Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Umístění lokální rekuperační jednotky

Autor: Ladislav Maršík
Datum: 25.08.2017 19:37
uživatel: 125875

Zdravím,
aktuálně řeším umístění lokální rekuperační jednotky Vents Comfo RA-50. Umístění mi vychází na severní stranu směrem k severozápadnímu rohu. Jednotka bude v největší místnosti cca 45 m2, 2,5 m světlost. Vzhledem k tomu, že mám dřevostavbu, musím se trefit mezi do mezer mezi profily. Zároveň mi jednotka vychází do oblasti bloku obývací stěny, resp. nad ní. Spodek vniřní jednotky bude cca 10 cm nad obývací stěnou a vrch cca 10 cm pod stropem, v tom bych problém neviděl, výdech z jednotky by měl směřovat vodorovně. Nicméně řeším 3 varianty - střed mi vychází od SZ rohu buď 23,5 cm, nebo 74,5 cm nebo 131 cm. Esteticky vychází nejlépe prostřední varianta - hraje roli na funkčnost rohové umístění? Tedy čím více v rohu, tím může jednotka mít jakoby horší prostorovou funkčnost? Poraďte mi prosím, zítra ráno jdu dělat díru do dřevostavby. Děkuji, Láďa M.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
Datum: 06.12.2019 14:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Pro KOntext 105. rozvodové problematiky :-)

SFO

Datum: 27.08.2017 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Hotovo....probiha testovani :-)

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.08.2017 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Zde je odkaz na jinou jednotku s reálnějšími parametry. Liší se třeba tím, že má filtr G3 a přiznanou spotřebu versus úsporu a možné vlivy od rozdílu tlaků mrazem anebo vliv větru.
https://www.korado.cz/common/downloads/vetraci-a-rekuperacni-jednotky-navod-k-pouziti-korasmart-tube.pdf

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 27.08.2017 16:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Test dopadne podle očekávání na výbornou. Protože nemáte žádné srovnání s plnohodnotnou centrální rekuperací. Takže - podle mě je to všechno zbytečné.
S pozdravem Laďa

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 27.08.2017 16:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Rozvrtanej dům.

Datum: 27.08.2017 16:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V nejhorsim jsem si pripravil diru pro klimosku :-)

Datum: 27.08.2017 16:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to bude docela slušná díra na klimošku :-@

Datum: 27.08.2017 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
150 průměr.... na místnost min. 110 m3 skoro ještě málo :-D na připojení mobilní klimatizace.

Datum: 27.08.2017 16:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak na mobilní klimatizaci to bude opravdu paráda. Vidím v jasných barvách jak vám v obejváku leze vzhůru po zdi chobot výdechu a dere se dírou ven.

Datum: 27.08.2017 16:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Určitě bych to řešil hranatým bílým potrubím, ale to jsou jen teorie.

Datum: 27.08.2017 16:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To opravdu nemam. Ale ja proste nic vetsiho, nez lokalni jednotku, do baraku proste uz nedostanu.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 27.08.2017 16:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Já jsem si to samé myslel také. Nakonec jsem do již 25 roků postaveného baráku dostal rekuperační jednotku a všechny potřebné rozvody. Dokonce ani neuvidíte, kde to vede.
S pozdravem Laďa

Datum: 27.08.2017 16:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já to v dřevostavbě nemám kudy dostat, jedině přiznaně. Ve stěnách jsou dřevěné profily po 55 cm, veškeré instalace v předstěnách, v podlaze je v obou patrech podlahovka. Půdu nemám, sklep taky ne.

Autor: Roman Novák
Datum: 27.08.2017 16:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Přiznat se to dá. Toto bylo sice prvoplánové řešení, ale podobně to můžete vyřešit taky.

Datum: 27.08.2017 16:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypada to moc pekne, o tom zadna. Ja mam strop 2,5 m, niz jit uz fakt nejde.

Datum: 27.08.2017 16:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten strop samozřejmě snižovat nemusíte, stačí tam vybudovat ty pohledové "šikminy" z SDK profilů a vložit do nich potrubí, kabely, co chcete...

Datum: 25.08.2017 21:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

přiznávám se že vůbec nechápu jak toto zařízení může fungovat. U netěsných domů bude sice nějak větrat, ale úsporu tam nikde nevidím.
U těsných domů to zase v těch popisovaných cyklech snad ani nemůže větrat:

https://www.elektro-paloucek.cz/ventilatory/rekuperacni-jednotky/rekuperacni-jednotka-vents-twinfresh-comfo-ra-50

Zkuste si spočítat na jaký přetlak/podtlak by se místnost dostala v popisovaném cyklu 70 vteřin u těsného domu...

Datum: 25.08.2017 22:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem na to zvědavý, praxe teprve ukáže. Prakticky hlavním důvodem instalace je nutnost "odvlahčování" od podzima do jara, kdy díky těsnosti a nesprávné frekcenci větrání stoupá vlhkost až k 70%. Snad to alespoň trochu pomůže. Výsledek BDT mám asi N50 = 0,4 h-1, ale to samozřejmě byly zaslepeny všechny nasávací místa, nyní si to má šanci přisát přes komín, mikromezerami mezi žaluziemi na výdechu digestoře, husími krky z prostupové tašky na střeše a další .....

Datum: 25.08.2017 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tedy pokud to má větrat tak se většina (více jak 90 procent) vzduchu rekuperace vůbec neúčastní. Volně prochází netěsnostmi domu. Vzhledem k ceně toho produktu, provětrání jednotlivých místností, a celkové účinnosti bych volil určitě jiný způsob větrání. U domu s 0,4 h-1 či lepší asi nějakou rovnotlakou variantu.

Datum: 25.08.2017 22:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasim, ze k idealu to bude mit daleko, ale melo by to na druhou stranu alespon trochu pomoci. Bohuzel pri novostavbe nebyla rekuperace resena a dnes bych uz vse resil uplne jinak. Takze je to spis akce z nouze.

Datum: 26.08.2017 10:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
To je tak maximálně co to může udělat "trochu pomoci".
Větrat dům není legrace ovšem záleží na infiltračních vlastnostech stavby a to hodně. Zde u těchto lokálních jednotek si musíme uvědomit, že jejich hodinový výkon je poloviční když nemají "protijednotku". A tak se nám nějakých 30 až 50 kubíků redukuje na polovinu a to pro dům nestačí a stejně je to jenom nějaký MIX vyměńovaného vzduchu. Takže solidní větrání (při těsné stavbě) musí mít jednotek několik a to musí pracovat 24 hodin. Jinak se musí řešit elektroovládané klapky (taková možnost je) aby nám nevadil nárazový vítr. Co se týký energetické účinnosti, tak o tom nelze dohledat takové "prkotiny" jako měrnou tepelnou kapacitu výměníku, absorpční schopnosti kondenzátu ani křivku tepelné výměny s časem.

Datum: 26.08.2017 11:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud se jedná o bungalov tak bych se spíše vydal cestou opravdové rekuperační jednotky a rozvody bych natahal vrchem a vhodně zateplil. Bude to každopádně lepší než nějaké tyto lokální "rekuperace" (jak říká pan Šalý "pšouk sem - pšouk tam) u kterých osobně nejsem nikterak přesvědčen o jejich plné funkčnosti. Navíc jsem už viděl několik domů kde se po letech docela viditelně projevuje špinění fasády v okolí těchto lokálních zázraků.
Takže pokud chcete opravdu kvalitně větrat a i odvlhčovat tak opravdovou rekuperaci. Pokud chcete jen odvlhčovat tak bych do domu dal klimatizaci která dokáže vzduch slušně odvlhčit a v zimě i vytopit.

Datum: 26.08.2017 00:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já bych na Vašem místě přece jen zvážil instalaci rozvodu s přívodním vzduchem do obytných místností. To zajistí provětrání všech místností. Pro snížení vlhkosti a teploty instalovat klimatizaci, alternativně odvlhčovat (ochlazovat) přívod větracího vzduchu.

Datum: 25.08.2017 23:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Úsporu slibují hlavně prodejci a názorná ukázka, že každý má své hodnoty u toho jistého výrobku. Už to, že nekondenzuje je podezřelé.

Datum: 26.08.2017 00:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel ještě horší je to, že pan Maršík očekává, že ta jednotka mu provětrá celý dům a sníží interiérovou vlhkost.

Datum: 26.08.2017 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Nikdo nepočítá".
Výsledek by byl překvapivý a těžko zdůvodnitelný. U absolutně těsné mísnosti by se ventilátorem za 70 sekund při maximálním výkonu mělo dostat až 1000 l vzduchu (podle technických dat). To je přesně kubík.
Kdyby mísnost měla objem 50 m3, tak by se to muselo stlačit (původní objem) na 49 m3 a to máme 2% a když uvážíme běžný tlak 100 000 Pa tak by to znamenalo změnu 2000 Pa. Jenže ventilátor o výkonu 5 W vytlačí tak maximálně 50 Pa. Naštěstí mísnost úplně těsná neexistuje, jinak by po pár sekundách "mlel vzduch naprázdno". Takové "detaily" jako rozepnutí objemu dohřevem od okolí jsem zanedbal.

Datum: 26.08.2017 19:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, takto by to zřejmě mělo být. Místnost má cca 110 m3, nicméně je propojena otevřeným schodištěm s patrem + prahové mezery s ostatními místnostmi, tudíž i se započítáním úniků komínem, digestoří atd., tak přetlak a podtlak budou nakonec skoro zanedbatelné. Cca do 2 hodin budu mít jednotku zprovozněnou, už mi zbejvá jen zatěsnit zvenku silikonem, nasadit venkovní kryt a doma prolepit parozábranu a nasadit jednotku, což by se mi ještě dnes mělo podařit.

Datum: 26.08.2017 20:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zde by bylo dobré poznamenat, že BLOW DOOR TEST vytváří přetlak 50 Pa aby se posudila těsnost obálky (smluvní hodnota). Pro nízkoenergetické domy je to hraniční hodnota 1,5 za hodinu a pro pasivní 0,6. Takže při místnosti o 110 m3 by to byl únik pod tlakem 50 Pa 165 m3 za hodinu nebo 66 m3. Z toho rezultuje úsudek, že jakékoliv "tlakování" nutí v dostatečné míře unikat vzduchu mimo rekuperaci. Nicméně větrat to větrá o tom není sporu.

Datum: 26.08.2017 20:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Nicméně větrat to větrá o tom není sporu."

Deklarované průtoky (bez známého delta P):
Průtok vzduchu: 14/28/54 m³/hod

To by tak mohlo stačit pro místnost ve které bude jednotka instalována. Do těch ostatních místností se to bude dělit neznámým poměrem. Třeba v mém případě podkrovního domu bychom to v patře asi dlouho neustály.

Datum: 26.08.2017 21:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle mne jsou to deklarované průtoky do volného prostoru nebo když druhá jednotka současně odtahuje. Jinak při tvoření sebemenšího přetlaku musí výkon klesat. O kolik to je ve hvězdách.
Za povšimnutí stojí zhlédnot několik ventilátorových chrakteristik výtlaku motorem tak do 8 W.

zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama