Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Energetická náročnost restaurace

Autor: Ondřej Jonáš
Datum: 06.09.2017 12:25
uživatel: 114314


Dobrý den,
lze považovat novostavbu objektu s restaurací, a tedy i s větší kuchyní, za "výrobní provoz", na který se dle paragrafu 7 odst. (5) zákona o hospodaření s energií nevztahují poměrně přísné požadavky odstavce (1)b)?

Vlastníkem pozemku a tedy i novostavby bude orgán veřejné moci, objekt tak již musí splňovat požadavky na "téměř nulovou spotřebu energie". Jde mi o to, že velká kuchyně obsahuje mnoho zařízení a strojů s velkým příkonem, jehož pokrytí energií z obnovitelných zdrojů (v rámci řešeného pozemku) může být velmi problematické...

Děkuji, Jonáš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Andy Bonde
Datum: 09.11.2017 09:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120053
reakce na ...
Dobrý den,
1) co znamená objekt s restaurací?
2) v onom §7 (5) e) se musí jednat o provozů se spotřebou energie do 700 GJ/rok
3) "pokrytí energií z obnovitelných zdrojů" s tím to není tak žhavé, je to trochu zavádějící pojem v našich českých podmínkách. Kolikrát budova vyjde i s plynem a příp. drobným OZE zařízením.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.



 
 
Reklama