Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

AGROpelety nejlevnější vytápění

Autor: Marcel Seibert
Datum: 21.01.2018 16:00
uživatel: 102503


Agropelety-nejlevnější peletované palivo.
Dovoluji si sdělit své poznatky o topení peletami ze směsi slámy,sena,pilin,olejnin a pokusně i s uhelným prachem,odpadu po lesní těžbě – klestu ,odpadů po čištění zemědělských komodit zkrátka agropelety.Prvotním impulsem proč jsem se začal zabývat těmito materiály, jsou balíky sena z vlastní produkce a další porůznu se povalující bez užitku na okrajích lesů,luk.A tím dalším byla stále se zvyšující cena dřevních pelet.Byla to taková sázka do loterie vyrábět či nevyrábět..Na různých diskusích o topení s agropeletami jsem se dozvídal různé, spíše záporné názory o vlastnostech a rizicích při spalování těchto pelet Přesto jsem se rozhodl ,že se pokusím vyrobit agropelety s výhřevností alespoň uhlí,menším obsahem popela a za cenu kopírující cenu uhlí.
Vzal jsem to gruntu.Myslel jsem ,že za rok budu mít levné a kvalitativně odpovídající palivo v zásobníku.Přesvědčil jsem rodinu a nakoupil v Číně potřebné stroje,lis,drtič,dopravníky ,sestavil jakousi linku a dal se do práce.Za ten rok,co jsem si myslel,že budu mít hotovo,jsem byl hotov akorát já a výsledek – jako na houpačce někdy pěkné pevné lesklé pelety,jindy nepoužitelné,měkké.Co jsem mohl říci zcela jistě,že pelety pouze ze sena mají malou výhřevnost,spékají se a je z nich hodně popela.Pak jsem začal přidávat k senu další materiál ,papír(na prd),odpady ,piliny apod. Zkoušel různé matrice ,ničil ložiska i hřídele ve strojích a nemohl jsem najít klíč,jak na ně. Vůbec jsem si nedokázal představit,jaká je to alchymie, najít co s čím souvisí pro výrobu pelet.
Abych to zkrátil.Po 4.letech se opravdu podařilo vyrobit směsné agropelety tak,jak jsem si představoval. Směs sena.pilin a olejnin.
Výhřevnost 17,4 MJ,popel do 7% ,žádné spékance a výrobní cena vzhledem k malé produkci a vysoké ceně pilin a sušení cca 3.800 Kč/t. Agropelety jsem zkoušel spalovat v různých typech kotlů podle hořáků.Rotační,žlabový, s otočnou retortou spalovaly pelety bez problémů a nebylo nutné ani zásadně upravovat nastavení.Problém byl s pevnou retortou z důvodů vyšší popelnatosti v porovnání s peletami dřevnímy. Odečtu-li svoji práci mám opravdu nejlevnější palivo.Pokud by došlo ke snížení podílu ruční práce , výroba se více automatizovala a zvýšila se produkce snížila by se i cena.
Na téma agropelety by bylo možné vést další diskuse např.o vhodných kotlích s atestem na tento druh paliv,nebo o možnostech využití pro např.obecní výtopny,či regionální výrobu pro domácí kotelny.Jak bylo někde uvedeno“ pro přebytky sena není zatím další využití a naroste každý rok .“

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Musil22.01.2018 15:24
Karel Technik22.01.2018 07:33

Příspěvky
Autor: Karel Technik
Datum: 22.01.2018 07:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Alfou a omegou vašeho snažení je nedefinovatelný obsah chloru v peletách. To, že TO spálíte a vydá to teplo, dokonce porovnatelné s uhlím, neznamená ještě úspěch. Pokud je v peletách cokoliv, co pochází se zelené rostliny - hlavně seno a sláma -pak tam ten chlor bude vždy a v poměrně obrovském množství oproti čistě dřevní peletě. Za prvé vám to ničí kotel, chlorová koroze si hravě poradí i s litinou. Za druhé dost brutálně znečišťujete okolí chlorovými sloučeninami včeho druhu. Spalování lze tolerovat při přidávání uhlíku ( uhelný prach) , kdy při správném poměru zůstává chlor v popelu. I toto ale vyžaduje specifickou teplotu a v domácích podmínkách je to jen obtížně splnitelné v kotlích, co jste jmenoval.
Na závěr stručné konstatování, že bych nechtěl být Váš soused....teplu zdar.

Autor: Josef Musil
Datum: 22.01.2018 15:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Spalováním takových pelet jdou do ovzduší mnohem větší a mnohem horší jedy, než spalovat uhlí. Chtěl bych vidět měření těchto spalin, ale bude to horší, než spalování mouru a oleje v PET lahvích. Určitě Vám to brzo prožere komín i kotel.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama