Herkules Viadrus U26 přestavba na automat

Autor: Jana Kozáková
Datum: 07.02.2018 08:16
uživatel: 127142

Fotogalerie:

Mám kotel Herkules Viadrus U26, v listopadu 2017 přestavěný na automat.
Provoz byl bezproblémový, až začátkem ledna vyhodil chybu a kotel vyhasl (zřejmě vinou kolísání el. proudu). Zatopili jsme a vše v pořádku. Když se to samé stalo znovu (nikdo neví proč), začal kotel psát místo útlum provozu útlum teploty a od té doby špatně topí.
Dříve i při -15 spotřeboval cca 55 kg uhlí za den, teď spotřebuje přes 60 kg uhlí. Bytový termostat nemám.
Kotel teď topí velmi zvláštním způsobem, při 49 stupních se zapne provoz, ale teplota dále klesá až na třeba 44, po cca 10-15 minutách se začne ohřívat. Když dosáhne požadované teploty 56 stupňů, vypne se, ale už za cca 15 min teplota klesá a takto pořád dokola. Topí skoro pořád, skoro vůbec není v útlumu. Včera bylo cca hodinu na kotli 55 stupňů a pořád se to "nedotopilo" do 56, aby se kotel dal do útlumu. Taky mi přijde divné, že kotel píše v provozních hodinách stejný počet hodin provozu a útlumu.(včera bylo 430,7 provoz, 430,7 útlum, čerpadlo kotle 489, podavač 51)
Vše je nastavené pořád stejně (teploty, hystereze, vzduch).
Chyba, kterou hlásilo bylo nízká teplota kotle. Pak tam bylo TMK podavače chyba a bezpečnostní termostat chyba - viz obrázek. Topenář prohlédl a říkal mi, že je vše v pořádku, ale u těch chyb s nízkou teplotou kotle pak bylo napsáno ok, když se vyrušily, u těch dvou dalších ne, ale kotel topil, s továrním nastavením zmizely ze seznamu chyb.
Tovární nastavení nepomohlo.
poradíte mi, prosím

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Černý21.02.2018 21:04
Stanislav Vinklárek07.02.2018 11:28
Jana Kozáková07.02.2018 10:47
Stanislav Vinklárek07.02.2018 08:58

Datum: 21.02.2018 21:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110288
reakce na ...
Jak bylo řečeno začněte zvýšením teploty.

Hodiny provozu a utlumu se mi zobrazuji take stejné.. Spravne zjistite až pri vstupu do menu nulovani provoznich hodin. Toto zkusim reklamovat u Viadrusu.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 07.02.2018 08:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
re - kolísání el. proudu .... asi jste myslela napětí ... to bydlíte někde v Albánii ?? Kolísání sítového napětí můžeme tedy škrtnout.

re - topí skoro pořád - uvedte přesný název řídící jednotky kotle - dle vašeho popisu jednotka řídí kotel v tzv. PID režimu a problém v kolísání teploty kotle nevidím

Doporučení:

- i když máte litinový Viadrus tak řídící jednotka je chytřejší a správně říká že topit jen na 56C kotlové teploty je BLBOST - hořák nepracuje optimálně - zvyšte na min. 65C

- dříve kotel topil "jinak" - důsledně doporučuji vše vyčistit - komín, kouřovod, celý spalinový prostor i hořák zespodu

- pokud si i nadále myslíte že kotel natápí dlouho, tak zvyšte jeho výkon v PID režimu pomoci korekce podavače a případně i ventilátoru (pokud toto nezvládnete tak nedělejte raději nic)

Autor: Jana Kozáková
Datum: 07.02.2018 10:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127142
reakce na ...
Ano, děkuji za opravu, myslela jsem napětí. Bydlím na horách a kolísání je zde v zimních měsících když sněží běžné, stejně tak při bouřkách. To jsem již vyřešila UPS s AVR, spíše jsem si myslela, že to mohlo nějakou součástku poškodit, bohužel elektrikář nejsem.
Řídící jednotka climatix.
Nastavení kotle prováděla instalační firma (je stále stejné, jako když topilo vše v pořádku), ne já, zkoušeli i upravené nastavení, které také nepomohlo. Zvýšit teplotu zkusím.
Vše jsem vyčistila hned, jak "jiné" topení začalo, kromě tedy hořáku, který vyčistím.
děkuji za rady :)

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 07.02.2018 11:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Ještě k těm chybám na displeji - jedna z několika pravděpodobných variant:

- hořák byl zespodu dlouho nevyčištěn - kotel se pomaleji natápěl - řídící jednotka toto vyhodnotila jako problém (i jako falešný nedostatek uhlí v násypce) - a nahlásila chybu podavače který odstavila a hořák vyhasl.

Kolísání napětí moc nevěřím - el. kotle by měla pracovat v rozsahu cca 160-260V zcela bezproblémově. Napětí pod 200V byste poznala i na svitu obyč. žárovky, resp. náhlý pokles napětí v síti

http://viadrus.cz/doc/cms_library/cz_hercules_duo_climatix_navod_k_obsluze_a_instalaci_45_2016-1057.pdf

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czJak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houbyO fotovoltaiku je v ČR zájem, bariérou jsou vstupní nákladyTmavé dekory dveří v kontrastu nebo v tónu?Další plavební komora na Vltavě? Povodí chce oživit debatu o stavbě