Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

prihrivani vody v akumulacni nadrzi FV

Autor: Metodej Pistek
Datum: 21.11.2017 16:38
uživatel: 126549

dobry den,
chystam rekonstrukci starsiho RD a tim padem resim i navrh vytapeni a ohrevu TUV. Jsem v oboru laik, nicmene po precteni spousty clanku na toto tema a mam zatim vymysleny nasledujici koncept. Zdejsi odborniky prosim o radu, zda v tomto konceptu nejsou nejake nedostatky ci slaba mista.
Zakladnim pozadavkem je jednoduchost, potencionalni bezporuchovost a male porizovaci naklady.
1) Zakladem bude 750l akumulacni nadrz s vnitrnim zasobnikem, ohrivana pouze kotlem na drevo a prihrivana FV panely. Ty by mely mit takovy vykon, aby pri vysoke teplote nadrze tato mela vyssi tepelne ztraty nez vykon panelu, tim padem by odpadl termostat, panely by byly napojene primo na topne teleso. Akumulacni nadrz by nebyla napojena na el. ze site.
2) Vytapeni domu bude realizovano pomoci teto akumulacni nadrze a voda z vnitrniho zasobniku pujde do 80l kombinovaneho bojleru, ktery bude ohrivan vodou z akumulacni nadrze + elektrinou ze site.
3) Smysl takoveho usporadani je v maximalni jednoduchosti a zaroven minimalni spotrebe el. energie ze site. Do bojleru nikdy nepujde uplne studena voda a je schvalne tak maly, aby mel male tepelne ztraty. V zime bude hlavni zdrojem energie kotel, ale diky akumulacni nadrzi a pomoci FV panelu by nebylo nutne tak caste topeni (mozna by stacilo jednou za 2 dny?). V lete kdy jsou vysoke zisky z panelu by bylo dominantnim zdrojem FV.
Dekuji za nazory.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Dlabas Dlabas09.01.2018 21:48
Lukáš Sychra05.01.2018 17:58
Petr Zíka31.12.2017 14:50
Tomáš Kupka31.12.2017 13:42
Petr Zíka30.12.2017 17:38
Tomáš Kupka30.12.2017 00:06
Metodej Pistek22.11.2017 17:22

Datum: 05.01.2018 17:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126892
reakce na ...
Mam FVE elektrárnu 3,12 kwp a v listopadu vyrobila cca 78kwh a prosinci jen 52kwh takže s přitápěním moc nepočítejte

Autor: Petr Zíka
Datum: 30.12.2017 17:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Není to špatná koncepce. Cena panelů je stále dosti vysoká a tak návratnost takového ohřevu je za hranicí 15 let. Ovšem ten pocit mít teplou vodu "zadarmo" se obtížně převádí na koruny.
P.S. Že Vám v zimě FVE bude přitápět - na to zapomeňte (leda že byste měl FVE přes 20kW).

Autor: Tomáš Kupka
Datum: 31.12.2017 13:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121419
reakce na ...
Jsem si něco jen tak na okraj spočítal. Pokud mám někde chybu opravte mě prosím. Určitě je nesmysl si přitápět v zimních měsících do AKu nádrže z následujících důvodů.

Vzal jsem si výkon elektrárny 3,575 kWp tj 13 ks panelů to na střechu dám. Jako příklad jsem si dal měsíc březen ze kterého při tomto výkonu dostanu za celý měsíc 322 kWh. Podělím to 31 dny a mám průměr na den 10,4 kWh.

TUV co chci má příkon 2200W což je 2,2 kWh. Z 25 C na 60 C trvá ohřev TUV cca 2,5 hodiny což mě vezme 5,5 kWh.

To je skoro půlka energie co stihnou vyrobit solání panely. Takže kdybych chtěl ohřát aku nádrž která má 1000 litrů a je defakto 5x větší budu potřebovat na nahřátí 27 kWh a nabíjet to budu 12,5 hodiny a to jen na 60C.

Za celý den sotva stihnu ohřát půlku nádrže a tu vytopím ten den když bych začal topit třeba od 16ti hodin do 22 hodin.

Autor: Petr Zíka
Datum: 31.12.2017 14:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Dobrý postřeh. Bylo by fajn nahřívat nejdříve malý bojler a po jeho nahřátí přepnout topení do akumulační nádoby. Pokud to není možné, dát do akumulační nádoby víc topných těles v různých výškách a nahřívat akumulační nádrž "z hora". Tím se bohužel z jednoduchého řešení stává složité.

Autor: Metodej Pistek
Datum: 22.11.2017 17:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126549
reakce na ...
a jeste dodatek - precetl jsem si ted v nejakych starsich diskusnich prispevcich, ze napojeni panelu naprimo bez regulace se nedoporucuje, kvuli ztrate vykonu pri slabsim osvitu. Neni ale pak vyhodnejsi pripojit o jeden panel vic? Jasne, pri slabsim osvitu budou dodavat min i tak, nicmene pri plnem osvitu dodaji zase vic, cimz by se ta ztrata kompenzovala.

Autor: Tomáš Kupka
Datum: 30.12.2017 00:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121419
reakce na ...
Dobrý den

chtěl bych něco podobného co vy a zatím hledám informace a cenné rady. Pokročil jste za měsíc někam?

Autor: Dlabas Dlabas
Datum: 09.01.2018 21:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115551
reakce na ...
Již se řešilo v jiném vlákně:
https://forum.tzb-info.cz/138626-fotovoltaicky-predehrev-vody

Technická odpověď zde:
https://forum.tzb-info.cz/138626-fotovoltaicky-predehrev-vody#text2

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.