistě betonovou střechu nesouhlasilo a musel by být součinitel větší. Není v té skladbě střechy ještě nějaký další materiál, mám těmto součinitelům věřit ?
3) Zde vidím velkou zásadní chybu ve výpočtu. Je zde uvedena podlaha na terénu v ploše 460,5 m2 s činitelem teplotní redukce 0,14. V naprosté většině případů se činitel teplotní redukce u podlahy na terénu pohybuje mezi 0,5-0,7. Nevím, proč máte započítáno pouze 0,14. Jedině že by se nejednalo o podlahu na terénu, ale nad nějakým dobře temperovaným sklepním prostorem. Toto bych potřeboval upřesnit, abych to mohl případně přepočítat. Jinak předpokládám, že žádné zateplení ta podlaha nemá.

Jinak předběžně vám mohu říci, že když upravím ten činitel u podlahy na terénu, budu věřit výpočtu střechy a zateplované podhledy si tipnu na cca 440m2 (zateplení podhledů ubere cca 8 kW), pak TZ prostupem vycházejí cca 64 kW, větráním minimálně 5-6 kW. Takže on by ten 50 kW kotel nemusel stačit. Počítám s venkovní výpočtovou teplotou -18°C (Liberec je v chladném klimatickém pásmu) a vnitřní 20°C. Jinak kdyby u té podlahy z nějakého důvodu doopravdy platil činitel teplotní redukce 0,14, pak by ten 50 kW kotel mohl stačit - v případě nepřerušovaného vytápění, TZ by pak i po zateplení podhledů vycházely kolem 47 kW. Jedno je však jisté, ten 50 kW navržený kotel určitě není předimenzovaný a jak už jsem psal, nemuselo by to za určitých okolností ani stačit.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.