Otopná soustava v bytovém domě

Autor: Michaela Blahutová
Datum: 13.09.2017 15:07
uživatel: 126019


Dobrý den,
prosila bych o radu, nebo vysvětlení, jak vlastně funguje otopná soustava v bytovém domě o 4.NP s regulačními ventily.
Bydlíme v posledním patře (4.NP) bytového domu, pod střechou a neustále řešíme problém se sousedy pod námi, pouze bytem v 3.NP, nikoli dalšími sousedy v 1.NP a 2.NP, kteří se domnívají, že my netopíme a jim v důsledku toho nefunguje topení a musejí si přitápět přímotopy.
My však nemáme potřebu nevytápět, topíme dle naší pohody, tedy na cca 22 st., teplo v bytě máme přiměřené, jak nám vyhovuje, ale tímto počínáním sousedů, zbytečně vytápíme příliš, jen aby byli spokojeni a máme doma jako v sauně.
Prosím o vysvětlení, jestli má vliv na otopná tělesa sousedů pod námi to, že my prostě nejedeme naplno, ale na stupeň např. 2? ještě bych ráda zmínila, že z vlastní iniciativy manžel, čas od času v topné sezóně, odvzdušňuje jako poslední byt.
Mockrát děkuji za jakékoli vysvětlení, už nevím čím sousedům argumentovat.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Stoll17.09.2017 23:04
Stanislav Vinklárek13.09.2017 19:31

Příspěvky
Autor: Petr Stoll
Datum: 17.09.2017 23:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Dobrý večer paní Blahutová,

pokud byste této problematice chtěla co nejvíce porozumět, doporučuji Vám si prostudovat články pana Jiřího Ráže:
https://www.tzb-info.cz/autori/jiri-v-raz

Pokud máte termostatickou hlavici na st. "2," bude Vám reagovat na vnitřní teplotu cca 16 st.C. To znamená, že teplota 22 st.C ve Vašem bytě je dána buď přetápěním objektu, jelikož nemáte otopnou soustavu hydraulicky vyregulovanou a termicky seřízenou, a nemůže tak automaticky reagovat na vnitřní i vnější tepelné zisky, anebo odebíráte teplo od sousedů, které do Vašeho bytu prostupuje zdmi.

Aby bylo možné posoudit Váš problém se sousedy, bylo by potřebné mít k dispozici původní projektovou dokumentaci (tepelné ztráty bytů, velikost a výkony otopných těles, diferenční tlak na patě stoupaček, atd,), znát spotřeby tepla Vašeho objektu během topné sezony, počet dnů vytápění, průměrné venkovní teploty v jednotlivých měsících, nastavení topné křivky, vnitřní teplotu v objektu, a další potřebné údaje.

Je možné, že sousedé pod Vámi mají uzavřené radiátory, svůj byt vytápějí jen stoupačkami, a proto chtějí, abyste svůj byt vytápěli na co nejvyšší vnitřní teplotu. I takové případy jsou časté.

Pokud určitý počet nájemníku uzavře otopná tělesa, bude se tak snižovat přenosová schopnost tepla, což se se projeví tím, že v ostatních bytech bude docházet k "nedotápění."

Je tedy těžké radit na dálku.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 13.09.2017 19:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
22C je sauna ??? Stupeň 2 - co to je - nerozumím .. nastavení termohlavic? Vypadá to že kotel dodává málo tepla nebo je vše chybně zapojeno - to se mi ale nezdá ..
Kolik C mají sousedé v 3. NP ??
Topení je centrální z teplárny nebo máte v domě vlastní kotel ???

ps: barák snad někomu patří, ten by měl vytápění řešit/kontrolovat atd. Všichni mu přece platíte.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czJak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houbyO fotovoltaiku je v ČR zájem, bariérou jsou vstupní nákladyTmavé dekory dveří v kontrastu nebo v tónu?Další plavební komora na Vltavě? Povodí chce oživit debatu o stavbě