Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Návrh na zateplení

Autor: Martina Valcikova
Datum: 04.02.2018 09:24
uživatel: 127119


Dobrý den,
máme v plánu stavět patrový dům 5+1 (kk) o vnějších rozměrech 10x11m, Porotherm + 15 až 20 cm zateplení, vnitřní rozměr tedy 9x10m, sedlová střecha z pálené tašky, okna 3-skla. Jsme 2 dospělí a 3 děti.

Klimatická oblast Frýdek-Místek.

Jelikož jsem absolutní laik, chtěla bych se zeptat, zda jsme s takovým domem schopni se dostat na nějaké rozumné tepelné ztráty a chtěla bych poprosit o návrh zateplení podlahy a stropů.

Ještě bych chtěla dodat, že obytná část je situovaná na J-JZ, kde je prozatím naprojektováno 1 velké francouzské okno 5,75m2+ jedno okno 3,43 M2, ostatní okna budou klasická (4ks - rozměr zatím nevím), v kuchyni menší 1,25m + malá okýnka ve spodní koupelně a TM a asi ještě 1 střešní okno na schodišti.

Děkuji moc.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď17.08.2018 15:55
Jiří Kubíček04.02.2018 15:54

Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 17.08.2018 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Spolupráce s odborníkem je jediná možná cesta k dobrému výsledku. Projektant, zpracovatel průkazu energetické náročnosti budov.
Jen pro zajímavost, podívejte se na zadávací tabulku pro orientační výpočet tepelných ztrát domu:

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/107-vypocet-tepelne-ztraty-objektu-dle-csn-06-0210

nebo třeba

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/47-potreba-tepla-pro-vytapeni-a-ohrev-teple-vody


To je jen ukázka, co je třeba umět správně spočítat ve vztahu k navrhované stavební konstrukci domu. To se opravdu nedá odhadnout a přesnost odhadu může být velmi malá.
Pokud jde o individuální projekt, pak je třeba spolupracovat s projektantem stavby a také projektantem TZB (vytápění..), protože dům nejsou jen zdi, ale i ta zařízení. A je třeba vše optimálně propojit, aby to nestálo zbytečně moc peněz a efekt byl malý.
V každém případě musí projekt splnit současné energetické požadavky, a tím máte zaručenu základní podmínku hospodárnosti domu. Chcete-li více, pak se bez podrobnějších výpočtů nelze obejít.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.02.2018 15:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, vy byste si měli nejdříve rozmyslet, zda chcete jít cestou čerpání dotace NZÚ pro novostavby v oblasti podpory B, protože pak by se dům neobešel bez rekuperace a návrh domu by bylo dobré probrat s nějakým auditorem nebo projektantem, který takové domy navrhuje, prakticky by se pak jednalo buď přímo o pasivní dům nebo o NED blížící se pasivu.

V případě, že vás dotace nezajímá a třeba ani nepřemýšlíte o rekuperaci, i když do nového domu bych vám ji spíše doporučil, pak vám mohu pouze sdělit svůj osobní názor, jaké síly izolací bych v jednotlivých konstrukcí použil. Nevím, jakou cihlu od porothermu přesně máte na mysli (asi něco obyčejnějšího o síle 30-38 cm), ale 15 cm izolace bych použil minimálně, nic nezkazíte ani s 20 cm. Do podlahy na zemině byste měli dát též minimálně 15 cm izolace, ale spíše doporučuji jít na 20 cm, obzvláště v případě volby podlahového topení. Do střechy a stropu v patře byste měli dát minimálně 30 cm, ale spíše 40 cm izolace. Celkové TZ vašeho domu bez rekuperace odhaduji orientačně na cca 5-6 kW.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama