Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ohřev vody

Autor: Petr Kubík
Datum: 21.09.2017 13:21
uživatel: 108167

Fotogalerie:

Dobrý den,
v solárech a věcech okolo jsem uplný amatér, prosím nekamenovat za mé hovězí nápady :) Chtěl bych se zeptat, jestli můj nápad je nějak
životaschopný v reálném světě, popřípadě co by stálo u něj za vylepšení. Potřeboval bych ohřívat vodu v nádrži. Jedná se o cca 70 litrů
vody, vstupní teplota vody je 18°C a výstupní by měla být kolem 30 - 40°C, pokud bude více tak to nevadí, ale maximum je 60°C.

Mam představu že bych použil topnou spirálu 24V/ 600W topná patrona, G 11 palce (38x 158mm) TF112 (
http://www.malapa.cz/produkty/topne-folie-a-pasy/TF112/ ) Mám také možnost použít žhavící svíčky na ohřev vody v autě, jedna má 300w / 12V a jsou jištěny 20A pojistkou, těch mohu mít spousty zadarmo, ale asi je lepší ta patrona na ohřev, nebo to vyjde na stejno?

Na dno nádrže přidělám trubku, na ni napojím ovládací termostat, který při max teplotě vypne patronu ( https://www.ghvtrading.cz/komponenty-pro-rozvadece/klimatizacni/termostaty-hygrostaty/et011.html ), ale nechá běžet čerpadlo dokud teplota vody nepoklesne třeba o 5°C, To nevím jaké by bylo nejvhodnější čidlo a dále dám oběhové čerpadlo 24V, pak udělám kapsu do které dám topnou patronu (žhavící svíčky) a konec zavedu do horní části nádrže a takhle budu točit vodu dokola něž se
ohřeje na požadovanou teplotu.

Otázkou je, kolik panelů k tomu bude asi potřeba, koukal jsem na amorfní panely ale zase mají asi malej výkon (75W) a bylo by jich potřeba 8 kusů?

Další možnost je, že jsem koukal a v číně se dají sehnat jednotlivé monokrystaly o rozměrech 125 x 125 s výkonem 2,7W a 0,5V, takže bych si je spájel a udělal domácí panel o 36 krystalech, tam panel vychází na nějakých 2500,- a bylo by jich potřeba 6.

Nebo pak polykrystal 156 x 156 s výkonem 4,4W a 0,5V s tím že panel 36 krystalů by mne vyšel na cca 1500,-a bylo by jich potřeba 4, na pracnosti mi nezáleží, bude zima a času bude do jara dost.

Pak další otázkou je asi použití baterek, ale nevím jak dlouho by taková spirála dokázala topit jen na baterky, takže to vidím jen
čistě na provoz ze soláru, ale asi to bude chtít nějaký stabilizovaný napětí, tak bych tam dal pár autobaterek, tich mohu mít taky
hodně zadarmo a k nim dal MPPT solární regulátor EPsolar 100VDC/ 10A série A a přes něj napájel topnou spirálu. Díky moc za rady a
nakopnutí správným směrem. Petr.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Zíka26.09.2017 15:59
Petr Kubík26.09.2017 08:24
Petr Zíka25.09.2017 20:33
Petr Kubík25.09.2017 10:21
Pavel Šebek24.09.2017 14:56
Petr Zíka23.09.2017 12:49

Datum: 25.09.2017 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Díky za reakce. O tom soláru jsem taky přemýšlel, ale při představě jak táhnu složitě a klikatě trubku z jedné střechy na druhou a pak do nádrže po fasádě mě to přešlo. Pak také problémy s přehříváním v létě a ještě bych potřeboval nějaký výměník k tomu. A na klestí sem už drobet línej.

Drobet jsem brouzdal po internetu a studoval různé možnosti a drobet jsem to pozměnil, viz náhled. Nyní to vypadá snad rozumněji než předtím. Teď by bylo vše na 230V s tím že bych dal patronu do nerezové jímky a přes ní točil vodu. Rychlostně mi to vychází točit cca 60l/h. Výhodu v tomto vidím, že když nebude svítit sluníčko a budu chtít ohřívat, tak přehodím kabel od výstupu z MPPT do klasické zásuvky a budu ohřívat dál. Popřípadě, když bude dost elektriky tak potom eventuelně na svícení v dílně. Problém bude asi v tom že na toto domácí ohřívání vody nedostanu výhodnější tarif na elektriku, nebo jo?

Autor: Petr Zíka
Datum: 25.09.2017 20:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Nějak si nemohu vybavit MPPT měnič, který by šel takhle použít. Vy máte nějaký vybraný?
Abyste dostal "noční proud", musíte splnit podmínky distributora. Jsou na netu, ale lepší je stavit se na obchodním místě a vyptat se na podrobnosti.

Autor: Petr Kubík
Datum: 26.09.2017 08:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Našel jsem tento měnič: http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-ohrev-vody-siton-210/

Datum: 26.09.2017 15:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na tento měnič můžete připojit pouze spirálu. Určitě bych neriskoval čerpadlo ani nějaká světla. Pokud byste chtěl využívat elektřinu z panelů i pro snížení spotřeby, musel byste použít nějaký měnič nafázovaný do sítě (on-grid, grid-tie) a regulátor přebytků (např. GreenBono, Wattrouter). Svépomocí a štěstím při nákupu (bazar) jste při 1.5kW někde na 50.000Kč za komplet.

Autor: Pavel Šebek
Datum: 24.09.2017 14:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104777
reakce na ...
Akumulovat do 70L vody to bude odhadem 0,7kWh den za sluného počasí. Těch je cca 250 za rok a panel 4,4w x 36ks to je 155W odhadem dostat vodu na cca 45C bude chtít 4panely 6000kč úspora za den bude noční 1kWh za 2kc cca 1,50
Tak 6000 / 1,5 = 4000dní tak to se vrátí za 15let

Osobně bych volil přímo akumulaci tepla , vodní solar panel větší boiler a noční proud, nebo kotel na dřevo a pavidelně chodit do lesa na klestí.

Až bude panel 200W stát 500kč bude to mít v určitých oblastech význam
Tam kde není jiná možnost , nebo velké stráty z vodních panelů pokud jsou daleko od výměníku .

Ona po 5letech ta izolace trubek vedených po ploché střeše cca 50m co jsem viděl nic moc pak je návratnost horší.

Pokud máte topnou spirálu tak nesmíte překročit její napětí , pokud panel nedá výkon spirály nemůže ani překročit její napětí.

Je otazka co to dělá s foto články kdyz jsou přímo na odporové zátěži pokud bude malá inzenzita bude menší napětí a tím i výkon ,
asi to nevadí a to asi i kdyby to šlo do zkratu za cca 30% intenzity,
frekvenční měnič udržujě stejné výstupní napětí pokud dodává do sítě a vstupní napětí se mění dle intenzity tu kopíruje výstupní proud tudíž i výkon a při malé intenzitě se měnič vypne a panel není odprově přetížen.

Já jsem používal malé čerpadlo na 20W panel a vcelku pohoda když byla malá inzenzita šli otáčky dolů až se to zastavilo ale jak se odsunul mrak zase se roztočilo bylo zaojeno přímo na panel.

Datum: 23.09.2017 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Několik poznámek: Orientačně: panely o výkonu 1kW dají za slunečného dne cca 6kWh, tato energie ohřeje 100 litrů vody o 50 stupňů.
Vyrobit panely z modulů lze, ale je problém dosáhnout rozumné životnosti (spoje i nechráněné panely korodují).
Podstatně levnější je akumulace v teplé vodě (větší bojler), než v bateriích (což nemusí platit, máte-li přístup k levným baterkám). Olověné baterie ale mají ve FV systémech mizernou životnost. Autobaterie 12V 100 Ah pojme 1.2kWh, pokud ji ale budete využívat naplno, vydrží Vám (odhadem) měsíc.
Použití MPPT regulátoru lze doporučit, jinak je potřeba pečlivě zvolit panely a spirálu.
Co se patron týče, vyjde to na stejno. Snad jen že 300W při 12V je proud 25A, to vyžaduje silnější dráty.
Pokud termostat zapojíte přímo na okruh panelů, může se stát, že se při rozepnutí natáhne oblouk a termostat Vám shoří - stejnosměrný proud je prevít - záleží na napětí a proudu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama