Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

regulace topení kotel / prostorový termostat

Autor: Michal Vrhel
Datum: 08.01.2018 12:27
uživatel: 126910

Fotogalerie:

Dobrý den,

do naší novostavby bungalov 182m2 jsem si nechal zhotovit podlahové topení teplovodní. Veškerý materiál je od firmy Schütz. O ohřev vody pro topení i TUV se stará kondenzační plynový kotel Immergas Victrix 12 X TT 2 ErP + externí nepřímotopný zásobník na 125l Dražice. Regulace je prováděna jednotkou Immergas Car v2. Topení bylo zhotoveno a odzkoušeno v průběhu listopadu. Vše bylo v pořádku. Od 16. prosince bydlíme v domě a čím dál častěji dopouštím přes kohoutek na spodní straně vodu do systému jelikož mi to sem tam hodí error10 (což je nízký provozní tlak). Odpověď od topenářské firmy je, že při napouštění byla voda okysličená a takto prý odvzdušním systém a dopustím. Takže dopouštím vodu a budu doufat, že bude vše ok. Druhý problém mám, že na regulační jednotce Car v2 jsem si nastavil teplotu vody na TUV 52 stupňů a na topení 36 stupňů. Při topení vody pro topení ukazuje kotel teplotu 48 stupňů. Při kontrole na kotli jsem zjistil, že teplota vody pro TUV je stejná jako na regulaci 36 stupňů, ale voda pro topení je 48 stupňů. Teplota pro TUV se mění podle toho co mám na regulaci, ale teplota vody pro topení nikoliv?!

Můžete mi prosím někdo poradit, než budu volat na servisní linku a budu za trotla:)

děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď11.02.2019 13:19
Pavel Vávra11.02.2019 09:55

Datum: 11.02.2019 13:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Chybná funkce expanzní nádoby je častou příčinou zbytečného dopouštění.
Podlahové vytápění mívá dost velký objem otopné vody a pro tento objem vody může být expanzka v kotli malá, neboť bývá dimenzována na nízkoobjemová otopná tělesa.
V prvé řadě to chce ověřit, zda je expanzka v kotli správně natlakovaná. Pokud nevíte, o čem mluvím, tak doporučuji pozvat servisního technika, protože jako laik nesmíte z kotle sundat jeho plášť a cokoliv tam dělat.
Jinou možností je zapomenout na expanzku v kotli a přidat jinou, máte-li pro ni místo a je možné ji vhodně napojit na rozvod otopné vody. Toto lze udělat bez servisního technika kotle a když bude správně napojena, tak když se to naučíte, budete moci si kontrolovat natlakování sám a sám si i tlak doplňovat. V takovém případě ekonomická návratnost externí expanzky může být v relaci 2 až 4 návštěv servisního technika.
Na TZB-info o problematice expanz. nádob, určení jejich objemu, tlakování, vyšlo již mnoho článků, pokud byste se chtěl přiučit.

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/60-tlakova-expanzni-nadoba

Autor: Pavel Vávra
Datum: 11.02.2019 09:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127943
reakce na ...
Dobrý den,

mám stejný kotel, také se zásobníkem na TUV. Váš problém s poklesem tlaku jsem měl také a u mě to byla vadná expanzní nádoba, která se vždy několik dní napouštěla vodou, tedy tlak v systému klesal a také jsem musel neustále dopouštět. Naopak v momentě kdy už byla vodou plá, tak se na kotli zase objevovali tlaky vyšší. Jiná expanzní nádoba to vyřešila.

S teplotami jsem to vypozoroval tak, že termostat CAR V2 si může teplotu vody do topného systému i sám přizvednout, pokud ta nastavená nestačí, naopak pokud je moc velká, tak si sám reguluje na nějakou nižší, která stačí na vytopení prostoru na nastavenou teplotu. Já mám tedy radiátory, ale funguje mi to tak, že na CAR V2 nastavím teplotu do radiátorů max třeba 55°, pokojovou teplotu třeba 23° a CAR V2 pak sám reguluje teplotu vody v radiátorech, abych měl v prostoru 23°. Tou nastavenou teplotou 55° topí jen když třeba odjedu na víkend, stáhnu na 20°, pak se vrátím a dám zpět 23°, tak aby to natopil co nejrychleji. Prý je to uděláno tak, že pokud by 55° nestačilo, tak si ve velkých mrazech i tuto teplotu termostat CAR V2 sám přizvedne, aby natopil požadovanou teplotu v místnosti. To jsem ale ještě nezkoušel ověřit.

Můžu na Vás mít taky jeden dotaz, když máte stejný kotel? Kotel mám od listopadu 2018 a po mých problémech s tlakem se mi zdá, že je velmi hlučný trojcestný ventil, když přepíná mezi topením do radiátoru a do bojleru. Ze začátku jsem hluk nepozoroval, až po tom laborování technikem s malým a velkým tlakem v systému. Nyní když trojcestný ventil přepíná, dost v něm vrže, skřípe a vydává takové rány. Je to slyšet jako rána i v pokojích přes radiátory. Pozorujete něco podobného? Nemáte radiátory, tak alespoň přímo u kotle?

děkuji

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama