Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Výpočet TZ rodinného domu z r 1910 po rekonstrukci

Autor: Tomáš Jurák
Datum: 19.04.2017 22:39
uživatel: 125121

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
Prosím o pomoc při výpočtu TZ domu,na kterém je plánována rekonstrukce do stavu--
obvodové zdivo plná cihla šíře 65cm- plánována izolace EPS o tloušťce 25cm
stropy cihlové-klenby-šíře cca 30cm+sádrokartonový podhled včetně izolace minerální vatou o šíři 40cm (Minerální vata ISOVER DOMO PLUS role 200 mm 2x -součinitel tepelné vodivosti-0,038 W/mK)
podlaha -štěrk cca 20cm, podkladový beton 12-15cm, tepelná izolace EPS 25cm -0,035w/mK+ finální vrstva betonu cca 6-8cm.
podlahová plocha otopná-bez příček je 121,5m2
půdoris domu je 9*18,8metru -plocha 169m2
výška stropů bude 2,5m
nepočítá se s obytným podkrovým-střecha nezateplená.
celková plocha oken je jen 15m2 -6komorové+trojsklo-tepelný prostup celým oknem při použití trojskla je Uw 0,88
lokalita pardubice-volně stojící
PS: na dům nemám žádný projekt -podle mých asi nesprávných výpočtů vychází tepelná ztráta objektu na cca 7kw
zároven nemám představu jestli mnou navrhnutá skladba zateplení je dostačující či naopak hodně naddimenzovaná -posunutí "rosného bodu mimo konstrukci"
měl jsem v plánu použít k vytápění objektu elektrické rohože a ve volných chvílích používat teplovodní krb s rozvodem do podlahy(možná s akumulační nádrží cca 200-400litrů)
Předem děkuji všem za rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček04.05.2017 18:18
david masař04.05.2017 17:30
david masař04.05.2017 17:28
Jiří Kubíček03.05.2017 21:27
david masař03.05.2017 16:24
Jiří Kubíček03.05.2017 08:54
david masař03.05.2017 06:03
Jiří Kubíček22.04.2017 11:24
Instalaterství Žalud22.04.2017 08:50
Tomáš Jurák21.04.2017 21:57
Jiří Kubíček20.04.2017 23:52
Tomáš Jurák20.04.2017 18:02
Jiří Kubíček20.04.2017 15:10
Tomáš Jurák20.04.2017 10:28
Jiří Kubíček20.04.2017 02:05

Datum: 03.05.2017 06:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125189
reakce na ...
dobry den ,mam prosbu kdo je schopny spocitat tepelne ztraty domu a pomuze mi s tim,dekuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 03.05.2017 08:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, v tom by nebyl problém spočítat to obálkovou metodou, ale nejrychleji by to bylo podle PENB, jestli ho máte vyhotovený (byl by potřeba celý i s protokolem), v případě, že PENB hotový není, je potřeba dodat tyto údaje:
- kde dům stojí a zda náhodou nebude mít rekuperaci
- venkovní půdorysné rozměry celého domu a zda se nejedná o řadovku, případně která stěna je spojena s dalším domem
- vnitřní čistou vytápěnou plochu a světlou výšku
- celkovou plochu všech oken dohromady a jejich druh, plochu venkovních dveří a jejich druh
- celé složení ochlazované podlahové konstrukce - jednotlivé materiály a jejich síly, a zda se jedná o podlahu na zemině nebo nad sklepem
- složení stropní konstrukce a co je nad ní, nebo případně střešní konstrukce, jestli je součástí vytápěného prostoru
- složení obvodových stěn
- ještě můžete doplnit, zda má dům vodorovnou hydroizolaci podlah a zdiva
- špatné by nebyly nějaké půdorysné plány a řezy domu

Autor: david masař
Datum: 03.05.2017 16:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobry den ten vypocet je zpoplatneny? :)

Datum: 03.05.2017 21:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Že jste to vy, udělám to pro vás výjimečně zadarmo :-)). Jste mne trochu rozesmál, v rámci tohoto fóra asi těžko budete někomu za něco platit, navíc vám to nabízím, jelikož je to takové mé hobby a nikoli pro výdělek, zatím mne to ještě pořád baví.

Datum: 04.05.2017 17:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobry den
Dum den, dum ma sklep ,ktery je castecne v zemi pak je nad nim prizemi a 1 patro,rekuperaci nema.venkovni rozmery je 12,5 m sirka na 10,3 m hloubka.Dum je v radove zastavbe ,kde je sklep i prizemi nalepene z obou dvou stran na domy.,schodiste 12 meru ctverecnich ,chodba 9,90 obyvaci pokoj 19,90 kuchyn 15 loznice 17 detsky pokoj 13 m satna 7,2 predsin1,15 koupelna3,4 wc 1,15 toto je popis jednoho patra,sklep nevytapime,vyska stropu 2,6 m. okna jsou drevena 6,8 cm tloustka izolacni dvojsklo 1,1 propustnost dvere to same. 38 metru ctverecnich jsou vsechny okna a dvere ,krom sklepa.tloska stropu je 30 cm skladba hurdiska skvarobeton a poter 5 cm .Ve sklepe je garaz sirka 4 m hloubka 10 m kde je strop zatepleny 8 cm polystyrenem. na pude je na stope polozeny 20 cm polystyrenu stitove steny jsou tloustky 30 cm blok na ktery je zatepleni 15 cm polystyrenem a celni a zadni zed je 37,5 blok a na ni zatepleni 13 cm polystyrenem.pripade plany muzu ofotit,kdyz mi date email,dekuji

Datum: 04.05.2017 17:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vytapeni je drevem ,radiatory litina ,kotel vyrobce emka 39 kw- stary :)

Datum: 04.05.2017 18:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty plány by se hodily, pošlete je na můj email.

Datum: 20.04.2017 02:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ten váš výpočet 7 kW je dost přestřelený. Udělal jsem tedy vlastní výpočet s údaji, které jste uvedl v popisu domu (některé věci se mírně rozcházejí v tom, co je v těch nákresech), počítal jsem s nevytápěnou garáží k boku domu, s přídavkem na tepelné mosty 0,05 W/m2K, s průměrnou intenzitou větrání 0,3 1/h, venkovní výpočtovou teplotou -12°C, vnitřní 21°C, s dveřmi do garáže a ven se součinitelem U 1,2 W/m2K, s činitelem teplotní redukce u podlahy na zemině 0,55, u stěny ke garáži 0,5 a u stropu pod půdou 0,95, energeticky vztažná plocha vyšla 183,35 m2 (počítá se to i se zateplením stěn, takže to pak je 19,3 x 9,5 m), vnitřní objem cca 304 m3, celková ochlazovaná plocha vyšla 553,9 m2, průměrný součinitel prostupu tepla Uem vyšel cca 0,18 W/m2K.

Co se tedy týká tepelných ztrát, tak měrné TZ prostupem mi vyšly 98,2 W/K a TZ prostupem tedy cca 3,2 kW, TZ větráním bez rekuperace vyšly cca 1,1 kW, celkové tedy 4,3 kW. Předpokládám, že v podlaze a pod obvodovým zdivem bude vodorovná hydroizolace a ve stropě parozábrana (není uvedena v tom přiloženém řezu). Ta síla izolací je sice všude dost velká, klidně byste mohl dát o cca 5 cm všude méně (TZ by pak stouply o cca 0,4 kW), ale jestli chcete topit elektřinou, tak to klidně takto nechte. Z hlediska rosného bodu je skladba zdiva v pořádku, ale stejně tak by to bylo v pohodě, i kdyby tam bylo třeba "jen" 20 nebo 15 cm EPS.

Co se týká způsobu vytápění, tak většinou nemám problém s čistě elektrickým vytápění u domů do TZ 4 kW, vy už to mírně překračujete a vzhledem k tomu, že nevíte, jak se budou vyvíjet ceny energií v budoucnu, tak bych vám spíše místo el. podlahovky doporučil teplovodní podlahovku, i kdybyste na ní zatím zapojil jen elektrokotel a k tomu si občas přitopil v krbu. Máte ale možnost v budoucnu změnit topný zdroj na zdroj s nižšími provozními náklady (třeba TČ, plynový kotel, interiérový peletový kotel atd.). S elektrickou podlahovkou už nic jiného nevymyslíte, jedině byste si musel přitápět klimoškou, ale máte dost členitý dům. Všiml jsem si ale ještě, že dokonce píšete o obojím, to chcete dělat el. rohože a teplovodní podlahovku zároveň ? To mi přijde naprosto zbytečné. Navíc když si spočítáte cenu rohoží + krbu s výměníkem (zde je potřeba volit krb s malým výkonem do vzduchu vzhledem k TZ domu, kdy většinu topné sezóny budete pokrývat asi jen poloviční a navíc krb bude do vzduchu vytápět jen část domu) + pořádné AKU nádrže + ohřev TUV a vše kolem toho, to už se rovnou můžete poohlížet po tepelném čerpadle za rozumnou cenu, kde budete mít plný komfort. Osobně bych tedy všude dal pouze teplovodní podlahovku a napojil zatím elektrokotel a občas si přitopil v obyčejném krbu bez výměníku. K ohřevu TUV můžete zvolit obyčejný el. bojler, nebo bojler s vestavěným TČ (záleží na spotřebě a počtu osob v domě). Mimochodem, kdyby byl náhodou v domě zavedený plyn, tak bych to řešil vše plynovým kotlem.

Datum: 20.04.2017 10:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,děkuji za odpověď.
Co se týká podlah v nákresu je zemina,ale pak se rozhodlo,že se stávající podlahy zruší a podsype štěrkem nebo pěnosklem,samozřejmě že pod obvodovou zdí,příčkou a podlahou bude hydroizolace a pod SDK podhledem parozábrana(možná i reflexní alu folie).Ohledně kombinace vytápění,opravdu jsem chtěl použít topné rohože a termostaty v každé místnosti(o výkonu 100w/m2,koupelna 160w/m2)-to byl prvotní plán-dům bez kotelny (náklad na pořízení elektro topení je cca54tis.(pokládka svépomocí do flexi lepidla pod dlažbu) ,a že jsem nechtěl být závislý jen na elektro vytápění,chtěl jsem udělat do betonového potěru podlahovku vytápěnou krbem s teplovodním výměníkem(krb-25tis,akumulačka 750litrů cca 10tis,čerpadla atd cca 10tis.)( celé topení cca 100tis-kombinace topné rohože+podlahovka s krbem)
Zapoměl jsem se zmínit že v prostoru obýváku je dvojitý komín(viz obrázek).Dříve byli jedny kamna v obýváku a druhá v ložnici.
Mám několik možností na výběr a nevím co vybrat.
V domě je plyn,ale nevyužívám ho.Spíše se přikláním pro provoz na elektro-v garáži soustruh,svářečka,atd.-dostanu nízký tarif(zatím je spotřeba domácnosti v tarifu D25 cca 6tis na rok-nepočítám provoz dílny to je zvlášť)

Možnost 1: elektro rohože(55tis.)+teplovodní krb s výměníkem a podlahovkou + aku nádrží(cena celkem cca 100tis)-nevýhody dlažba všude nebo vinyl podlaha-rozestavění nábytku-prostě jisté omezení při provozu na elektro rohože(koberce-rozestavění nábytku atd.)
výhody-snadná a rychlá regulace

možnost 2:kombinace elektro kotel(13tis) s ohřevem TUV+krb s výměníkem a aku nádrží nobo kombi boilerem s topením do podlahovky(dostanu nízký tarif a nemusím využívat plyn)-asi nejlevnější varianta na pořízení-cca 65tis.

možnost 3: automatický kotel na tuhá paliva(pelety,uhlí) do prostoru chodby(cca 75tis.+krb s tepl.výměníkem- odhad ceny cca 150tis.-nevýhoda-málo prostoru,prašnost v chodbě,hlídání a doplňování paliva)

Ohledně nevytápěné garáže-zateplení bude i ze strany garáže.
Zvažuji použít rekuperační jednotku na 300m3-pořízení cca 25tis rekuperačka+rozvody 10tis,-pravda je že žena ráda větrá a nevím abych netopil a ona mě to bude pouštět oknem ven.

Když na to tak koukám tak z mého pohledu nejlepší vyrianta (jak bezúdržbový provoz tak náklady)je č.2

použít elektrokotel o výkonu 1-9kw cca 13tis+ kombinovaný ohřívač vody(boiler s možností natopení krbem i samostatným provozem na elekriku(léto)-současně by mohl sloužit i jako malá akumulační nádrž když budu topit krbem-pokud to jde takhle propojit) ,teplovodní krb a rozvod do podlahovky
-jen nevím jak velký boiler( roční spotřeba vody do 20m3 teplé a 35m3studené)
Co se týká provozu na plyn,nemám s tím dobrou zkušenost-možná to bylo špatně zapojený nebo nevyhovující kotel-stále to padalo do nouzáku a vypínal se-zárověň platit přípojku elektro a plyn mě příjde zbytečné
PS:dájí se spočítat provozní náklady na vytápění při provozu na elektro a plyn,ať to můžu porovnat (cena 1kw v nízkém tarifu 2,7kč)
Chtěl bych se vejít do provozu s elektrikou do 25tis.(včetně zminovaných 6tis. sa provoz domácnosti) za rok-jestli na plynu ušetřím 2-3tis za rok ,nehraje to pro mě roli

Datum: 20.04.2017 15:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, vezmu to postupně:
- jestli budete dávat pod podkladní beton pěnosklo (záleží na tom, kolik by ho tam přišlo), pak je zbytečné do podlahy dávat 25 cm EPS
- pořád mi přijde celkem zbytečné kombinovat elektrickou a teplovodní podlahovku, když lze k teplovodní podlahovce připojit i elektrokotel, možná tak do místností, jakou je třeba koupelna, kdy byste si chtěl zatopit bez ohledu na vytápění ostatních místností, ale jsou to vaše peníze
- ona ta kombinace všeho, co jste spočítal na cca 100.000,-Kč, bude stát ve skutečnosti asi více, ale taky záleží na tom, co vše jste si schopen udělat sám, měl byste tedy nějaký kombinovaný systém všeho možného, co buď nese největší náklady na vytápění - u el. podlahovky, nebo není plně komfortní - u krbu, osobně bych raději použil rovnou tepelné čerpadlo, které vás na klíč i s ohřevem TUV a se vším až po napojení do rozdělovače podlahovky vyjde na cca 160.000,-Kč, nebo i méně, když vám nebude vadit TČ "horší" třídy, ale máte to s plným komfortem a minimálními náklady na provoz, krb by vám stačil jen nějaký obyčejný a levný pro radost bez výměníku
- píšete, že přímo v domě je plyn, takže nemusíte už nic platit za přípojku do domu, v tom případě bych při vašich TZ vše řešil pouze pomocí plynového KK se zásobníkem na TUV, protože investice by nebyla tak velká jako u novostavby bez přípojky a návratnost slušného TČ by byla už docela velká, podle mne je to pro vás nejlepší možnost, investičně i provozně (a to i za předpokladu, že byste měl tarif EE D02d) to bude levnější, než ta vaše kombinovaná možnost, jedině, že byste měl nějakou abnormálně velkou ostatní spotřebu EE
- jestli chcete vybírat pouze z těch vašich třech možností, tak v tom případě bych hlasoval pro 2. možnost, ale stále mi přijde krb s výměníkem a AKU nádrží jako vyhazování peněz, jestli budete mít i rekuperaci, vaše TZ budou cca 3,7 - 3,8 kW, takže i vytápění pouze elektřinou bude docela levné a když si občas přitopíte v naprosto obyčejném krbu bez výměníku, tak ještě levnější, můžete se dostat i do situace, kdy ohřev TUV bude podobná nebo větší položka, než vytápění

Když budu počítat tedy s rekuperací a TZ do 3,8 kW a se 4 osobami v domě, pak provoz domácnosti u vás vychází přibližně takto (vytápění, ohřev TUV, ostatní spotřeba EE, paušální platby):
- vše řešeno pouze pomocí elektřiny (elektrokotel nebo el. podlahovka, el. bojler) - celkem cca 31.000,-Kč
- s plynovým KK při tarifu EE D02d - celkem cca 27.000,-Kč
- s TČ vzduch/voda - celkem cca 18.000,-Kč

Datum: 20.04.2017 18:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,
dík za názor,dám na vás a elektrické rohože škrtám za seznamu, na TČ nemám finance,a hlavně nevěřím že to vydrží déle než 8let-při mé smůle se v tom něco pokazí.
Chtěl jsem se vyhnout plynu,revize,servis atd.,když jsem bydlel u přítelkyně,tak měla kondenzační kotel Protherm a pořád s tím něco bylo,každý výjezd plynaře stál min-1000kč a byl tam minimálně 4x za rok+revize.
Co se týká krbu,tak za obyčejný dám 12tis a s výměníkem kolem 20tis.,když to použiju bez akumulačky jen s oběhovým čerpadlem a ventilem tak můžu nahřívat podlahovku nebo boiler a nemusím zbytečně pouštět plyn nebo elektriku-to mě příjde fér.
Musím se rozhodnout pro Elektrokotel nebo plynový kotel,ale nejspíš půjdu do elektra,když v dílně zapojím soustruh (6kw) a koupím frezku(4-6kw),tak se mě vyplatí nízky tarif(tarif D45).
Moderní elektrokotle mají přepínání zima/léto na samotný nebo kombinovaný ohřev TUV a topení.

Datum: 20.04.2017 23:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
K tomu bych jen upřesnil, že dnes už je to tarif D57d u toho elektrokotle a krb s výměníkem bez AKU nádrže sice provozovat lze, ale při vašich TZ kolem 4 kW, kdy většinu topné sezóny budete pokrývat jen poloviční TZ a ten krb bude mít určitý výkon do vzduchu a další do výměníku by to ale znamenalo, že dům lehce přetopíte, ale naštěstí u vás je obrovská akumulace domu, takže by to šlo provozovat tak, že večer zatopíte, zvedne se vám teplota v domě, který si něco nakumuluje, budete topit jen takový čas, aby se dům moc nepřetopil a díky akumulaci ta teplota pak bude pomalu do dalšího večera klesat, kdy si to kolečko zopakujete. Osobně si sice takový styl vytápění v domě s malými TZ nepředstavuji, nemám moc rád z hlediska komfortu větší výkyvy teplot, ale když vám to nebude vadit tak budiž, dá se to tak provozovat. Stejně si ale musíte dát pozor na to, abyste nezakoupil příliš předimenzovaný krb.

Datum: 21.04.2017 21:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,
jaký výkon krbu by jste použil, jaký výkon do vzduchu a do výměníku.
To stejné jaký výkon elektrokotle a kombinovaného ohřívače vody viz( https://www.topenilevne.cz/drazice-okc-125-1m2-p43822/ )

Je možné použít SDK desky na obklady a srovnání stěn v takhle starém domě(abych nemusel dělat omítky)(nebude to mít vliv na tvorbu plísní či kondenzátu za SDK deskou-nejspíš bych lepil na flexi "bobky"

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 22.04.2017 08:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Pokud mohu poradit, bych se krbu vyhnul, budete potřebovat výkon do vody kolem 8 kW a bude problém s přetápěním místnosti, kde bude krb instalován. Pokud toužíte po ohni dejte peletová teplovodní kamna a s kombi aku 500l a teplovodní podlahovku. Osobně bych dal spíše TČ a mám vše v jednom.

Datum: 22.04.2017 11:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, jestli to budete provozovat bez AKU nádrže, tak to chce co nejmenší výkon krbu do vzduchu (klidně i jen 1-2 kW, jestli něco takového seženete), a co se týká výkonu do výměníku bez nádrže, tak to je podobné (předpokládám, že asi pod nějaké 3-4 kW se nedostanete, ale nemá krby zmapované), prostě oba výkony by měly být co nejníže, stále musíte mít na paměti, že většiny topné sezóny budete pokrývat celkové TZ jen cca 2 kW, ale naštěstí má dům hodně velké akumulační schopnosti. Elektrokotel vám bude stačit bohatě nějaký 6-8 kW, o výkony ohřívačů TUV, resp. bojlerů, jsem se nikdy nezajímal, ono je to hodně podobné vzhledem k jejich velikosti, tam asi žádné větší rozmezí nebude. Spíše se jedná o dostatečný objem, nevím, kolik bude v domě lidí, ale počítejte cca 50 litrů na osobu.

S obklady starých stěn SDK deskami zkušenost nemám, třeba se vám ozve někdo jiný, ale jestliže ten dům bude mít vodorovnou hydroizolaci a bude z venkovní strany zateplen, tak z hlediska případné kondenzace a tvorby plísní by mělo být vše v pořádku. Osobně se mi moc lepení desek nezdá, ale nemám s tím zkušenost, spíše bych to řešil instalací na SDK konstrukci jako co nejbližší předstěnu. Osobně bych to ale stejně řešil omítkou, i kdyby neměla být úplně ideálně provedena.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama