Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Šetříme teplo, nebo si jen lžeme do kapsy? – 1. část

Autor článku: Ing. Jan Blažíček, redakce
Plné znění článku: Šetříme teplo, nebo si jen lžeme do kapsy? – 1. část
Anotace článku: Jedním z největších úkolů dneška je bezpochyby úspora části aktuálně spotřebovávané energie. Oblastí, kterých se to týká, je hned několik, těmi nejpodstatnějšími ale jsou: doprava, spotřeba elektrické energie a spotřeba tepla využívaného k vytápění. V následujícím textu se zaměříme pouze na poslední bod z uvedené trojice.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (4): Rozbor a doporučeníLukáš Čeřovský12.03.2016 09:21
Re (3): Rozbor a doporučeníVladimír Motl11.03.2016 15:20
Re (2): Rozbor a doporučeníRoman Nosek11.03.2016 11:36
Re: Rozbor a doporučeníJiri Strnad23.02.2016 16:39
Re (2): Maximální poměr komfort/náklady splní pouze zonová regulaceJiri Strnad23.02.2016 12:32
Úspora nebo efektivita?Lukáš Čeřovský23.02.2016 00:10
Re: Maximální poměr komfort/náklady splní pouze zonová regulaceKarel Beránek22.02.2016 12:45
Rozbor a doporučeníKarel Beránek22.02.2016 12:44
Centrální teploVladimír Motl22.02.2016 12:24
Maximální poměr komfort/náklady splní pouze zonová regulaceJiri Strnad22.02.2016 11:27
Re: HistorieJozef Homola22.02.2016 08:00
HistorieVladimír Křen15.02.2016 10:24
Denostupně a nadmořská výškaKarel Srdečný15.02.2016 10:17

Příspěvky
Předmět: Úspora nebo efektivita?
Autor: Lukáš Čeřovský
Datum: 23.02.2016 00:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119363
reakce na ...
Je úspora to, oč tu běží? "Úspora energie představuje nevyčerpání plánovaného množství energie." Dle staré byrokratické moudrosti stačí dostatečně nadhodnotit plán a úspora je zajištěna.

Dle mého názoru je třeba spořit na straně zdrojů, to znamená těžit a nakupovat méně paliva. Závislost na palivu je nebezpečná ze strategického pohledu a uspořené peníze za nenakoupené palivo se dají investovat jinak. Úspory na straně zdrojů můžeme například kompenzovat zvýšením "těžby" energie, kterou na nás bez našeho přičinění vrhá slunce.

V oblasti spotřeby energie se mi více líbí termín efektivita. Čím méně energie vyhodím oknem, tím více mi jí zbude k mému prospěchu. To platí za předpokladu omezených zdrojů. Když budu mít neomezené zdroje, tak to co vyhodím oknem prostě přikoupím. Horší to bude, když budu mít omezené zdroje a energii vyhozenou oknem budu žádat na ostatních. Tomu se říká socializace ztrát.

Bytový dům s ústředním topením je sociální typ bydlení, kde se socializaci ztrát nikdy nelze zcela vyhnout. Přesto bychom se měli snažit ji co nejvíce omezit, neboť důsledkem socializace ztrát je ztráta motivace k vlastnímu přičinění na efektivitě a vyhazování společné energie oknem. Každý by tedy měl mít co největší osobní podíl na dosažení efektivity a můžeme se dohadovat o způsobech, jak toho dosáhnout.

Indikátory topných nákladů nejsou ideální ale v rámci možností stávajících panelákových ústředních topení zatím nic lepšího nemáme. Nebo ano?

Předmět: Rozbor a doporučení
Autor: Karel Beránek
Datum: 22.02.2016 12:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101638
reakce na ...
Dobrý den,
prosím, přidám svůj názor na tuto problematiku. Veškeré odborné názory a rozbory by měly ústit do doporučených rad, jak by se tedy měli uživatelé chovat.

Je lepší, když člověk odchází do práce a nebude doma cca 12 hodin, aby zavřel radiátory a otevřel je po návratu? Nebo je lepší necht byt, dům stále vytápět na svých obvyklých 23 st. Když odjíždíme na 4 dny mimo byt, na jakou teplotu bychom měli temperovat, nebo opět ponechat 23 st?

Existují někde podobné pokyny, prosím? Platí obecná pravda pro vytápění zděných budov a jak se v nich chovat s ohldem na komfort bydlení a nejvyšší možnou úsporu?

Děkuji za Vaše názory.
K.B.

Předmět: Re: Rozbor a doporučení
Autor: Jiri Strnad
Datum: 23.02.2016 16:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121510
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Odpověď na tuto otázku je poměrně problematická. Z hlediska ztrát venkovním pláštěm budovy jednoznačně topení vypínat. Dosáhnete nižší průměrné teploty venkovních zdí a tudíž i energie odevzdaná do okolí je nižší. Z hlediska samostatného bytu ale už tak jednoznačná odpověď není. Sledoval jsem jednoho zákazníka s radiátory výrazně preferujícího vypínání a vyplynulo následující. Po příchodu domů zatopí a vzhledem k velkému potřebnému výkonu výrazně přehřeje stropy místností. Pomůže tak především sousedovi nad ním a energie ušetřená během nepřítomnosti může být dokonce menší, než energie věnovaná sousedovi stropem. Zaznamenané výsledky jsou na obrázcích a ještě se pokusím z naměřených hodnot vypočítat toky energií. Tedy zda opravdu nebude výhodnější topit trvale a vypnout pouze, když si zapne televizi. To bylo třeba 15.11 do 22:48 KOntaktně je měřena teplota radiátoru Radik 2 kW nahoře a dole, teplota stropu, vzduch ve výšce 1,5 m, 0,8 m a obvodová zeď ve výšce 0,8 m.
U podlahového topení je jednoznačně výhodnější vypnout a s předstihem příchodu zapnout. Tam nějaké velké energetické toky sousedům nehrozí, podlaha je velmi dobře tepelně izolovaná.

Předmět: Re (2): Rozbor a doporučení
Autor: Roman Nosek
Datum: 11.03.2016 11:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118312
reakce na ...
Zajímal by mne pohled i na RD, případně článek o rekonstrukcích RD z pohledu ekonomiky vytápění.

Řeším tento problém u řadového RD zásobeného teplárnou. Sousedi tvrdí, že mají skoro jen "poloviční" spotřebu, stejně jako provozovatel teplárny, že prý pokud budu topit stále na stálou teplotu, ušetříme. Když jsem to zkusil, přišlo mi, že v období, kdy byly zhruba stejné teploty, byla spotřeba větší (ovšem teplota uvnitř byla v určitých obdobích větší, než jsme i potřebovali). Provozovatel nám totiž tvrdil, že "radiátory musí jet stále, aby rozdíl teplot vracející se vody a přicházející se vody byl co nejmenší. Máme staré litinové radiátory, kterým také trvá dlouho, než se zahřejí, takže hodně velké přehřívání najednou asi nehrozí.

Logicky při snížení vnitřní teploty by mělo docházet k menšímu úniku tepla. Je nějaká studie jak ekonomicky topit, zda je lepší mít stálou teplotu, nebo při odchodu z domu ztlumit topení a po návratu ho opět zapnout?

Předem děkuji.

Předmět: Re (3): Rozbor a doporučení
Autor: Vladimír Motl
Datum: 11.03.2016 15:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100066
reakce na ...
Producent centrálního tepla se chová podnikatelsky a dodává co nejvíc, takže nejen přetápí, ale bude vám i tvrdit, že máte topit pořád stejně.
Pravdou je, že necháte-li dům hodně vychladnout tak opětovný zátop znamená až 30 % tepla navíc. Záleží hodně na tom jakou má váš dům tepelnou ztrátu.
Můžete také dodavatele požádat, aby vám přestavil křivku ekvitermní regulace.

Máme v panelovém domě už 5,5 roku domovní kotelnu a šetříme oproti centrálnímu teplu 39 % a topíme si jak potřebujeme sami.

Předmět: Re (4): Rozbor a doporučení
Autor: Lukáš Čeřovský
Datum: 12.03.2016 09:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119363
reakce na ...
Přerušování vytápění mi připomíná obdobnou situaci:

Je lepší, aby motor auta jel při konstantních otáčkách v oblasti nejvyšší účinnosti, nebo je lepší čas od času pořádně dupnout na plyn a pak dojíždět na neutrál?

Dříve jsme provozovali noční útlumy, ale to znamenalo nižší komfort vytápěných. Při přechodu na kontinuální nepřerušované vytápění s nižší teplotou topné vody se spotřeba paliva mírně snížila a komfort se zvýšil. U potrubí už nedochází k rázům při posouvání tam a zpět vlivem dilatace, takže je tišší.

Předmět: Centrální teplo
Autor: Vladimír Motl
Datum: 22.02.2016 12:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100066
reakce na ...
Systémy centrálního tepla byly realizovány v devadesátých letech. Postupem času začali spotřebitelé v bytových domech stavět domovní kotelny, které dosahují úspor v ceně tepla okolo 30 %, při stále klesajících cenách plynu je to však již víc. SCZT mají velké ztráty v rozvodech tepla a v letním období podstatně vyšší spotřebu tepla na ohřev TUV, když se současně netopí. Všechny tyto vlivy se samozřejmě promítají do množství zbytečně produkovaných emisí. Zdá se, že podnikatelské subjekty SZTE provozující mají celostátně problémy s konkurencí domovních kotelen a odpojováním, které legislativa sice umožňuje, ale celý proces realizace je značně komplikovaný.

Předmět: Maximální poměr komfort/náklady splní pouze zonová regulace
Autor: Jiri Strnad
Datum: 22.02.2016 11:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121510
reakce na ...
Správná řešení jsou známá. Především je potřeba nejprve pochopit funkci termoventilů a pak je samozřejmě správně nastavit. Totéž platí pro zónové řízení v případě podlahového topení.
Jakýkoliv ( i ten nejlevnější) kondenzační kotlel lze provozovat v režimu vysoké účinnosti s libovolně malým výkonem. Jednoduše se využívá tepelných kapacit radiátorů(podlah) a teplo se ve vhodných intervalech doplňuje. Pak se očekávané úspory opravdu dostaví.
Řízení ekvitermem a trvalé topení může být v mnoha případech, především v přechodném období, výrazně nehospodárné. Opustil jsem ho už dávno.

Předmět: Re: Maximální poměr komfort/náklady splní pouze zonová regulace
Autor: Karel Beránek
Datum: 22.02.2016 12:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101638
reakce na ...
Prosím, když jste opustil ekviter k čemu jste se přiklonil ?
Děkuji. K.B.

Předmět: Re (2): Maximální poměr komfort/náklady splní pouze zonová regulace
Autor: Jiri Strnad
Datum: 23.02.2016 12:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121510
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Jak popisuji výše. K dobře fungujícím termohlavicím. Někteří odborníci je neuznávají, ale hlavní důvod je v tom, že je neumí správně nastavit. Tedy zajistit jim dostatečnou autoritu. Správná autorita se pozná tak, že ubráním o jediný stupeň (viz obrázky) radiátor přestane topit. Radiátor tak zbytečně netopí, když svítí slunce nebo když zapnete televizi. Přesně si také můžete nastavit teplotu, která vám vyhovuje a poměr komfort/náklady je tak maximální.

Předmět: Historie
Autor: Vladimír Křen
Datum: 15.02.2016 10:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Před 30 lety vyšla v nakladatelství SNTL publikace "Moderní vytápění bytů a rodinných domků". Ve Vašem článku není nic podstatně nového. Celý přínos je v definici vnějších zisků. Kde je sebemenší návrh na řešení problematiky v obytných domech? Že je to o regulaci je všeobecně známo. Kde je návrh na úpravu regulace aby více odpovídala době kdy jsou podstatnou částí regulace výkonu topného systému vnější zisky?

Předmět: Re: Historie
Autor: Jozef Homola
Datum: 22.02.2016 08:00 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Také mne v článku chybí zaměření na malé domy. Že situace je špatná už ví i v Bruselu. Nechali si vypracovat analýzy od nezávislých institucí, kde vyplynulo, že 85% instalcí plynových kotlů (a topných soustav) je realizované špatně. Už se jenom hledá příčina jestli více vadí špatná projekce (většinou bez projekce) nebo realizace, kde hlavní slovo mají instalatéři nic netušíci o problematice a souvislostech a nebo je to ohnutá reklama. Chybí peníze na spuštění měření in-situ (větší vzorek uživatelů) institucí, která má autoritu. Taková instituce u nás není. Zato nesmylných dotací je až až.

Předmět: Denostupně a nadmořská výška
Autor: Karel Srdečný
Datum: 15.02.2016 10:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
Nechápu, proč autor vymýšlí vlastní přepočet pro denostupně, když lze využít postup podle ČHMÚ, například zde:
http://www.topin.cz/download.php?idx=90066&di=7

Obecně je velmi smutné, že v době on-line měření teplot, třeba s minutovým krokem, se stále používá metoda MĚSÍČNÍCH průměrných teplot.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama