Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rekuperace Zehnder ComfoAir 350

Autor: Tomáš Kocáb
Datum: 29.04.2017 10:53
uživatel: 117444

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den, mám tuto jednotku dva roky. Asi po roce provozu se začaly dělat kolem přívodních talířových ventilů špinavé mapy na stropě.Dokonce v jednom pokoji byly zašpiněné u stropu i záclony jak na ně fouká vzduch.
Před rekuperací dodatečný fitr nemám , v talířových ventilech také ne.(montážní firma nenamontovala, filt v rekuperaci prý stačí)

Všude se píše jak čerství vzduch se rekuperací přivádí a já mám pocit že do domu foukám nějaký bordel. Už jsem i kvůli tomu znovu maloval stropy.

Máte někdo takovou zkušenost?? Filtry v jednotce měním pravidelně
Firma mě pořád tvrdí že je vše OK.

Předem děkuji .

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 95   starší >>
Datum: 10.08.2020 17:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132868
reakce na ...
Zdarec, jo, to bych řekl, že je normální - doma mi ten kroužek kolem výfuku z rekuperace na zdi mám též. Ty závěsy - to je ale hukot. Co jinak - spokojen s Zehnderem? Prošli jste zimou v pohodě? Já mám Ideo Ecowatt 575, a teda masakr - celou zimu mi předehřev jel jak blázen, protože to ve španělsku nastavili na španělské teploty, a za 12 měsíců jsem posbíral 8 servisních výjezdů.... tak by mě zajímalo, jaké má kdo zkušenosti s konkurencí. Díky. Případně prosím mi napište na .

O.B.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 28.08.2020 11:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Pokud je talířový ventil - výustka hodně uzavřená, při zvýšené rychlosti proudění vzduchu nastává intenzívní "nasávání" okolního stojícího vzduchu do proudu. To je na jednu stranu fajn, protože to přispívá k promíchávání vzduchu v místnosti, ale na druhé straně to přispívá k víření prachu. A v každé místnosti nějaký prach je. To je jaksi dáno postupnou degradací všech materiálů, které jsou v místnosti, i mimo osoby, psy aj., činností v místnostech aj. Částečně to může být i důsledek občasného střídání větrání okny (vnos prachu) a větrací jednotkou.

Pomoci by mohl jemnější filtr do přívodu vzduchu k větrací jednotce, nejen pro přívod zvenku, ale případně i z místnosti, pokud větrací jednotka využívá funkci cirkulace vnitřního vzduchu (např. pro přitápění atp.). Filtr ve výustce je až to poslední možné řešení ale opravdu jemný prach nezachytí.

Také je otázka, zda větrání pracuje v rovnotlakém nebo spíše mírně přetlakovém režimu. Pokud by tam byl i mírně podtlakový režim, vstupuje do domu nefiltrovaný vzduch z venku.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 01.05.2017 14:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
No bral jsem to,že on si dělá legraci z rekuperace,pokud to vyznělo jinak,tak se omlouvám.

Autor: Marek Bednar
Datum: 01.05.2017 19:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
......

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.04.2017 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(p. Kocáb)
Mne by zajímalo jak topíte, jakým výkonem nebo teplotu vody. To v těch záclonách je takový typický příklad proudění kolem velkých prosklených ploch. Jsou tam velké prosklené plochy? On totiž teplý vzduch je vytlačen ke stropu a okno jej v podstatě nasává a ochlazený (stále studenější) padá dolů a až se někde ohřeje opět je vytlačován nahoru. Záclony vlastně tvoří filtr (stojí v cestě).

Datum: 29.04.2017 17:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, teplota v místnostech 22 st. Podlahové topení . U těch záclon je to jak naházené přesně ve směru proudění vzduchu od ventilu. V pokojích jsou okna 150x150, obývák ložnice jsou na výšku 220. Jinak ty špinavé fleky jsou i kolem talířových ventilů přiváděného vzduchu.
Prostě si myslím , že někudy do RD proudí nečistoty. Kdyby rekuperace foukala čistý vzduch tak přeci kolem ventilů na stropě musí být čisto.

Autor: Roman Novák
Datum: 29.04.2017 18:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
To právě tak být nemusí. Jak popisuje pan Šalý. Zrychlené proud vzduchu od výustek se mísí se vzduchem interieru. Proud vzduchu unáší tedy interierový prach a ten se zachytává na záclonách, ale také částečně na drsnějším povrchu stropu.

Zkuste sundat výustky tak jak jsem to udělal já a možná budete překvapen.

Datum: 29.04.2017 19:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslíte jako talířové ventily?? a co si tím pomůžu? nebo jaký to má smysl? Děkuji

Datum: 29.04.2017 19:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Potvrdíte si nebo vyvrátíte domněnku, že prach přichází z potrubí.

Datum: 29.04.2017 20:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zašpinění se projevuje až tak za 3 měsíce provozu ,, to znamená když sundám vetily tak mám cca 3 měsíce jet bez ventilů? Pokud by to bylo tak jak popisujete tak tento problém by musel mít každý . Bydlíme tu jen dva bez dětí . Jedná se o novostavbu , tudiž vše nové .

Datum: 29.04.2017 20:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zašpinění se projevuje až tak za 3 měsíce provozu ,, to znamená když sundám vetily tak mám cca 3 měsíce jet bez ventilů? Pokud by to bylo tak jak popisujete tak tento problém by musel mít každý . Bydlíme tu jen dva bez dětí . Jedná se o novostavbu , tudiž vše nové .

Datum: 29.04.2017 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
My si nerozumíme. Podívejte se zda je přívodní ventil zašpiněn uvnitř tak jak jsem to nafotil. Pokud bude ventil čistý tak prach nepřichází z potrubí ale jako v každé domácnosti jsou zdrojem prachu cituji:

"přímo obyvatelé domácnosti. Většinou vlákna z oblečení, potahů, a textilií, šupinky kůže, vlasy a malé drobečky jídla. Navíc je kontaminován zbytky čistících prostředků, kosmetiky a plísněmi."

U nás jsou celkem slušným zdrojem prachu i psi.

Datum: 30.04.2017 05:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha už tomu rozumím . Jenže já o velikonocích maloval stropy a měnil ventily za jiný typ. Už zkouším i to aby to proudění vzduchu bylo více k zemi. Jinak jak jsem psal jsme tu dva a to bez dětí a psů atd. Ráno do práce večer domů. Věřím že větší provoz máte doma vy a znečištění kolem ventilů určitě nemáte . Ostatně jako asi většina uživatelů rekuperace. Takže mě to pořád vrtá hlavou kde je problém. Nechce se mě pořád malovat . Někde je zakopanej pes. Jde o to že to znečištění se neprojeví za týden ale až tak cca 2-3 měsíce , pořád si myslím že nepatrné množství prachu lítá rekuperací a pokud fouká na stejné místo udělá flek , ale potrubí je čisté , protože je hladké a proletí to ven. Potrubí od Zehnderu. Co se týče toho topení ,,, dělá to i v létě .

Datum: 30.04.2017 06:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
K tomu určitě dojdeme.
Já si začínám myslet že máte nevhodným typ těch talířových ventilů, který zpočátku omezuje proudění vzduchu na určitou vrstvu vzduchu pod stropem.
Problém nemusí být v množství prachu interiérového vzduchu, ale způsobu proudění, pří kterém záclony i povrch stěny částečně běžný prach filtrují.
Když jste ty ventily měnil, tak jste si určitě všiml nějakého znečištění. Pokud ne tak sundejte ten nový ventil a udělejte stěr z konce toho potrubí nejlépe nějakým vlhčeným bílým kapesníkem.

Edit: Vyšší prašnost může být dána i vybavením a užíváním domácnosti.
Příklad: Velké množství prachu denně stíráme z podlahy (většinou dlažba). Pokud máte třeba koberce tak bude situace horší.

Datum: 30.04.2017 15:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Tak jsem provedl stěr a je tam nepatrná nečistota na bílém ubrousku. Myslím že nic zásadního. Přikládám foto puvodního ventilu a nového. Jinak všude na podlahách je vinyl . Děkuji za posouzení ventilů a rád uvítám vaše doporučení na lepší typ. Píšte že stíráte větší množství prachu z podlahy , ale kolem ventilů na stropě máte čisto . My takovou prašnost na podlaze nemáme a na stropě kolem ventilů je problém ! Prostě je někde chyba , jinak by náš problém měl každý uživatel rekuperace, protože nějaká prašnost v RD je všude.

Datum: 30.04.2017 15:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PS. Nový ventil je ten na stropě

Datum: 30.04.2017 15:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak je vidět, že nejsem první kdo Vám výměnu ventilu doporučil.
Tuším, že s tím novým už problém pomine.

Datum: 30.04.2017 16:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dejte tomu čas.
Jinak prach se do toho potrubí může dostat i při vypnutí větrání z interiéru při přetlaku interiéru (když je přívod do rekuperace na závětrné straně domu) v případě že nepoužíváte při vypnutí větrání vzduchotěsné klapky na vstupu a výstupu vzduchu z domu.

Datum: 01.05.2017 07:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, žádné klapky na přívodu nemám , je fakt že když čistím vstupní filtr v rekuperaci je cítím průvan. Takže vyndám filtr a klidně tím průvanem se může dostat prach do rekuperace , že?

Jinak jak to myslíte dejte tomu čas? Mám čekat až se zase strop zašpiní a znovu malovat? chci tomu předejít.

Rád bych uvítal zkušenosti uživatelů rekuperace a jaké mají ventily a prvky distribuce vzduchu. Děkuji

Datum: 01.05.2017 08:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy jste vyměnil talířový ventil. Ten nový už směřuje proud vzduchu více do prostoru, takže ten problém pravděpodobně pomine.

Další problém na který narazil pan Homola, že máte ty ventily pravděpodobně dost přiškrcené. Takže proud vzduchu z ventilu má vysokou rychlost. Když se podívám na nastavení ventilu u nás tak jsou hodně otevřené. O množství vzduchu dodávaného do jednotlivých místností rozhodují odpory v jednotlivých větvích potrubí.
To musí být ale správně navrženo s ohledem na tlakové ztráty.

Edit:

Může to vypadat, že ty ventily jsou úplně zbytečné. Já třeba přiškrcuji ventil v místnosti pro návštěvu, kde velkou část roku nikdo není a je zbytečné větrat tam stejným objemem vzduchu jako v místnostech obývaných.

Datum: 01.05.2017 08:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano přesně tak ventily jsem všude vyměnil. Co se týče nastavení tak je to zaregulováno podle projektu . Vše změřeno. Je pravda , že někde ty ventily jsou dost přiškrcené a pak je i větší hluk. Je i nějaké jiné standartní řešení? Vy máte na přívodním vzduchu dodatečný fitr a klapku?

Datum: 01.05.2017 08:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám instalované klapky i předfiltr ale:

1. Klapky jsou tam z důvodu omezení nežádoucího proudění když je větrání vypnuto (když nikdo není doma, když sousedé zatápějí)

Obráceným tahem s neuzavřenou klapkou mi soused zasmradil koupelnu.

Stejně tak může dojít k opačnému proudění v potrubí přívodním (důvod proč tam můžete mít interierový prach.

2. Předfiltr mám zařazen část topného období a je složen z filtru F8 a uhlíkové filtrační vložky. V letním období kdy je venkovního prachu více mám vzduch filtrován jen filtrem v rekuperaci G4.

Edit:

Standardní řešení to asi není, ale ideální je mít navržen rozvod vzduchu tak aby nebylo potřeba žádných regulačních prvků. To ale podle popisu přiškrcení ventilů nebude Váš případ.

Datum: 01.05.2017 14:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
z příspěvků ( za které děkuji ) jsem si udělál nějakou představu o řešení .
1. nechám dodělat předfiltr pro rekuperaci ( fitrční box )
2. dodělat klapky sání a odtahu rekuperace
3. jednotlivé místnosti nechám zaregulovat pomocí regulačních vložek (viz foto) tím pádem talířové ventily mohou být více otevřeny a nebudou tak pískat a hlavně vzduch bude směřovat více kolmo k podlaze a ne svištět po stropě. Ty regulační vložky jsou přímo pro potrubí zehnder v mém případě průměr 90.

Děkuji za reakci zda je tento postup kupředu .

Datum: 01.05.2017 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1. Tu předfiltraci možná vůbec nepotřebujete. Jak jsem psal ta troška prachu co máte v přívodním potrubí může pocházet z interiéru

2. Klapky je dobré mít v případě, že se větrání vypíná jako u nás.

3. Je to berlička ke špatnému návrhu rozvodů, ale pokud to omezí hluk tak nejjednodušší řešení.

reakce na ...
Jejda proč je bod 3 berlička ?? To snad už jinak ani realizovat nejde.
Mám jednotku pak rozdělovač a do hvězdy jednotlivé místnosti trubkou 90mm zakončeno talířovím ventilem. Tak jak jinak zaregulovat jednotlivé okruhy . Mě napadlo jen ty regulační vložky.

reakce na ...
Jejda proč je bod 3 berlička ?? To snad už jinak ani realizovat nejde.
Mám jednotku pak rozdělovač a do hvězdy jednotlivé místnosti trubkou 90mm zakončeno talířovím ventilem. Tak jak jinak zaregulovat jednotlivé okruhy . Mě napadlo jen ty regulační vložky.

Datum: 01.05.2017 14:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je právě ten problém. Já bych si takový rozdělovací box do rozvodů nikdy nedal. Ono neznamená, že když se takové komponenty vyrábějí tak se z nich dá navrhnout dobrý rozvod s nízkou tlakovou ztrátou.

Edit:

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že dobře navržený rozvod není slyšet. Respektive je nepatrně slyšet v režimu chlazení když je potřeba zvednout průtoky, ale i tak je daleko méně hlučný než klimoška, lednička a pod.

Datum: 01.05.2017 14:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jenže toto je systémové řešení Zehnder, tak co já uživatel mám s tím teď dělat.

Datum: 01.05.2017 14:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teď už bohužel nic. Za to příště už ten systém rovnou zamítnete. ;-)

Datum: 01.05.2017 14:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nějaké příště snad nebude, už nemám sílu stavět znova RD. :)

zobrazuji 1 - 30 z 95   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama