Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

FVE na klíč o výkonu 4,32 kWp

Autor: Martin Kalus
Datum: 12.01.2018 19:24
uživatel: 126941

Dobrý den,

rád bych se poradil před pořízení FVE na klíč. Ale na te soustavě a zapojení mi hodně věcí nesedí, tím jsem se chtěl poradit.

FVE jsem chtěl na rodinný dům abych pokryl a ušetřil na energiích. Roční spotřeba je 6MWh. Chtěl jsem přebytky ukládat do bojleru 160l o výkonu 2kW, dále něco do bateií. RD je v soustavě 3f a tak mi obchoďák nabídl tyto komponenty o výkonu sestavy 4,32 kWp:

3x PylonTech US2000B - 2,4kWh
1x GoodWe 3600-S-BP
1x GoodWe 5000-DT
1x Wattrouter eco
16x Jinko Solar 270 Wp

Watrouter jsem chtěl na směrování energie do bojleru (celý rok), pak do el. vytápění (cca 1-2m v roce, zbytek vytápění kotel na tuhá paliva) v létě bazenové čerpadlo k filtraci a zbytek běžná spotřeba.

V této sestavě mi moc nesedí střídač a výkon v každé fázi s nabiječem a kapacitou baterii. Příjde mi předimenzována kapacita baterii že mohlo stažit i 4,8kWh.

Uvítám vaše názory a připomínky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Kalus20.01.2018 11:43
Dlabas Dlabas19.01.2018 17:15
Martin Kalus19.01.2018 16:44
Tomáš tom19.01.2018 07:53
Martin Kalus13.01.2018 07:49
Vladimír Hort12.01.2018 20:23

Datum: 19.01.2018 17:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115551
reakce na ...
Ještě se zamyslete nad tím zda akumulátory opravdu potřebujete.
Nevím co máte za tarif, jaký máte jistič a kolik platíte za kWh ať v NT nebo VT včetně přenosu.
Máte i plynovou přípojku? Na co ji používáte?

Co má dnes největší smysl je následující instalace:
- fotovoltaický ohřev vody - dotace C.3.3
- 1 fázová FVE do 3,7kWp / 1fáze a přebytky do akumulace - dotace C.3.4

Ostatní dotace s využitím baterií jsou buď pro nadšence nebo blázny.
Nezapomeňte na to, že v jednoduchosti je síla. Čím složitější systém si pořídíte, tím větší s tím mohou být v budoucnu starosti.

Datum: 20.01.2018 11:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vím, že skladování energie do baterii je dost nevýhodný způsob uskladnění je vhodnější uskladnění v TUV.
Jistič je 3x32A a tarif je D45D. Cena za rok je 20000-21000,-
Plynové potrubí končí cca 200m od RD. Pokud bych si to měl nechat kopat sám nebo poskládat lidi co jsou po cestě tak nerentabilní zavedení.

Jak jsem prošel dané dotace a legilativy vychází mi buď reální jít do verze:
- 1 fázová FVE do 3,7kWp / 1fáze a přebytky do akumulace - dotace C.3.4

Ano hledám to nejednodušší co může být, myslím ještě do budoucna tak abych dopojil třeba tepelné čerpadlo(země/voda-voda s pasivním chalzením v létě, rekuperaci, akumulační nádobu, krb nebo další možnosti. Čm více toho tak se může pokazit, pokud se pokazí tak abych byl schopen hlavní věci manuálnš ovládat - hlavnš teplo v RD přes zimu.

Datum: 19.01.2018 16:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za info k alternatívě k watrouteru.

Ještě jsem se bavil s technike od dané společnosti prej by to mělo jít když se omezí nebo úplně zakáže přetoky do DS. Techniky říkal že měli již takovou motáž a distributor to normálně povolil. Tak jsem na to sám zvědav.

Autor: Vladimír Hort
Datum: 12.01.2018 20:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117198
reakce na ...
Zřejmě jsem začínal s podobnými představami jako vy. FVE jsem na klíč nainstaloval v r.2013 o stejném výkonu. Ale jen jednofázově. Neměl jsem úplnou představu o topných výkonech, bral jsem to poněkud idilicky. A tak jsem, kromě 200 litrového bojleru udělal el. rozvody do dalších tří místností pro vytápění přebytky.
Realita: v létě jsou přebytky takové, že za 5 hodin máte vařící vodu a teoreticky můžete vytápět bazén. Občas v době přebytků pustím klimatizaci. A to třeba i do sklepa, abych ho více vychladil. Po třech dnech máte i bazén přehřátý. Další přebytky prodáte za „pusu“. V přechodném období jaro a podzim občas přebytky vytopí jednu místnost. Ale v zimně si i bojler dohřívám nákupem energie.

Třífázové řešení pro tento „malý“ výkon je nesmysl. Zbytečné náklady na další střídače. Při tomto výkonu to všechno zvládne jedna fáze.
A dávat to do baterií? Od léta do podzimu tu energii neuchováte, a náklady na kapacitu baterií vám sežerou veškerou návratnost.

Datum: 13.01.2018 07:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji Vám, aspoň mám představu jak bude to vypadat v reálu.

Jak se dívám na zapojení toho co mi obchoďák navrhl se schématem na obrázku. mne vychází, že baterie jsou zbytečeně předimenzovány s tím jak tato zapojení pracuje tak bych se dostal na nabití max. kapacity 50%. Střídač GoodWe 3600-S -BP má ještě výstup zálohy 230V. Když předpokládám, že dojde k výpadku DS tak střídač nefunguje a nedodává energii do baterii dle schématu, tím jsem odkázam při výpadku pouze na nabité kapacitě baterii bez dobíjení ze slunce takže cca 1-2h provozu na záloze.

S takovou řeknu obchoďákovi aby to předělal na 1f. verzi.

Autor: Tomáš tom
Datum: 19.01.2018 07:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
Pokud to chcete oficiálně a s dotací tak musíte mít svolení distributora. A distributor nepovolí více v panelech jak 3,7kW do jedné fáze i kdyby to bylo připojeno jen na 2kW střídač a přes 10A jistič. Takže o tom jestli to bude 1f. nebo 3f. nerozhodne obchoďák, ale distributor.

Zároveň vám to doporučuji zvážit i s ohledem na energetický podvod v měření 3 fázové energie u vybraných samovýrobců energie který distributorům legalizoval Kuba tlučhuba ve vyhlášce 82/2011 v §6, odst.6. v ČEZku jako jediném státě na světě. Takže není moc zahraničních výrobků které by s tímto podvodem dokázali pracovat ve prospěch provozovatele.

Wattrouter neumí ostrovní režim. GreenBonO-Aku pracuje i v ostrovu: :-)
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=3400
S ním výpadek sítě ani nepoznáte vše bude fungovat dále i voda bude nahřátá.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.