Rozdělení napájecího přívodu pro 2 podružné rozvodnice

Autor: Martin Lachman
Datum: 11.08.2017 12:15
uživatel: 105679


V podstatě řeším něco podobného, co kolega zde: http://forum.tzb-info.cz/139295-napojeni-druheho-privodniho-kabelu :

Plánuji kompletní rekonstrukci elektroinstalace na chatě kde se nyní trvale bydlí. Jedná se o dřevostavbu.
Aktuální stav předmětné části elektroinstalace odpovídá místě a době jejího provedení - 80. léta:
Z distribučního transformátoru je vedením v zemi připojena přípojková skříň, ta je společná pro několik odběrných míst (OM), a je umístěna ve stejném "pilíři" jako elektroměrový rozvaděč.
V pilíři jsou pak elektroměry s předřazenými hlavními jističi pro jednotlivá OM - hodnota jističe zde tedy odpovídá sjednanému rezervovanému příkonu.
Z elektroměrového rozvaděče jsou pak vedením v zemi napájeny jednotlivé objekty.

V mém případě je napájecí kabel s hliníkovým jádrem - asi tedy nějaký ten AYKY 4x16 (průřez zatím odhaduji, ještě musím ověřit měřením - ale předpokládám, že i v té době 80. let by snad menší průřez v hliníku neprošel výchozí revizí).
Délka přívodu je odhadem 40m.

Záměrem rekonstrukce je navýšit rez. příkon z 3x10A na 3x20A.
Nově bych rád v místě, kde je nyní napájecí kabel přiveden do hlavní rozvodnice provedl rozdělení na 2 vedení pro 2 podružné rozvodnice (pro suterén a pro byt).
Tj. nynější hlavní rozvodnice by přestala plnit funkci hlavní rozvodnice.

V místě rozdělení přívodu bych provedl/instaloval:
- rozdělení PEN na PE a N, tj. dále by už výhradně byla soustava TN-S
- přepěťovou ochranu 2. stupně
- centrální proudový chránič s rez. I=300mA, se zpožděným vybavením (je to dřevostavba)
- připojení napájecích kabelů pro 2 podružné rozvodnice v CYKY 5x6

No, a konečně otázka, která mne trápí:
Protože při tom rozdělení přívodního vedení dojde ke změně průřezu (ekvivalent 16mm2 hliníku je v mědi asi 10mm2 - já ale povedu ty odbočky do podružných rozvodnic v 6mm2), mělo by se (asi) v místě změny průřezu provést jištění (proti nadproudu).
Měl bych tedy na ty odbočky předřadit jistič o stupeň nižší, než je u přívodního vedení - tedy pro případ hl. jističe před elektroměrem 3x20A by to mělo být 3x16A. Jenže já bych se nerad vzdal toho příkonu.
Je z hlediska selektivity jištění velký problém kdybych těm odbočkám předřadil stejnou velikost jističe jako je před elektroměrem - tedy těch 3x20A?

Za případné odpovědi či komentáře budu vděčný.
Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Lachman16.08.2017 12:29
Luboš Ehrenberger15.08.2017 20:50

Příspěvky
Autor: Luboš Ehrenberger
Datum: 15.08.2017 20:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115630
reakce na ...
Pokud jištění vyhoví kabelu o nejnižším prúřezu , nemusíte změnu průřezu jistit . Dopoiručoval bych vám kontaktovat projektanta nebo revizního technika a domluvit se s ním + nechat proměřit stávající Al vedení atd, Dále v místě stávající hlavní rozvodnice zkontrolovat parametry uzemnění. Děláte dost podstatný zásah do elektroinstalace, měl byste pak na závěr mít revizi a RT bude požadovat orojekt.

Autor: Martin Lachman
Datum: 16.08.2017 12:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105679
reakce na ...
Děkuji za odpověď.
Ano, máte pravdu uzemnění by se mělo ověřit - v objektu aktuálně není něco jako HOP s přizemněním, a také nemá hromosvod. Ale potřebuji jen teď provést to rozdělení na ty podružné rozvodnice, abych mohl dokončit nějaké stavební úpravy.
Zbytek rozvodu je provizorní (lepší, než ten původní, nebezpečný s mnoha dodatečnými zásahy původního majitele).
Ano, uvědomuji si, že provádím zásadní zásah do elektroinstalace - a jistě takový postup není doporučeníhodný - byť mám elektrotechnické vzdělání (silnoproud), tak v oboru nepracuji - jsem zkrátka kutil ;-) a to riziko holt beru na sebe.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czTradiční český výrobce dveří CAG představí své novinky na veletrhu FOR HABITATNenechte si ujít to nejlepší z FOR HABITAT 2018 a přijďte již tento týden do Letňan!Moderní dům s tradičními prvky a velkou garážíV Chebu začala rekonstrukce kolejiště vlakového nádraží