Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vytápění peletkamy

Autor: Ladislav Provaznik
Datum: 15.01.2018 23:00
uživatel: 126967

Dobrý den zvažuji změnu topení rd byl mi doporučen kotel na peletky chtěl bych se zeptat jakou máte reálnou spotřebu peletek za sezonu je výhodnější topit na uhlí nebo peletky děkuji za každou radu a názor chci vytapet větší starší kamenný dům děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola25.01.2018 19:53
Lubomir Švarc25.01.2018 18:59
Josef Musil25.01.2018 14:58
Josef Musil25.01.2018 14:42
Lubomir Švarc25.01.2018 04:44
Karel Technik24.01.2018 20:34
Lubomir Švarc24.01.2018 18:40
Josef Musil24.01.2018 13:29
Josef Musil24.01.2018 13:15
Karel Technik24.01.2018 07:25
Lubomir Švarc23.01.2018 20:27
Josef Musil23.01.2018 14:02
Josef Musil23.01.2018 13:49
Instalaterství Žalud16.01.2018 20:56
Ladislav Provaznik16.01.2018 18:08
Karel Technik16.01.2018 07:34

Datum: 16.01.2018 07:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý den,
stále se opakující dotaz. Spotřeba pelet bude taková, jaká je tepelná ztráta vašeho domu. Pokud jste topili uhlím a neměli jste vysloveně špatný kotel s účinností 50-60 %, potom spotřeba pelet potažmo cena bude téměř dvojnásobná, i když uhlí poslední dobou zdražuje. Uhlí lze dnes koupit za 3 Kč/kg a peletu pod 5,50 Kč/kg neseženete. A uhlí má ještě vyšší výhřevnost. Jednoznačnou výhodou pelet je čistota a u kotelny s dopravníkem i komfort.
Hodně často se nyní kalkuluje porovnání plyn - pelety. To totiž vychází v podstatě stejně, ale komfort u plynu je jiný level. Problémem je neodhadnutelnost ceny plynu v budoucnu, naopak u pelet lze předpokládat výrazný růst v případě útlumu uhlí. Hodně topičů přejde na pelety a domácí výroba to nebude stíhat pokrýt.
Doporučuji vše zvážit a předně stanovit tepelnou ztrátu domu. U velkého staršího kamenného domu to může být problém.

Autor: Ladislav Provaznik
Datum: 16.01.2018 18:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126967
reakce na ...
Dobrý den a proto jsem tady a ptám se když nevím mám dvoupatrovy kameny barák určité straty tu jsou chci vytapet cca 250 - 300 m2 plus ohřívat vodu a s peletkamy nemám zkušenosti topwnar mi doporučuje kotel galmet 24 kw prý dostačující s tim ze denně stopim pytel peletek a te na sezonu at počítám 4-5 tun a pro to se ptám výplati se to nebo ne? Vůči uhlí?

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 16.01.2018 20:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Pokud topit peletami, tak jedině v automatickém hořáku ve spacializovaném kotli jen na palety, rozhodně ne v retortovém hořáku, protopíte gatě.

Autor: Josef Musil
Datum: 23.01.2018 14:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Vytápěná plocha je málo na to, aby se dala spočítat tepelná ztráta domu. 300 m2 může mít TZ 15 kW ale i 40 kW. A to je značný rozdíl. Takže začněte od tohoto výpočtu. Pak se teprve můžete bavit o spotřebě. Je jasné, to co říká pan Žalud, pro topení peletami je nutné mít kotel konstruovaný pouze na pelety. Retortové hořáky jsou jen na uhlí a na pelety mají o třicet i více větší spotřebu. Pokud Vám někdo tvrdí, že v katových kotlích lze spalovat pelety, tak má sice pravdu, ale už Vám neřekne, že s mizernou účinností a tedy za víc peněz.

Datum: 23.01.2018 13:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Techniku, budu Vám oponovat. Dnešní uhlí má o dost horší výhřevnost, než dřevní pelety. O tom žádná. Mohu porovnat topení plynem a peletami, protože jsem topil plynem a nyní od roku 2009 topím peletami. Úspora je vyšší než třicet procent i při dnešních cenách plynu a pelet. Nevím, zda s topením peletami máte nějaké zkušenosti. Já ano. V roce 2008 jsem platil za topení a ohřev TUV 54 000,- Kč. V roce 2009 jsem za pelety platil 25 000,- Kč. Dnes je to u pelet necelých třicet, ale u plynu by bylo přes 60 000,- Kč. Pro spalování pelet nesmíte používat retortové hořáky, která jsou vhodné pouze pro uhlí. Ano, lze v nich spalovat i pelety, ale s mizernou účinností. Na pelety se musí používat hořáky a kotle, které jsou proto konstruované.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 23.01.2018 20:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Pane Musile,jak jste došel k tomu,že peletkami topíte za polovic vůči plynu?
1MJ z peletek stojí 0,30 hal. (5,50,-/kg)
1MJ z plynu stojí 0,38 hal. (13,-/m3)

Datum: 24.01.2018 13:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Švarci, osobními zkušenostmi. Musíte mít kotel, který je určen pouze na pelety a má k tomu patřičný hořák a ne retortový. Co lidem doporučíte tam, kde plyn není zaveden? Těch obcí je 90%. Elektrokotel nebo tepelné čerpadlo na nezateplený dům se starou topnou soustavou s radiátory 90/70 s TZ 25 kW? Dříve se počítala topná tělesa na 90/70. I při 70/50 by to TČ nezvládlo. Nebudeme se bavit o tzv. vysokoteplotních TČ. To je úplně mimo mísu jak investičně, tak provozně. Poraďte.

Datum: 24.01.2018 18:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jste musel mít hodně starý plynový kotel.
1kwh z peletek s 91% účinností 1,19 Kč
1kwh z plynu s 95% účinností 1,44 Kč
Pokud mám něco špatně,tak mě opravte.

Datum: 25.01.2018 14:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No ano byl to stacionární kotel Viadrus. Ale i tak bych se k plynu nevracel, pokud to nebude nezbytné. O cenách plynu do budoucna si nedělám žádné iluze. Plyn půjde s cenou nahoru rozhodně rychleji než pelety či elektřina.

Autor: Karel Technik
Datum: 24.01.2018 07:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobré ráno,
p. Musile, již dlouho zde šíříte dezinformace, že topení peletami je o polovinu levnější než plynem. Pro hrubý odhad dnes plyn vychází nastejno, pokud v tom ale umíte chodi a dohodnete retenční nabídku tak máte plyn určitě levnější než pelety. Doba se holt mění, také jsem peletami před 10 lety topil. Pelety jsou dnes vhodnou alternativou do míst, kde plyn není, jsou stejně ekologické a u moderní kotelny i skoro stejně komfortní.
Dále bych se ohradil vůči tvrzení, že moderní kotel s retortou je na pelety nevhodný. U pelet je vzhledem k jejich ceně NUTNÉ použít nejmodernější kotle s maximální účinností, s řízeným spalováním ( lambda sonda) a dalšími vychytávkami. Mezi ty první patřilo před 10 lety automatické zapálení. Nebylo to ale z důvodu účinnosti, ale z důvodu velmi problematického udržování hořáků v útlumu při minimálním výkonu. Dnešní moderní kotel na pelety se diametrálně liší od Vašeho ( dle info zde na webu FEROLI). Ten Váš kotel má jen ve dvířkách lepší peletový hořák, ale jinak konstrukcí připomíná tolik zmiňovaného krakena jen pocházejícího z Itálie a jiné slévárny. Věřte, že již mnoho jsem jich viděl měnit právě z důvodu neekonomického spalování a vysoké ceny pelet.
Další velkou neznámou je, co se stane po omezení uhlí v ČEZku. Poptávka po peletách může násobně stoupnout, výroba to nebude stačit a cena samozřejmě poroste. To však může potkat všechny energetické komodity.

Datum: 24.01.2018 13:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane techniku, již z principu retortového hořáku, je jasné, že musí mít větší spotřebu. Musí stále udržovat oheň a to hořáky s automatickým zapalováním nemusí. O tom se snad nebudeme dohadovat. Ta spotřeba je mnohem větší, čím je doba udržování ohně delší. V období menší potřeby tepla než jsou TZ domu je doba udržování ohně mnohem delší, než je nutný plný výkon kotle. V tuto dobu se spotřebovává palivo úplně bez topného efektu. Takže je to tak jak říkám. Vy zde právě šíříte demagogické informace, že je plyn levnější, než pelety. Vy to máte vyzkoušeno osobě? Určitě ne! Já to mohu potvrdit několikaletou praxí. Co se týče spolehlivost a účinnosti kotlů Ferroli Vám mohu říci, že za deset let jsem nezaznamenal ani jednoho zákazníka, který by tento kotel měnil za jiný. Zato znám mnoho takových, kteří právě odešli kvůli topení peletami od kotlů s retortovým hořákem. Strašení zvýšením cen pelet jsme zde již zažili. Ceny pelet se zvyšují mnohem méně, než je to o jiných druhů paliv a energie. Dřeva vhodného pro výrobu pelet je na trhu nadbytek ale ceny plynu nám bude, ať chceme nebo ne, diktovat Rusko. No a potom si o tom můžeme promluvit. Dřevo a hlavně to polomové, bude stále a jek říkají statistiky Českých lesů lesních ploch a množství dřevní hmoty stále přibývá. U plynu to tak určitě není, že. Jinak pokud ČEZ pro své elektrárny používá úplně jiné uhlí, než to, které je možné spalovat v malých zdrojích. Tam, kde se dnes topí uhlím, což jsou malé obce a vesnice se určitě plynem topit nebude, protože tam plyn není zaveden a plynárenským distributorům se to vůbec nevyplatí. Takových obcí je 90%. Takže co těmto lidem zbyde? Buď drahá elektřina a nebo pelety. O topením kusovým dřevem se nezmiňují, protože dnes si z lesa nepřinesete za darmo ani klacek. Kupovat ho je skoro nastejno jako pelety. O diskomfortu ani nemluvím.

Autor: Karel Technik
Datum: 24.01.2018 20:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,
znovu Vám budu oponovat, p. Švarc Vám to také reálně spočítal. Zkuste ho opravit, jak Vás žádá. Dnes se vám kvalitní dřevěnou peletu nepodaří nakoupit pod 5,50 Kč ani při kamionovém odběru. Určitě znáte normu pro jejich certifikaci a víte, že jejich výhřevnost je cca 17 MJ/kg. Ve svém okolí mám několik majitelů pravých peletových kotlů s turniketovým hořákem kteří topí plynem, protože je to finančně stejné, nebo jen nepatrně dražší, ale zcela bezobslužné. Peletami jsem topil několik let, ale v té době stály 3 Kč/kg a byly skutečně kvalitní. Netvrdím, že plyn bude stejně levný pořád, ale zároveň nelze tvrdit, že pelety budou stále za 5,50. A to i přes vaše tvrzení, že dřevní hmoty je všude dost. Nedávno se v odborných kruzích řešilo, jak dlouho by u nás dřevo vydrželo zásobovat teplem domácnosti doposud topící uhlím....dost kalamitní výhled, bylo to jen několik let. Peletových kotlů jsem minulý rok zapojoval několik, všichni majitelé ale byli srozuměni s tím, že aktuálně budou topit v podstatě stejně levně ( dle Vás) či stejně draze ( podle mne) jako plynem. Navíc jistě uznáte, že nová kotelna s peletovým kotlem, zásobníkem a alespoň 500 litrovou akumulací není také levná záležitost. No a na závěr musím konstatovat, že pelety stále používám, ovšem v teplovzdušných kamnech v obýváku a v množství asi 50 kg za sezonu.
klidný večer a levné teplo....

Datum: 25.01.2018 04:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Počítal jsem s výhřevností 18 MJ/kg.

Datum: 25.01.2018 14:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No máme ta věc každý svůj názor. O cenách plynu, jak jsem již psal, si do budoucna nedělám iluze. Navíc ve většině obcí, kde se dnes topí uhlím není plyn zaveden a asi nikdy nebude z důvode neefektivity pro dodavatele plynu. Kvalitního uhlí, kterým se dá topit v malých zdrojích rychle ubývá a již dnes je to bída. Topit elektřinou ve starších domech je sebevražda a tepelná čerpadla na staré topné soustavy je to samé. Zbourají tyto domy a postaví si nové, kde se budou moci použít TČ? Jinak já montuji peletové kotle deset let a zatím ho nikdo nevyměnil za něco jiného. Při dnešním trendu, že se prodávají již jen plynové kotle kondenzační, je účinnost 95 % se starou topnou soustavou nereálná. To platí jen u nízkoteplotní čili podlahovka nebo radiátory s velkou teplosměnnou plochou.

Datum: 25.01.2018 18:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Možná kdyby jste napsal p. Vávrovi,ten by Vám vysvětlil,že to lze.Stále to nevysvětluje tu polovinu úspory.Je to zbytečná diskuze.

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.01.2018 19:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Sezónní účinnost kondenzačního kotle v reálu nikdy 95% nebyla naměřena a ani nebude. Mám produktové listy všech běžných nejnovějších kotlů a sezóní účinnost se pohybuje maximálně kolem 92 - 93% a to u soustav s nejnovějšími kotly, které jsou nové a mají splněn limit PSR (Plant Size Ratio).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.