Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Výpočet tepelné ztráty domu

Autor: Hana Saddova
Datum: 01.06.2017 08:43
uživatel: 125381


Dobrý den.. rekonstruujeme 100 lety cca ,kamenny baráček... Steny jsme predezdili 5 cm porfixem,krome ložnice...jinak je dům kamenny 60 cm steny..Okna jsou dvouskla,podlaha zateplena + bude podlahove topeni, stropy zateplene vatou a zvenku na stenach 10 cm polystyren.. vytapet budeme tedn75 m2.. do budoucna nějakých 130 m2 ( po dodelani podkrovi)
Chtěli jsme kotel na tuhá paliva, ale byl nam doporučen elektrokotel.. neumim si spocitat tepelnou ztratu domu.. proste na to nemam buňky :(.. nasel by se nekdo ochotny, kdo by mi poradil? Dekuji Hanca.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček12.06.2017 13:03
Hana Saddova12.06.2017 12:51
Jiří Kubíček12.06.2017 12:33
Hana Saddova12.06.2017 11:30
Jiří Kubíček12.06.2017 09:57
Hana Saddova12.06.2017 08:25
Laďa Jaskva10.06.2017 12:57
Hana Saddova06.06.2017 07:49
Jiří Kubíček05.06.2017 20:08

Příspěvky
Autor: Laďa Jaskva
Datum: 10.06.2017 12:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Mě u toho Vašeho baráčku zaráží, že jste kamenné stěny z venkovní strany zateplili pomocí EPS a z vnitřní strany jste to obestavěli pórobetonem. V této souvislosti se musím zeptat, jak jste zaizolovali stěny, aby se zamezilo vzlínání vody do stěn ? Nebojíte se vlhka, plísní a hniloby ? Rozhodně si pořiďte klimatizaci, která v létě chladí, v zimě topí a hlavně umí i odvlhčovat.
S pozdravem Laďa

Autor: Hana Saddova
Datum: 12.06.2017 08:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125381
reakce na ...
Zdravím vas, nakonec jsme to udelali jinak - po precteni clanku a diskuzi atd, udelali jsme si provetravanou fasadu, tedy, jeste ji delame... aby zed mohla dychat... bez zatepleni..

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.06.2017 09:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli to staré zdivo nebude mít zateplení, tak ale budete mít podstatně větší tepelné ztráty domu, přibližně 2x větší, a na topení elektrokotlem to zrovna z hlediska nákladů moc vhodné nebude.

Co myslíte provětrávanou fasádou a dýcháním domu ? Do zdiva buď vzlíná nebo nevzlíná vlhkost, ale to nemá s difúzí vnitřní vlhkosti přes zdivo ven, která je procentuálně velice malá, vůbec nic společného. Jestli máte problémy se vzlínáním a vlhnutím domu, měl byste to řešit i bez ohledu na to, jestli budete dům zateplovat. Z izolačního hlediska, a to se nebudu rozepisovat o dalších problémech s vlhkým zdivem, staré zdivo bez zateplení má velké TZ, a když bude vlhké, tak se tyto TZ ještě navyšují.

Autor: Hana Saddova
Datum: 12.06.2017 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125381
reakce na ...
názory jsou na tuto problematiku ruzne a ja uz opravdu nevim, co si z toho clovek ma vybrat, protoze 100 lidi vam rekne 101 verzi...,takze jsme se rozhodli takto. mame 60 cm kamenne zdi, barak je suchy, nakonec jsme se rozhodli zdi nezateplovat, jen strop a v budoucnu strechu. fasada - dreveny rost- osb deska- polystyren-perlinka a lepidlo-fasadni barva.
je to pro nas nejrychlejsi zpusob...
Jelikoz budeme mit v dome vse na elektriku, tak by jsme meli dostat 20 hodin nocniho proudu... kazdopadne dekuji za reakci, ale uz to menit nebudeme, protoze se to jiz realizuje...

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.06.2017 12:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Napíši vám jen fakta, nevím, co jste kde slyšela. Kamenné zdivo silné 60 cm má součinitel prostupu tepla podle tvrdosti kamene někde mezi 1,4 - 1,6 W/m2K. Nevím, jakou plochu ochlazovaného zdiva dohromady máte, ale na 100m2 takového zdiva vycházejí tepelné ztráty pouze zdiva, tedy né celého domu, cca 5,4 kW, a to pouze za předpokladu, že je úplně suché. V případě nějaké vlhkosti, a záleží na procentu vlhkosti, se TZ takového zdiva zvyšují. K tomu si ještě musíte připočítat strop, podlahu, okna a větrání. Zcela určitě takový dům není vhodný pro vytápění elektrokotlem, ale jsou to vaše účty za elektřinu, během jedné topné sezóny to rychle poznáte a budete hledat jiný způsob vytápění.

Píšete ale, že na fasádu budete dávat rošt s OSB deskami a EPS. Tomu trochu nerozumím. Nejdříve píšete, že budete zateplovat pomocí EPS, pak zase že kvůli vlhkosti zateplovat nebudete a nyní zase že dáváte na fasádu rošt s EPS, což je takový kočkopes a nechápu jeho význam. Buď můžete dům, když bude suchý, zateplit normálně kontaktně pomocí EPS, nebo ho nemůžete zateplovat vůbec, v případě vzlínající vlhkosti. Ten váš zvolený způsob tedy z toho znamená co ? Jestli tomu dobře rozumím, bude mezi zdivem a OSB deskami nějaká mezera vymezená tím roštem ? Ta mezera bude odvětrávaná k spodu k vršku fasády nebo bude uzavřená ? V případě, že bude uzavřená, tak to vzhledem k vlhkosti zdiva nemá žádný význam a rovnou jste mohli dát EPS přímo na zdivo. V případě, že bude otevřená a odvětrávaná, tak zase nemá žádný význam ten polystyren, protože vůbec nebude plnit žádnou izolační funkci, resp. zcela mizivou. Nevím, kdo vám to poradil, ale podle mne to jsou vyhození prostředky, rovnou jste mohli dát na dům pouze omítku. Nechápu, proč nevyřešíte vodorovnou hydroizolaci zdiva a dům normálně kontaktně nezateplíte. Vše by bylo pořádně a jak má být, i malé TZ a klidně můžete za malé provozní náklady topit i tím elektrokotlem. Víte, nejhorší je, řídit se nějakými hospodskými radami.

Autor: Hana Saddova
Datum: 12.06.2017 12:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125381
reakce na ...
bude tam jen 3 cm polystyren kvuli tomu, aby se na to dalo natahnout to lepidlo... rost bude dychat, nebude uzavreny, jde nam jen o esteticke hledisko- vizualni efekt...
Do hospody nechodime, jsou to spis zkusenosti rodinneho razu ..kde mame kamenne domy...
nerikam, ze nemate pravdu, ja tomu prd rozumim, ale je to tak jak pisu, prvotne jsme chteli zateplit eps, nakonec jsme od toho ustoupili, klasicka omitka by nas vysla , aby to nejak vypadalo, draz nez tento zpusob...
kazdopadne vam dekuji za postrehy, predam to dal svemu priteli...

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.06.2017 13:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Tak z estetického hlediska to lze takto řešit, největším kamenem tohoto úrazu jsou ale ty podstatně vyšší TZ domu, než kdyby bylo zdivo zatepleno a nezachrání vás ani to, že je to zdivo 60 cm silné. Už mnohokrát jsem slyšel, že 60 cm silné zdivo netřeba zateplovat, ale to prostě není pravda. Kdybyste topili něčím jiným než elektrokotlem, tak ještě budiž, ale to uvidíte po první zimě sami. Další věcí, se kterou se můžete setkat, když jinak celý dům mimo zdiva bude zateplený a utěsněný, je vznik kondenzátu a plísní na vnitřní povrchu zdiva v domě, obzvláště na severních stranách a v rozích místnosti, protože to zdivo bude mít menší vnitřní povrchovou teplotu (osobní zkušenost s rekonstrukcí starého domu), ale to opět sami uvidíte, až v tom domě budete bydlet.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.06.2017 20:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, TZ takového domku samozřejmě spočítat lze, ale k tomu by byly potřeba plány a rozměry domu, složení ochlazovaných konstrukcí, plochy oken, kde dům stojí atd. Každopádně, jestli bude dům celý zateplený (záleží také jak), pak těch 75 m2 vytápěné plochy bude mít celkem dost malé TZ, podle mne kolem 3,5 - 4 kW, když budou relativně dobře vyřešené tepelné mosty. Při takových TZ lze domek klidně vytápět i tím elektrokotlem a k tomu si můžete občas přitopit v obyčejném krbu bez výměníku nebo pomocí klimošky. Po tom dodělání podkroví (nevím v jakém časovém horizontu) TZ o něco stoupnou, třeba na cca 6-7 kW, to už pro vytápění elektrokotlem není úplně vhodné z hlediska nákladů na vytápění a hodilo by se vám TČ vzduch/voda nebo plynový kotel v případě, že by byla už nyní v domě přípojka plynu. Obecně zastávám názor, že do domu s malými TZ se moc kotel na tuhá paliva nehodí a takový dům si spíše zaslouží nízkoteplotní topnou soustavu s plně komfortním vytápěním, ale jestli na tom trváte, tak nějaký automat na tuhá paliva s co nejmenším výkonem (a možná ani tak se nevyhnete nějaké AKU nádrži kvůli přebytkům výkonu) se i v takovém domě provozovat dá.

Autor: Hana Saddova
Datum: 06.06.2017 07:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125381
reakce na ...
Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověd, v mezicase jsem si zjistila nejake dalsi info a nakonec budeme volit elekrokotel, podkrovi bude realizovano az za xx let , podle financi... jeste jednou dekuji, ze jste se mym dotazem vubec zabyval :))

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama