Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kombinace dřevo a pelety

Autor: Tomáš Kohout
Datum: 14.10.2017 19:46
uživatel: 126261

Dobrý den, poraďte mi prosím s výběrem správného kotle.

Po pročítání mnoha příspěvků a počítání mnoha způsobů se stále nemohu rozhodnout jak na vytápění svého domu.
Dům je starší, patrový nezateplený (možná v budoucnu ano) s podlahovou plochou 320m2 s tepelnými ztrátami 25kW. Přízemí rekonstruujeme, tam bude podlahové vytápění a v patře jsou a nějakou dobu budou radiátory.
Původně jsem chtěl dřevozpracující kotel s velkou akumulací. Mám možnost dřeva téměř zadarmo a svoji práci. Jenže... Má to své nevýhody. Akumulace nevydrží nekonečně dlouho a je spousta důvodů, proč se nemusíte ke kotli dostat. Může to být dovolená, nemoc (v podobě nehybnosti) atd. Z toho důvodu jsem začal uvažovat nad peletami. Ale ty jsou, i když nejkomfortnější, drahé. To znamená, že mi zbývá kombinace dřeva a peletek.
Moje idea je, že zatopím dřevem (částečně do domu a částečně bude akumukace alespoň 3m2 - více se mi nevejde) po dohoření dřeva a indikaci se kotel SÁM zapálí a začne SÁM odebírat peletky bez nějakého upravování. Jednoduše až dohoří dřevo, aby bylo možné automaticky topit peletami bez návštěvy kotelny.
Moje otázka zní:
Který kotel tohle umí, má ekodesign a nestojí 200 tis a je spolehlivý a vyzkoušený?
Kotel bych si představoval do 100 (méně=lepší) + né k akumulace a odborné zapojení.
Děkuji za Vaše rady
PS: Plyn v místě není. Pouze tuhá paliva. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Musil01.10.2018 10:08
Jaroslav Dítě29.09.2018 17:48
Radek Rímský29.09.2018 16:57
Marcel Seibert03.12.2017 15:53

Datum: 01.10.2018 10:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
No viděl jsem mnoho kotlů, které umí spálit takřka kde co. No ale vůbec nic efektivně. Je to jako u všech univerzálních zařízení. Umí všechno, ale nic pořádně. To platí i o všech kotlích u kterých výrobci tvrdí, že umí uhlí i pelety. Pelety spalují velice nehospodárně. No pálit se v nich dají, ale s jakou účinností? Asi bych šel rovnou do peletek a snažil se snížit razantně tepelné ztráty domu. Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujete!

Autor: Radek Rímský
Datum: 29.09.2018 16:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128548
reakce na ...
Pane Kohoute - asi pro Vás již pozdě, ale třeba rada/zkušenost i pro jiné ...

1. Vaši ideu - automat s možností zatopení dřeven a automatický přechod na pelety může naplnit řada výrobců - rakouské špičky (Guntamatic, Fröling, Eta, ...) za příslušnou cenu, španělská DOMUSA, slovenský Attack, český Atmos a řada dalších, kteří totéž deklarují .... ale pozor - některé výrobky budou s automatikou přechodu z jednoho paliva na druhé na štíru ...
a pak ještě

2. Účinnost takových hybridů - kotel konstruovaný na uhlí (nebo zplyňování dřeva) s dodatečně vloženým hořákem zcela jistě nabude taková, jako u kotle, který byl pro tytu účely(dvojího paliva) konstruován.
(Sjezdař i běžkař mají oba lyže, ale těžko univerzální, byť ten běžkař ten kopec nějak sjede taky) - tak že ono to vždycky nějak fungovat bude - jen aby ta "drahá" energie z peletek neskončila v komíně nebo popelníku.
To je také reakce na naprosto univerzální kotel/hořák "na všecko".

Tak třeba někomu pomohu alespoň v počátku úvah nad budoucím kotlem.

PS - z reálného života:
jakmile si někdo zvykne na komfort (třeba peletek), jen těžko se vrací k práci s kusovým dřevem ... a pak v kotelně to "železo" leží zbytečně.
Howgh

Autor: Marcel Seibert
Datum: 03.12.2017 15:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102503
reakce na ...
Pane Kohoute,asi reaguji pozdě,ale k Vašemu dotazu.Z vlastní zkušenosti doporučuji kotel s hořákem na více druhů paliv.Do částky kterou uvádíte se dostanete a můžete spalovat téměř vše ,co se Vám naskytne.Mimo klasických pelet dřevních a uhlí též pelety rostlinné,obilí,olejniny,odpady po čištění obilí a.t.d.Navštivte stránky Multibio,tam je vše co potřebujete vědět.Osobně jsem několik uživatelů navštívil a neslyšel žádné stížnosti.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 29.09.2018 17:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Nechci dělat propagaci, ale rozjížděl jsem několik kombinovaných kotlů od fy. Atmos. Nikdo si na nízkou účinnost na kterékoli palivo neztěžoval.
Je to kotel, který má zvláštní komoru pro topení dřevem a po vyhasnutí a obdržení požadavku na topení se zapne automaticky provoz v části s peletovým hořákem.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.