Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vnější fasáda

Autor: Dušan Beránek
Datum: 23.11.2017 11:31
uživatel: 126563

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Dobrý den všem,
na jaře letošního roku jsem se rozhodl postavit dřevěnou přístavbu domu. Přístavba stojí na vrutech a její konstrukce je směrem z interiéru OSB, vata 50mm jako instalační předstěna, AL paropropustná fólie ve spojích přelepená páskou, případně páskou přelepená ke konstrukci zdi, či dřeva,140mm vata mezi nosnou konstrukcí a OSB. Vše dělám svépomocí a to doslovně. Okenní rámy jsou vyplněny pěnou a z obou stran také zalepeny páskou. Vnitřní velikost je cca. 3,6m x 3,5m x 2,15m napojeno z jedné strany na současnou zateplenou zeď s plánovaným vytápěním pomocí sálavého přímotopu Ecoflex. V této souvislosti bych velmi rád požádal o dvě rady. Řeším teď budoucí podobu fasády, zda použít polystyren a klasický postup s omítkou anebo, jít cestou vaty, fólie a dřevěných obkladů. Kromě natažení fasády opět zvládnu svépomocí. O něco levnější se mi zdá polystyren, nicméně mám obavu, abych stavbu neuzavřel a ta uvnitř nevlhla. Druhý dotaz je na vnitřní úpravu OSB, zda je možné spáry něčím vytmelit a OSB jen jednoduše natřít, moc se mi nechce dělat omítka, případně dřevěný obklad (obě varianty jsou pro mne spíše vizuálním efektem. Předem všem moc děkuji za pomoc a radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Dušan Beránek24.11.2017 10:55
jenda dibes23.11.2017 16:55
Dušan Beránek23.11.2017 16:50
jenda dibes23.11.2017 16:26
Dušan Beránek23.11.2017 16:17
Jiří Kubíček23.11.2017 12:00

Datum: 23.11.2017 12:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, řešit, zda to z venkovní strany uzavřete pomocí EPS nebo zda použijete vatu už je podle mne z difúzního hlediska celkem bezpředmětné. Vy už tím, že jste zevnitř dal parozábranu a hlavně z venkovní strany OSB desky, jste tu stavbu difúzně uzavřel a klidně ten polystyren použít můžete, on má podobný nebo dokonce nižší difúzní odpor než OSB desky a kdyby se vám náhodou do konstrukce dostala vlhkost, tak by nekondenzovala díky EPS, ale díky OSB deskám na vnější straně. Vy jste tu stěnu mohl udělat difúzně otevřenou jen pomocí parobrzdy z vnitřní strany třeba ve formě těch OSB desek, ale už by se nepoužívala parozábrana a z venkovní strany by se použily na opláštění buď dřevovláknité desky nebo jak píšete minerál, difúzní fólie a dřevěný obklad buď s odvětrávanou mezerou nebo na peření. Ještě bych doplnil, že platí pravidlo, že před parozábranou smí být maximálně 1/4 síly izolace za parozábranou, takže na vnější stranu byste měl použít minimálně 6 cm izolace, ale spíše ještě více, protože sloupky hranolů mají horší izolační vlastnosti, než vata, takže bych šel cestou 10-15 cm izolace. Co si uděláte na OSB desky zevnitř, je jen na vás, docela oblíbené jsou i MDF obklady, které mají různou povrchovou úpravu a vypadají jako palubky.

Datum: 23.11.2017 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc za radu, vidím, že jsem si to trochu zkomplikoval a možná i zbytečně prodražil.

Autor: jenda dibes
Datum: 23.11.2017 16:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Ještě doplním , že jsem viděl i dělat dírky na vnější osb desky a pak paropropustnou folii a odvětrávanou fasádu . Jak již bylo řečeno složení stěny zda dělat uzavřenou nebo stěnu s klesajícím difuzním odporem směrem ven mělo být rozmyšleno už při projektu.
Jinak pěkná práce , gratuluji k stavebnímu vykonu :-)

Datum: 23.11.2017 16:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky, to potěší. Stavím stylem, hlavně se z toho ne.....at :) Těch informací je tady na fóru a na netu tolik, že se člověk musí občas řídit více intuicí a selským rozumem. Sám sobě jsem i projektantem. Vzhledem k rozloze a účelu jsem si chtěl vyzkoušet své limity. Rozhodně nechci nikomu fušovat do řemesla :)

Autor: jenda dibes
Datum: 23.11.2017 16:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Já jsem stavěl také svépomocí . Ale to ještě nebyl rozšířený internet , takže pomocí knihy . To se ještě nedávalo na dřevostavby polystyren. Dnes je tolik informací , že je paráda stavět :-)

Datum: 24.11.2017 10:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Jo, trocha nadšení a chlapské ješitnosti :) Zpětně se mi nechce věřit, do čeho jsem se vlastně pustil.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama