Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Skořepinové tvárnice x dřevostavba

Autor: Jiří Novák
Datum: 08.07.2017 11:10
uživatel: 125579

Dobrý den všem diskutujícím,

prosím o radu. Chci si postavit relativně malý a velmi jednoduchý dům a jako asi každý, přemýšlím z ČEHO. Osobně mne v minulosti velmi lákala dřevostavba, a nyní jsem se "zakoukal" do betonových skořepin s vnitřním zateplením. Několik diskuzí jsem zde již na toto téma našel, avšak žádné s pádnými argumenty a všechny mnoho let staré, proto zakládám nové vlákno.

Argumenty, proč postavit z bet. tvar + vnit. zat. je PRO MNE několik:
1. jednoduchý systém zdění, který člověk zvládne sám a tudíž mohu ušetřit nemalou částku při realizaci
2. jsem muzikant a potřebuji, aby dům splňoval určité akustické požadavky
3. spousta detailů mi příjde velmi elegantně vyřešena - izolace u soklu není přerušena, okna jsou instalována v rovině izolace atd...
4. chci mít vzduchotechniku, tudíž budu mít podhledy ve všech místnostech a nevadí mi izolovat strop 1m od obvodové stěny
5. chci mít okenice a zde mohu velmi pohodlně instalovat okenice přímo do betonové venkovní stěny
6. chci mít NED s co nejmenší spotřebou energie

Přesto mám zde několik protiargumetnů:
A) tento systém není v čechách mnoha léty prověřený
B) sice jsem zručný člověk, ale nejsem si 100% jist, zda zdění je opravdu tak jednoduché i v případě, že chci nechat zdivo pohledové
C) nevím, čím ošetřit finálně exteriér, pokud budu chtít nabarvit dům, abych zachoval průvzdušnost tvarovek
D) Nevím, zda opravdu se v domě nemusí téměř topit, za předpokladu, že budu izolovat 20 cm polystyrenu
E) nezvyklý pocit, že si nemůžu "kopnout" do sádrokartonové stěny
F) rád bych na vnitřní omítky použil hlínu - toto není podmínkou, ale lze to?
G) nevím, jak se tvarovky budou chovat, pokud v nich zmrzne po dešti voda - nerozpadnou se tak trochu?
H) pokud povedu elektroinstalaci ve vrstvě vnitřní izolace, není potřeba nějakých zvláštních (rozumějme předražených) nehořlavých kabelů?

Otevřených otázek k diskuzi, zda zvolit skořep tvarovky, dřevostavbu, nebo dnes klasický ytong je mnoho a prosím, pokud mátě někdo zkušenosti, napište mi Vaše doporučení.

Předem moc děkuji.

S pozdravem

JN

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Mitáček24.11.2018 22:01
Mirek Svejda08.08.2017 09:05

Datum: 24.11.2018 22:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100188
reakce na ...
Postavil jsem komplet několik domů obou druhů, každý má nějaké pro a proti. Asi bych se daleko víc přikláněl k rozhodnutí z čeho postavit dle požadavků stavby samotné a jejího usazení v terénu.
Na všechny vaše otázky je velice jednoduché řešení u obou variant. Obě varianty se dají velmi snadno postavit v pasivním standardu za velice nízkou cenu, ale musíte stavbu řešit komplexně a ne se bez dalších informací rozhodovat na takovémto prvopočátku o druhu hlavního stavebního materiálu. Není ani jednoduché určit, které řešení vyjde levněji. Protože tohle je jen minoritní část z rozpočtu stavby, ale za to na způsobu který použijete bude navázáno mnoho dalšího, co už takhle od monitoru není úplně patrné.
Pro dřevo hrají nízké požadavky na založení stavby a její hydroizolaci. Stejně tak na manipulaci s materiálem. Pro BST zase hraje výhoda snadnějšího založení stavby do terénu. Pokud vám není vzdálená Praha-Západ nebo Beroun, po dohodě mám mohu oba druhy ukázat v reálu a nebo zkuste oslovit někoho ve vašem okolí. Když obojí neuvidíte na "živo" těžko se z pohledu neznalé osoby tyto stavby hodnotí. Projděte si těch staveb pokud možno více. V případě zájmu o prohlídku mi klidně napište na cuki(zavináč)volny.cz

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.08.2017 09:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Dobrý den
Z BST jsem stavěl, tak se pokusím odpovědět na pár otázek
A) v čechách ne, ale ve světě ano
B) je to klasické zdění, nepotřebujete žádné speciální nářadí takže pokud nejste úplný lempl, tak to zvládnete. Pohledová kvalita souvisí s pečlivostí. Jednodušší asi bude provedení stěrky pro sjednocení povrchu zdiva, překladů a věnce.
C) jsou na to doporučované materiály.
D) v porovnání s dřevodomkem pro stejnou tloušťku stěn bude tepelná ztráta nepatrně vyšší, ale v řádech desetin %
E) to samé se týká dřevodomku
F) to samé se týká dřevodomku. Nedělal bych to, je to komplikace navíc. Jednodušší bude postavit hliněné příčky.
G) materiál je z poměrně hrubých zrn, takže téměř nedochází ke vzlínání vody a je díku tomu mrazuvzdorný. Zkoušel jsem postavit plynosilikát a BST do louže vody. Plynosilikát do druhého dne totálně nasákne. U BST vystoupá voda jen asi do 1-2 cm.
H) normální kabely, u dřevodomku je to riskantnější.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.