Vyhledávání
Naše další weby
Zdravím, chtěl bych tak nějak zhodnotit provoz tepelného čerpadla vzduch-voda Vaillant Flexotherm VWF 118/4 výkonu 11kw za letošní topnou sezonu a dát sem objektivní a praktické informace z přechodu na tento druh vytápění s ohřevem TUV.
Objekt: řadový dům z roku 1981, sklep, přízemí a 1 nadzemní podlaží, půdorys 10x10m, nezateplen, plastové okna dvojskla, všude v domě jak radiátory tak i podlahové topení, na topení se používá z 80% podlahové topení a z 20 % radiátory (2x wc, zádveří, sklepní prostory), dříve se topilo kotlem na hnědé uhlí Slokov Variant přes akumulační nádrž, náklady na uhlí byly 18tis a 1tis dřevo na roztopení (při letošní mrazivé a dlouhé zimě předpokládám, že by uhlí muselo být za cca 22-23tis., TUV pro 3 osoby, ve slunečných dnech solární tepelné zisky okny z jižní fasády(letos hlavně v lednu), topí se na na vnitřní teplotu 23 oC, tepelná ztráta domu při -15 je 13-14kw.
TČ instalováno 14.listopadu 2016 na kotlíkovou dotaci - celková cena instalace do 255tis (naše výdaje na pořízení do 135tis), TČ bylo objednáno při akci firmy Vaillant (aktuálně taky probíhá do 15.května), nainstalován podružný elektroměr jen pro TČ a přiznána sazba D57 d, 20 hodin nízký tarif (2,15,- za kwh), 4 hodiny vysoký tarif (2,6,- za kwh), akumulační nádrž zrušena, na celou instalaci a jednotlivé komponenty záruka 5 let, na kompresor záruka 10let
Vaillant Flexotherm fix-speed (on-off) je z principu čerpadlo země-voda, které není napojené na plošný kolektor, ale na venkovní vzduchovou jednotku Arocollect, která pracuje s nižší teplotou primáru oproti teplotám z plošného kolektoru v zimních měsících.
vnitřní jednotka obsahuje: kompresor Copeland Scroll, 2 oběhové čerpadla Grundfos pro primár a topení s proměnným výkonem, elektronické expanzní ventily, výparník, kondenzátor, řídící elektroniku trojcestný ventil, nerezový zásobník na TUV, pomocný elektrokotel o celkovém výkonu 9kw
venkovní jednotka obsahuje: venkovní výměník, elektrokotel na odmražování 6kw, ventilátor
venkovní a vnitřní jednotka je propojena potrubím, kde cirkuluje při chodu čerpadla nemrznoucí směs (-28 oC), která předává "teplo" chladícímu okruhu ve vnitřní jednotce.
Nyní reálný provoz za 168 dnů (topení + TUV, od 14.listopadu 2016 - 30.dubna 2017):
spotřeba...nízký tarif - 5459kw, vysoký tarif - 1280kw, celkem 6739kw přepočteno na peníze je to 15 000 korun.
průměrná denní spotřeba vychází na 40kw (max. denní spotřeba 72kw)
dá se říct, že topení tvořilo cca 90% spotřeby a ohřev TUV 10% spotřeby
celkový pracovní topný faktor včetně oběhovek, odmražování,atd na topení je 3,5 (COP)
celkový pracovní topný faktor na ohřev TUV (na 50st.C) je 2,6 (COP)
odmražování venkovního výměníku pomocí elektrokotle spotřebovalo 402kw tzn. cca 930,-, spustilo se 595krát a v průměru běželo 6,7minuty na jeden odtávací cyklus.
spotřeba elektrokotle jako bivalentního zdoje je 192kw tzn. cca 441,-
celkový počet hodin kompresoru 2208, počet spuštění kompresoru 1822 tzn. v průměru 73 minut chodu na jedno spuštění.
Shrnutí:
Výběrem tepelného čerpadla jsem se zabýval dlouhou dobu před instalací a sleduji to doposud...myslím, že jsme vybrali nejlepší možné TČ z aktuální nabídky výrobců systému vzduch-voda. měl jsem několik nabídek od různých firem.
1. TČ Vaillant se vyrábí přímo v Německém závodě, kvalita je na něm opravdu vidět v každém detailu, masivní konstrukce venkovní jednotky, která má velký vzduchový výměník, použití kvalitních komponentů, vnitřní kompaktní jednotka, záruky nadnárodní firmy, která se v oblasti vytápění pohybuje několik desítek let, zkušená realizační firma, montáž proběhla bez problémů.
2. technologie ON-OFF předurčuje 2-3x méně provozních hodin chodu čerpadla oproti invertorové technologii, kompresor v tomto čerpadle by měl životnostně odpovídat 60 tis provozních hodin a minimálně 120tis startů kompresoru, což je při ročním náběhu 2,5tis hodinám životnostně pro kompresor 24 let...je to samozřejmě potvrzená teorie a něco nemusí vydržet takový počet hodin např. oběhovky nebo jiné věci, ale ve srovnání s inverterovou technologií, kde je navíc frekvenční měnič je systém on-off čerpadel jednodušší a tím pádem méně složitější na počet použitých komponent. ještě vhodným nastavením integrálu energie se dá dosáhnout i nízkého počtu spuštění kompresoru i bez aku nádrže, který máme jednou za 73minut chodu, čerpadlo necykluje a je dobře nadimenzované vzhledem k tepelným ztrátám domu, někdo např. psal, že má u invertorového čerpadla Nibe za 3 roky provozu v průměru jedno spuštění za 70minut, takže stejná hodnota a s tím souvisí, že čerpadlo potřebuje taky pravidelně odmražovat a tím se i u invertoru taky zastaví a musí zase startovat....
3. ....tím chci navázat na odmražování u tohoto čerpadla, děje se pomocí vestavěného 6kw elektrokotle u venkovní jednotky, kdy může oproti klasickému odtávání reverzací spotřebovat o cca 400,- navíc za topnou sezonu, ale není při odtávání "zatěžován" kompresor, který se u jiných vzduch-voda tímto "opotřebovává"...další věc pro delší životnost a tím pádem méně provozních hodin kompresoru.
4. nehrozí riziko zamrznutí či poškození čerpadla při výpadku el. energie, protože je zde na primáru nemrznoucí směs, tak jako v případě plošného zemního kolektoru, u kompaktních čerpadel by mělo být toto nějak ošetřeno...buď určitá koncentrace nemrznoucí směsi v celém topném systému nebo použití dalšího vnitřního výměníku (deskového) a dalšího oběhového čerpadla na straně vnitřního topného systému nebo....
5. venkovní jednotka se může propojit a umístnit až 30m od vnitřní jednotky, kdy se může část potrubí vést v hloubce (cca 1,3m) jako plošný zemní kolektor, což může přinést pozitivum v energetické výtěžnosti ze země tzn. lepší teploty na vstupu do chladícího okruhu tzn. lepší topný faktor (o kolik je otázka) a taky může být víc z dosahu samotného domu či domu sousedů z hlediska provozu jednotky, kdy samozřejmě má určitý akustický projev při nízkých teplotách, ikdyž u tohoto čerpadla je i v mrazivých dnech na nízké úrovni díky velké dimenzaci venkovní jednotky.
delší propojení může znamenat vícenáklady kolem 10tis kč, když spočítám cenu trubku 50mm jako pro plošný zemní kolektor v délce 60m (tam a zpět) a bagr pro výkop
6. elektrokotel spínal minimálně, hlavně na dotop v lednu.
7. čerpadlo umí aktivně chladit reverzací přes kompresor v letních měsících
8. hlavní komponenty (chladící okruh, kompresor, elektronika,atd.) jsou uvnitř budovy, tzn. nejsou vystaveny "namáhání" díky povětrnostním ani teplotním vlivům.
9. reálné topné faktory, které čerpadlo vykazuje jsou výborné....topný faktor v mrazivém lednu byl 3 (COP), kdy čerpadlo jelo prakticky 23 hodin denně, v únoru byl topný faktor na topení 4,1 (COP), v dubnu 4,4 (COP). úspora oproti předešlému topení uhlím je cca 5tis, kdyby jsme ale topili čistě elektrokotlem, tak by jsme platili přes 50tis...
z mého osobního pohledu se žádné vzduch-voda nedostane na lepší hodnoty a SCOP blížící se k 5 u některých značek, které tabulkově vykazují je v reálném provozu sci-fi....na to se stěží dostane systém země-voda, spíše až voda-voda....vyházím z toho, že při SCOP 5 by mělo v průměru celoročně TČ "vyrobit" 5 násobek spotřebované el.energie...z 1kw příkon, 5kw výkon.
kdybych čerpadlo bylo v provozu již minulou mírnější zimu oproti této, tak by mohlo dosáhnout topného faktoru na topení s hodnotou 3,7-3,9 (COP).
ještě něco z provozu:
pokud je požadavek na TUV např. někdo si začně napouštět vanu, tak čerpadlo přepne přes trojcestný ventil na ohřev TUV, zásobník dohřívá stále až do doby, kdy nedosáhne požadované nastavené teploty (u nás 50 oC), dá se nastavit max.doba ohřevu TUV v jednom zátahu (třeba max. 60min), tak aby např. nevychladl topný systém, dá se nastavit hystereze teplot zásobníku, např. 50oC natopeno, při poklesu pod 40oC začíná nahřívat.
požadavek na odmražování je největší když jsou venkovní teploty - 6 až 5st. C (hlavně při deštivém a mlhavém počasí a jak taje sníh), při velkých mrazech pod -10 má venkovní vzduch nízký podíl vody tudíž není potřeba vůbec odtávat nebo až za delší dobu chodu.
oběhové čerpadlo topného systému neustále pracuje na cca 17% a vyhodnocuje teplotu vody v topném systému a podle toho si počítá, kdy má zase spustit TČ pro topení (má deficit)
toť asi vše....
zde přikládám odfocené reálné hodnoty ze kterých jsem vycházel, tak jako foto a video z instalace, aby někdo nemohl říct, že jsem si to třeba vymyslel. :)
https://uloz.to/!tolbzXZCCLDu/tepelne-ce…
ještě chci uvést, že nemám žádnou spojitost s firmou Vaillant, jen jsem prostě trochu nadšenec tohoto systému vytápění a velmi spokojený zákazník...
kdyby měl někdo dotaz nebo se chtěl dojet podívat, není problém:
acer.one at seznam.cz
86 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení