Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

mokré stropní trámy

Autor: Jan Michalčák
Datum: 26.11.2017 22:48
uživatel: 126600

Fotogalerie:

Dobrý den všem

v novostavbě RD mám přiznaný dřevěný strop. Trámy jdou skrz zeď a venku jsou schovány pod střechou, neprší na ně. S příchodem chladného počasí se na trámech venku začaly objevovat mokré fleky. Dům je vyzděn z pórobetonu, zatepleno polystyrenem 12cm. Průchod trámu skrz zeď a polystyren je vyplněn PUR pěnou, trám je podložen lepenkou. Trámy nemám venku ještě natřené, v interiéru jsou hoblovány a lakovány. Pokud odškrábnu kus polystyrenu okolo trámu, tak směrem do zdi se jeví trám suchý, fleky od vlhka jsou pouze mimo polystyren-venku. Neví někdo čím to může být a jak to napravit? Letos to bude druhá zima co bydlíme, stav z minulé zimy jsem nepostřehl, nevím...viz foto

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 02.12.2017 12:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126328
reakce na ...
Pokud Vám jde trám z místnosti ven, tak je to tepelný most jak mamut.
1. Dřevo pracuje, nelze ho natřít a věřit, že nikde nevznikne žádná mikrotrhlinka.
2. Množství par ve vzduchu v místnosti a venku je značně rozdílné. Tlak rozdílu par ve vzduchu žene páry zevnitř každou mikrotrhlinkou trámem ven. S párou odchází i teplo. Tam, kde dochází k poklesu teploty, se pára sráží na vodu (proto až za EPS) a uvolňuje skupenské teplo. Proto jsou rtámy mokré.

Co s tím?
Trámy v místnosti mohou zůstat, izolace na stropě také ale nesmí trámy vyčnívat ven a zúžená zeď musí být zvenku dostatečně tepelně zaizolovaná. Nad současný věnec udělat ze zeď ve výši cca 30 cm a věnec, na to pozednice a krov (který budete muset sundat).

Nepotěšil jsem Vás. Nevím, zda jde o chybu architekta, nebo jen někdo nakreslil Vaši představu, ale jde o hrubou chybu a bez naznačeného řešení vám stejně střecha shnije, přijdete o trámy a ještě budete mít ve zdi plíseň. S tou jsou pěkné patálie, věřte mi.
Navrhuji jít s prosíkem za architektem (tím, co to nenavrhl), protože já nejsem odborník. A budete na to potřebovat stavební povolení, jde o přestavbu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama