Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Krbová vložka Kratki Zuzia 19 s výměníkem

Autor: Karel Kozák
Datum: 21.12.2017 02:16
uživatel: 126805

Dobrý den, chtěl bych vás (někoho) poprosit zda-li nemá zkušenost s krbovou vložkou Kratki Zuzia 19 s výměníkem. Tato vložka mi dehtuje do místnosti a i při velmi pomalém otvírání mi jde kouř do místnosti, dle všech mám vše řádně zapojeno viz. přiložené foto, mám dokonce 4 cestný ventil, ohřívám touto vložkou podlahové topení, vodu(bojler) a akumulační nádobu. Tuto vložku mám v novostavbě a mám celý dům zadehtovaný.
Při prvním zatopení je vše v pořádku nic nesmrdí(nedehtuje), ale jakmile prvně přiložím ( otevřu dvířka) do vložky začíná být cítit kouř a po cca 3 hodinách už je cítit dehet v místnosti. Přes noc netopím, nechám doject a ráno, když vstanu je všude cítit dehet(nevětrám, digestoř není puštěná). Nevěděl by si někdo s tímto rady, předem děkuji za rady, nápady, atd....

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Vojtěch Krotký21.03.2018 12:50
Ondra Brichta29.12.2017 19:21
Karel Kozák23.12.2017 11:56
Jan Pomezný23.12.2017 08:19

Datum: 21.03.2018 12:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127520
reakce na ...
Dobrý den, mám takovou prosbu a nechci zakládat další diskuzi, když už se tu krby Kratki řeší.
Mám zájem o koupi nové krbové vložky bez teplovodního výměníku. Dost mě zaujalo spalování v kanadských krbech, ale jejich pořizovací cena je šílená. Každopádně jsem hledal další alternativy krbových vložek s terciálním spalováním a narazil jsem právě na krby z Polska Kratki. Vybral jsem podle výkonu vložku Kratki Zuzia 16kw EKO. Libí se mi cena, řešení pouze litina (žádné výměny šamotek) a měli by mít také trojité spalování i s možností připojení externího přívodu vzduchu.
Ještě se nabízí krb. vložka Kratki MBA 17, také s terciálním spalování, ale co mě děsí tak, že vložka nemá rošt ani popelník.
Chci se tedy zeptat. Co by jste mi doporučili? Máte nějaké srovnání třeba právě s kanadskými krby? A všeobecně funguje terciální spalování? Jak u Kratki nebo u kanadských výrobcu?
Mám ted obyč krbovky Profitall Bety II a je to prakticky něco strašnýho. Díky za jakoukoliv odpověď.

Autor: Ondra Brichta
Datum: 29.12.2017 19:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
ony všechny kamna jsou tak trochu cítit, zvlášť pokud se přikládá ještě do hořícího ohně a jsou velká dvířka...
..na druhou stranu, pokud tam byly všechny dotčené osoby a i přes zkoušku zápachu nic neobjevili, tak je to divné a takhle od PC se to bude blbě radit..ale obecně: zápach kouře(dehtu) je díky tomu, že se z topeniště dostane kouř do místnosti.
Jak se dostane do místnosti? - Otevřenými dvířky nebo netěsností ve spalinových cestách (netěsná vložka, netěsné připojení do komína).
Proč se dostane kouř do místnosti? - Protože je tah ve spalinových cestách nedostatečný a není schopen odsát všechny spaliny.
Proč máme špatný tah? - Protože máme špatnou konstrukci spalinových cest(toto nepředpokládáme, dejme tomu, že vložka obecně nezakuřuje a připojení do komína je vedeno standartně). Špatný tah může být způsoben nízkým tahem komína (malý průřez nebo nízká výška). Špatný tah může být způsoben zanesenými spalinovými cestami (zanesený komín, kouřovody, výměník).

Takhle od stolu bych to viděl na brzo zanesený výměník. Vložka má jmenovitý výkon necelých 20kW, takže je potřeba v ní na každé přiložení topit kolem 7kg dřeva, což není málo, pokud se bude topit méně, bude se výměník snáze zanášet.

Udělal bych následující postup: pořádně vyčistit výměník a vysát ohniště do čista. Pořídil bych "vonné" tyčinky a několik jich v ohništi zapálil a zavřel dvířka. Následně bych otevřel obestavbu (určitě tam máte velká revizní dvířka, kterými se donitř obestavby dostanete a vidíte napojení do komína a plášť vložky). Pozoroval bych, jestli někde neuniká kouř a "vůně" z tyčinek, které doutnají v topeništi. Pokud to bude někde unikat, tak je potřeba danou netěsnost vyspravit a navíc to bude s největší pravděpodobností znamenat, že je malý komínový tah. Pokud nebude nic unikat, viděl bych test na těsnost a dobrý tah spalinových cest za splněný a následně bych se podíval na výměník - měl by být zapojen tak, že teplota zpátečky by měla být minimálně 60°C, lepší je více, jinak to bude dehtovat, zanášet se výměník a kouřit.

Jinak u teplovodních vložek platí dvojnásob, že by se neměl vzduch nijak výrazně omezovat, prostě topit naplno, zvlášť pokud máte v okruhu akumulačku (předpokládám, že výměník je napojen na akumulačku a teprve až z ní jdou rozvody dále)

Autor: Jan Pomezný
Datum: 23.12.2017 08:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126177
reakce na ...
topíte předepsaným palivem?přívody spalovacího vzduchu nejsou otevřený do plnejch?komín táhne?není místnost s kamny přeutěsněná konzerva? co návod mlčí? volejte kominíka nebo firmu která vám to realizovala,nejsme tu jen na "předraženou zlodějinu" ale také na průsery.. Hezký den a zítra pozor na kosti!
JP

Autor: Karel Kozák
Datum: 23.12.2017 11:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126805
reakce na ...
topím předepsaným palivem, jsou otevřeny do plnejch, komín táhne, místnost je pravidelně větraná, měl jsem tu všechny co připojovali krb i na vodu, mám vše v pořádku, po novém roce ještě nechám změřit tah komína, ale myslím, že táhne dobře, i vám hezký den a děkuji za názor

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.