Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Prosím o výpočet tepelné ztáty

Autor: Zbynek Strelec
Datum: 05.01.2018 01:12
uživatel: 126886

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Rád bych požádal o výpočet tepelné ztráty na základě příloh.

Dům je stavěn z pórobetonových tvárnic Solbet(změna oproti Ytongu) a ve stropě bude stříkaná pěna cca 25cm. Okna trojskla. Dům už je zastřešený, osazený okny a dveřmi, takže nemohu upravit výšku podlahy ve které je polystyren jen 8 cm. je plánováno podlahové vytápění. Uvítám jakékoliv další doporučení a porovnání typů vytápění.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček08.05.2018 11:04
metball iGIN08.05.2018 10:21
metball iGIN08.05.2018 10:14
Pavlína Fiřtová08.05.2018 10:00
Jiří Kubíček05.05.2018 15:16
Pavlína Fiřtová05.05.2018 14:10
Jiří Kubíček05.05.2018 12:32
Pavlína Fiřtová04.05.2018 20:25
Pavlína Fiřtová04.05.2018 20:18
Pavlína Fiřtová04.05.2018 20:14
Jiří Kubíček04.05.2018 18:41
Pavlína Fiřtová04.05.2018 11:34
Jiří Kubíček06.01.2018 00:09
Jiří Kubíček06.01.2018 00:06
Jozef Homola05.01.2018 23:48
Zbynek Strelec05.01.2018 23:08
Jiří Kubíček05.01.2018 22:40
Zbynek Strelec05.01.2018 22:22
Jiří Kubíček05.01.2018 22:10
Jiří Kubíček05.01.2018 22:09
Jozef Homola05.01.2018 20:36
Zbynek Strelec05.01.2018 18:05
Jiří Kubíček05.01.2018 16:29
Zbynek Strelec05.01.2018 13:59
Jiří Kubíček05.01.2018 13:43
Zbynek Strelec05.01.2018 13:05
Jiří Kubíček05.01.2018 12:16

Datum: 08.05.2018 10:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
4 PT Tazatel:
Klidně topte krtkům (když už se ta geometrie nepovedla),
ale aby to nebylo také topení "... sósedovým slepicám ...",
tak si udělejte kolem pastóšky

S U K Ý N K U
(takovou, jakou nosívaly primabaleríny...)

SFO

PS?
A předhodnoťte Váš odpor ke strojnímu větrání.
Není ani rozumné, natož moudré,
zavrhovat rekuperační ventilaci pastóšek.

PPS?
Máte vypsány aspoň základní scénáře?
Třebas tři týdny "stékajícího chladu" z okolních kopců do radiační mlhy?

PPPS:
Hmmm, že jsou lidé vždy zralí na revizi vizí,
až když někomu "přitróble hamižnýmu naběhnó na vidle" ...
Ale ona ta NeNaŽHranost nikdy nevychází jen z jedné strany technicko-ekonomických vztahů ...

iGoNY

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.01.2018 12:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, upřesněte ještě tyto údaje: bude mít dům rekuperaci ? Na stěnách je, jestli jsem to dobře pochopil 15 cm izolace, jaké ? O jakou PUR pěnu ve stropě se jedná a bude část mezi vazníky, případně jakou hloubka bude mezi vazníky ? Ten polystyren už v podlaze máte ? Dávat pod podlahovku 8 cm EPS je docela mizérie, jestli nemůžete podlahu zvýšit, tak bych snad raději obětoval nějakou korunu za PIR desky. Garáž je předpokládám nevytápěná ?

Datum: 05.01.2018 13:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rekuperace nebude.

Bude zatepleno min 15cm polystyrenem.

Co se tyka strikane peny... tvarnice solbet jsou na vysku jen 24cm, takze na 11ti sarech chybi 11cm. Abych zachoval vysku stropu +/- 260, tak bude muset byt cast strikane peny +/- 5 cm mezi vyzniky. Typ peny jeste presne nevim. Dala by se do vypoctu pozit nejaka stredni hodnota nebo je tam velky rozdil v konkretnich penach?

Polystyren v podlaze jeste neni. Nevim proc dal projektant jen 8cm, ale v kazdem pripade dekuji za doporuceni a do PIR desek zainvestuji. Nevim o kolik se to zlepsi, ale snad se to tim trochu napravi.

Garaz vytapena neni, ale premyslim zda by se nevyplatilo dat tam alespon neco pro temperaci....radiator na zed.

Moc Vam dekuji za ochotu!

Datum: 05.01.2018 13:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Normová výška je minimálně 2,5 m, osobně bych dal do stropu proto klidně 35 cm izolace, klasické stříkané PUR pěny s malým difúzním odporem, která má podobné izolační vlastnosti jako minerál. Ještě existuje stříkaná PUR pěna s uzavřenou buněčnou strukturou, která má podstatně lepší lambdu, ale je taky dražší, té by vám stačilo i 20 cm. Upřesněte mi tedy s jakou izolací a s jakou silou mám počítat. PIR desky do podlahy budou mít též lepší lambdu, podlaha s 8 cm PIR desek má podobné izolační vlastnosti jako podlaha s cca 14 - 15 cm EPS. Budu tedy počítat s PIR deskami.

Datum: 05.01.2018 13:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pocitejme teda s klasickou penou 30cm.

Datum: 05.01.2018 16:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak bez vytápěné garáže, s 30 cm izolace ve stropě a 8 cm PIR desek v podlaze vám vycházejí TZ prostupem při venkovní výpočtové teplotě -12°C a vnitřní 21°C cca 2,94 kW, TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 1,06 kW, celkem tedy 4 kW.

Datum: 05.01.2018 18:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Musim Vam velmi podekovat!

Je planovano vytapeni tep. cerpadlem. Vypocet me celkem prijemne prekvapil, predpokladal jsem tak 7kw. Byl byste tak laskavy a spocital mi naklady na vytapeni cerpadlem v porovnaní s elektrokotlem popr el.primotopem v podlaze, kdyz vychazi TZ jen 4kw. O plynu neuvazuji. V dome bude jeste krb, který bude spíše pro atmosféru.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.01.2018 20:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Podle mne nemá Uherský Brod výpočtovou teplotu -12°C ale -15°C.

Datum: 05.01.2018 22:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Podle přiložené mapy by měl Uherský Brod patřit do mírného pásma a i jeho nadmořská výška je malá 251 mnm. Existují ale různé normy pro výpočet TZ a posuzování konstrukcí, pro nejbližší Uherské Hradiště platí přiložené teploty. Osobně řadím Uherský Brod spíše do mírného než středního pásma.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.01.2018 23:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Dovolím si to tvrdit proto, že UB znám jak své boty a Hradiště je až v údolí řeky Moravy. V Brodě vidí na Bílé Karpaty a na Velkou Javořinu. Nejvyšší kopec (nevím jestli Javořina nebo Lopeník tak kolem 1000 m n.m. Není ani 9 km vzdálený. Měl jsem k dispozici lednové dlouhodobé průměry a ty se liší od UH tak 2°C (tedy -2°C nižší). Ale i to Hradiště má na denostupních u výpočtové teploty "v", to znamená větrná oblast a ještě platí pro Buchlovice a přidává se ve výpočtu, když je véčko.
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/25-venkovni-vypoctove-teploty-a-otopna-obdobi-dle-lokalit

Datum: 06.01.2018 00:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen se řídím dostupnými informacemi z různých výpočtových programů, nemám problém s tím tu venkovní výpočtovou teplotu o jeden až dva stupně snížit, v tom případě by pak TZ domu tazatele nebyly 4 kW, ale kolem 4,25 kW, ale to už není zas tak takový rozdíl.

Datum: 05.01.2018 22:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Napište mi ještě, kolik osob bude v domě kvůli přibližnému určení spotřeby TV. Jinak u výpočtu TZ taky dost záleží, jaká se zadává intenzita větrání, moho výpočtů pracuje až s intenzitou 0,5 1/h nebo v některých částech domu ještě větší, když se to počítá pro každou místnost zvlášť. Vycházejí ale pak dost nelogická čísla, kdy vám kolikrát TZ větráním překoná i TZ prostupem. Ze zkušenosti vím, že ta intenzita 0,3 1/h průměrná pro celý dům je nejvíce se přibližující realitě u většiny RD.

Datum: 05.01.2018 22:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V dome budou 4 osoby.

Datum: 05.01.2018 22:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když porovnám náklady na provoz domácnosti při TZ 4 kW a 4 osobách v domě při tarifu D57d (je v tom vytápění, ohřev TV, paušální platba a ostatní spotřeba EE), tak při vytápění a ohřevu TV elektřinou to vychází kolem 33.000,-Kč ročně a při použití TČ vzduch/voda kolem 19.000,-Kč ročně.

Datum: 05.01.2018 23:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ted uz jen vybrat spravne tep.cerpadlo. rad bych zvolil nejaky stred cena vykon nekde kolem +/- 120tis, ale po prectenich nekterych diskuzi teda nevim. Muj vodar ma zkusenosti jen s Nibe, ale to je opravdu drahe a bez dotace do nej investovat nechci. Mel byste nejaky tip v teto cenove kategorii? Hodne se zminoval Nordline, ale mozna i LG, Panasonic... staci mi jen Vas osobni tip na nektere z nich pokud se to smi.

Datum: 06.01.2018 00:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Osobně bych šel cestou nějaké inverteru za rozumnou cenu, takže ten Panasonic, LG, Fujistu, Samsung atd.

Autor: Pavlína Fiřtová
Datum: 04.05.2018 11:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125078
reakce na ...
Dobrý den, prosím když vidím jak jste šikovný, dokázal byste spočítat TZ i mně? Mám ale jeden háček, nestavíme podle původního projektu, takže ani PENB není moc aktuální, zůstali snad jen rozměry domu a dispozice, i když je tedy vlastně dům o 45 cm delší. Prosím pokud byste byl tak hodný, napíšu všechny informace, které budete potřebovat. Moc díky PF

Datum: 04.05.2018 18:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, v tom není problém, i když jsou tam změny, tak by se mi stejně ten kompletní PENB hodil, časově mi to ten výpočet zjednoduší, jen si doplním ty změny.

Datum: 04.05.2018 20:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Jste moc hodný děkuji. Připojuji tedy PENB, pokud by tam něco chybělo, dejte mi prosím vědět. Posílám původní půdorys s popisem a nový půdorys s novým řezem. Původní půdorys je počítán i s izolací, viz popisek, nový nákres je jen od vnitřního osb po vnější dhf. Skladba je tedy - podlaha - nevím jestli stačí od základové desky, hydroizolace, 120 mm PIR (lambda 0,022) - 2x 60 mm křížem, podlahové topení na systémové desce, 5,5 mm anhydrit. Stěny - z interiéru - sdk 12,5 mm, ještě se řeší předstěna, původně měla být 60 mm s 60 mm vaty 0,035, OSB 18 mm, nosný kvh rošt 140/60 + 140 mm vaty (lambda 0,038 - výrobci konstrukce slibovali lepší vatu a nakonec z nich vylezlo že tam je toto :(), dhf egger 15 mm, stříkaná pur pěna 150 mm (lambda 0,035), provětrávaná mezera 20 mm, osb 15 mm, fasádní polystyren 30mm, lepidlo, perlinka, penetrace, akryl.omítka. Strop - z interiéru - sdk 12,5 mm, 60 mm předstěna s 60 mm vatou (0,035), osb 15 mm, vazníky a mezilehlé trámy a mezi nimi 2x 120 mm vata 0,035, osb 220 mm. Okna s trojskly - w - 0,8. Snad jsem na nic nezapomněla. Moc děkuji PF

Datum: 05.05.2018 12:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, tak po přepočítání rozměrů domu a součinitelů prostupu tepla konstrukcemi mi vyšly měrné TZ prostupem vašeho domu 61,7 W/K a TZ prostupem při venkovní výpočtové teplotě -13°C a vnitřní 21°C tedy 2,1 kW. TZ větráním bez rekuperace vyšly při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h cca 0,8 kW celkem tedy 2,9 kW. Nová energeticky vztažná plocha u vás vychází 107,9 m2, čistá vnitřní cca 85 m2, vnitřní objem vzduchu cca 221 m3. U toho původního domu vycházely TZ asi o 1 kW větší a asi byl v PENB započítán krb s výměníkem, když je tam uvedeno, že podíl vytápění krbu je 65%. Ale krb s výměníkem bych do takového domku z mnoha důvodů určitě nedával.

Vaše TZ jsou tak malé, že osobně bych ani nedělal teplovodní podlahovku s elektrokotlem, ale pořídil bych jen obyčejné a levné přímotopy nebo olejové radiátory. Při počítání PENB se u přímotopů počítají menší ztráty systému a větší účinnost, i když reálně je to jedno zda z toho hlediska dáte elektrokotel nebo přímotopy, takže při vašich TZ by vám pro splnění limitu neobnovitelné primární energie stačila kombinace přímotopů a obyčejného krbu bez výměníku pro radost, i když byste ho moc nepoužívaly, ale PENB by prošel. Rodiče mají dřevostavbu o TZ 3,5 kW a kombinaci přímotopů a obyčejného krbu a též vše prošlo bez problémů. Nebo jestli vůbec nechcete žádný krb, tak namontujte do toho největšího otevřeného prostoru v domě obyčejnou klimatizaci (cena na klíč do 30.000,-Kč), se kterou v létě budete chladit a v zimě vám levně vypomůže s vytápění. Celkově vás přímotopy a klimoška vyjdou levně a náklady na vytápění budou minimální, též projde výpočet PENB. Osobně bych to takto řešil, ohřev TV pak podle počtu osob v domě, buď obyčejným el. bojlerem nebo klimoškou ohřívající TV přes výměník do zásobníku nebo bojlerem s vestavěným TČ. Nevím, jakou budete mít spotřebu TV, ale může se vám klidně stát, že potřeba tepla na ohřev TV bude větší, jak na vytápění.

K té nutnosti parozábrany ve stropě v případě zaklopeného stropu a pochozí půdy už jsem se vám vyjadřoval v jiném vlákně. Dost mne ale udivují některé věci. Píšete, že máte napjatý rozpočet, tak proč do podlahy dáváte PIR desky a systémovou desku, proč se to nenaprojektovalo na cca 20 cm podlahového EPS a bez systémovky, trubky by přišly přichytit do izolace přímo přes PE fólii, vyšlo by vás to podle mne podstatně levněji. Další věcí je ta skladba stěny, kdo vám tohle navrhoval ? Chápu, že jste chtěla difúzně otevřenou konstrukci, ale proč to řešíte na těch dřevovláknitých DHF deskách drahou PUR pěnou, pak odvětrávanou mezerou a pak ještě OSB deskami s EPS, kdy tam v tu chvíli EPS nemá žádný význam a celé je to zbytečně komplikované a nákladné. Osobně bych na ty hranoly udělal další rošt, do kterého by se vložila další vata a opláštilo by se to celé dřevovláknitými deskami, na které rovnou přijde stěrka s omítkou.

Datum: 05.05.2018 14:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc Vám děkuji, jste zlatý člověk. Ano jsem si toho vědoma, podlaha byla počítána v projektu 17 cm a že to bude málo jsem si uvědomila až pozdě, když byla konstrukce hotová, nicméně šikovní tesaři mi stěny jěště ze spodu podbili fošnami čímž vzniklo víc místa, i tak však na izolaci zbylo jen 12 cm, proto jsem volila dražší PIR. Co se týče fasády, tak je to opět chyba a má nezkušenost (vše si řeším sama a jsem veterinářka, takže se učím za pochodu), původně měla být na dhf fasádní vata 14 cm a pak lepidlo a ty další finální vrstvy.. nicméně nikdo mi neřekl, že vata není a že jí musím objednat půl roku dopředu. DHF desky mohou být vystaveny povětrnostním podmínkám 2 měsíce, což už uplynulo a je znát, že už začínají místama měnit objem a kroutit se. Vatu mám slíbenou až na červen a tak jsem zvolila tuto variantu, bála jsem se, že se dhf do té doby nenávratně zničí.No a zedníci trvají na polyszyrenu na osb, prý by ta fasáda jinak z osb spadla i kdyby se použil adhezní můstek. Takže nás tato sranda vyjde na více než 200 tis. Co se týče podlahovky, tak jsem objednala to co chtěl kluk který to bude pokládat. Manžel nic neumí, ten teď totálně zkazil i pokládku vaty na půdě, takže si na vše musíme brát řemeslníky a materiál jim tak objednávám tak jak jsou zvyklí. Já mám na starost 2 letou dceru a s ní se toho moc dělat nedá, takže asi tak. Prodraží se to, ale snad to bude fungovat a bude to stát za to a nebudu slavit hotový dům v blázinci :D To topení ještě promyslím, ale asi tam ty krbovky dáme, máme thorma gent a holt dokoupim komín, manžel je dřevorubec, tak bude aspoň k něčemu platný :D Ještě jednou moc děkuji! PF

Datum: 05.05.2018 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Obyčejné krbovky vám určitě budou stačit, dejte si pozor na výkon těch krbovek, vzhledem k hodně malým TZ domu zvolte i co nejnižší výkon, třeba jen 3 kW, aby nedocházelo k přetápění domu (většinu topné sezóny budete pokrývat TZ asi jen poloviční, než jsou výpočtové, takže jen kolem 1,5 kW a navíc krb nebude dům vytápět rovnoměrně celý). S tou obvodovou stěnou to šlo vyřešit i tak, že vata se mohla dát do roštu a na tu byste snad tak dlouho čekat nemuseli, pak by se udělalo jen vrchní opláštění dřevovláknitými deskami a na ně rovnou stěrka s difuomítkou.

Datum: 08.05.2018 10:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Krbovky máme 5 kw, tak to asi budeme mit pretopeno :( leda je prodat i s mobilheimem kde je mame ted a poridit jine. A myslite, ze se vyplati rekuperace? Asi bysme na ni nemeli ale uz mi nekdo radil abych si nechala udelat alespon pripravu, tak nevim.. Co se tyce ohrevu tv, tak jsem chtela solarni panely, taky to asi nakonec nevyjde. Moc Vam dekuji

Datum: 08.05.2018 11:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, uvidíte, co vám udělají ty 5 kW krbovky, můžete to vyzkoušet. Rekuperace není o nějaké ekonomické návratnosti, to, že vám o něco sníží TZ větráním, bych bral jen jako takový malý bonus, ale nepodstatný, je to hlavně o komfortu. S rekuperací budete na reálných TZ někde kolem 2,5 kW, většinu topné sezóny budete pokrývat něco přes jednu kW a je dost pravděpodobný, že potřeba tepla na ohřev TV bude větší jak na vytápění. Jen se budu opakovat, ale vytápění bych řešil těmi přímotopy nebo olejovými radiátory + můžete přidat tu obyčejnou levnou klimošku, ohřev TV pravděpodobně klimatizací napojené přes výměník na zásobník TV nebo zatím jen el. bojlerem, ohřev pomocí solárních panelů je absolutně nenávratný, cena je větší a úspora menší. Orientačně při třech osobách v domě jen na elektřině projedete na ohřev TV cca 6.000,-Kč za rok, soláry vám uspoří asi polovinu, ta klimoška se zásobníkem cca 2/3.

Datum: 04.05.2018 20:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Nové výkresy

Autor: metball iGIN
Datum: 08.05.2018 10:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Thumbs Up PT PF,
takto kladené dotazy už jsou řádově rozumnější ...
... než co?
https://forum.tzb-info.cz/141308-vypocet-tepelnych-ztrat#text12

SFO

PS:
Geometrie.

PPS:
Meteo.

PPPS:
Požadavky řiditelnosti.

iGoNY

Datum: 04.05.2018 20:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Tak jsem je musela zmenšit

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.