Výměna dřevěné podlahy ve starším domě

Autor: Lumír Balhar
Datum: 20.11.2017 21:56
uživatel: 126541


Dobrý den.

Rádi bychom si udělali novou podlahu v prvním patře rodinného domu. Pod starými prkny jsou trámy a prostor mezi nimi je vysypán škvárou. Pod trámy a škvárou jsou další prkna. V rohu místnosti kdysi stávaly kamna a tak je tam kus podlahy cca 1x2 m vybetonován.

Původní plán spočíval v pouhém nahrazení původních prken (30 mm) dvěmi vrstvami OSB desek s mirelonem mezi nimi a na to dát linoleum, ale
- Trámy nejsou (k mému velkému překvapení) zasazeny ve stěnách a hýbou se. Částečně jsme s nimi pohnuli při odstraňování starých prken.
- OSB desky není ve vybetonovaném rohu místnosti k čemu přichytit

Druhým možným řešením je nechat staré trámy i se škvárou na svém místě a zalít to lehčeným betonem, na to nivelaci a pak linoleum. Tím by se také vyrovnala již vybetonovaná část podlahy a nemusela by se odstraňovat.

Hlavní dotazy tedy jsou:
1. Je lepší odstanit starý beton, do tohoto prostoru dát nové trámy, dosypat škváru či jiný materiál a na to OSB desky nebo se na to vykašlat a celou stávající skladbu zalít betonem?
2. Hlouběji než pod spodní vrstvu prkem jsem zatím nešel, ale je možné, že by prkna pod zmíněnými trámy byly záklopem a na nich už byl strop místnosti v přízemí? Nějak se mi tomu nechce věřit, protože prkna sama o sobě by musela nést váhu trámů, škváry a všeho nad tím, musela by se zákonitě prohýbat na na stropě v přízemí by praskala omítka. Jak snadno zjistit či odhadnout, co je ještě mezi patry?

Předem děkuji za jakoukoli radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček20.11.2017 23:02
Lumír Balhar20.11.2017 22:15
Jiří Kubíček20.11.2017 22:07

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.11.2017 22:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, předpokládám, že ten prostor s novou podlahou bude asi vytápěný a obývaný. Mám tedy dvě otázky. Co se nachází dole pod tím stropem, zda též obývaný a vytápěný prostor ? Zda chcete nějak řešit akustické vlastnosti té konstrukce, tedy vzduchovou neprůzvučnost a útlum kročejového hluku, což jsou základní vlastnosti konstrukce mezi dvěma vytápěnými a obývanými prostory ?

Autor: Lumír Balhar
Datum: 20.11.2017 22:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126541
reakce na ...
Dobrý den.

Tento rekonstruovaný pokoj i pokoje pod ním jsou obývané a výtápěné.

Ke zkukové izolaci se nemohu vyjádřit, protože první patro prozatím nikdo stabilně neobýval a tak nebyl s útlumem zvuku stávající konstrukce problém a nenapadlo nás nad tím přemýšlet. Předpokládám však, že současná výplň má zvukově-izolační vlastnosti a obě navržená (laikem) řešení tyto vlastností ještě zlepší.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.11.2017 23:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Právě proto, že nebylo nutné to řešit, tak to nikdo neřešil. Škvára podle mne zrovna moc vyhovující z akustického hlediska není, ale budiž, jestli ji tam chcete nechat, tak ji tam nechte, lepší by však bylo ji nahradit cca 15 cm minerální izolace, tím se vám vylepší vzduchová neprůzvučnost. Co se týká útlumu kročejového hluku, měl byste vytvořit plovoucí roznášecí vrstvu na kročejové izolaci, která není k ničemu připevněna a má dilataci kolem stěn. Takže byste měl na ty trámy udělat rovnou podkladní vrstvu a to podle rozestupu trámů z jedné silnější vrstvy OSB desek. Na to se pak kotví případné příčky a v každé místnosti zvlášť se pak položí minerální kročejová izolace, která jednak vylepší vzduchovou neprůzvučnost a dále řeší útlum kročejového hluku. Na to se pak udělá např. lehká plovoucí roznášecí vrstva třeba ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek (2x 15 mm). Jak už jsem uváděl, tato vrstva není k ničemu připevněna, jen leží na té izolaci, jedině tak můžete vyřešit útlum kročejového hluku, což je dost důležitá vlastnost té konstrukce.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czRoudnice nabídne pozemky na stavbu domů v centru městaBudování nejvyšší stavby světa jde zatím podle plánuVelký jarní úklid se chystá již za měsíc, letos i s Gabrielou KoukalovouPraha řeší změnu územního plánu pro tramvaje na Václavské náměstí