Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Hybridní větrání

Autor: Vladimír Foret
Datum: 21.03.2017 09:46
uživatel: 124919

Hezký den. Plánuji stavbu rodinného domu a zvažuji možnosti větrání. Centrální větrání s rekuperací jsme po poctivém zvažování a studiu vyloučili a zaujalo nás hybridní větrání – přívod čerstvého vzduchu pomocí fasádních či okenních přívodních prvků, centrální odtah pomocí hybridního ventilátoru. Ideálně bychom odváděný odpadní vzduch chtěli propojit s bojlerem s tepelným čerpadlem, aby teplo odváděného vzduchu bylo využito k ohřevu TUV. Po dlouhém a intenzivním hledání se mi nepodařilo najít možnost uceleného řešení, a tak chci požádat o radu a zkušenosti, jak nejlépe postupovat a na koho se obrátit.

Máte dobrou zkušenost s nějakými přívodními prvky čerstvého vzduchu, ať už fasádními (Lunos, Nativa) či okenními (Regel-Air, Aereco)? Nevznikají problémy s kondenzací?

Existuje možnost nějaké regulace, která by dokázala kombinovat odtah vzduchu hybridním ventilátorem a bojlerem s tepelným čerpadlem podle aktuální situace tak, aby bojlerem nedocházelo k zbytečně intenzivnímu provětrávání a zároveň byly místnosti odvětrávány i v době, kdy bojler nepoběží, ideálně v závislosti na kvalitě vzduchu v místnostech?

Moc děkuji!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Marek Bednar04.03.2020 08:40
Vladimír Foret04.03.2020 07:48
Marek Bednar04.03.2020 06:43
Vladimír Foret03.03.2020 21:24
metball iGIN03.03.2020 20:31
Vladimír Foret03.03.2020 09:47
Ondra Havlik02.03.2020 21:33
Vladimír Foret10.06.2018 21:48
Jozef Homola23.03.2017 10:59
Přemysl Kincl23.03.2017 10:00
Jozef Homola22.03.2017 20:59
Vladimír Foret22.03.2017 20:34
Jozef Homola22.03.2017 20:26
Vladimír Foret22.03.2017 18:59
Jozef Homola22.03.2017 17:28
Vladimír Foret22.03.2017 16:56
Laďa Jaskva22.03.2017 16:46
Jozef Homola22.03.2017 15:21
Přemysl Kincl22.03.2017 13:48
Vladimír Foret22.03.2017 13:41
Přemysl Kincl22.03.2017 13:36
Jozef Homola22.03.2017 13:15
Vladimír Foret22.03.2017 12:40
Přemysl Kincl22.03.2017 12:16
Vladimír Foret21.03.2017 10:08
Šalý Jaroslav21.03.2017 09:55

Datum: 10.06.2018 21:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chtěl bych jen doplnit rok staré vlákno o systém, na který jsem při opakovaném pátrání narazil z nějakého důvodu až teď a který k mému překvapení zcela splňuje moji uvedenou představu o větrání.

Jedná se o systém řízeného větrání od belgického výrobce Renson. Čerstvý vzduch je do obytných místností přiváděný přirozeně pomocí větracích štěrbin, instalovaných nad okenními rámy (Invisivent). Podle výrobce mají přerušený tepelný most a uzavřené by měly obstát i při blower door testu. Ovládají se buď manuálně nebo motoricky. Výdech vzduchu směřuje ke stropu, kde by se měl venkovní vzduch promísit s vnitřním vzduchem bez pocitu průvanu a diskomfortu. Odpadní vzduch je odváděný z koupelen, wc a kuchyní rozvody zakončenými v centrální jednotce. Ta má pro každou místnost samostatný ventil s elektronicky ovládanou klapkou a instalovanými čidly vlhkosti, zápachu a CO2. Intenzita provětrávání je tak pro každou místnost nastavena individuálně na základě aktuální kvality vzduchu a zároveň je tak optimalizovaný celkový výkon ventilátoru pro co nejekonomičtější provoz. Pro každý okruh je pak možné použít buď kabelem propojený čtyřtlačítkový ovladač (eco mód - automatický mód řízený čidly - boost mód - režim nepřítomnosti) nebo bezdrátový dotykový panel, který navíc obsahuje vlastní čídlo CO2 a signalizuje kvalitu vzduchu v dané místnosti. Kromě čistě odvětrávací jednotky (Healthbox II/III) je v nabídce i jednotka obsahující tepelné čerpadlo, které pomocí tepla odpadního vzduchu přitápí a ohřívá TUV (Endura E+), čímž se tepelné ztráty větráním minimalizují.

Teprve čekám na reakci českého zastoupení a cenovou nabídku, ale celkově se mi tento systém zatím velmi zamlouvá. Nabízí systémové řešení něčeho, u čeho jsem se už začínal smiřovat, že půjde jen riskantně poskládat z komponent různých výrobců bez možnosti jakékoli regulace a bez jistého výsledku.

Autor: Přemysl Kincl
Datum: 22.03.2017 12:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124938
reakce na ...
Pane Forete, jestli checte skutečně radu, tak nikdy hybridní větrání! Mám to ve svém domě. Vlastně už nemám. Naistalovali jsme nejmenovanou značku, abych nikoho nepoškozoval. Začalo to tím, že nám vyvrtali pod okny díry. Celkem se jim to povedlo bez nadělání nepořádku. Do otvorů zadělali plastové vdzuchové ventily a zapěnili kolem. Centrální ventilátor byl napojen na komín. Systém měl fungovat podtlakem skrz ventily dál pod dveřmi do komína. Nefungovalo to, jakmile se dveře zavřeli. Prý jsme měli málo podříznuté. Demontoval jsem prahové lišty a s úpravou dveří to bylo 8-10 mm. Stejně to nestačilo. Při zavření dveří vzduch neproudil a od ventilů šel jen mírný chlad. Mluvím o zimě. Katastrofa nastala při otevření dveří,kdy skutečně ventily pustily dovnitř venkovní ledový vzduch. Bylo to naprosto nepříjemné a tak jsem celý systém po skoro dvou letech trápení demontoval a zapěnil původní otvory. Je to nedomyšlené. Dovnitř si nemůžete pouštět jen tak mrazivý vzduch. Bydlíte u lesa a bojíte se filtrovat vzduch. To je taky omyl. My bydlíme na okraji menšího města na Vysočině, relativně čisté prostředí. Proudící vzduch s sebou nese prach, pyl a další drobnosti, kterým já říkám smog z pole. Doplňovali jsem původní ventily kolečkem filtrační tkaniny a nevěřil byste, co se tam nachytalo. Na údržbu je systém nepraktický. Málá ploch filtru se rychle zanášela a nestále jsem obýhal celý dům a měnil filtry. Zapisoval jsem si výměny do kalendáře a nejvíc jsem měnil v létě, kdy nikdo netopil. Naopak v zimě to bylo mnohem míň časté. Vyhněte se těmto systémům. Pokud už nechcete centrální rekuperaci, zůstaňte u otevírání oken.

Datum: 22.03.2017 12:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hezký den, pane Kincle. Děkuji, byť jste mě nepotěšil. Můžu se zeptat, jak jste měl zajištěný odtah vzduchu? A přívodní prvky měly nějakou regulaci a protivětrnou klapku? Umístění pod oknem, co jsem se dočetl, není doporučované (pokud tedy nemáte speciální prvky umístěné za radiátorem), ideálně by měly být přívodní prvky umístěné nahoře, vedle horní hrany okna, aby se příchozí vzduch stačil promíchat s teplým vzduchem uvnitř. Takhle se nemá od čeho ohřát a skutečně asi působí průvan. Rozumím tomu, že nefiltrovaný vzduch, byť u lesa, bude obsahovat pyly a další nečistoty. Ale venku také nechodím s rouškou... Strojově upravený vzduch také není ideální řešení... Pokud byste byl ochotný, budu moc vděčný, pokud mi pošlete podrobnější informace o vašem systému a dodavateli na e-mail: vlada.foret(zavinac)centrum.cz. Moc děkuji!

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.03.2017 13:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Hybridní větrání používám ale pouze své koncepce. Je to na základě přirozeného "natlačování" vzduchu na severní straně a smyslupného odtahu komínkem v koupelně a občas po koupání posíleného ventilátorem. Digestoř je také předělaná už podruhé. V podstatě je to lapač s ventilátorem diagonálním ve zdi a v cestě je tlumič. Nemám rád kravál. Několik obrázků pro představu jak se komorou nasává vzduch (jde i otočit na odtah ventilátorem). Ten se dostává do všech místností nějakým způsobem. Velikost se občas musí (v zimě přivřít).
EDIT
Ještě obrázek z původních verzí

Datum: 22.03.2017 13:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Homolo, nerad bych se Vás doktl, takový interiér neodpovídá novým současným domům. Nedovedu si představit, mít takové mřízky ve dveřích. Nedovedu si představit ani jednu z variant strašáků s mřízkami v koupelně. Možná za takových okolností, s brutálními průduchy ve dveřích to nějak větrá. Já mám rád vkusné interiéry, považuji hezky zařízené bydlení za důležitou složku života. Pokud technika, tak musí být šikovně ukryta. Já si doma ledacos ubastlím z elektroniky, jsem snad i trochu kutil. Takhle zničené dveře by ale moje kutilské srdce neuneslo.

Datum: 22.03.2017 15:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dovolím si upozornit, že takto "zničené dveře" jsou pouze do komory. Komoře ve svém domě přikládám "strategický význam". Pokud si nedovedete představit mřížku v koupelně je pouze váš problém. Strašák to rozhodně není a není ani předpoklad že by do budoucna mřížky EU zakázalo. Nějak ten vlhký vzduch musí ven. Takže máte možnost nastínit jak to řešit "elektronicky" a vkusně. Možná by bylo zajímavé kdyby i další sdělili jak odtahují vlhký vzduch z koupelny.

Datum: 22.03.2017 13:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Odtah vzduchu je komínem na střechu, je to systémový prvek s ventilátorem. Nasávání je z koupekny a kuchyně spojené s obývákem. Samotný ventilátor není moc slyšet, to je celkem pozitivní. Jinak nic. Mám podlahové vytápění, pod oknem je jediný volný prostor. Není to žádná okrasa do místnosti. Dát to zeď s ohledem na nábytek nebo vedle obrazu, to si nedovedu ani představit. Pod oknem je hustěji položená podlahovka a tak jsme očekávali, že by to mohla tepelně pokrýt. To je vyloučené! Možná,kdyby pod ventilem byl rozpálený litinový radiátor. Nevím,jestli se dnes ještě dávají radiátory, aby se v nich topilo va vysoké teploty. Sám jste uvažoval o nějakém tepelném čerpadle a to si s vysokým teplotním spádem příliš nerozumí. Něco, co topí kolem 30-35°C nemá šanci proud ledového vzduchu ohřát. Proti samovolnému vnikání vzduchu to také není moc zapezpečeno. Ani nemůže být. Je to mechanický ventil, ketrý musí umožnit nasát venkovní vzduch. To je zcela obrácené, než zpětná klapka na digestoři. Brzdná síla nemůže být moc velká, protože by vnitřní podtlak ventil neotevřel. To byl problém při zavřených dveřích. Když se naopak venku čerti ženili a byl silný vítr, na návětrné straně domu tam normálné táhlo. Z venku je sice takový větrolam, ale to funguje jen do určíté míry. Za bezvětří dovnitř samovolně netáhlo. možná to byl jen pocit, ale kolem té plastové roury bylo citelně chladněji a to i při vypnutém ventilátoru. ten se měl aktivovat samovolně podle vlhkosti. To taky nefunguje dost dobře. Když jste uvnitř domu v určitém stálém počtu osob, vyprodukuje se dýcháním určitá vlhkost. Jenomže to neřeší start větrání, když by někdo kouřil nebo, když jsem letoval nejaký plošňák nebo manželka něco kuchtila v kychyni. Větrák můžete zapnout manuálně, to je pravda. Nejhorší je to studeno do místnosti. Brrr, jenom si vzpomenu a mám husí kůži. Neničte si dům, vyvětrejte si oknem.

Datum: 22.03.2017 13:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsou pádné argumenty... Moc děkuji!

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 22.03.2017 16:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Co je to strojově upravený vzduch ? Díky.
S pozdravem Laďa

Datum: 22.03.2017 16:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslel jsem tím vzduch, který prošel nějakým technologickým zařízením, tj. filtrem, ventilátorem, potrubím. Vzduch čistý, ale devitalizovaný. Ale to je na jinou diskuzi, názory na to se jistě budou různit. Prosím, držme se tématu hybridního větrání a reálných zkušeností s ním. Moc díky!

Datum: 22.03.2017 17:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hybridní větrání je oficiálně uznávaná metoda větrání v technice prostředí. Dovolím si ocitovat z příručky (Olga a Aleš Rubinovi), která se větráním zabývá:
Hybridní větrání představuje systém, ve kterém je kombinován účinek přirozených (vztlakových) sil se silou mechanickou (nucené větrání). Cílem této koncepce je systém, který poskytuje komfortní vnitřní prostředí s minimální spotřebou elektrické energie. Základfní filozofií hybridního větrání je udržet uspokojivé vnitřní prostředí střídáním a kombinací obou režimů (přirozeného a nuceného) tak, aby to nebylo na úkor spotřeby energie ...
https://vetrani.tzb-info.cz/uspory-energie-vetrani-klimatizace/10866-hybridni-ventilace-1-cast

Datum: 22.03.2017 18:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, děkuji. Z podobných odborných textů jsem vycházel. Teorii jsem si nastudoval, jak nejlépe jsem uměl. Co mi schází jsou poznatky a doporučení z praxe...

Datum: 22.03.2017 20:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevím co konkrétního by jste chtěl slyšet. Teorii mám také za sebou a praxe ze svého domu ale i ze společného bydlení. Párkrát se na mne obraceli i nějak postižení lidé nesprávnou montáží rekuperace (neuvěřitelné zmetky co se týká rozvodů vzduchu, kdy se vylévaly kýble vody) nebo větrání. Z tohoto oboru tedy větrání mám v počítači cca 500 fotografií nebo grafů.
Co se týká hybridního větrání, tak to chce skutečně znát zákonitosti aby například neproudil vzduch opačně než chceme a nebo aby nevytékal kondenzát a nebo aby opačně jenom někdy neproudil ledový vzduch. Problém je udržet čistotu trasy a pamatovat na jednoduché rozebrání za účelem čištění. Dneska jsou ventilátory, které se dají vyndat z potrubní trasy bez oddálení konců.

Datum: 22.03.2017 20:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji. Tohle všechno si uvědomuji. Proto hledám ideálně někoho, kdo by s tím měl zkušenost a byl schopný a ochotný systém správně nadimenzovat...

Datum: 22.03.2017 20:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Už chápu o co Vám jde ale je tu problém. Firmu patrně nebude zajímat, že chcete něco jednoduchého a funkčního. Ta se bude snažit prodat co nejdažší a nejkomplikovanější zařízení a samozřejmě jej propagovat jako nejlepší řešení. Rovněž projektant potřebuje "proinvestovat" a často je finančně zainteresován na konkrétní značce nebo zařízení.
Jenom pro dokreslení ukázka setřihu několik nepovedených instalací nebo jak si to někdo představuje a pak se diví, že to nefunguje.

Datum: 23.03.2017 10:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pane Homolo, nechci už rozebírat, co je a není strašák v koupelně. To je věc subjektivní.

V čem s Vámi souhlasím,je snaha firem proinvestovat a vydělat co nejvíce. V tento moment ale nelze rozlišovat mezi hybridním nebo centrálním nebo jiným řešením. Mně potlakový systém dělala firma a když máte dát za jeden stěnový ventil 2500 Kč, s vrtáním a začištěním vyšel na dvojnásobek. V domě jich je celkem 6, to máte jen 30 000 Kč za stěnové ventily. K tomu pár hadic, plastový komín, rozdělovací box, ventilátor a chtějí za to přes 100 000 Kč! To není zrovna nic lacinýho. Nemá to žádnou úsporu jako mají rekuperace. Jednoduše se do domu žene studený vzduch.
Ještě k ventilům. Měly být nad oknem, tam se ale nevešly. Je tam málo místa a překlad. Vedle okna to nešlo z estetických důvodů a tak jsou pod parapetem asi 20-30 cm. Musíme taky zvážit, co znamená fungovat. Fungovat ve smyslu ledového průvanu, tak to fungovalo. Z hlediska příjemného větrání rozhodně ne.
Jiná firma mi nabízela keramické větráky. A zase s vrtáním a usazením vyšel jeden na skoro 30 000 Kč. Vynásobeno 6 plus odtahové ventilátory z WC a kuchyně a chtěli za tu keramiku asi 220 000 Kč. Něco bych ušetřil, protože bych to osadil do původních děr, ale i tak to je pro mě cenový nesmysl. Proto zatím neřeším nic a větrám okny.

Datum: 23.03.2017 10:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobře že jste tu fotku dal. Teď vám sdělím proč je tam ta hranatá trubka. Nuže proto, že tam ze zadní strany vstupoval lapač od digestoře z kuchyně a původně tam ten ventilátor nahoře nebyl a byla tam pouze ta uzavíratelná mřížka. Centrální odtah byl na půdě a trasa byla tlumena tím, že potrubí na půdě bylo z mirelonu. Takže když se pustila při vaření digestoř (spustil se diagonální ventilátor na půdě), tak se mřížka uzavřela. Otevřená byla jenom když se po koupání spouštěl odtah na půdě a pak zbytek dne to odsávalo přirozeně. Dneska už tam vstup z digestoře není ale trubka zůstala. Tolik na vysvětlenou.
Jinak k ventilům. Ty ja neuznávám, jsou zbytečná brzda proudění a zbytečně zvyšují hluk. Rozdělovací boxy ty také ve světě neobstojí. To je takový "výmysl český".

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 21.03.2017 09:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Vámi popisované "větrací prvky", jsou takové škrábání za pravým uchem levou rukou přes hlavu.
To co chcete skloubit lze udělat, ale Vámi zavrhované centrální větrání je dosavad nejlepší řešení.

Datum: 21.03.2017 10:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hezký den. Moc děkuji. Rozumím vašemu pohledu, ale my zkrátka nechceme strojově zpracovaný čerstvý vzduch, ale přirozený čerstvý vzduch. Z toho důvodu pro nás centrální větrání s rekuperací není vhodné. Zároveň si uvědomujeme potřebu větrat a rádi bychom zabránili plýtvání teplem.

Prosím tedy o rady týkající se uvedeného systému, ne doporučení centrálního větrání s rekuperací, které – jak píši hned v úvodu dotazu – jsme vyloučili, z mnoha důvodů (devitalizace vzduchu, vysoká investice, problematické zakomponování rozvodů v rámci dispozice, dům bude obklopen lesem – není tedy důvod vzduch filtrovat).

Autor: Ondra Havlik
Datum: 02.03.2020 21:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132053
reakce na ...
Dobry den,
Resim stejny problem s pozadavky na jednoduchost a kvalitu vzduchu. Muzete prosim napsat, jake reseni jste nakonec zvolil a jak s nim jste v realu spokojen?
Predem moc dekuji.
Ondra

Datum: 03.03.2020 09:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hezký den. Asi vás nepotěším. Stavba ještě nezačala, ale nakonec jsme rezignovali a smířili se s centrálním větráním s rekuperací. Po poctivém mapování možností jsem došel k tomu, že to není ideální systém, ale je opravdu asi nejlepší, který je momentálně k dispozici... V podstatě je i nejjednodušší a, co je důležité, dá se regulovat. Na trhu je obrovská nabídka, ve které se dá najít řešení téměř pro každého.

Podtlakové větrání nevycházelo cenově příznivěji, pokud jde o systémová řešení. Osobně jsem pak neměl dobrý pocit z přívodních prvků ve stěnách nebo oknech kvůli potenciálním tepelným mostům, kondenzaci a neregulovatelnosti. Přívodní prvky nejdou příliš regulovat a často ani zcela uzavřít. K uvedeným problémům asi nemusí docházet, ale nezlomil jsem v sobě obavu, že by mohlo. Navíc plánujeme kamna na dřevo a ta by se v systémech s podtlakovým větráním neměla vůbec provozovat, i když jsou vybavena vlastním centrálním přívodem vzduchu.

Pokud jde o systémová řešení, asi nejelegantnější variantou je ventilační tepelné čerpadlo Nibe, které pomocí odvětrávaného vzduchu topí a ohřívá teplou vodu. Cena instalace včetně stěnových přívodních prvků (bez rozvodů odpadního vzduchu) vycházela zhruba na 250 000 Kč. Toto řešení zajišťuje současně větrání, topení a ohřev vody, takže ve srovnání se sestavou standardní rekuperační jednotky a běžného tepelného čerpadla vzduch-voda vychází cenově poměrně dobře a šetří i místo. Nicméně, topení a ohřev vody jsou závislé na větrání, což není dobře. Je sice možné pomocí speciální klapky přisávat do jednotky venkovní vzduch a tím snížit objem větraní místností v domě, ale v zimě, kdy je tato možnost nejvíce potřeba, se klapka při určité teplotě automaticky uzavírá.

Řešení poskládané z různých prvků jsem vzdal, protože by bylo velmi obtížné zajistit funkční regulaci a celkově by nepřišlo vůbec levně.

Tedy: systém, který by splnil to, v co jsem doufal, jsem nenašel. Dobře dimenzovaný systém řízeného větrání s rekuperací (krátké rozvody, kaskádové nebo zónové větrání), který větrá jen skutečně potřebné množství vzduchu je asi přijatelný kompromis a cenově paradoxně vychází i lépe. Pokud potřebujete ušetřit, je řešením řízená svépomoc, kdy se sám podle projektu zrealizujete rozvody a poté si necháte nainstalovat a zaregulovat samotnou jednotku. Další variantou je skutečně větrat důsledně okny. Cokoli mezi jsem zhodnotil jako nešikovné a problematické, jakkoli jsem takové řešení dlouho preferoval.

Autor: metball iGIN
Datum: 03.03.2020 20:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
O>:-)

http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=2217

SFO

Datum: 03.03.2020 21:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Opsal jsem – nejen v tomto vlákně – velký oblouk, abych skončil u standardního, prověřeného řešení. Strávil jsem opravdu hodně času mapováním možností, konzultacemi a hledáním vhodného řešení (a tady patří mé díky i metballovi). Jsem ale rád, že jsem si tím prošel, protože jsem s tou volbou nyní plně srozuměný. Třeba tím ušetřím podobně komplikovanou cestu někomu dalšímu...

Autor: Marek Bednar
Datum: 04.03.2020 06:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Dobry den Vladimire,
mate vybranou centralni ventilacni jednotku? Porovnaval jsem ceny jednotek a u firmy Zehnder na me predevcirem vyskocila cena za nahradni dil -> jeden ventilator 280 Eur, coz bude v nasich koncinach cca 8 tis. a jednotky maji dva ventilatory, takze cena celkem 16 tis. bez prace za dva ventilatory. Zaruka neni taky kdo vi jaka a nevybavuji si, ze by nekdo daval na ventilatory dlouhou zaruku, coz muze i odrazet jejich zivotnost. Nam po cca 4-5 sezone odeslo na TC u venkovni jednotky pouzdro, ktere pohani vrtuly (zvysila se enormne jeho hlucnost) a cena bez prace by byla 6tis. Celkem mame 3 TC a u jednoho se tohle stalo. Pokud se tohle stane po zaruce u rekuperacni jednotky, tak to je vcelku draha sranda za vymenu.

Datum: 04.03.2020 07:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hezký den, pane Bednáři. Prozatím definitivně ne, mám osobní preferenci, projektant také. Osobně si myslím, že při správném dimenzování výkonu, potrubí a tlumících prvků je to celkem jedno. Pokud jde o ventilátory, veškeré jednotky, které jsem zatím měl v hledáčku, měly ventilátory ebm papst, které jsou považované za průmyslový standard. Pokazit se na nich moc nemá co, vím, že je po čase potřeba vyměnit ložiska, podle pár návodů, které jsem shlédl, to není tak hrozné. Pokud jde o tepelná čerpadla, těch se toto vlákno moc netýká a nemám s nimi osobní zkušenost. Je to složitější zařízení, takže potenciálních závad, které se mohou dříve či později objevit, je samozřejmě dost (elektronika, kompresor, hlučnost). Ptal bych se na reference uživatelů se zkušeností z reálného provozu. Víc mě asi nenapadá, zkušenosti nemám.

Autor: Marek Bednar
Datum: 04.03.2020 08:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Diky za info, ze to neni s temi ventilatory tak hrozne, jak jsem si doposud myslel a pokud staci vymenit loziska, takt to je velice levna oprava.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama