TČ Atyp Mazur

Autor: Vladimír Foret
Datum: 19.03.2017 20:08
uživatel: 124919


Hezký den. Při mapování nabídky tepelných čerpadel vzduch-voda jsem narazil na čerpadla Atyp Mazur, kombinující venkovní jednotku Fujitsu s českou vnitřní jednotkou. Nikde jsem nenašel reference nebo zkušenosti stávajících uživatelů, a protože mě toto čerpadlo hodně zaujalo, chtěl bych se zeptat na zkušenosti a názory v této diskuzi. Moc děkuji!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 103   starší >>
Příspěvky
Autor: david mara
Datum: 28.11.2017 18:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122022
reakce na ...
Doporucuji take mrknout na Vaillant arotherm K6, ale je to tak o 15% drazsi nez techtrans a tak o 20% drazsi nez mazur

Autor: david mara
Datum: 28.11.2017 13:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122022
reakce na ...
Dobry den stojim pred stejnym rozhodnutim a dlouho zkoumam Mazur vs Techtranspt. Vnimam tam krome sofistikovanejsiho rizeni Teco u P.A.S.T. jeste dalsi rozdily. 1) Akumulacni nadrze Mazur nejsou certifikovane statnim zkusebni ustavem. Techtranspt certifikaci ma. http://www.techtranspt.com/wp-content/uploads/01-certifikat_b-30-00987-141.pdf 2) Akumulacni nadrze Techtranspt jsou o neco kvalitnejsi. 3 )Techtranspt nabizi vetsi kapacitu nadrzi, Mazur udajne sice take muze vyrobit vetsi, nicmene zameruje se hlavne na ty nejmensi 350, ty vetsi oficialne nenabizi. 4 )Taknejak pocitove me precijen vadi ze Mazur je kopie, proste .. neprijde mi to fer.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 28.11.2017 14:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Mají i změřeno tč s vnořeným kondenzátorem?

Autor: david mara
Datum: 28.11.2017 17:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122022
reakce na ...
to netusim ale kontaktujte pana Tolara z Techtranspt ten Vam to jiste sdeli.

Autor: Jiří Hájek
Datum: 17.11.2017 13:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124522
reakce na ...
Dobrý den, pane Foret, stojím před tím samým problémem. Viděl jste někdy toto tč v praxi? Jak jste se rozhodl???

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 19:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Hezký den, pane Hájku. Jsem laik a tudíž vám nemůžu dát fundované doporučení. Nicméně, strávil jsem bezmála dva roky mapováním nabídky tepelných čerpadel na našem trhu, poptáváním nabídek, konzultacemi s odborníky a (únavným) studováním diskuzí. Po tom všem jsem dospěl k přesvědčení, že skutečně nejlepší je tepelné čerpadlo s přímou kondenzací v akumulační nádrži. Tedy alespoň pro mě. Výhodu vidím v efektivnějším předávání tepla, jeho efektivním ukládání a také v hygienickém průtokovém ohřevu vody.

Pokud jde konkrétně o čerpadlo Atyp Mazur, byl jsem se na něj podívat v provozu přímo u výrobce, kde mi byly poskytnuty i kontakty na uživatele, které jsem si vytipoval v referencích na stránkách výrobce a se kterými jsem se poté spojil a podrobně se vyptával na zkušenosti. Všichni byli s provozem čerpadla spokojení. Jde o malého výrobce soustředěného na jediný produkt, z návštěvy jsem měl ale dobrý pocit. Výhodou je odborná montáž provedená přímo výrobcem a pro mě i malá vzdálenost od místa mého bydliště – s ohledem na případný budoucí servis.

Atyp Mazur se ve své koncepci inspirovalo (a je mi sympatické, že to přiznávají) stratifikačními nádržemi P.A.S.T. firmy Techtrans PT. Ty mají o něco účinnější výměníky a sofistikovanější konstrukci a vyrábějí se v mnoha variantách a objemech. Princip je ale stejný. Stejně jako Atyp Mazur se nádrže P.A.S.T. kombinují s venkovními jednotkami Fujitsu nebo Mitsubishi. Zatímco Atyp Mazur využívá jednoduché regulace Impromat UTI-INV, výrobce Techtrans PT vyvinul sofistikovanou regulaci na bázi modulů Tecomat. Pokročilá regulace umožňuje plnohodnotné řízení nabíjení nádrže z více zdrojů a efektivnější využití, na druhou stranu podle zkušeností uživatelů Atyp Mazur je ale i základní regulace UTI-INV plně dostačující. S touto jednoduchou regulací se dá navíc zakoupit i nádrž P.A.S.T.

Velkou výhodou stratifikačních nádrží je i to, že pokud má člověk napjatý rozpočet, může zásobník provozovat zpočátku i bez venkovní jednotky a nabíjet ji pouze bivalentními elektrickými topnými patronami. Venkovní jednotka se dá osadit dodatečně, až se podaří na ní našetřit – výměník pro přímou kondenzaci je už integrovaný v nádrži.

Protože bych rád zkombinoval tepelné čerpadlo s fotovoltaikou, osobně preferuji akumulační nádrž s větším objemem, než je standardních 350 l dodávaných s čerpadlem Atyp Matur. Mají i verzi nádrže o objemu 500 l, kterou považuji za lepší volbu, nicméně osobně zvažuji nádrž až 750 nebo 1000 l. Pokud mi to finance dovolí, pravděpodobně si proto pořídím nádrž P.A.S.T. Díky fotovoltaice se dá účinnost čerpadla ještě znásobit. Venkovní jednotky Fujitsu se díky modulu UTI-INV dají propojit prakticky s jakoukoli nadřazenou regulací a díky tomu se dá vytvořit systém, kdy je čerpadlo spouštěno na základě aktuálních solárních zisků a díky invertorové technologii se dá světelným podmínkám přizpůsobit i jeho výkon. Výsledkem je, že čerpadlo vyrábí teplo v době, kdy je to nejvýhodnější a naakumuluje ho na dobu, kdy by byla výroba neefektivní (noc, oblačné dny) – viz třeba systém Home-Grid.

Spousta lidí vám bude povídat o tom, jak je invertorové čerpadlo převlečená klimatizace a že jedině čerpadla on-off jsou ta opravdová. Když se ale bavíte s lidmi, kteří instalují oba typy a nejsou spojeni s konkrétním výrobcem, zjistíte, že obě koncepce mají své výhody a nevýhody a že svůj účel plní obě. Nejdůležitější je správně dimenzovaný výkon, odborná montáž a správná údržba. Nenechte si také vnutit, že akumulace není potřeba - je. Nejchladněji je v noci a je proto zbytečné, aby čerpadlo v této době spouštělo a pracovalo neefektivně, když se přitom celá noc dá bez problémů pokrýt energií vyrobenou a naakumulovanou přes den. A přímá kondenzace chladiva v nádrži umožňuje nejefektivnější předání tepla.

Pokud zvažujete i tepelné čerpadlo vzduch-voda klasické koncepce s deskovým výměníkem, po pečlivém hledání bych za sebe zvolil jednoznačně čerpadlo LG Therma V. Zatímco u všech ostatních českých i zahraničních výrobců jsme se u obyčejného malého čerpadla (6-8 kW) pořád motali na naprosto nereálné úrovni kolem 200-250 tisíc korun, LG nabízí za velmi dostupnou cenu (cca 115 000 Kč) kompletní instalaci čerpadla (verze split i monoblok) velmi dobrých parametrů (sezónní účinnost podle tabulky MŽP 173 %) i funkce a nenašel jsem na něj žádné negativní reference mezi oslovenými odborníky, ani v diskuzích. Bohužel, nemůžu se ubránit pocitu, že výrobci a prodejci z velké části využili toho, že na nákup čerpadel se dá získat dotace, a promítli to do nehorázně vysokých cen, díky čemuž čerpadla navzdory dotacím zůstávají pro spoustu lidí nedostupná...

Přeji vám šťastnou ruku při výběru!

Autor: Jiří Hájek
Datum: 17.11.2017 20:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124522
reakce na ...
Dobrý den,
velice děkuji za váš čas a příspěvek, který shrnul vše co právě teď pročítám. Možná jste laik (jako já), ale pro mě je to nejpřínosnější příspěvek na TZBinfo. Já jsem asi teď na prvním půl roce bádání o tepelných čerpadlech a systémech vytápění z vašich dvou jak píšete. Shodnu se s vámi prakticky na všem co píšete.

TČ Mazur jsem objevil cca před měsícem. Nyní mám v hledáčku tři možnosti. Nordline + ekvitermní regulace EKOVY + AKUboiler250l, TČ NEXT COMFORT (i když jsem zjistil že majitel společnosti NEXT je totožný jako ACCOND, což zrovna není moc důvěryhodné a právě TČ MAZUR). Chtěl bych investovat do TČ tak 120 000 - 140 000. Větší investice je pro mě již za hranicí únosnosti leč přesně jak píšete většina nabídek renomovaných výrobců (Vaillant, NIBE, STIEBEL, PZP, ACCOND, AC HEATING....) se pohybují kolem 200 000. Opět jak píšete "bordel" v tomto dělají dotace. Také naprosto souhlasím, že v potaz je potřeba brát i odbornou kompletní montáž a také servis. To se dá však zjistit pouze z referencí.

Určitě bych chtěl využít aku nádrž i pro celoroční ohřev TUV tak i pro připojení teplovodní krbové vložky (mám svoje dřevo....), takže by se mi také vlastně hodila větší akumulační nádrž než 350l.

Jediné o čem bych s vámi polemizoval je asi využití fotovoltaiky, hlavně s ohledem na návratnost. Ale nemám tuto oblast uplně prostudovanou. Každopádně v mé oblasti (vysočina), a s cenou instalace kolem 100 000 je to pro mě neekonomické. Jinak fotovoltaiku máme - 30 kw instalovaný výkon (na farmě), ale jedeme zelený bonus 4kč za spotřebovanou kw.....

Ještě jednou velice děkuji
Moc jste mi pomohl
S pozdravem
J.Hájek

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 21:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Ještě jednou hezký den, pane Hájku.

Next Comfort (Férové čerpadlo) mi také bylo sympatické, ale nabízená cena byla v mém případě (180 000 Kč) bohužel prakticky na stejné úrovni jako sesterský Acond (194 000 Kč), tedy pro mě naprosto nereálná. Nordline má sice navzdory čínskému původu mezi uživateli relativně slušnou pověst, ale byť by mělo jít o cenově nejdostupnější čerpadlo z levných komponent, po započtení potřebného příslušenství, montáže a zprovoznění se nabízená cena plně vyrovnala kvalitnějším výrobcům s pokročilejší regulací. Navíc, udávaná celoroční účinnost tohoto čerpadla je velmi špatná (126 %), a tak by taková investice nedávala moc smysl. U mě by tedy, jak jsem zmínil, v případě klasické split koncepce zvítězilo tepelné čerpadlo LG Therma V (v mém případě komplet včetně instalace a daně 120 000 Kč s tříletou zárukou).

Pokud jde o spojení s krbovou vložkou, pak budete opravdu potřebovat velkou aku nádrž.

S fotovoltaikou vám rozumím. Osobně nepočítám ani tak návratnost, spíš cítím potřebu minimalizovat svůj podíl na zatížení životního prostředí (za což tu jistě schytám posměšky) a také částečnou soběstačnost. V první chvíli na její pořízení téměř určitě nebudu mít peníze, ale očekávám, že bude stále dostupnější a rád bych měl možnost ji v budoucnu využít. Samotné tepelné čerpadlo je schopné vyrobit 3-4násobek spotřebované energie. Pokud mu energii dodáte ze slunce, pak získanou energii ještě znásobíte.

Dotace jsou míněny dobře, byť nejsou úplně šťastně koncipovány. Jsou ale bohužel jako vždy zneužívány a neprofitují z nich obyčejní lidé, kteří mají často omezené prostředky, ale hlavně výrobci a prodejci.

Jak vidím, diskuze se tu začíná stáčet obvyklým směrem, tak ji s dovolením zase opustím. Doporučuji vám dát na intuici a selský rozum. Požádejte o kontakty na uživatele a ptejte se přímo jich na všechno, co vás zajímá. A pořiďte si to, čemu budete věřit. Jak jsem psal, jsem laik.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 17.11.2017 22:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Nevím,co Vám vadí na dotacích,kdy zákazník zaplatí za 16kw tč třeba v Rychvaldě u Karviné jen 20k.

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 22:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Na dotacích mi nevadí nic. Vadí mi přestřelené ceny většiny čerpadel, které s dotací předem kalkulují.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 17.11.2017 22:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Čili namontovat 16kw tč za 50k a 100k jako bonus zákazníkovi?

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 22:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Na tepelné čerpadlo vzduch-voda je maximální dotace 75 000 Kč. Při ceně 200 000 Kč a více (drtivá většina nabídek tzv. renomovaných výrobců) se zákazník dostane na 125 000 Kč, což odpovídá (a víme to všichni) reálné hodnotě takového čerpadla a pořád jde o velkou investici, rozhodně ne za hubičku a pro každého. Jsem přesvědčený, že kdyby dotace nebyly, výrobci by čerpadla za takové ceny nikdy nenabízeli, protože by byla neprodejná. Dotace mají pomoct lidem, ale ve skutečnosti pomáhají prodejcům, bohužel. A není to chyba dotací.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 17.11.2017 22:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
S Vámi to je těžké,kotlíkovka dává např. v Rychvaldu u Karviné na tč 150k,já chci za 16kw komplet s montáží 170k.Kolik je rozdíl?

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 22:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Vidíte. V Rychvaldu u Karviné vyjde vaše čerpadlo s dotací (pokud může krýt téměř 100 % pořizovací ceny, což si nejsem jistý) vskutku výhodně. Ovšem zákazník, který si staví nový, energeticky úsporný dům, na žádnou dotaci nárok nemá. A zaplatí za čerpadlo 170 tisíc. Pointa je jinde. Díky dotacím člověk může pořídit čerpadlo levněji, o tom není sporu. Jde o to, že ceny se s ohledem na dotace vyšroubovaly. A na to téma se i tady napsalo hodně...

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 17.11.2017 22:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Když bude stavět nový dům,nepotřebuje tč 16kw,to mu nabídnu menší výkon za 70k.

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 22:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
To je zajímavé, to byste byl velká výjimka. Jak já, tak pan Hájek, jsme dostali nabídky v cela jiných relacích. Mohu požádat o podrobnější informaci o jaké čerpadlo jde, přesné parametry, co cena obsahuje, jaká je záruka? Jinak to nemá vypovídající hodnotu a je to jen výstřel do tmy. Za takovou cenu jsem osobně narazil jen na svépomocnou přestavbu klimatizačních jednotek. Díky! Nicméně, pořád to nic nemění na tom, co jsem napsal – a to, že většina tzv. renomovaných výrobců nabízí čerpadla za přestřelené ceny, protože počítají s tím, že to lidem vykompenzují dotace...

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 17.11.2017 22:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Jste málo hledal.

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 22:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Nemyslím si. Nechal jsem si zpracovat celkem 52 cenových nabídek na tepelné čerpadlo, pročetl bezpočet diskuzí, kontaktoval několik odborných firem a navštívil centrum odborného energetického poradenství.

Když jsem zadal do Googlu vaše jméno a výraz tepelné čerpadlo, dostal jsem se ke stránce vaseteplo.eu, kde jsou nabízena tepelná čerpadla LG Therma v monobloku a cenách od 150 do 170 000 Kč. Asi hledám špatně...

Nechcete být konkrétní? Zatím je to trochu mlácení prázdné slámy...

Autor: Vladimír Foret
Datum: 18.11.2017 13:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Koukám, že na konkrétní údaje a argumenty už nedošlo... Pořád se těším se na tepelné čerpadlo za 70 000 Kč...

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 18.11.2017 08:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Pokud plánujete i teplovodní krbovou vložku tak jděte jednoznačně do PASTi. Oproti Mazurovi je to neporovnatelně konstrukčně lépší nádrž a ta jejich regulace jednoduše vyřeší vše co budete potřebovat. Vím co píšu, věřte.

Autor: Jiří Hájek
Datum: 18.11.2017 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124522
reakce na ...
Děkuji za názor a doporučení. Beru v potaz.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 17.11.2017 21:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Čili přes den neekonomicky nahřát bečku na vyšší teplotu.Říkám tomu syndrom horké polévky.
Dali Vám důkaz lepšího předání tepla u vnořeného kondenzátoru?
Přes léto taková nahřátá bečka v bungalovu-nádhera.

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 22:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Jsem laik, ale přijde mi, že k tomu stačí selský rozum. Pokud chladivo kondenzuje v deskovém výměníku, aby předalo teplo otopné vodě, která odtud putuje přes třícestný ventil potrubím do akumulační nádrže, kde v trubicovém výměníku odevzdá teplo vodě v nádrži, je to o poznání komplikovanější, než když chladivo kondenzuje a odevzdá teplo přímo v nádrži. Nebo se mýlím?

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 17.11.2017 22:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Mýlíte se.

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 22:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Slušelo by se zmínit nějaké argumenty...

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 17.11.2017 22:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Vy jste začal.

Autor: Vladimír Foret
Datum: 17.11.2017 22:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Já argumenty uvedl. Popsal jsem cestu, kterou musí teplo absolvovat, aby ohřálo vodu v akumulační nádrži, a při které musí docházet ke ztrátám, oproti situaci, kdy chladivo kondenzuje přímo v nádrži. Je tam o zkrátka výměník a potrubí navíc.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 18.11.2017 09:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Přímá kondenzace je rozhodně nejlepší cesta využití tepelného čerpadla. Po této topné sezoně vyhodnotím vliv přímé kondenzace za celou topnou sezonu, u TČ WWBC-9,5 H-B/P s vnořeným kondenzátorem v aku LMT. Zatím přínos podstatně lepší vrstvení tepla v aku a jeho využití průtokovým ohřevem TUV na dost vyšší teplotu než je potřeba, nutnost instalace termostatického ventilu na snížení teploty TUV. O dost se zlepšila celková účinnost TČ není potřeba přepínat na ohřev TUV. Začal s tím aku Past, ale zde mi vadí dost vysoká cena vybaveného zásobníku.

Autor: Jiří Hájek
Datum: 18.11.2017 10:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124522
reakce na ...
Děkuji za názor. Každopádně pokud s tím Techtrans začal už budou asi zase někde jinde a jejich systém bude co se týče regulace asi nejlepší. Nyní ho mají v akci 750l včetně regulace a komplet ventilů a oběhové čerpadla a příslušenství vč venkovní jednotky Fujitsu za 155 000 bez DPH. Ale uvidíme jaké bude přesné nacenění na mé podmínky. Obdobná instalce s Nordline s ekvitermní regulací EKO95 a akuboilerem 250l vyjde cca na 140 000 bez DPH. Nebo se pletu?

Autor: Vladimír Foret
Datum: 18.11.2017 10:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124919
reakce na ...
Ta zvýhodněná nabídka vypadá velmi dobře. Uvidíte, kam se dostanete s finální cenou kompletní instalace. Když jsem stejný systém poptával na jaře, výsledná cena bez montáže byla výrazně vyšší (jen regulace Teco vychází na bezmála 40 000 Kč). Pokud to pro vás bude dostupné, získáte – podle mého laického názoru – velmi kvalitní řešení.

zobrazuji 1 - 30 z 103   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czRoudnice nabídne pozemky na stavbu domů v centru městaBudování nejvyšší stavby světa jde zatím podle plánuVelký jarní úklid se chystá již za měsíc, letos i s Gabrielou KoukalovouPraha řeší změnu územního plánu pro tramvaje na Václavské náměstí