Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Prosba výpočet TZ

Autor: Pavel Novák
Datum: 08.06.2017 18:08
uživatel: 125427

Dobrý den,
potřeboval bych rady někoho, kdo dokáže spočítat ztráty domu a doporučil by mi nejvhodnější kroky k úspoře.
Jedná se o 12 let starý dům, který jsem kupoval před 3 roky, takže neznám detaily, ale postaven je z porothermu na maltu, síla obv.stěn je 47cm, eurookna s dvojskly v horším stavu, ale záclony se nehýbají :).

Všichni, kdo mi počítali TZ asi vycházeli ze spotřeby energií...ale od té doby jsem např. udělal půdu(původně byla chodba v podkroví otevřená až do štítu) zateplil stropy v podkroví...a na jaře jsem zjistil, že kuna za ty roky totálně zničila vatu ve střeše(byly i místa bez vaty, tedy jen sádroš a tašky), takže ji měním..

Co vše mám úvézt, aby se dala vypočítat TZ domu?

Nyní topím plynem, 12 let starý Junkers...a vážně přemýšlím nad TČ, proto bych potřeboval vědět, pro jaké TČ se rozhodnout a jaké kroky bych měl udělat do budoucna...výměna oken, zateplení atd...

Mnohokrát Vám děkuji, Pavel

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Novák09.06.2017 15:54
Jiří Kubíček09.06.2017 08:39
Pavel Novák08.06.2017 20:58
Jiří Kubíček08.06.2017 18:36

Datum: 08.06.2017 18:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, pro výpočet TZ domu je potřeba dodat tyto údaje:
kde dům stojí, zda má rekuperaci, jaká je vnitřní čistá vytápěná plocha a průměrná světlá výška stropů, dále vnější rozměry a složení všech ochlazovaných konstrukcí, takže nejlépe půdorysný plán domu, řezy domu, druh a celkovou plochu všech oken a venkovních dveří. Taky by stačil PENB (s protokolem), jestli ho nemáte náhodou vyhotovený, jen by se přepracovala případná změna ve složení konstrukcí a bylo by to hotové rychle.

Datum: 08.06.2017 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
mnohokrát Vám děkuji za reakci.
PENB bohužel nemám.
Dům stojí v Říčanech u Prahy, bez rekuperace, čistá vytápěná plocha přízemí 90m2 se světlou výškou 2,8m podkroví 114m2 s průměrnou světlou výškou 2,5m. Venkovní plocha domu bez oken je 232m2, okna+dveře dřevěná euro, dvojsklo s U 1,1 celková plocha 45m2 v horším stavu.
V podlaze v přízemí je 8cm polystyrenu+5cm potěr+vinyl, obvodové zdivo porotherm 44 na maltu, venkovní i vnitřní vápenocementová omítka. Strop v podkroví někde 24cm vaty, někde 36cm...ale mám v úmyslu udělat všude na 40cm. V místnostech se šikminami vatu měním kvůli kuně...dávám co se vejde, tedy 22cm Isover Unirol Profi s λ = 0,033 R=6,65 mezi krokve, pod samotné krokve tutéž vatu 6cm R=1,8.

Mám ještě něco doplnit?

Děkuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.06.2017 08:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, k tomu potřebuji další upřesňující údaje:
- Z jakého důvodu je v podkroví větší vytápěná plocha, dole je tedy nějaký nevytápěný prostor, třeba garáž ? Jestli ano, tak jaký, a v tom případě budu potřebovat i složení a rozměry všech konstrukcí mezi vytápěným a nevytápěným prostorem a pro jistotu doplnit, zda ten prostor není vůbec vytápěný nebo třeba jen temperovaný a na jakou teplotu.
- Co se týká podlahy v přízemí, tak potřebuji znát venkovní rozměr vytápěné podlahy, tedy od vnějšího líce obvodového zdiva, jinak řečeno i s plochou pod zdivem. Při výpočtu TZ se všechny ochlazované konstrukce počítají z venkovních rozměrů.
- Předpokládám, že těch 232m2 je venkovní plocha zdiva ? Je v tom započítaná í síla podlahy se zateplením a síla zateplení šikmin nebo stropů v podkroví ? Opět narážím na to, že se to vše počítá z venkovních rozměrů celé stavby. Další věcí je, že není porotherm jako porotherm, takže bych potřeboval přesné označení té cihly.
- Tou výškou stropů 2,5 m v podkroví asi myslíte výšku v nejvyšším bodě, kde jsou rovné stropy, ale máte tam někde šikminy, takže potřebuji průměrnou výšku i po započítání těch šikmin, jde o to, že si potřebuji spočítat vnitřní objem vzduchu vytápěné zóny kvůli výpočtu TZ větráním.
- Potřebuji vědět celkovou vnější plochu stropů v podkroví a to samé šikmin. Též potřebuji kvůli určení tepelného mostu doplnit jaká síla izolace u stropu bude mezi kleštinami a jaká síla celoplošně.
Prostě by se hodily plny a řezy domu, taky nějaké pohledy, ale to asi nemáte k dispozici, takže to musíte nějak dát dohromady sám a pak už podle toho spočítám TZ domu. Ještě byste mohl dodat informaci o tom, jak je to se založením stavby. Píšete, že máte zdivo bez zateplení, jsou nějak zateplené základy domu, nebo je první řada cihel vysypaná izolací nebo z nějakého izolačně lepšího materiálu ?

Datum: 09.06.2017 15:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
pane Kubíček, mnohokrát Vám děkuji za Váš čas. Mohl byste mne prosím kontaktovat na meil, abych Vám mohl zaslat podklady, které k domu mám...sem mi nejdou vložit.

Ještě jednou Vám děkuji, Pavel.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama