Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

DOR 5N Automat

Autor: Stanislav Landa
Datum: 20.01.2018 09:44
uživatel: 126946

Dobrý den,

Jedná se o nový kotel, zajímaly by mě nějaké poznatky z praxe.
Má zde někdo praktické zkušenosti s tímto kotlíkem???

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 75   starší >>
Datum: 30.01.2019 19:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128979
reakce na ...
Znovu otevřu téma Dakon DOR5N 25kw a jeho provoz 😃
Kotel už šlape v kuse tři měsíce a zatím nelituji pořízení.
Spotřeba je 2 1/2 až 3 vědra 20L uhlí na den při pokojové teplotě 23C až 24C a zásobník vydrží tři dny v pohodě.Popelník vystačí na dva dny a stejně ho sypu každý den když jdu omrknout provoz kotle.Dodatečně jsem ještě osadil regulátor tahu komína když máme tak často větrno a určitě doporučuji všem ho použít.
Čištění kotle provádím jednou týdně a jen škoda že to taky není automaticky i když je to snadné s vysavačem popela 😁
Jinak jsem byl znovu kontaktován Dakonem jestli vše funguje a není nějaký problém plus že nová verze SW ještě není uvolněná a ladí se k dokonalosti.
Tak si představuji péči o zákazníka a velice děkuji za odezvu 👍🏻
Konečně jsem dodal poslední razítko na kraj a splnil vše pro vyplacení dotace tak se vrátí i část investice 😁

Odpoví někdo a dá pár poznatků aby budoucí zájemce věděl do čeho jde plus třeba přihodí svůj názor na tento model ?

Dakonu zdar 😋

Autor: Jakub Kratochvíl
Datum: 31.01.2019 11:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129277
reakce na ...
Dobrý den
S kotlem topím taky zhruba tři měsíce a musím říct, že spokojenost. Bohužel včera mi vyskočila výstraha,, pokojový termostat chyba komunikace '' kotel normálně natopí a přepne se do útlumu, čemuž už vůbec nerozumím. Jak kotel pozná, že má natopeno na požadovanou teplotu v obýváku, když s termostatem nekomunikuje?

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 31.01.2019 11:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Příliš málo info .....
Kotel by měl přejít do útlumu po dosažení nastavené teploty na kotli - tedy např. 75C. A termostat by měl přes řídící jednotku ovládat servo 4cv, které prostě zavře aby se radiátorový okruh dále nenatápěl.

U jednodušších zapojení (říd. jednotek) pocházející z Polska, pošle termostat kotel do útlumu ale ve smyslu že sníží hodnotu teploty na kterou se natápí kotel - např. z 75C na 60C - kotel se v tomto režimu natápí jen na 60C.

Datum: 31.01.2019 13:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tomu tak nějak rozumím, spíše mě zajímala ta hláška chyba komunikace, jestli už to třeba někdo řešil..

Autor: Pavel Wolf
Datum: 31.01.2019 14:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Jestli nedošlo k náhodnému rozpojení termostatu a řídící jednotky tak zkuste celý kotel klidně za provozu na 15 vt vypmout a zapnou jestli nedošlo k nějaké trvalé závadě tak termostat naběhne. Kotel jde do útlumu na základě nastavené teploty kotle. Při provozování kotle na PID může kotel tuto teplotu překročit na základě nastavené hyst.do + má to tak reg. Siemens. Po dosažení spodní hyst. kotel opět natápí. PT má několik možností reakce, může sníži teplotu na výstupu nebo ukonči topení. Kotel klidně natápí dál až do dosažení požadované teploty.

Datum: 31.01.2019 14:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte bezdrátový termostat, tak chyba je někde v eteru - rušení, snížený dosah, stínění a pokud drátový, tak nalomený vodič, špatný kontakt v konektoru, studený spoj v rozvodné desce nebo říd. jednotce ...

Autor: Marek Effenberger
Datum: 31.01.2019 18:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám termostat typu on/off dratová verze a funguje ok.
Funkce se zobrazuje na jednotce domečkem který bliká a nebo trvale svítí.Co máte za model termostatu ?

Datum: 31.01.2019 20:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkoušel jsem snad už úplně všechno a stále bez úspěchu, výstraha se pořád zobrazuje.. Bude to nejspíš jenom banalita, jen na ní přijít🤨 Termostat Salus 091FL.

Datum: 31.01.2019 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkoušel jste donést termostat k základně nebo změnit kód adresy. Dne jsem už psal nějak jsem si vsugeroval že je to nějaký RS termostat a psal jsem blbosti.

Datum: 01.02.2019 07:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže jde o drátový typ. Ale bezdrátový vypadá úplně stejně ... někde vzadu by měl být štítek že se jedná o drátový typ 091FL - třebas omylem ve výrobě/montáži/expedici krabičky popletli ....

Datum: 01.02.2019 07:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tento termostat je verze on/off.
Je v menu kotle určitě nastaveno že se jedná o termostat on/off a ne že je to RS ?
Nehrál si někdo s nastavením ?

Datum: 01.02.2019 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na ten termostat to do teď normálně šlapalo.. Zkusím tedy ještě omrknout to nastavení.. Děkuju za rady👍

Datum: 01.02.2019 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to bylo opravdu v nastavení jak jste psal,musel si s tím někdo hrát.. Marku díky, podruhé jste mi vytrhnul trn z paty 👍

Datum: 01.02.2019 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak hlavně že je problém vyřešen :)

Datum: 06.02.2019 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, chystám se roztopit kotel a v ručním provozu mi nejde hnout s podavačem, neporadite? Zdá se, že všechny chyby jsou u mě v kotelně 😏

Datum: 06.02.2019 16:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To zatápíte poprvé?

Datum: 06.02.2019 16:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co si představujete jako ruční provoz?

Datum: 06.02.2019 17:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Záhada odhalena, rozpojený stb... Žádná hláška, žádné varování, po konzultaci s Dakonem doporučeno přehrátí SW.

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 06.02.2019 18:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
stb je na DVB-T nebo to bylo StB jako tehdy? ;-)

Datum: 06.02.2019 19:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Taky jsme si z toho dělali legraci 😂 vždycky je to banalita, ale umí ta hračka člověka pořádně potrápit.. Jinak jak už psal pan Marek,, palec nahoru pro komunikaci s Dakonem''👍

Datum: 06.02.2019 19:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ano komunikace s Dakonem dávám 👍🏻
Když jsem řekl že mám v podavači poškozené těsnení tak jsem hned dostal nové a to bez reklamace 🤔

Datum: 06.02.2019 20:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
.. mám také kotel ze severní Moravy, ale jiného výrobce, a lehce se usmívám ... na kotli jsou jen 3 těsnění - ve víku násypky, v popelníkových dvířkách (těsnící šnůra) a nahoře v čistících dvířkách (šnůra) .. prostě v jednoduchosti je krása.

ps: ostatní spoje - násypka/podavač, podavač/výměník a ventilátor/podavač - jsou "přilepeny" tmelem

Autor: Stanislav Landa
Datum: 06.02.2019 18:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126946
reakce na ...
Grafika u regulace nového Dakonu vypadá velmi pěkně, ale systém jako takový zdá se poněkud překombinovaný:)

Datum: 01.01.2019 19:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Šťastný Nový rok a hned zase oživím téma Dakon Dor 5N 😁

Najde se už něko kdo používá tento model a napíše své zkušenosti ?
Osobně zatím používám už dva měsíce a stále ladím celý systém k dokonalosti a odhaluji nedostatky.
Můj kotel je osazen čtyřcestným servo ventilem Esbe a venkovním čidlem a eternetovou komunikací pro vzdálenou kontrolu s regulací.
Největší výhoda eternetového modulu je nonstop zápis křivky všech čidel a ostatních zařízení kde se dá krásně sledovat co kotel dělal třeba v noci a podle toho upravovat nastavení.

Přidám mé poznatky co už jsem zase řešil na mém Dakonu 5N
Pomalu si připadám že vlastním prototyp a ne odladěný výrobek firmy s hodně dlouhou tradicí 1949 a vlastníkem Bosch 2003 🤔

Dnes jsem našel pod šnekem na zemi uhlí a zjistil jsem že padá otvorem pro nouzové otevření podavače.Příčina je že výrobce pod plechové víko použil gumu a stejnou jako na druhé straně kde je zapojena hadice od kanistru.Bohužel guma se protrhla od ostré hrany uhlí jak točí šnek a tudy začne přisávat vzduch a padat uhelný mour.Okopíroval jsem rozměr na pogumovaný plech co se používá na střechy (zrovna ležel v mojí dílně) a vsadil ho před těsnění a nyní tedy uhlí škrábe vyrobený plech a za ním je to staré gumové těsnění plus originální víko zajištěné křídlovou maticí.Nevím jak dlouho to vydrží a až bude po topné sezoně tak udělám kompletní nové víko které bude vsazené do vnitřku podavače a zcela zarovná vnitřní plochu zásobníku uhlí.
Dále jsem zjistil že trny na přední panel násypky jsou přidělané pouze na nýtovací matice a proto je veliká vůle v plechu kde to bude přisávat nežádoucí vzduch do násypky.Nyní případně zatmelím a v létě předělam na podložky s gumou zajištěné maticí.

Další co jsem zjistil že je nutnost použití regulátoru tahu komína jelikož v útlumu komín vysává kotel a ten se začne přetápět.
Stačí přepnout v menu aby se ukazovalo kolik točí ventilátorek v útlumu a bez regulátoru to je až 400 za minutu když s regulátorem lezu pod 100 za minutu.Bude to hodně záležet na komínu a lokalitě,ale určitě není pravda jak Dakon píše v návodu že tento model nepotřebuje regulátor tahu komína.

Další detail je u mého víka zásobníku špatně nýtované háčky na klipsnu a nepoužití plynotěsného nýtu.Dirkou v nýtu při provozu ventilátoru fouká vzduch ven a zase to i falešně zbytečně přisává vzduch do zásobníku kde je to nežádoucí kdyby náhodou chytlo uhlí v podavači.

Netuším jak dlouho Dakon tento model testoval než ho poslal do prodeje a jak funguje vnitřní kontrola výrobku před zabalením a odeslání k prodejci,ale je potřeba ještě hodně na tom zapracovat aby zákazník byl spokojený a mohl doporučit dále což je další zisk pro výrobce 😎

Autor: Tomáš Dusil
Datum: 18.01.2019 00:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129480
reakce na ...
Dobrý den.Je zde řeč o kotli DOR 5N 25 Automat,nebo o DOR 5N 15 Automat? Oba se trochu liší provedením a výkonem.
Mám vyřízenou dotaci a v březnu by jsme měli instalovat právě menší "15",viděl jsem ji na výstavě a vcelku se mě oproti jiným kotlům líbila-štelovací dvířka,svislý výměník,převodovka bez šneku-až na provedení zásobníku a tu cenu......
Nyní topím 18. sezónu v kotli Atmos C18S-mix uhlí se dřevem.Každý den asi 15min. práce- vynešení popela + roztopení+2krát přiložení.Jsem s ním spokojený,ale je zima než se po příchodu z práce roztopí.Také je problematický provoz v přechodném období z důvodu regulace-přetápí se.Proto chceme jít do automatu.
Po přečtení diskuse však začínám váhat jestli nejít raději do Benekovu C16 a nebo fungovat se starým kotlem i za cenu menšího komfortu.
Ještě bych se chtěl zeptat jaká je v kotelně prašnost.
Děkuju za odpověď.

Datum: 18.01.2019 05:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Skutečně ještě stihnete 2. vlnu ?
Jinak jako majitel B14 bych rozhodně volil klasiku tedy Benekov C16.
U Dakonu DOR 5N 15 Automat mě děsí to množství keramiky, celková složitost vnitřností kotle/čištění kotle a lehce nepřehledné návody.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 18.01.2019 09:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Vůbec jste zde neměl uvádět současný kotel, neboť dotace jsou pouze na náhradu kotlů I. a II. třídy. Tak nevím, jat jste obešel potřebnou dokumentaci. Já bych do takového rizika nešel.

Datum: 18.01.2019 10:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A není náhodou pane Dítě 18-let starý Atmos C18S jen kotel 2. nebo dokonce 1. třídy (vždyť je přece na uhlí a tenkrát se na emise moc nehrálo a navíc existovaly snad jen 2-3 emisní třídy) ??

Datum: 18.01.2019 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
nevím jak jiné kraje,ale náš Ústecký už nedává nové dotace na uhlí. Já mám zatím nevyplacenou kterou jsem musel odevzdat do konce roku 2018 a zrovna ještě řešíme nedostatek v protokolu. Žádost jsem dal na jaře a podepsal taky na jaře plus instalace byla v září-říjen.
Podle mého názoru už bohužel na kombika kotel nelze žádat dotace pro rok 2019 a ještě je tam i problém na toho Atmose viz. obrázek

Datum: 18.01.2019 11:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já to vidím pane Marku tak, že Vám dotaci neproplatí .... poděkujte f. Atmos a své montážní firmě.
Jinak 3. vlna má být celostátně vyhlášena na jaře, ale už dnes je na 99% jisté že nebudou dotovány automaty na uhlí/pelety, ale jen na pelety (biomasu).

zobrazuji 1 - 30 z 75   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.