Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Elektrokotel, nebo olejové radiátory?

Autor: Lukáš Melen
Datum: 29.08.2017 10:42
uživatel: 123101

Zdravím, měl bych takovej dotaz, dokončuji rekosntrukci starší dřevostavby a mám dilema, zda vytápět všechny místnosti olejovými radiátory ORS, nebo koupit klasické vodní radiátory, natahat trubky a zapojit na elektrokotel?

Pořizovací náklady by byly asi tak zhruba stejné - elektrokotel mám doma jeden schovanej.

Provozní náklady by měly být zhruba asi také stejné, nebo vyjdou olejové radiátory o kapánek levněji na provoz?

Rozhodující je asi to, že u kotle bych musel tahat po celym domě trubky (popř. dá se napojit i na budoucí krbová kamna)
U olejových radiátorů stačí jen přišroubovat pod okno na zeď a strčit do zásuvky (elektroinstalace je připravena jak na přímotopy pod okny, tak na elektorkotel)

Máte nějaké zkušenosti s těmito olejovými radiátory ORS? Spolehlivost, popř dostupnost ND jako jsou třeba topné patrony?
Kupoval bych dva 1500W (obávák, jídelna s kuchyní, jeden 1000W do ložnice a jeden cca 500W, nebo 750W do šatny.

Kotel mám doma schovanej protherm rejnok 12KW, mohu ho ale ponížit na menší výkon výměnou topné patrony.

Domek je přízemní, podlahová plocha asi 80m2, podlaha zateplena 16cm, obvodové stěny 26cm, strop 20cm+reflexní parozábrana, všude nové plastové okna.

Díky za rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Šíp25.02.2019 15:23
Lukáš Melen25.02.2019 15:07
Martin Šíp25.02.2019 13:45
David Viktora19.09.2017 08:39
Lukáš Melen15.09.2017 09:02
David Viktora15.09.2017 08:50
Lukáš Melen30.08.2017 14:12
Jozef Homola29.08.2017 10:58

Datum: 29.08.2017 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ploché olejové radiátory docela zažívají renesanci i v severských zemích. Mají výbornou regulovatelnost. Elektrokotel nepřinese nějaký větší užitek spíše naopak.
Poz.
Jeden porouchaný olejový radiátor není totéž co porouchaný elektrický kotel.

Datum: 30.08.2017 14:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, taky si myslím, že olejáky budou lepší volba, než tahat nové rozvody vody a připojovat elektrokotel. Zkusím koupit raadiátory od firmy ORS, oproti jiným jsou za poloviční cenu.... Zajímaly by mě nějaké zkušenosti s těmito radiátory ORS? Díky

Autor: David Viktora
Datum: 15.09.2017 08:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120746
reakce na ...
Také stojím přesně před tou samou volbou. Nyní topím dřevem (krbovky v obýváku + výměník na ÚT v podkroví), celkové TZ patrového domku jsou cca 5kW při -5°C. Domek není zateplený, pouze je zateplený strop a střecha v podkroví.
Ve hře jsou dva systémy - buď elektrokotel + ÚT do celého domku, nebo právě ORS radiátory. Oba systémy mají svoje výhody a nevýhody (jako zdroj tepla pro ÚT lze použít cokoliv, co umí teplo vyrobit a nacpat ho do vody v trubkách, čili ÚT je univerzálnější; ORS lze regulovat pro každou místnost samostatně, ale je plně závislý na dodavateli energie, kterého lze nahradit jen těžko), nicméně z hlediska provozních nákladů by to mělo vycházet zhruba stejně. V domku se postupně budou měnit stará dřevěná "paneláková" okna s dvojsklem za nová plastová s trojsklem a v blízké budoucnosti se bude zateplovat fasáda, takže TZ budou s časem klesat. Včera jsem se bavil na toto téma s kolegou elektrikářem a ten mi řekl, že ORS v celkovém instalovaném výkonu 7,5kW už má v bytě (nezateplená starší bytovka) tři roky, roční náklady jsou cca 17 000 Kč za elektřinu celé domácnosti včetně topení a že si to nemůže vynachválit. Sám jsem téměř po celou minulou zimu používal ze zvědavosti malý oleják pro přitápění v podkroví a ten fungoval skvěle, aniž by náklady na elektřinu nějak výrazně vzrostly. Takže pro mne další plus pro ORS.
Kromě toho provádím rekonstrukci elektrorozvodů a rozvaděče v domku kvůli probíhající rekonstrukci koupelny a kuchyně; když už tedy mám rozkopané půl stěn v domě, tak ty další kabely pro ORS můžu nachystat také.
V tuto chvíli je to cca 50/50 mezi ÚT s elektrokotlem a ORS... ale ve světle posledních informací od kolegy se začínám pomalu přiklánět k ORS. Stále by mne ale zajímaly případné zkušenosti ostatních s těmito radiátory, a´t nevařím jen na základě několika málo zdrojů :).

Datum: 15.09.2017 09:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
koupil jsem nakonec tyto radiátory ORS, ale zatím je nemám nainstalované mám ale jeden radiátor 1000W u rodičů v pokoji kde si s ním přitápím když rodiče netopí do ÚT ale jen v krbovách a já mam v pokoji zimu. Radiátory topí hezky, při max výkonu je max. povrchová teplota 83°C cca. Doba než vychladnou na 25° C je cca 20minut. Výrobce je Polsko......
Ale líbí se mi termostat, který po dosažení požadované teploty trvale udržuje radiátor teplý, ale teplota v mítnosti je konstatní = radiátor vytopí stejně co jsou tepelné ztráty místnosti, takže to navodí lepší tepelnou pohodu, narodíl třeba od klasického přímotopu, který zatopí, termostat vypne a najendou je zima....
Jinak pokud by jste se rozhodl pro elektrokotel, měl bych tu jeden 12KW Protherm Rejnok k prodeji :)

Autor: David Viktora
Datum: 19.09.2017 08:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120746
reakce na ...
Díky za nabídku, ale 12kW je pro mne zbytečně velký výkon :). Pokud bych zvolil elektrokotel, pak nějaký s výkonem kolem 9kW a s možností ovládání přes internet (abych jej mohl začlenit do mé chystané domácí autimatizace) + aspoň 500l akmuluační nádrž. Kotel nabije teplem nádrž a pak se pojede půl dne jen z ní.
No, letos už to nerozhodnu, budu ještě topit kamny a mezitím si nachystám elektrické přípojky jak pro radiátory pod okny, tak pro elektrokotel do sklepa. Na jaře se to rozsekne. Tou dobou už byste vlastně mohl mít i nějaké první zkušenosti s ORS, že?

Autor: Martin Šíp
Datum: 25.02.2019 13:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129868
reakce na ...
Dobrý den. Uvažuji o koupi radiátorů ORS do 2+1 v zateplené bytovce. Mohu poprosit o Vaše dosavadní zkušenosti? Díky

Datum: 25.02.2019 15:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moje zkušenosti jsou velmi dobré, ale zatím jsem je vyzkoušel jen párkrát, protože máme přebytek starého dřeva ze střechy atd, tak topíme pouze dřevem. Ale i tak pár dní jsem s nimy topil a maximální spokojenost, hlavně je super, že při nahřátí na nastavenou teplotu nevychladnou, ale pouze sníží výkon, tudíž klesne teplota radiátoru třeba na 40-50°C a udržuje tak konstantní nekolísavou teplotu v místnosti. Jde z nich hezky sálavé teplo.

Autor: Martin Šíp
Datum: 25.02.2019 15:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129868
reakce na ...
Děkuji za odpověď. Koukal jsem že se v Polsku dají koupit skoro za polovinu než tady v ČR. Tak přemýšlím jestli si pro ně nezajet do Polska. Akorát by se asi špatně řešila případná reklamace. Mají tam i větší výběr typů než český dodavatel.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.