Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Skořepinové tvárnice x dřevostavba

Autor: Jiří Novák
Datum: 08.07.2017 11:10
uživatel: 125579

Dobrý den všem diskutujícím,

prosím o radu. Chci si postavit relativně malý a velmi jednoduchý dům a jako asi každý, přemýšlím z ČEHO. Osobně mne v minulosti velmi lákala dřevostavba, a nyní jsem se "zakoukal" do betonových skořepin s vnitřním zateplením. Několik diskuzí jsem zde již na toto téma našel, avšak žádné s pádnými argumenty a všechny mnoho let staré, proto zakládám nové vlákno.

Argumenty, proč postavit z bet. tvar + vnit. zat. je PRO MNE několik:
1. jednoduchý systém zdění, který člověk zvládne sám a tudíž mohu ušetřit nemalou částku při realizaci
2. jsem muzikant a potřebuji, aby dům splňoval určité akustické požadavky
3. spousta detailů mi příjde velmi elegantně vyřešena - izolace u soklu není přerušena, okna jsou instalována v rovině izolace atd...
4. chci mít vzduchotechniku, tudíž budu mít podhledy ve všech místnostech a nevadí mi izolovat strop 1m od obvodové stěny
5. chci mít okenice a zde mohu velmi pohodlně instalovat okenice přímo do betonové venkovní stěny
6. chci mít NED s co nejmenší spotřebou energie

Přesto mám zde několik protiargumetnů:
A) tento systém není v čechách mnoha léty prověřený
B) sice jsem zručný člověk, ale nejsem si 100% jist, zda zdění je opravdu tak jednoduché i v případě, že chci nechat zdivo pohledové
C) nevím, čím ošetřit finálně exteriér, pokud budu chtít nabarvit dům, abych zachoval průvzdušnost tvarovek
D) Nevím, zda opravdu se v domě nemusí téměř topit, za předpokladu, že budu izolovat 20 cm polystyrenu
E) nezvyklý pocit, že si nemůžu "kopnout" do sádrokartonové stěny
F) rád bych na vnitřní omítky použil hlínu - toto není podmínkou, ale lze to?
G) nevím, jak se tvarovky budou chovat, pokud v nich zmrzne po dešti voda - nerozpadnou se tak trochu?
H) pokud povedu elektroinstalaci ve vrstvě vnitřní izolace, není potřeba nějakých zvláštních (rozumějme předražených) nehořlavých kabelů?

Otevřených otázek k diskuzi, zda zvolit skořep tvarovky, dřevostavbu, nebo dnes klasický ytong je mnoho a prosím, pokud mátě někdo zkušenosti, napište mi Vaše doporučení.

Předem moc děkuji.

S pozdravem

JN

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Mitáček20.06.2019 22:01
Ondřej Páleník20.06.2019 21:34
Jiří Mitáček20.06.2019 21:04
Ondřej Páleník20.06.2019 20:54
Jiří Mitáček24.11.2018 22:01
Mirek Svejda08.08.2017 09:05

Datum: 24.11.2018 22:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100188
reakce na ...
Postavil jsem komplet několik domů obou druhů, každý má nějaké pro a proti. Asi bych se daleko víc přikláněl k rozhodnutí z čeho postavit dle požadavků stavby samotné a jejího usazení v terénu.
Na všechny vaše otázky je velice jednoduché řešení u obou variant. Obě varianty se dají velmi snadno postavit v pasivním standardu za velice nízkou cenu, ale musíte stavbu řešit komplexně a ne se bez dalších informací rozhodovat na takovémto prvopočátku o druhu hlavního stavebního materiálu. Není ani jednoduché určit, které řešení vyjde levněji. Protože tohle je jen minoritní část z rozpočtu stavby, ale za to na způsobu který použijete bude navázáno mnoho dalšího, co už takhle od monitoru není úplně patrné.
Pro dřevo hrají nízké požadavky na založení stavby a její hydroizolaci. Stejně tak na manipulaci s materiálem. Pro BST zase hraje výhoda snadnějšího založení stavby do terénu. Pokud vám není vzdálená Praha-Západ nebo Beroun, po dohodě mám mohu oba druhy ukázat v reálu a nebo zkuste oslovit někoho ve vašem okolí. Když obojí neuvidíte na "živo" těžko se z pohledu neznalé osoby tyto stavby hodnotí. Projděte si těch staveb pokud možno více. V případě zájmu o prohlídku mi klidně napište na cuki(zavináč)volny.cz

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.08.2017 09:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Dobrý den
Z BST jsem stavěl, tak se pokusím odpovědět na pár otázek
A) v čechách ne, ale ve světě ano
B) je to klasické zdění, nepotřebujete žádné speciální nářadí takže pokud nejste úplný lempl, tak to zvládnete. Pohledová kvalita souvisí s pečlivostí. Jednodušší asi bude provedení stěrky pro sjednocení povrchu zdiva, překladů a věnce.
C) jsou na to doporučované materiály.
D) v porovnání s dřevodomkem pro stejnou tloušťku stěn bude tepelná ztráta nepatrně vyšší, ale v řádech desetin %
E) to samé se týká dřevodomku
F) to samé se týká dřevodomku. Nedělal bych to, je to komplikace navíc. Jednodušší bude postavit hliněné příčky.
G) materiál je z poměrně hrubých zrn, takže téměř nedochází ke vzlínání vody a je díku tomu mrazuvzdorný. Zkoušel jsem postavit plynosilikát a BST do louže vody. Plynosilikát do druhého dne totálně nasákne. U BST vystoupá voda jen asi do 1-2 cm.
H) normální kabely, u dřevodomku je to riskantnější.

Autor: Ondřej Páleník
Datum: 20.06.2019 20:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130447
reakce na ...
Dobrý den, vadilo by Vám kdybych se Vám ozval a pozeptal se po telefonu nebo osobně jak se Vám bydlí a na zkušenosti s BTS? Děkuji předem za reakci.

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 20.06.2019 21:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na tom z čeho je dům postaven, jak se v něm bydlí nijak nezáleží. Víc záleží na samotné skladbě k-cí. Tedy vnitřní vnější izolace, dispozice, orientace ke světovým stranám, ...

Autor: Ondřej Páleník
Datum: 20.06.2019 21:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130447
reakce na ...
To nikterak nerozporuji, jen mne zajímá subjektivní pocit a případně na co si dát pozor, nějaká doporučení.

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 20.06.2019 22:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samotná stavba ze skořepin je zdění jako každé jiné. Doporučuji si dobře rozvrhnout rohové dílce. Nepatří jen do rohů, ale do všech ostění a dlouhých hladových zdí.
No a zbytek už je právě na tom jestli vnitřní nebo vnější izolace. Sám jsem stavěl jen tu vnitřní variantu. Tu vnější jsem jen navrhoval a jednou dozoroval. Každá varianta má svá specifika. Dokonce i každý výrobce má jiné prvky. Jediné na co bych si dal pozor je to. že ta tvárnice není kvádr, ale kónická. Zeď mám pohledovou, ale ostění oken jsem musel zarovnat. Tam je to vidět více. Pokud nestavíte na milimetry, tak vás to moc trápit nemusí.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.