Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Fotovoltaika a požární bezpečnost

Autor: Martin Hetych
Datum: 28.05.2017 13:16
uživatel: 125352

Dobrý den,
Budu stavět nízkoenergetický přízemní domek a na střeše budu mít FVE, mimo jiné kvůli dotacím. Chtěl bych FVE pro přímé využití (bez akumulace energie do baterie) a to především pro ohřev vody. Dle výpočtu bude muset mít elektrárna výkon 3,75 kW, abych na dotace dosáhl na NZÚ skupiny B.1.

Jde mi teď o správné posouzení PBŘ. Měnič napětí budu mít v technické místnost a dle projektantky tuto místnost musím mít jako samostatný požární úsek. Je to tak? nebo lze měnič napětí umístit i jinam, abych nemusel mít v technické místnosti protipožární dveře a SDK protipožární podhled. Pak prý se v tomto požárním úseku přidává navíc požární zatížení k výpočtovému + 5 kg/m2, ale vůbec o tom v normách nemůžu nic najít.

Děkuji za jakoukoliv reakci.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
raketak raketakk02.07.2017 13:11
Petr Šulc30.06.2017 11:05
Petr Šulc30.06.2017 11:05
Jakub Mach04.06.2017 12:48

Datum: 02.07.2017 13:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109521
reakce na ...
Ten váš prof. hasič asi moc nerozumí elektrice.
Jelikož aby jste dostal el šok od panelů na které přes den svítí slunce - muselo by se stát mnoho úmyslných událostí a dalo by to hodně snahy ze strany hasičů.

Od panelů jde vodiči do střídačů SS proud / napětí = které ale není nijak spojené se zemí (je galvanicky odděleno od země) = nelze tedy dostat elektrický šok proti zemi (na které stojí hasič) - přes proudící vodu stříkanou hasičem (vodou jakoužto vodičem)
A to ani v případě hašení kdyby byli panely rozbité (budou mít rozbité sklo) a ani v případě že by ani jeden SS vodič neměl izolaci.
Ve všech případech galv. oddělení platí že proti zemi nemůže hasič dostat ránu.
Můžete si to zkusit dotknout se samostatně Minus a nebo samostatně Plus vedení 300V = žádnou ránu proti zemi nedostanete.

Jiná situace by byla jen v případě pokud by hasič holýma rukama rozbíjel sklo FV (tedy u prvně rozbíjeného panelu daného stringu) a tím přerušil obvod stringu. ...A následně by musel se chytit jednu obnaženou rukou na přívodní části rozbitého panelu a druhou obnaženou rukou na druhou část rozbitého mokrého panelu .. , a nebo pokud by mokrýma rukama rozpojoval obnažené vodiče v daném stringu .. a to by dělal jen blázen a hasič sebevrah u každého zásahu kde je jakýkoli rozvod EE. Používají sekeru.

Autor: Petr Šulc
Datum: 30.06.2017 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120855
reakce na ...
Zdravím,
jen bych se chtěl zeptat. Bavil jsem se s jedním profesionálním hasičem a ten říkal, že pokud je na střeše FVE, tak můžou odmítnout tento dům hasit z bezpečnostních důvodů.
Nevíte o tom něco?
díky

Autor: Petr Šulc
Datum: 30.06.2017 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120855
reakce na ...
Zdravím,
jen bych se chtěl zeptat. Bavil jsem se s jedním profesionálním hasičem a ten říkal, že pokud je na střeše FVE, tak můžou odmítnout tento dům hasit z bezpečnostních důvodů.
Nevíte o tom něco?
díky

Autor: Jakub Mach
Datum: 04.06.2017 12:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113252
reakce na ...
Měnič lze teoreticky umístit kamkoliv se vám to hodí. Jen asi není ideální ho vystavovat extrémním teplotám. Já ho mám v tech. místnosti a bez problémů.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.