Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kondenzace vody na oknech - výměna oken, předokenní žaluzie + rekuperace ?

Autor: Karel Mařík
Datum: 09.03.2017 13:13
uživatel: 118039

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den,

Mám v úmyslu pustit se do lehčí rekonstrukce domu (cca 15 let starý), dřevěná okna. Hlavním důvodem je zvýšená vlhkost uvnitř, ne že by to byl zásadní problém, ale je to obtěžující a tak či tak bych to musel v dohledné době řešit.

Jde o následující věci:

Kondenzace vody na oknech, více či méně na všech, čím větší mráz venku, tím horší, teplota v domě nastavená cca na 21°C Nejhorší je to smaozřejmě v ložnici na střešním okně - to je už úplně zničené a v noci z něj regulérně teče, občas i zevnitř namrzlo. Co je zvláštní, tak se vlhkost objevuje i např. na okně v technické místnosti kterým regulérně táhne (takže stále větrá) prádlo se tam nesuší, kytky tam taky nejsou.

Vlhkost v rozích u oken a dveří na terasu. Přikládám foto zevnitř i zvenku, zde mně vůbec nenapadá, čím by to mohlo být. Problém je pouze zde a nikde jinde v domě.

Vím, že by se mělo větrat každou hodinu, dvě, ale to prostě nejde, takže větráme párkrát za den, kromě toho, v noci když člověk spí (a vydýchává spoustu vlhkosti) ani větrat nemůže.

Hlavně bych se chtěl poradit ohledně nějakého komplexního řešení.

Střešní okna, spousta lidí s nimi má problémy, viděl jsem i fotku vlhkého, lehce plesnivého okna nad kterým byl výdech rekuperace. Děsí mne představa, že všechna 3 v horním patře vyměním, přidám předokenní žaluzie (především jako další izolaci) a rekuperaci a pak na nich bude stále docházet ke kondendzaci. Abych se přiznal, uvažuji i o tom, že bych je prostě nechal zazdít, ale to se nelíbí manželce kvůli dětskému pokoji :-)

Ostatní okna v domě, asi bych je také nechal vyměnit za plastová - předpokládám větší odolnost a bezúdržbovost ? V těchto věcech na estetiku nehledím. Z důvodů dalšího "izolačního" + v tomto případě i bezpečnostního a komfortního bych i v tomto případě volil předokenní žaluzie (elektricky ovládané, asi trochu "chytřejší") Budu rád za tipy na konkrétní řešení. Pak ještě jedna věc - lze nějak vybourat okna i zvenku (s tím, že bych to zevnitř zalepil např. igelitem), pokud by se třeba i řešilo venkovní zateplení/fasáda viz. níže ? Jde o to, že mám malé dítě a představa hromady prachu v domě z bourání...

Z důvodu zajištění stálé výměny vzduchu uvažuji o dodatečné montáži rekuperace - pomůžu s tím nějak zásadně ? Další věc, pár lidí v okolí, naštěstí docela daleko ode mne, v zimě topí kde čím a občas je to prostě venku cítit. Lze rekuperační jednotku vybavit filtrem který si s tímto poradí ?

Poslední věc - může v tomto případě záležet i na tloušťce venkovního zateplení ? Viz. foto. Byl u mne i jeden známý, stavař a vyjádřil podezření, jestli náhodou polystyrén není nalepen stylem lepidlo uprostřed namísto po okrajích jednotl. dílců, ale zatím jsem toto neprověřoval. Jinak by měl být dům postaven z dutých cihel.

Technickou dokumentaci ke stavbě už mám uspořádanou a nachystanou, takže pokud by bylo potřeba cokoli doplnit, stačí říct...

Za všechny rady předem moc děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Novotný05.02.2019 17:41
Karel Mařík09.03.2017 14:27
Honza Kopřiva09.03.2017 13:37

Datum: 05.02.2019 17:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129199
reakce na ...
Změnil bych dřevěná okna na plastové okna a k tomu pořídit střešní žaluzie V- Lite nebo nějaké předokenní žaluzie.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 09.03.2017 13:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Jako první si pořiďte vlhkoměr i s teploměrem pro měření kritických míst, měřte a napište.
Teplota v domě nastavená na 21st.C není zrovna nějak hodně a u těch oken může být klidně i daleko méně, proto spolu s vlhkostí to rosení.
U těch dveří na terasu bych to viděl na špatně udělané izolace a zatékání z venčí kde se dále vlhkost dostává do zdiva a vystupuje nahoru.
Schnilá dřevěná střešní okna není nic neobvyklého. Znám "šťastné minulé majitele" kteří při stavbě domu říkali že ty střešní okna jsou z kvalitního dřeva s kvalitním lakem a že vydrží i v koupelnách. Prdlajs, stejně po letech schnila. Pak si pořídili plastový střešní. Se dřevěnými okny podobná zkušenost.
Okna bych měnil zevnitř. Snadno se to potom začistí oproti vybourávání ven do zateplení. Ten bordel se dá zvládnout a dítě přestěhujete na dva dny do jiného pokoje nebo k babičce.
Rekuperace se snížením vlhkosti určitě pomůže. Na vstup se dají osadit i lepší filtry takže by se pachy měly dát eliminovat.
Z fotky nelze poznat kolik cm dělá zateplení. To musíte zjistit sám.
Ten polystyrén může být blbě nalepen tzv. "na buchty" a to ve spojení se špatně vyřešenými detaily dutých cihel k izolaci domu určitě nepřidá. Pak se klidně může stát že lidem v takovém domě táhne zima z elektrickejch zásuvek, kolem odpadů atd. To nalepení polystyrenu poznáte jedině tak že uděláte sondu a podíváte se.

Autor: Karel Mařík
Datum: 09.03.2017 14:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118039
reakce na ...
Dobře, vlhkoměr s teploměrem pořídím a budu zaznamenávat údaje, IR teploměr, resp. měření teploty přímo na skle/okolí má smysl ?

U dvěří na terasu by mohl být problém někde v oblasti styku s fasádou nebo spíš v místě styku s kachličkami ? Teď jsem si na fotce všiml poškozeného silikonu...

Okna tedy určitě plastová, díky za potvrzení, něco málo už jsem si o tom i zjišťoval...

Na to zateplení se ještě kouknu, pokud jde o to nalepení, je pravda, že z odpadů táhné studený vzduch, elektrické zásuvky zkusím. V takovém případě by asi bylo lepší starý polystyrén úplně odstranit, že ?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.