sálavá akumulační kamna a podíl krytí potřeby tepla elektřinou

Autor: Daniel Grmela
Datum: 13.01.2018 09:00
uživatel: 126943


DObrý den,

napsal jsem dotaz na SEI a rád bych poprosil o názor i zdejší odborníky:

projektujeme nízkoenergetické a pasivní domy vytápěné vysoce účinnými sálavými akumulačními kamny. Teplota v topeništi je cca 900°C, akumulace je do cca 2 tun šamotových tahů v délce cca 8m, kde dochází k ochlazení na cca 150°C a odvodu do komína. Povrchová teplota kamen je 50-60°C, topí se jednou denně cca 5-15kg dřeva, což stačí k pokrytí denní potřeby tepla na vytápění v našich domech. Účinnost spalování je 80-90%. Na rozdíl od jiných topidel je, ale také vysoce účinný reálný přenos tepla z topidla do vytápěných místností .

Již od architektonické studie jsou naše domu šité sálavým akumulačním kamnům na míru = otevřené dispozice, půdorys kamen poblíž středu dispozice zasahující do několika místností, ostatní místnosti navazující na místnosti s kamny dveřmi, otevřeným komunikačním prostorem anebo schodištěm.

Nejblíže u kamen typicky vytápíme na 22°C, v navazujících místnostech na 20°C, ve vzdálenějších na 18°C - tak se teplo šíří sáláním, prostupem skrze konstrukce (příčky, stropy) a přirozeným prouděním vzduchu skrze otvory (schodiště, dveře).

Kamna vytápějí 100% užitné plochy domu a jsou dimenzována ke krytí 100% tepelné ztráty.

Typicky v koupelnách, WC, případně pracovně zajištujeme tepelnou dynamiku, regulaci a dohřev elektro přímotopy o cca 2°C (resp. v koupelnách na cca 1-2 hodinu denně na 24°C o 6°C). Elektropřímotopy instalujeme typicky do místností s užitnou plochou cca 10-15% celkové užitné plochy domu.

Dle naší energetičky je nutné krytí potřeby tepla k vytápění elektřinou v PENB počítat podle užitné plochy, tedy že potřebu tepla kryje z 10-15% elektřina. Mým reálným zkušenostem (účty za dřevo a elektřinu) to ale neodpovídá. Realitě je mnohem bližší představa, že elektřna kryje potřebu tepla o 2°C (dohřev z 18°na 20°) / 16°(teplotní spád 20°- 4°C (= průměrná venkovní teplota během topného období)) x10-15% = 1,25 - 2%.

Naše energetička argumentuje tím, že posudek PENB musí být nezávislý na chování uživatelů. Dle mého názoru to ale není možné, ze zkušenosti i logicky si nikdo nepořídí kamna za 200-250tis. Kč a nezvolí si architekta a projektanta s hlubokým ekologickým cítěním a nepodřídí vytápění sálavými akumulačními kamny celý návrh a stavbu domu tak, aby v kamech nakonec netopil a topil z podstatné části elektřinou.

Argumentem, že se uživatelům nakonec "nebude v kamnech dřevem topit chtít" nebo že "dům koupí někdo jiný" je možné shodit vytápění dřevem (včetně varianty s kotlem a teplovodními rozvody) v jakémkoli objektu. Vždycky je možné přikoupit elektropřímotopy do zásuvky a vytápět jimi celý dům. S tím ale dle mého názoru počítat nelze. Musí se počítat, že dům bude užíván tak, jak byl navržen.

Prosím o informaci, s jakým podílem krytí potřeby tepla elektřinou, je v našich typických případech, nutné počítat.

Děkuji za vyjádření a zdravím,

Dan Grmela, slamak.info

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Zíka13.01.2018 12:19
jenda dibes13.01.2018 09:54
Jozef Homola13.01.2018 09:37

Příspěvky
Autor: Petr Zíka
Datum: 13.01.2018 12:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Primární zdroj tepla je u mne teplovzdušný krb. Jednu sezonu jsem poměrně pečlivě sledoval, kolik v něm protopím.
7.5 MWh teplovzdušný krb (10/2013-4/2014)
2.4 MWh solár (v topné sezoně cca 0,5 MWh)
2 MWh plyn (celý rok)
1.6 MWh elektřina (celý rok)
Solar primárně ohřívá TUV, ale je možno i přitápění. Jinak TUV na plyn. Plynový sporák, plyn jako primární topení jen týden o dovolené. 3 dospělé osoby, podsklepený patrový rodinný dům 10x10 z porothermu 44cm+termoomítka, centrální rekuperace, ve střeše 22 cm vaty+reflexní parozábrana.

Autor: jenda dibes
Datum: 13.01.2018 09:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Zásadní problém bude v obslužnosti . Musíte každý den nachystat palivo , třísky a zapálit . Pokud jedete na dovolenou , hory nebo nemoc potřebujete bezobslužný dlouhodobý zdroj .
Máte otevřenou dispozici , navrhněte jednu klimatizaci (čerpadlo vzduch- vzduch) a máte po problému.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.01.2018 09:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Jsou dva diametrálně odlišné pojmy "účinnost spalování" a "účinnost celková". Snaha akumulovat je nestacionární děj s velkým výkyvem účinností. Chladná hmota teplo přijímá a teplá hmota odmítá a tak putuje do atmosféry a je mu šuma fuk účinnost spalování. Další pojmy jako teplotní asymetrie a snaha zajistit komfort v celé sezóně kdy potřebujeme zlomek výkonu staví toto topení na okraj zájmu. V domech nízkoenergetických a pasivních je to pomýlená strategie.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czRoudnice nabídne pozemky na stavbu domů v centru městaBudování nejvyšší stavby světa jde zatím podle plánuVelký jarní úklid se chystá již za měsíc, letos i s Gabrielou KoukalovouPraha řeší změnu územního plánu pro tramvaje na Václavské náměstí