Samotíž a dakon dor25max za krb s výměníkem na stávající rozvody?

Autor: Pavel Kopinec
Datum: 26.12.2017 03:36
uživatel: 126249

Dobrý den,

mám na chalupě samotíž s kotlem dakon dor 25max. Jakž takž v něm topím, zkouším ho různě ladit, ale pořád nejsme kamarádi. Plno lidí v něm topí úplně v pohodě, ale mě se to nedaří. Jednou hulí z komína jako prase, pak zase vybuchuje násypka a mám zahulenou celou chodbu (bohužel to mám řešené tak, že je kotel v hlavní chodbě a všechen kouř mi jde do celýho baráku), pak buď jede jako blázen nebo naopak moc nehoří. Ještě se mi nestalo, že bych ho roztopil a kotel jel nějakou dlouhou dobu. Např večer třeba ve 21 hod dosypal a ráno pořád teplý radiátory. Ráno mám vždycky kotel studenej, plnej strusky a po proroštování nesu vrchovatej popelník do popelnice. Další vadou je to, že si v něm manželka nezatopí. Bojí se toho a já sám to ještě pořádně nemám v ruce, natož abych ji to vysvětloval a učil.

Proto mám laický nápad zaměnit kotel za krbovou vložku s výměníkem, nebo krbovky s výměníkem, kam budu házet jen polena a nic se extra nemusí ladit (tak si to představuju). Zajímá mě, jestli bych to mohl napojit na stávající samotížné rozvody s minimální úpravou, abych nemusel měnit komplet celu otopnou soustavu. Taky jestli mi to vůbec vytopí barák. Teď mám kotel 27 kw a krb s výměníkem jsem nejsilnější našel 25 kw+- celkem. Vytápím 270 m2 starej kameno cihlovej barák, starý okna, žádný zateplení (na štítku máme G). Teď když je kolem nuly zatopím odpoledne, nasypu plnou násypku a večer mám vedro na chcípnutí. Přes den si přitápíme krbem v obýváku, jinak by jsme se pekli už od rána, ale zase potom co se netopí, tak je cítit, jak barák docela rychle vychladá. Co jsem se bavil s jedním kamarádem, který teď topí krbem s výměníkem, tak obyč kotel (natopil se v něm až až) už nikdy víc v porovnání s tím krbem. Jednodušší, žádný vymýšlení, jenom hodí poleno a má vystaráno. Tak by se mi to líbilo a manželce tuplem. Jde to tímhle způsobem udělat?

Předem vám děkuji z radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Stanislav Landa05.02.2018 20:01
Stanislav Landa05.02.2018 19:54
Pavel Kopinec28.12.2017 21:38
Lubomír Varecha28.12.2017 13:22
Lubomír Varecha28.12.2017 12:59
Pavel Kopinec28.12.2017 00:46
Pavel Kopinec28.12.2017 00:33
Lubomír Varecha26.12.2017 21:07
Pavel Kopinec26.12.2017 20:37
Karel Technik26.12.2017 08:01

Datum: 05.02.2018 19:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126946
reakce na ...
Dobrý den, já mám opačný problém, krbovky s výměníkem budu měnit za kotel(asi automat uhlí pelety). Mám plochu kolem 150m a potýkám se
s malým výkonem kamen. Na přetopené místnosti bych laicky doporučil termohlavice.

Autor: Stanislav Landa
Datum: 05.02.2018 20:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126946
reakce na ...
Jinak na krbovky o výkonu 25kw tipuji tak minimálně 20 kubíků dřeva a tu práci s tím bych nepřál ani největšímu nepříteli :), možno také dřevěné brikety ale to je tak 40 tisíc za sezónu.

Autor: Lubomír Varecha
Datum: 28.12.2017 12:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122174
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Přikládám dva amatérskýupravený obrázky jeden je na zátop a druhý je při normálním provozu kudy jdou spaliny asi to tak taky provozujete že? Taky je důležitá i ta poslední komora která bývá hodně zanešená tu je taky nutné čistit dole je takový špunt pomocí kterého dostaneteten prach pryč a spadne do popelníkového prostoru,nevím co z toho vše děláte a jak provozujete. Proto jsem taky psal že pro ovládání dusivky je ideální ovládání tím řetízkem kdy podle teploty kterou určite se sama přivře a naopak hlavně dusivka by neměla bejt nikdy úplně zavřená já nechával tak 2milimetry mezeru. Další věc je aby všechny víkanahoře i dole byli dobře utěsněny pak se nemůže stát ze teplota vyběhne až na těch 90 leda že by jste tu dusivku ovládal jen tím kolečkem a pak se to může stát taky protože ten přívod vzduchu nikdo nereguluje. A taky bych zkusil koupit pytel toho Ledvického uhlí 1čku a uvidíte mostecké a mostecká kostka a to nejlevnější polské strašně hulí zanáší kotel a komín a i komínovou rouru a hlavně smrdí,opravdu tohle vše je hrozný cajch . Odkud jste?

Datum: 28.12.2017 13:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Takhle jsem to měl snad tam bude něco vidět

Datum: 28.12.2017 21:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Presne takhle to provozuji. Tu zatapeci klapku zaviram kolem 40 stupnu, kotel uz prevazne hezky huci a ta spalovaci komora je plna plamenu, ktery se podle me lamou i do dalsi komory. Snad nikdy se mi to nepodariko seridit tak, abych mel plameny jen k okraji te prvni lamely. Vzdycky to hori vic, i kdyz bych je mel zkratit tim tercialnim vzduchem, tak mi prijde, ze na dylku plamenu to tolik nema vliv, spis se zmeni barva, tvar, pokud to otevru vic, tak je slyset jak tam ten vzduch dost proudi a pak mi prijde, ze ty plameny "viri", nejdou hezky tahle odspodu nahoru. Kotel cistim, i tu posledni komoru, kde je teda nic moc pristup. Na deklik si davam pozor, ale tim ze se tam jen poklada, tak clovek asi nikdy nema 100% jistotu. Ze zacatku jsem ho cistil kazdou chvili, ale pak se porad pretapel a moc ho neslo utlumit, i kdyz to potom horelo relativne malo, dusivku jsem mel na jednu otacku, tak teplota porad.lezla pres 80 a kotel jakoby bubla. Ja se normalne snazim topit k 80 stupnum, ono mi to tam vetsinou stejne pomalinku doleze samo a tuplem kdyz uz dohoriva uhli, tak to leze jeste vys. Tu regulaci jsem pouzival, ale prijde mi, ze pokud po roztopeni nastavim treba 80, tak jsou dvirka moc.otevrena, jde do kotle.noc.vzduchu aten pak jede jako blazen a uhli mi vyhori za dve hodiny. Proto zkousim to s ni otevirat po kouskach, nebo sroubem nastavim mezeru treba 3 cm. Ale.pokud pak dosahnu teploty lehce pres 70, tak ho bud privre regulace, nebo ho privru ruco na tu jednu otacku, to je mezera podle navodu a podle toho co jsem tady vycetl - ccapul cm. Kdyz se to pry privre vic, tak by prave melo vznikat nespravne spalovani apod....Pri mem zpusobu provozovani se mi dost zadechtovava nasypka, kotel nastesti ani tolik ne, ale uz tam mam taky trochu dechtu. Hlavne kolem dokola toho velkyho vika spalovaci komory, uz jsem to zkousel jednou cistit, od toho nejhorsiho se mi to povedlo, ale zadna slava. Kotel jsem komplet vycistil vcera, uz tam bylo dost popela a cistil jsem i tu odtahovou rouru, ta byla teda pekne obalena a to jji kominik cistil v listopadu a my jsme topili sem tam, dohromady to jsou tak tri tydny max. Moc jsme tady na chalupe nebyli. Az ted pres svatky tady jsme uz pres tyden v kuse a mam s tim topenim porad problem. Ty snury asi budou stat par korun, tak je muzu zkusit.koupit, za to nic nedam. Vymenim je na tom velkym poklopu i na prikladacich dvirkach a dole je myslim taky, tak se mi to snad podari. Jeste me stve, ze mam vdycky plnej popelnik ty strusky, popelnici plnim pomalu jen tim a normalni bordel se mi tam uz skoro nevejde. Ledvicke uhli taky muzu zkusit, to je to nejmensi, akorat jsme pred zimou koupili 30q z mistnich uhelnych skladu a jeste nam pekna hromada zbyva. Chalupu mam v Jablonnem v Podjestedi.

Datum: 26.12.2017 21:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z návrhem krbovek to bude opravdu pro někoho kdo tomu rozumí. Ale s tím kotlem je to tak že se to člověk musí časem naučit jak na něj,taky jsme ho měli nějakých 12let a ze začátku a občas v průběhu jsme taky nebyli kamarádi,jako na potvoru začal zlobit třeba když jsem měl ject do práce nebo jít spát(bufat,vykuřovat sousedy). Třeba mostecké uhlí jsem po jedné várce zavhrl kotel byl zaneseny po třech dnech ale úplně takže Ledvice zvítězili sice jsou dražší ale není nad tohle uhlí.Na chodbě bych ho rozhodně nechtěl mít zrovna tento kotel protože bez kouře to nikdy nejde vždy jsem smrděl. Vytápěl jsem dvě patra 12radiátoru +dva záchody. Kotel jsem měl zapojen po staru hrubé trubky ale nechali jsme dodělat 4cestný ventil kvůli teplotě vratné vody většinou jsem ho měl nastaven na půl a kotel jsem držel v rozmezí 55/65stupňů. Večer v jedenác jsem naložil a ráno v devět tam bylo ještě žhaví a nějakých 45.Ale nedával jsem jen uhlí ale i dřevo. Když bylo roztopeno dal jsem trochu uhlí ale ne nikdy na žhaví to jsem udělat jednou a div mě nebouchl kotel(prach uhelný)takže trocha dřeva trocha uhlí a pak jsem dával špalek co největší a dal ho tam na stojato a obsypal ho uhlím a na to jsem dal ještě silnější vrstvu papírů a na to ještě trochu dřeva špalík a tohle vše mě zajistilo i 12hodin výdrže. Za celou tu dobu jsem vůbec neroštoval.Řízení vzduchu mě hlídal ten termostat ze strany který ovládal klapku pomocí řetízku kde jsem měl nastaveno aby to zavřelo přívod vzduchu kolem těch 60.Vzadu jsem měl klapku přivřennou na půl(když už to hořelo normálně).Boční přisávání vzduchu jsem měl stále obě strany otevřené na půl lépe to hořelo.Jó když bufat kolikrát kotel naháněl hrůzu i mě😀. Nevím snad z toho něco použijete a trochu vám to pomůže.

Datum: 28.12.2017 00:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Presne takhle se mi to stalo vcera. Zatopim ve tri hodiny, vecer v pul sesty jedu do prace, tak si myslim, jak uz to nebude natopeny a ja ho jen privru a necham dojet. Bohuzel kotel mel uplne jiny plany. Kour z komina byl takovej, ze jsem zamoril pulku vesnice. Podle toho co jsem dnes cetl, tak to nejspis bylo kvuli tomu, ze jsem mel hodne otevrenou dusivku a slo do kotle moc vzduchu. Taky jsem vycistil kourovod, byl plnej sazi a to tady byl v listopadu kominik, ktery ho cistil. Je to chalupa, takze jsme tu tolik netopili. Dusivku mam privrenou, na tu jednu otacku, privrenej i kotel na minimum, jako na stalozar, protoze mi to jinak moc jede, tercielni vzduch napul a stejne se mi huli z komina. Plamen je takovej divnej, kdyz uberu bocni vzduch, tak je to spis horsi, kdyz pridam, tak je plamen takovej rusivej, tocivej, neni hezky tahlej...kotel mam ted +- 65. Do ted jsem topil porad na 70, spis 80 stupnu a pri dohorivani uhli mi to vyjelo i na 90...tak ted zkousim na min, uhli jsem podle vas prolozil drevem (tri vetsi polena na stojato, ze kterych jsem nasimuloval vas vetsi spalicek) a obsypal jsem to uhlim) Na kotli nemam tu propojku na vylepseni teploty vratny vody, uhli nejspíš bude to mostecky...hori to, drzi to teplotu, ale z komina to stejne huli, sice vyrazne min a bez smradu, ale nedari se mi to vubec vyladit tak, aby to nehulilo. Nejspis se mi seslo vic veci, kvuli kterym mi to takhke j c moc jede. Nemam s tim zkusenosti a vsechno se snazim vycist tady nebo v jinych dizkuzich a pak zkousim u kotle, beham ven, brham zpatky, mam nervy, te mi to nejde, tak zase ladim, zase bezim ven, zase to huli apod...prijde mi, ze se i dost zanasi kotel, popela mam vzdycky hromadu, ze bych pri tydenim topeni naplnil celou popelnici...jsem uz chvilema.zoufalej, protoze at delam cokoliv, tak si to porad dela.co chce..

Mate prosim vas jeste nejaky napad, ktery by mi mohl pomoc?

Datum: 28.12.2017 00:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://youtu.be/ohX891pS1Vo

https://youtu.be/ZGP6nqjdNUY

Jedno z boku a druhy kukatkem z vrchu, snad tam bude neco poznat.

Autor: Karel Technik
Datum: 26.12.2017 08:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno,
ve vašem dotazu bych si dovolil oddělit dvě věci.
První je samotíž a napojení na krb. To musí posoudit odborník na místě a nemusí to být nemožné, pokud kotel stojí v podlaží, kde bude krb. Podle mne to ale vůbec není podstatné, případný problém s cirkulací se vyřeší čerpadlem a havarijní stav v případě výpadku EE třeba ejektorem. Systém zůstane blbuvzdorný, vhodný i pro ženu ( nechť mi všechny ženy odpustí) a řešení bude určitě levnější a rychlejší než změna soustavy.
Druhý problém je SPRÁVNÁ volba krbové vložky. Tady se zase musíte odpíchnout od skutečných tepelných ztrát a způsobu užívání. Pokud je to chalupa, potřebujete často po příjezdu rychle natopit a pak musíte předimenzovat, což zase bude trochu problém v případě dlouhodobějšího či trvalého užívání ( stejně jako u současného kotle).
Jak vidíte, odborníkovi se nevyhnete. Bohužel si myslím, že většina z nich Vám bude rovnou tlačit nový systém, primární okruhy, akumulační nádrže, složité regulace apod. Tomu se neubráníte, ale dejte důvěru tomu, kdo se bude alespoň snažit zabývat samotíží a starým primitivním řešením.
Pak ještě musíte mít dostatek prostoru na palivo, dřevo musí být suché a při ztrátě 20 kW ho bude pěkná fůra. Neopomeňte ani komín, spaliny ze dřeva jsou jiné než z uhlí.....
Přeji hodně zdaru.

Datum: 26.12.2017 20:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za info. Takhle nějak jednoduše bych si to představoval, na základě mého laického podhledu. Dát krb s výměníkem, napojit na stávající rozvod, přidat čerpadlo, klidně nahradit otevřenou expanzku na uzavřenou a šup topit.

Současný kotel byl kupovaný v době, kdy se tam normálně bydlelo a topilo se průběžně. Jestli je nebo není moc silný neumím posoudit.

S odborníkem počítám, jen mě zajímá, jestli tato možnost vůbec je a zjišťuji předběžné info. Nový systém nechci, tolik peněz na to nemám a v dohledné době ani mít nebudu.

Komín by jsme museli asi vyvložkovat, nynější už něco pamatuje. Přinejhorším to napojit na stávající u kotle, tam už vložku máme, akorát by krbovky byly na chodbě vedle schodiště do dalšího patra.

Dokážete odhadnout jak velkou fůru dřeva budu potřebovat?

Případně nemáte někdo návod na topení v kotli dakon pro úplný blbce? Já už přečetl všechno možný, zkouším kde co, ale pořád se mi úplně nedaří. Dnes se kotel nechtěl vůbec rozjet. Dřevo na roztopení moc nehořelo, vůbec jsem neslyšel ten správný hukot. Teplota taky moc nestoupala a když už začínalo hořet uhlí, tak to vypadalo nadějně, ale pak se kotel zase nějak jakoby utlumil a hořelo to zase nic moc. Z komínu to samo hulilo jako z lokomotivy, ale ten kouř mi přišel línej. Moc se mu z toho komína nechtělo. Plamen do červeno černa, tak jsem podle návodu přidal vzduch na boku a i když jsem je měl skoro naplno, tak žádná hitparáda...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czJak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houbyO fotovoltaiku je v ČR zájem, bariérou jsou vstupní nákladyTmavé dekory dveří v kontrastu nebo v tónu?Další plavební komora na Vltavě? Povodí chce oživit debatu o stavbě