Když se Fonaly sejdou v rozvodu s mědí... je to velký problém? ;-)

Autor: František Ryšánek
Datum: 04.09.2017 19:19
uživatel: 109467


Dobrý den vespolek,

rodina se mentálně připravuje na upgrade zdroje tepla v rodinném domku. Doteď Dakon na tuhá paliva, rozvod ocelovými rourami patrně 3/4" (páteře 6/4"), samotíž, ve dvou patrech dohromady 8 těles skládaných z Fonalů. Chystá se připojení na dálkový zdroj tepla skrz výměník, s tím souvisí že do systému přibyde nějaká ta měď. Ne že by tam doteď žádná nebyla, ale zatím tam byly jenom bronzové/mosazné kohouty a tuším asi 2 m měděných trubek někde kolem bojleru. Během dosavadních asi 35 let provozu nebyl s Fonaly žádný problém (snad kromě toho, že se uvnitř usazuje prach). No a teď potenciální dodavatelé namítají, že "hliník v oběhu", že to rozhodně nemohou doporučit, že mají ve své "směšovací stanici" docela dost mědi atd.

Z dřívějšího čtení si vybavuji různá varování, nedávat měď do soustav s nerezovými prvky, že pak nerez díky měďnatým kationtům začne reznout. Ale to neříká nic o hliníku.

Než jsem tohle napsal, přečetl jsem si zajímavý příspěvek na tomto serveru, který řeší elektrochemické potenciály v souvislosti s vývojem plynů v otopné soustavě:
https://vytapeni.tzb-info.cz/provoz-a-udrzba-vytapeni/16008-pravo-a-znalec-zavzdusnovani-otopnych-soustav
Probírá se tam především zavzdušňování a okrajově i koroze.

Jestli jsem to správně pochopil, horší průser než měď v oběhu je právě hliník, protože jeho potenciál "víc vyčnívá" - a bude víc korodovat, protože je na záporném konci řady.

Co myslíte: nechat tam Fonaly a zkusit co to udělá? Bát se toho předem? Pokud tam zůstane atmosférická expanzka, bude v radiátorech tlak kolem 1 Baru. Plyn myslím není velký problém, odvzdušnit je to nejmenší. Je riziko, že budou hliníkové kationty korodovat zařízení na místní straně domovního výměníku?

Předem díky za názory :-)

F.Ryšánek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czJak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houbyO fotovoltaiku je v ČR zájem, bariérou jsou vstupní nákladyTmavé dekory dveří v kontrastu nebo v tónu?Další plavební komora na Vltavě? Povodí chce oživit debatu o stavbě