Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Možnosti připojení domácí elektrárny v roce 2016

Autor článku: Mgr. Pavel Doucha, Doucha Šikola advokáti s.r.o.
Plné znění článku: Možnosti připojení domácí elektrárny v roce 2016
Anotace článku: V souvislosti se vstupem novely energetického zákona v účinnost, novelizací prováděcích vyhlášek a souvisejících zákonů, se s počátkem roku 2016 podstatně rozšířily možnosti provozování malých výroben elektřiny z OZE. V některých případech již není zapotřebí být držitelem licence ERÚ, v jiných případech se podstatným způsobem zjednodušuje připojování. Variant a kombinací je hned několik.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Pokuty za přetoky u mikrozdrojůPetr Zíka06.05.2016 18:43
Re: Pokuty za přetoky u mikrozdrojůRony Rony22.03.2016 15:18
Re (2): Fotovoltaický systém zcela bez přetokůRobert Mořkovský20.03.2016 22:19
Re: Fotovoltaický systém zcela bez přetoků Petr Zíka20.03.2016 20:26
Fotovoltaický systém zcela bez přetoků Robert Mořkovský19.03.2016 20:54
MožnostiRobert Vrána19.03.2016 12:05
Re: elektrárny v roce 2016Karel Srdečný18.03.2016 15:33
Re (2): elektrárny v roce 2016Tomáš tom17.03.2016 07:58
Re: elektrárny v roce 2016Petr Vít17.03.2016 07:26
Re: Pokuty za přetoky u mikrozdrojůJosef Zapletal16.03.2016 23:14
Pokuty za přetoky u mikrozdrojůPetr Zíka16.03.2016 20:00
elektrárny v roce 2016Tomáš tom16.03.2016 11:42

Příspěvky
Předmět: Fotovoltaický systém zcela bez přetoků
Autor: Robert Mořkovský
Datum: 19.03.2016 20:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115458
reakce na ...
Z pohledu energetického zákona a platné vyhlášky ERU jsou v podstatě pouze 2 typy FV systémů:

1.) Paralelně připojený
2.) Prokazatelně oddělený

Do kategorie 1. tudíž spadají všechny stávající síťové FVE včetně nových "mikrozdrojů". Mikrozdroj je totiž ve vyhlášce jasně definován jako paralelně připojený zdroj.

Do kategorie 2. tedy naopak spadají všechny systémy, jejichž zdroj/generátor energie je "prokazatelně oddělený" od elektrizační soustavy. Toto je přímá definice z nového energetického zákona, který naopak nijak dodatečně neurčuje jakým způsobem je zdroj nutné od elektrizační soustavy oddělit.

Pokud tedy vezmeme v úvahu známý fakt, že v elektrotechnice lze oddělit zdroj elektrické energie od distribuční soustavy taktéž jinými způsoby než "mechanicky" nebo "zcela", je možné do této kategorie za určitých podmínek zařadit také tzv. hybridní fotovoltaické systémy s DC vazbou, jejichž FV zdroj je vhodným způsobem od elektrizační soustavy opravdu prokazatelně oddělen. Pokud takový fotovoltaický systém zároveň do sítě nic nedodává a zároveň neovlivňuje síť negativními vlivy mimo stanovené meze (viz. PPDS příloha 3.) je považován za tzv. "ostrovní systém".

Přípojné místo tak nadále splňuje parametry "odběrného místa". V odběrném místě je tedy nadále elektřina logicky pouze odebírána a za žádných okolností do sítě dodávána.

Takový hybridní systém s dc vazbou tedy elektrizační soustavu nejenže negativně neovlivňuje, ale naopak ji vyrovnává tím, že všechny proudové špičky si bere z akumulátoru popřípadě přímo z FV panelů.

Díky této funkci je tak možné do budoucna snížit hodnotu hlavního jističe spolu se zachováním komfortu při souběhu více spotřebičů. Vzhledem k tomu, že se jedná o FV systém připojený k DS, ale zároveň s prokazatelně odděleným FV zdrojem od elektrizační soustavy a navíc bez jakýchkoliv přetoků - je možné ho provozovat zcela svobodně nebo jako systém s dotací v rámci programu Zelená úsporám.

Vzhledem ke stále klesající spotřebě elektřiny v ČR budou distributoři elektřiny přijmout nová opatření a zcela jistě do několika málo let zdraží sazby za rezervovaný příkkon.

Pokud bude spotřeba elektřiny v ČR dále klesat, což lze předpokládat, nevznikne tedy žádná oprávněná potřeba stavět například další jaderný blok. Osobně nemám nic proti jaderné energrii, kterou ostatně jako všichni z Vás využívám. Proč ale stavět další jaderný blok, když spotřeba elektřiny klesá a podíl obnovitelných zdrojů celosvětově roste?

Kdo bude připraven a bude mít vlastní decentralizovaný zdroj elektřiny s akumulací, který umí pružně reagovat na stále se měnící pravidla připojování/nepřipojování v ČR, tak získá nejen vyšší míru nezávislosti na výpadcích, ale také výrazně ušetří na poplatcích a to nejen za odebranou elektřinu nebo plyn.

Myslet si dnes, že se nově vyplatí dodávat přes den vlastní vyrobenou elektřinu do sítě a večer ji zpět kupovat za několikanásobně vyšší cenu, je jistý omyl, který odhalí až blízká budoucnost. Princip akumulace znali a využívali i naši předkové a nyní nastal čas ho znovuobjevit. Akumulaci je dnes také třeba chápat v širších souvislostech. Akumulace totiž není pouhé ukládání elektřiny v bateriích. Moderní systémy dnes zcela jasně rozlišují mezí elektrochemickými akumulátory a tepelnými akumulátory. Chytré hybridní fotovoltaické systémy s automatickým řízením spotřeby dnes tyto principy již běžně využívají. Kdo chce, cestu k vyšší míře nezávislosti si dnes jednoduše najde.

Předmět: Re: Fotovoltaický systém zcela bez přetoků
Autor: Petr Zíka
Datum: 20.03.2016 20:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
Není problém zrealizovat FVE systém bez přetoků: Řádně dimenzované baterky dobíjené sluncem a při nedostatku i ze sítě. Z baterek živený měnič řekněme 3x5kW utáhne normální rodinný dům. Problém je s efektivitou: Průměrný odběr mého domu je cca 150W. Můžete poptat výrobce, jaká bude při tomto odběru účinnost jejich měniče 3x5kW, ale odpovědi se Vám nebudou líbit. Čeká se na dvě věci: baterky a takové měniče. Legislativa takové řešení (zatím) neomezuje.

Předmět: Re (2): Fotovoltaický systém zcela bez přetoků
Autor: Robert Mořkovský
Datum: 20.03.2016 22:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115458
reakce na ...
Fotogalerie:
V tom jsou právě ty rozdíly mezi jednotlivými systémy. Zatímco takovýto, dnes již zastarale řešený" třífázový bateriový 15kW měnič má zcela jistě obrovskou spotřebu na prázdno a malou účinnost, tak u moderních FV systémů najdete např. střídač hybridní jednofázový, který má konkrétně spotřebu na prázdno pouze 14W a jehož maximální účinnost je např 96%, protože nemusí zbytečně "živit" velký měnič, který svůj výkon stejně využije pouze špičkově.

Moderní hybridní měnič řeší špičky (cca 5%) efektivněji tím, že si je vezme ze sítě a nemusí tak 95% času napájet zbytečně rozežraný aparát. V případě že je dostatek slunečního záření a současně malá spotřeba, tak se takový hybridní měnič dokonce sám od sítě zcela odpojí a pokračuje ve fyzicky odděleném "ostrovním režimu".

V moderních RD, taktéž již není třeba mít 3f rozvod, protože skoro všechny malé motorické zátěže se dnes dělají jednofázové a to včetně tepelných čerpadel vzduch-voda do 14kW. Na běžný RD tak stačí bohatě měnič 4kW (P30) s funkcí "SmartBoost" - chytrého odebírání špičkových prudů ze sítě. V běžných domácnostech totiž v 95% případech jede bateriový měnič pouze ve výkonech pod 1kW a pouze v 5% tvoří souběhy více spotřebičů nad 1kW.

Pokud tedy mám přípojku např. 1x25A = 5,75kW a přičtu k němu (5s) špičkový výkon hybridního měniče 10,5kW, mohu potom využít celkem 16,25kw například pro rozběh motorických jednofázových zátěží. S tímto 4kW hybridním "transformátorovým" měničem s funkcí současného sčítání výkonu sítě např. 1x25A a měniče můžeme spotřebovávat např 9,75 kW po dobu půl hodiny nebo i trvale 9,25kW kdy se 5,75kw bere ze sítě a 3,5kW dává měnič.

Pokud je opravdu nutné provozovat třífázový domovní rozvod s posunem fází kvůli 3f motorům, které není žádoucí napojit přímo na 3f síť, je samozřejmě nutné používat 3f měniče, což není z dnešního pohledu u moderních staveb vůbec nutné. Instalaci to pouze prodražuje a je zde 3x vyšší riziko než u 1f systémů že jedna fáze vyhodí zbývající 2. U 1f systémů vedených po 3 drátech v RD odpadá fázový posun a je tedy možné použít pouze 1f hybridní měnič, který bude mnohem efektivnější než třífázový. Navíc není do budoucna nutné mít drahou "klasickou třífázovou přípojku".

Předmět: Možnosti
Autor: Robert Vrána
Datum: 19.03.2016 12:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100453
reakce na ...
Shrnu jak jsem to pochopil stran "papírování":
2. Klasické kolečko jako u dříve dotovaných - žádost o licenci a o 1.paralelní připojení.
4. Až na žádost o licenci obdoba 2., tedy jen žádost o 1.paralelní připojení.
3. Není ani žádost o licenci ani o 1.paralelní připojení. Jen nějaký dodatek ke stávající smlouvě. Lze tento dodatek někde stáhnout?

A stran technického řešení:
Mezi 2. a 4. není technicky žádný rozdíl, pouze v provozu v tom, že se na fázi(e) z FVE napojí nějaké spotřebiče.
3. zde je nutnost regulátorů, který bude hlídat nulový přetok.

Má někdo zkušenost se zřízením druhé FVE k již existující licencované na stejném OM?
Zatím je jasné, že druhou FVE je potřeba též licencovat, ovšem lze pak na tuto druhou licencovanou čerpat dotaci z NZU, když bude s licenci a tedy vlastně sloužit i k "podnikání"? Na tuto otázku jsem zatím ani z fondu ŽP nedostal žádnou odpověd.

Předmět: Pokuty za přetoky u mikrozdrojů
Autor: Petr Zíka
Datum: 16.03.2016 20:00 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
Pokud dobře chápu zmiňované cenové rozhodnutí ERU, pak pokutu za přetok u mikrozdroje dostanu za těchto okolností (příklad): Sjednal jsem připojení mikrozdroje 5kW. Mám regulaci přetoků, ale ta se porouchala. Jsou extrémní podmínky a elektrárna vyrábí cca 5.5kW a vše teče do sítě. Měřič čtvrthodinového maxima naměří přetok 5450W. Překročil jsem o 9%, zaplatím 145Kč x 0.450kW=65Kč za měsíc. Pokud si to do příštího měsíce neopravím, hrozí mi podobná pokuta i další měsíc. Nic likvidačního.

Předmět: Re: Pokuty za přetoky u mikrozdrojů
Autor: Josef Zapletal
Datum: 16.03.2016 23:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
podle návrhu NTS bude budování FV el. v rod. domech spíše ekonomicky neefektivní , protože za jejich provoz se bude platit měsíční paušál v ceně za připojení. To povede k velkým nákladům na provoz a prodlouží dobu návratnosti tak ,že celá investice bude špatně návratná. Naopak vyplatí se lepší využití jističe - topení tepelným čerpadlem a klimatizačními jednotkami. Pro domy využívané jen přes léto s malou spotřebou - typicky chaty bude mnohdy lepší přejít na zcela autonomní zdroj el. energie. Tam se malé FV el. mohou dobře uplatnit.

Předmět: Re: Pokuty za přetoky u mikrozdrojů
Autor: Rony Rony
Datum: 22.03.2016 15:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103662
reakce na ...
Petře, nepřevzal regulátor argument provozovatele sítě, že problém nastane v případě přetoku do sítě a čím větší přetok, tím větší problém se provozovateli sítě může přihodit?

Proto 15min interval per měsíc per rezervovaný příkon. Zatím pro sebe ten výpočet interpretuji takto:

FVE 5kW, OM do sítě dodává 4kW. Tento stav trvá déle než 15min. Rezervovaný příkon mikro zdroje je 0kW. tedy překročení o 4kW. Překročil jsem o 80%, zaplatím 1449Kč x 4=5769,- Kč v daném měsíci. Příští měsíc překročíte například jen o 2kW tj. 2898,-kč.

Více očí více pohledů...

Předmět: Re (2): Pokuty za přetoky u mikrozdrojů
Autor: Petr Zíka
Datum: 06.05.2016 18:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
To Rony Rony: Tak máte pravdu.
http://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/mikrozdroj.html
Hodnota rezervovaného výkonu je nula, ta pokuta může být opravdu mastná.

Předmět: elektrárny v roce 2016
Autor: Tomáš tom
Datum: 16.03.2016 11:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
1. kdo a jak mi zakáže ve stávající výrobně (ať už s takzvanou "dotací" nebo bez "dotací") s licencí doinstalovat další nelicencovaný zdroj? Samozřejmě tak aby to nebyl podvod a dotace se nevyplácela na energii z nedotovaného zdroje a nebyly překračovány technické požadavky distributora. Bez domovní prohlídky nezjistí nikdo nic. Zbytečná a nesmyslná buzerace. A co v případě že tato kombinace již existuje z doby kdy to nebylo zakázáno? Pro dodržování toho nesmyslu zde chybí solární policie jak mají ve Španělsku, i když tam zase neznají ČEZké komanda NTZ.

2. Distributoři si rozdělili formuláře na licencované výrobny a nelicencované:
http://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/formulare/pro-vyrobce.html
V případě že vyplním žádost o připojení výrobny s licencí, postavím zdroj a potom se rozhodnu že licenci nechci nebo ji zruším, bude s tím mít distributor nějaký problém? A v případě že vyplním žádost o připojení zdroje bez licence, tak potom už o licenci nesmím požádat?

3. Za těchto podmínek je lepší mít licenci, podpora už stejně žádná není takže licenci je možné kdykoliv zrušit (přerušit), stojí to jen 1000Kč kolek a je možné prodávat přebytky a neplatit pokuty za dodávku. U nových bezlicenčních výroben nevidím žádnou výhodu oproti licencovaným, jen samé vyhrožování pokutami a navíc ještě omezení do 10kW. Celé to byla zbytečnost vymýšlet tuto kategorii výroben s takovými podmínkami, ale zřejmě to byl záměr.

Předmět: Re: elektrárny v roce 2016
Autor: Petr Vít
Datum: 17.03.2016 07:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100009
reakce na ...
Nevím jak to bude teď, ale v minulosti kdo měl licenci, tak to brali jako podnikání, chtěli živnosťák a v tom případě člověk například když přišel o práci, tak nedostal na pracáku podporu a ještě si musel platit sám zdravotní a sociální. Takže to je třeba jeden z důvodů proč nemít licenci, jestli to takhle bude i v budoucnosti..

Předmět: Re (2): elektrárny v roce 2016
Autor: Tomáš tom
Datum: 17.03.2016 07:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Když půjdu na pracák tak licenci přeruším nebo zruším. O nic nejde. Smůla pro stát i občany, nebudou mít v síti levnou energii a místo aby mi pracák doplatil jen část, tak mi zaplatí celou podporu.

Předmět: Re: elektrárny v roce 2016
Autor: Karel Srdečný
Datum: 18.03.2016 15:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
Licence je zbytečná buzerace. Lépe se jí vyhnout. Kromě jiného nemusíte vykazovat ERÚ výrobu a mnoho dalších radovánek s OSSZ, FÚ a kdejakým jiným úřadem.
Když se kdysi připravoval energetický zákon, nikoho na MPO nenapadlo, že by něco tak malého jako elektrárna do 10 kW by vůbec mohlo existovat; natož, že by jich mohly být tisíce. Návrh nevyžadovat licenci do 20 kW tehdy neprošel - stát přece musí kontrolovat všecko.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama