Jak zapojit centrální spínání ventilace v domě?

Autor: Petr Leitner
Datum: 09.04.2017 14:03
uživatel: 102820


Máme v paneláku centrální super-větrák na střeše a ten se dle původní myšlenky spíná v v každém bytě tlačítkem na WC a na digestoři v kuchyni. To má efekt spuštění uragánu na cca 30s. Podle mě pěknej nesmysl ale budiž já ten barák nepředělám.

Ale teď ten elektrotechnický problém. Stoupačkou prochází kabel co to ovládá. V každém patře je rozdělen krabicí. V krabici jsou extra 3 svorky - hnědá, černá, zelená. Za hnědé i černé je v klidovém stavu fáze, mezi hnědou a černou je 0V tedy je to ta samá fáze. Spínač byl dle fotky zapojen tak že do něj šly 3!! žíly zapojené přesně na ty 3 svorky.

No a otázka zní - co spínal ten spínač? Fázi proti fázi nebo jednu z těch dvou fází na nulu? Nemám totiž tušení jak je celý ten časovač a motor zapojený. Neznáte někdo jak se tohle tenkrát zapojovalo?

Mimochodem i to zapojení ovládání na 230V mi přijde taky jako pěkná kravina, nechápu proč se to nespíná nějaký menším napětím, co já vím třeba 12V. Je to hrozně nepraktický protože jistič to má jeden centrální v domě a pak při manipulaci s elektřinou v bytě musím lítat po domě a shánět klíče od toho jističe.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Krsjak Martin
Datum: 28.12.2017 00:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126774
reakce na ...
jedna je fáza pre tlejivky (dutnavky ) druha je cievka schodistoveho spinaca spinala sa proti nulaku

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czWebinář: Otázky a odpovědi z Wienerberger fóra 2018 - Tepelná technikaČisté tržby mezinárodního koncernu Lindab v roce 2017 vzrostly na 826,6 mil. EURBřeclavská nemocnice vsadila na energetické úspory. Ročně na energiích ušetří okolo 40 %Luxusní a inteligentní bydlení ze staré prádelny vzniklo v Brně